یکشنبه , 1 نوامبر 2020
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

در این مطلب از مجله دماپویا روش تعویض تیوپ منبع تحت فشار را شرح داده ایم. ابتدا بهتر است نگاهی به این تجهیزات و نقش آنها در آبرسانی و تاسیسات ساختمان داشته باشیم. منبع تحت فشار همانطور که از نامش می توان حدس زد، مخزنی است برای ذخیره و نگهداری آب. اهمیت استفاده از این تجهیزات در ساختمان ها اینست که با با ذخیره کردن حجم مشخصی از آب شرب و بهداشتی در صورت قطع آب و در دسترس نبودن آن می توان از آب مخزن برای انجام امور روزانه مورد استفاده قرار داد. با استفاده از منبع تحت فشار می توان میزان فشار را در تمامی واحد های ساختمان به طور ثابت نگه داشت، و همچنین با ذخیره آب از روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب مانع بعمل می آورد. زمانیکه منبع آب پر شود، آب مورد نیاز ساختمان از طریق این مخزن به سایر طبقات هدایت می شود، بنابراین دیگر نیازی به کارکردن مدوام پمپ آب نیست و از این طریق استهلاک در این سیستم ها نیز به حداقل می رسد. در ادامه به روش تعویض تیوپ منبع تحت فشار اشاره داریم.

مخزن تحت فشار

برای درک بهتر مطلب و آشنایی با نحوه تعویض تیوپ منبع تحت فشار ابتدا نگاهی به ساختار و نحوه ی عملکرد منبع تحت فشار خواهیم داشت. منبع تحت فشار را به نام هایی از قبیل منبع انبساط، مخزن انبساط بسته، مخزن پمپ آب نیز در بازار شناخته می شوند. ساختار این مخزن به این صورت است که درون پوسته یک تیوپ تعبیه شده و فاصله ی بین تیوپ و پوسته از گاز نیتروژن یا هوا پر شده است. زمانیکه پمپ آب استارت کرده و آب را به داخل مخزن پمپاژ می کند در اثر فشار، هوای درون مخزن فشرده شده و آب درون لوله ها با فشار داخل لوله ها جریان می یابد. تیوپ بین منبع فلزی و فلنج قرار گرفته و موجب آب بندی منبع نیز می شود. 

زمانیکه پمپ شروع بکار می کند علاوه بر افزایش فشار جریان آب مصرفی بعد از بسته شدن شیر آب توسط کاربر، تا زمانیکه فشار داخل مخزن به ماکسیمم برسد، پمپ به پمپاژ ادامه داده و مخزن را پر نگه می دارد. و تا فشار داخل مخزن به کمترین حد نرسد دیگر نیازی به روشن شدن پمپ آب نخواهد بود. به این ترتیب از مزیت های استفاده از مخزن تحت می توان به کاهش استارت پمپ، افزایش عمر آن، و کاهش مصرف برق اشاره داشت. به دلیل تماس مستقیم آب با سطح داخلی مخزن لازم است از مواد اولیه مرغوب و کاملا بهداشتی استفاده شود. با این حال به مرور و بعد از مدتی ممکن است تیوپ خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشد. که در ادامه به روش تعویض تیوپ منبع تحت فشار اشاره خواهیم داشت. 

3 راه تشخیص خرابی یا ترکیدگی تیوپ

همانطور که اشاره شد منبع تحت فشار به منظور ذخیره آب در ساختمان ها و کاهش استهلاک پمپ آب مورد استفاده قرار می گیرد. برخی عوامل ممکن است سبب خرابی تیوپ شوند که همین امر به تبع مشکلات شایعی به همراه دارد. که در ادامه به علل و راه های تشخیص خرابی و یا ترکیدگی تیوپ منبع ذخیره می پردازیم.
روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب : یکی از علائم اصلی و مهم خرابی تیوپ مخزن، روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب است. که اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد و به موقع نسبت به رفع آن اقدام نکنید آسیب های جدی به همراه دارد و موجب خرابی و یا سوختن پمپ آب می شود. جمع شدن آب در تیوپ و یا آب گرفتگی آن میتواند موجب خاموش و روشن شدن مکرر پمپ آب شود. دلیل دوم برای بروز این مشکل بر اثر تنظیم نبودن فشار داخل مخزن نیز می باشد. زمانیکه فشار داخل مخزن به اندازه نباشد سبب افزایش دفعات خاموش و روشن شدن پمپ آب و خرابی آن می شود.

