جمعه , 5 ژوئن 2020
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > افزایش فشار آب

افزایش فشار آب

در حال حاضر روش های متعددی به منظور افزایش فشار آب در آپارتمان ها و سازه های ساختمانی وجود دارد، افت فشار آب مصرفی در اکثر ساختمان ها جزء مشکلات رایج می باشد که دارای دلایل بسیاری می باشد. فشار به معنی نیروی انتقال مایعات از طریق لوله کشی به مصرف کننده می باشد. فشار آب با واحد بار معرفی می شود که هر بار فشار برابر با 10 متر انتقال مایعات می باشد. فشار آب اصولا ثابت نبوده و با توجه به میزان نیاز متغیر است . میزان ایده آل فشار برابر با 5 بار و فشار 4 بار نشانه فشار کم و 6 بار فشار بالا می باشد . کارشناسان دماپویا در این مقاله راه های رفع این مشکلات را بیان نموده اند تا شما مشتریان عزیز بتوانید مشکلات فشار آب را تا حد امکان برطرف نمایید .

علت کاهش فشار آب ساختمان

کاهش فشار آب ساختمان دلایل بسیاری دارد که مهمترین عامل کاهش فشار آب می تواند شرایط لوله کشی و نوع ساختمان باشد که در موارد زیر خلاصه می شود :

• باز کردن شیر اصلی
• تنظیم فشار شکن آب
• افزایش فشار آبگرم
• نشتی شیرآلات و لوله های آب ساختمان
• بر طرف کردن گرفتگی شیرها و سیستم لوله کشی
• استفاده از سیستم های افزایش فشار آب ، منبع و پمپ

روشهای افزایش فشار آب

در صورتی که فشار آب پایین تر از حد معمول باشد باید عیب یابی شود و هر یک از گزینه های کاهش فشار برطرف گردد .

شیر فلکه کنتور آب
  •  بازکردن شیر اصلی

سیستم لوله کشی ساختمان دارای شیر اصلی که بعد از کنترل آب نصب شده می باشد و جریان آب را کنترل می کند . بعد از پیدا کردن این شیر آن را به طور کامل باز کنید . در برخی مواقع بر اثر تعمیر امکان بسته شده این شیر وجود دارد .

شیر فشار شکن
  •  تنظیم فشار شکن

در اکثر ساختمان ها برای تنظیم فشار آب ورودی از فشار شکن بر روی لوله اصلی استفاده می کنند که روی آن مهره ای قرار داد. می توانید با کمک آن فشار ورودی به ساختمان را کنترل نمایید .

پلی فسفات و مغناطیسی
  •  افزایش فشار آب گرم

در برخی از ساختمان ها فشار آب در تمام طبقات با افت مواجه می شوند که در ابتدا باید مشخص شود آب گرم دچار افت فشار شده است یا آب سرد. کاهش فشار آب گرم مربوط به آبگرمکن و پکیج می باشد و این دو دستگاه از لحاظ نشتی و گرفتگی لوله های داخل آنها را مورد بررسی قرار دهید. بهتر است از سختی گیر برای ورودی آب پکیج و آبگرمکن استفاده شود تا از گرفتگی لوله های داخل آن جلوگیری شود

  •  نشتی شیرآلات و لوله های آب

نشتی آب در سیستم آبرسانی ساختمان نیز باعث کاهش فشار آب می شود. چکه کردن شیر آلات یا نم دادن قسمتی از دیوار های ساختمان نشانه نشتی لوله ها و شیرها می باشد. راه دیگر برای مشخص نمودن نشتی آب این است که از بسته بودن تمام شیر های آب اطمینان داشته و سپس عدد روی کنترل را یادداشت کنید و بعد از گذشت مدتی دوباره عدد روی کنتور را ببینید اگر تغییر کرده بود نشانه نشتی می باشد. در صورتی که نشتی مربوط به شیر آلات و یا نم روی دیوار ساختمان نبود باید از لوله کش متخصص برای پیدا کردن نشتی کمک بگیرید .

گرفتگی شیرآلات
  •  برطرف کردن گرفتگی شیر ها و سیستم لوله کشی

در شهر های بزرگ آب دارای املاحی می باشد که باعث رسوب در شیرآلات می شود. این رسوبات ممکن است در صافی شیرهای آب باقی مانده و باعث کاهش فشار آب شود که با بازکردن و تمیز کردن آن می توانیم تا حدودی به افزایش فشار آب کمک نماییم. البته این راه حل فقط زمانی قابل اجراست که یک شیر یا دوش دچار کمبود فشار آب باشد. تمیز کردن صافی شیر به این صورت است که شما می توانید صافی را به کمک آچار باز کرده و توری و واشر درون آن را تمیز نمایید و در صورت تمیز نشدن می توانید آن را در محلول سرکه قرار داده و یا بجوشانید. در صورت خرابی هر یک از این اجزا می توانید آن را تعویض نمایید .
سیستم لوله کشی بعد از گذشت زمان دچار پوسیدگی شده یا بر اثر رسوب مواد معدنی قطر لوله کاهش می یابد . به همین دلیل سرعت عبور آب کاهش می یابد. در برخی موارد باید لوله کشی تعویض گردد ولی با محافظت سیستم لوله کشی آب و جلوگیری از رسوبات لوله نیاز به تعویض نمی باشد. برای از بین بردن رسوبات لوله می توانید در داخل لوله سرکه بریزید

در بعضی مناطق کاهش فشار آب مربوط به منطقه می باشد و برای افزایش فشار باید از سیستم های افزایش فشار آب از قبیل منبع و پمپ آب خانگی استفاده شود .

  •  استفاده از منبع و پمپ برای افزایش فشار آب

پس از بررسی موارد بالا بهترین راه حل برای تامین فشار آب مورد نیاز ساختمان استفاده از منبع ذخیره به همراه پمپ آب می باشد. در فصل گرما و با بالا رفتن مصرف آب در بعضی ساعات شبانه روز فشار آب شهر کاهش می یابد. مصرف کنندگان در طبقات بالای ساختمان ها و مناطق مرتفع تر با کاهش فشار آب یا قطعی آب مواجه می شوند. بهترین روش برای افزایش فشار در این حالت استفاده از منبع ذخیره می باشد تا در مواقع قطعی آب بتوان از آن استفاده کرد اما با این حال آب به طبقات بالاتر نرسیده یا با فشار بسیار پایین می باشد. استفاده از پمپ آب در کنار منبع باعث می شود تا فشار آب را تامین کرده و آب را به طبقات بالا برساند .

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

چگونگی افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری | بررسی و مشاهده روش ها و راهکارهایی طلایی برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای