جمعه , 5 ژوئن 2020
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > بیماری های ناشی از آلودگی آب

بیماری های ناشی از آلودگی آب

بیماری های ناشی از آلودگی آب و تاثیر مستقیم آب در سلامت و بهداشت افراد در تمامی جوامع از اهمیت ویژه ای برخودار است. هرساله در بسیاری از نقاط دنیا در اثر کمبود بهداشت و امکانات، در دسترس نبودن آب تمیز و استفاده از آب آلوده در کارهای روزانه بسیاری از افراد به خصوص رده های سنی حساس مانند کودکان و سالمندان دچار بیماری های مهلک شده که گاها منجر به مرگ آنها شده است. آب آشامیدنی ناسالم بدون شک تاثیر بسزایی در ایجاد مشکلات گوارشی و بیماری های میکروبی، ویروسی و انگلی را به همراه دارد، عوارض استفاده از آب آلوده برهیچکس پوشیده نیست. آب مهمترین و اساسی ترین نیاز هر موجود زنده ای در این کره ی خاکی است، زندگی اولیه انسان ها در کنار چشمه ی آب و رودخانه ها شکل گرفته و یکی از اصلی ترین نیازهای بشر آب تمیز و دسترسی راحت به آن است. این مایه حیات نه تنها برای آشامیدن ضروری است بلکه عامل مهم و کلیدی در سایر زمینه ها اعم از کشاورزی، دامپروری، پتروشیمی، کارخانجات، و هزاران کار و فعالیت که نیاز مبرم و ضروری به آب دارند. تمامی افراد برای کارهای روزمره از قبیل استحمام، شستشو، آشامیدن، پخت و پز، آبیاری مزارع و باغچه ها به وفور از آب استفاده می کنند، پس بهداشتی و تمیز بودن آب از اهمیت ویژه ای برخودار است. برخی بیماری ها ناشی از مصرف مستقیم آب الوده است. اما علاه بر انسان ها، زندگی گیاهان و حیوانات نیز به آب وابسته است. گروه دماپویا قصد دارد در این مطلب عوامل آلوده کننده ی آب همچنین بیماری های ناشی از آلودگی آب را مورد بررسی قرار داده، که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود. با پیشرفت علم و اهمیت بهداشت فردی در تمامی جوامع روش های مختلفی وجود دارد که آلودگی های موجود در آب را از بین برد. روش های خانگی نظیر جوشاندن آب، استفاده از مواد ضدعفونی کننده ی آب استفاده می کنند اما تمامی این کارها وقت گیر بوده و ممکن است تمامی میکروارگانیزم ها و ویروس های موجود در آب را از بین نبرد. تصفیه آب دستگاهی است که با عمل فیلتراسیون به وسیله ی فیلترهای مختلف موجود در دستگاه آب آشامیدنی و قابل استفاده بدون میکروب و آلودگی را در اختیار مصرف کننده قرار داده و با استفاده از تصفیه آب براحتی می توان بهداشت و سلامت را تضمین نمود، و از بیماری های ناشی از آلودگی آب جلوگیری بعمل آورد.

بیماری های ناشی از آب آلوده

وبا

در سال 1854 میلادی ارتباط بیماری وبا و آب آشامیدنی توسط جان اسنو کشف شد. یکی از علت های بروز بیماری وبا استفاده از آب آلوده به باکتری وایبریو کلرا می باشد. باکتری عامل وبا به مدت طولانی در آب زنده می ماند متاسفانه امروزه در کشورمان شاهد استفاده از فاضلاب انسانی جهت آبیاری مزارع کشاورزی و کاشت سبزیجات هستیم. شستن میوه و سبزی با آب آلوده، شیر آلوده و بستنی تهیه شده از منابع غیر مطمئن و آلوده به این باکتری سبب بروز بیماری وبا در افراد می گردد. وبا بیماری واگیر دار و خطرناکی بوده که طی دوره های مختلف سبب مرگ و میر افراد گشته است. پس یکی از بیماری های ناشی از آلودگی آب بیماری کشنده و واگیر وبا می باشد.

حصبه

بیماری حصبه به نام تب روده و تب تیفوئید نیز شناخته می شود که از طریق دهان و در اثر مصرف غذا و یا آب آلوده بوجود می آید. باکتری سالمونلا تیفی عامل ایجاد کننده ی این بیماری روده ای است که از طریق خوراکی وارد بدن شده و علائمی نظیر تهوع، کاهش اشتها، دردشکم، ضعف به همراه دارد. این بیماری در مدفوع بیمار نیز وجود دارد و اگر به فرد سالمی به طور غیرمستقیم مثلا استفاده از آب آلوده ای که با فاضلاب مخلوط شده باشد و یا میوه و سبزیجاتی که از کود انسانی تغذیه کرده اند، امکان مبتلا شده به حصبه بسیار زیاد است. در نتیجه هنگام مصرف آب و میوه باید نکات بهداشتی را رعایت نموده که به مشکلات و بیماری گوارشی که در اثر استفاده از آب آلوده ایجاد می شوند جلوگیری نمود. بنابراین می توان گفت حصبه یکی از بیماری های ناشی از آلودگی آب در انسان بشمار می آید.