تعویض منبع تحت فشار

منبع پر می شود اما آب خارج نمی شود : یکی دیگر از راه های تشخیص خرابی تیوپ مخزن زمانی است که منبع پر شده اما تخلیه نمی شود. به این حالت به اصطلاح آب گرفتگی گوییم. زمانیکه آب درون مخزن تخلیه نشود افت فشار در سیستم از طریق منبع منبع تامین نشده و از مخزن جدا می شود، و به محض باز شدن شیر آب با هر فشار و حجمی سیستم پمپ را روشن می کند. عواملی که موجب آب گرفتگی مخزن می شود می تواند شامل مواردی از قبیل وجود رسوب جامدات و مواد معلق درون آب نام برد که این ذرات سبب انسداد دهانه مخزن شده و مانع از پر و خالی شدن تیوپ درون مخزن می شود. همچنین زمانیکه فشار مخزن خیلی پایین باشد بر فشار پمپ و فشار مخزن غلبه کرده و تیوپ بیش از حد پر می شود. که همین امر از دلایل آب گرفتگی مخزن می باشد.
تغییر مزه، بو و رنگ آب خروجی از مخرن : منبع تحت فشار باید به نوعی طراحی شود که هیچ نوع تاثیری روی شکل ظاهری و طعم آب شرب بهداشتی نداشته باشد. زمانیکه هر نوع تغییر در ساختار آب احساس کردید که کیفیت و ظاهر آب از قبیل بو، مزه، رنگ و طعم آن تغییر کرده و طبیعی نیست می توان از خرابی منبع تحت فشار باشد. در صورتیکه جنس تیوپ بی کیفیت و غیر استاندارد باشد، احتمال رشد باکتری ها و جلبک ها درون مخزن وجود دارد، و یا اینکه در صورت سوراخ بودن تیوپ آب به درون مخزن نشت کرده و به مرور موجب ایجاد زنگ زدگی در پوسته می شود که با ورود این مواد به آب شرب روی کیفیت آن تاثیر منفی می گذارد و زمان آن رسیده نسبت به تعویض تیوپ منبع تحت فشار اقدام کنید.

تیوپ مخزن تحت فشار

نحوه تعویض تیوپ منبع تحت فشار

بعد از اطلاع از علائم و تشخیص خرابی و یا تشخیص ترکیدگی تیوپ منبع تحت فشار بهتر از هرچه زودتر نسبت به تعویض آن اقدام کنید، چرا که اگر به موقع تعویض تیوپ منبع تحت فشار انجام نشود خرابی کل سیستم و هزینه های گزافی متحمل خواهید شد. به همین منظور گروه فنی مهندسی دماپویا نحوه ی تعویض تیوپ منبع انبساط را مرحله به مرحله برای شما کاربران عزیز شرح داده است.

1- منبع تحت فشار را از سیستم لوله کشی جدا کنید.
2- کلاهک شیر هوای سوزنی را بردارید و پین آن را فشار دهید تا هوا تخلیه گردد.
3- منبع را روی زمین بخوابانید تا آب داخل آن کامل تخلیه گردد.
4- پس از آن کانکتور و فلنج را از انتهای منبع باز کنید.
5- تیوپ را بیرون بکشید.
6- داخل منبع فلزی و همچنین لبه ها را به کمک سمباده هر گونه ناصافی را از بین ببرید.
7- مخزن را دوباره به پهلو می خوابانیم تا عملیات نصب تیوپ راحت تر انجام گیرد.
8- تیوپ جدید را داخل محفظه فلزی قرار دهید.
9- اطمینان حاصل کنید که تیوپ در داخل منبع انبساط بسته به درستی قرار گرفته و پیچ نخورده باشد.
10- اتصال فلنچ را روی تیوپ انداخته دهانه آن را کمی بیرون می کشیم.
11- فلنج را طوری قرار می دهیم که به خوبی لبه های تیوپ را بپوشاند تا پس از بستن پیچها منبع آب بند شود.
12- مهره ای که فلنج را نگه می دارد به صورت ضربدری با آچار مخصوص محکم می کنیم.
13- دور اتصالات پایین سیستم را با نوار تفلون می پیچانیم تا درزگیری و آب بندی شوند

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

شیر برقی چگونه کار می کند

شیر برقی چیست

شیر برقی چیست و چگونه کار می کند | مشاهده و بررسی نحوه عملکرد، کاربرد و پاسخ به اینکه شیر برقی چگونه کار می کند و اجزای تشکیل دهنده آن در مجله دماپویا

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x