اسهال خونی

یکی دیگر از بیماری های ناشی از آلودگی آب می توان به اسهال خونی اشاره نمود. این بیماری در اثر باکتری به نام شیگلا بوجود می آید. شیگلا توسط میکروب شناس ژاپنی به نام کیوشی شیگا در سال 1898 کشف شد. به طور معمول اسهال خونی در اثر شستن دست، غذا و یا آب آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می یابد و به مخاط روده ی بزرگ حمله میکند. این بیماری که از عوارض آب آشامیدنی ناسالم بوجود می آید در دسته ی بیماری های واگیر دار قرار می گیرد. در صورتیکه این بیماری ناشی از آلودگی آب به موقع درمان نشود و باکتری در روده باقی بماند ممکن است از طریق خون به سایر اعضای بدن نیز سرایت کند و کلیه، کیسه صفرا، قلب و یا مفاصل را درگیر و به شوک و یا مرگ بی انجامد.

فلج اطفال

یکی دیگر از بیماری های ناشی از آلودگی آب و از بیماری های خطرناک که در اثر آشامیدن و یا استفاده از آب آلوده بوجود می آید فلج اطفال می باشد. ویروس پولیو از طریق دهان در گلو تکثیر شده و با گردش خود به نخاع می رسد. عامل بیماری فلج اطفال در رده های سنی مختلف از انسان به انسان منتقل شده و فرد را درگیر بیماری می نماید. این بیماری عفونی در آب آلوده و مدفوع انسان قرار دارد. اگر فرد از میوه و سبزیجات و یا غذاهایی که با آب آلوده به ویروس پولیو استفاده نماید امکان درگیر شدن به فلج اطفال بسیار زیاد است. فلج اطفال با علائمی نظیر احساس خستگی، درد و گرفتگی عضلات کمر، تب، گلو درد، مننژیت بروز می کند.

لپتوسپیروز یا تب شالیزار

یک نوع بیماری مشترک در انسان ها و دام ها لپتوسپیروز می باشد. ویروسی بنام لپتوسپیرا سبب بروز این نوع بیماری می گردد. به طور عمده حیوانات ناقل این بیماری عفونی هستند که اغلب در آب آلوده و یا خاکی که حاوی ادرار حیوانات باشد این ویروس وجود دارد. راههای انتقال بیماری لپتوسپیروز از طریق تماس مخاطی و غشایی صورت می پذیرد. علاوه بر خوردن غذا و یا آب آلوده از طریق پوست و تنفس از راه چشم، دهان و بینی وارد بدن فرد شده و آن را مبتلا به اینگونه بیماری های ناشی از آلودگی آب می نماید. علائم این بیماری ناشی از آلودگی آب می توان به سرفه خشک، تب، تهوع و استفراغ اشاره نمود.

بیماری های پوستی

همانطور که اشاره شد آب یکی از نیازهای اساسی و ادامه ی حیات بشر محسوب می گردد. برای انجام کارهای روزمره نظیر استحمام، شست و شو، آشپزی و پخت وپز به آب تمیز و عاری از میکروب نیازمندیم. اگر به هر دلیلی آب آلوده شود و حاوی ویروس، باکتری، قارچ و یا انگل باشد، سبب بروز خشکی و خارش پوست، قرمزی و تورم، آکنه در افراد می گردد. درنتیجه عوارض آب آشامیدنی ناسالم و حاوی عوامل بیماری زا سبب بروز مشکلاتی برای پوست بدن در تمامی سنین به خصوص خردسالان می گردد. بنابراین یکی دیگر از بیماری های ناشی از آلودگی آب بیماری های پوستی می باشد.

تراخم و عفونت چشم

در دسترس نبودن آب تمیز و استفاده از آب آلوده سبب بیماری به نام تراخم چشمی می گیردد. این بیماری همانطور که از نامش پیداست در اثر مستقیم آلودگی آب با چشم ایجاد می شود. عامل این بیماری یک نوع باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس است که در آب آلوده موجود می باشد. زمانیکی فرد با آب حاوی این باکتری استحمام و یا شست وشوی صورت انجام دهد درگیر تراخم چشمی که از بیماری های ناشی از آلودگی آب است، خواهد شد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

چگونگی افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری | بررسی و مشاهده روش ها و راهکارهایی طلایی برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای