جمعه , 5 ژوئن 2020
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی

تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی

در این مقاله قصد داریم تفاوت پمپ آب بشقابی با جتی را دریک نگاه شرح دهیم. امروزه با توجه به گستردگی شهر ها و افزایش آپارتمان نشینی معمولا ساکنین با افت فشار آب در ساختمان های بلند و چند طبقه مواجه می گردند، برای حل این مشکل از انواع پمپ آب خانگی جهت افزایش فشار سرعت و فشار آب مورد نیاز استفاده می شود. در پمپ آب خانگی دو نوع پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی از پمپ های پر مصرف و پرکاربرد در این زمینه می باشند و برای مشتریان این سوال به وجود می آید که تفاوت آنها در چیست . ما در مجله دماپویا دو پمپ آب بشقابی و جتی و تفاوت آنها از قبیل ارتفاع و حجم آبدهی، میزان صدا این دو پمپ آب خانگی را بررسی و به آن پرداخته ایم .

پمپ آب جتی با بشقابی چه تفاوتی دارد

تفاوت پمپ آب بشقابی با جتی در چیست. این از جمله مهم ترین سوالاتی است که افراد ممکن است هنگام خرید پمپ آب خانگی از خود بپرسند. برای آگاهی یافتن از این موضوع و شناخت تفاوت پمپ آب جتی با بشقابی در مقاله دماپویا به آن پرداخته ایم و به شما پیشنهاد می کنیم که مطالب زیر را جهت انتخاب بهتر مطالعه فرمایید .

پمپ-آب-بشقابی

پمپ آب بشقابی

به منظور شناخت بهتر تفاوت پمپ آب بشقابی با جتی بهتر است در ابتدا به معرفی پمپ آب بشقابی بپردازیم. پمپ آب بشقابی در دو مدل سانتریفیوژ و جابه جایی مثبت جهت انتقال سیالات تمیز و غیر خورنده مانند آب ، روغن ، حلال ها در زمینه مصارف خانگی و صنعتی نظیر تأمین آب ، آبیاری باغ ، انتقال سیالات به بخش های مختلف تأسیسات ، کاربرد دارد . نحوه عملکرد این پمپ آب خانگی به این صورت است که بعد از ورود سیال پروانه شروع به چرخیدن می کند و به سیال انرژی داده و از طریق نیروی گریز از مرکز مایعات را با فشار بیشتر در امتداد محور آن به سمت خروجی پمپ هدایت می کند . در برخی مدل های تولید شده پمپ آب بشقابی دارای دو پروانه می باشد که میزان آبدهی در این نوع بیشتر است و جنس بدنه ی پمپ برنج یا استیل می باشد و دارای آبدهی تا ارتفاع 33 متر می باشد و مکش پمپ 6 الی 7 متر می باشد . پمپ آب خانگی بشقابی در برند های لیو ، مورگن ، پنتاکس و ارس تولید و در بازار موجود می باشند .

پمپ-آب-جتی

پمپ آب جتی

پمپ آب جتی از گروه پمپ های سانتریفیوژ می باشد و مانند دیگر پمپ ها به جهت افزایش فشار مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ جتی برای مکش آب از عمق 50 متر با توان مکش 9 متر طراحی شده، عملکرد پمپ آب جتی به این صورت است که با ایجاد خلاء در قسمت مکش پمپ، هوایی که درون پمپ وارد شده را خارج می نماید در هنگامی که تمام هوای موجود تخلیه شد و در لوله مکش خلاء ایجاد شد، فشار اتمسفری بر آب موجود در لوله مکش پروانه غلبه می کند و روند پمپاژ آغاز می گردد و با استفاده از نیروی گریز از مرکز آب را به بیرون پمپ پمپاژ می کند. پمپ آب جتی در دو نوع کم عمق و عمیق در مصارف خانگی وصنعتی مانند انتقال سوخت های سبک، انتقال مایعات، سیستم حریق کاربرد دارد. پمپ آب خانگی جتی توسط شرکت های متفاوت از قبیل لیو ، پنتاکس ، ابارا و اسپرونی تولید و به بازار ارائه می گردد، و با توجه به آنچه که تاکنون گفته شد می توان تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی را تا حدودی تشخیص داد.

تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی

در متن بالا به عملکرد و خصوصیات همچنین تفاوت پمپ آب بشقابی و جتی پرداختیم. برای مقایسه تفاوت این دو پمپ آب در یک توان برابر می توان گفت که پمپ جتی ارتفاع آبدهی بالاتری دارد اما در پمپ بشقابی مقدار آبدهی بیشتر است . پمپ جتی به دلیل داشتن اجکتور در مقایسه با پمپ بشقابی صدای بیشتری تولید می کند و در مواردی که منبع تأمین آب دارای عمق باشد پمپ جتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . برای انتخاب پمپ آب خانگی باید متراژ واحد ها ، تعداد طبقات ، میزان مصرف آب ، منبع تأمین آب توجه نمود و با توجه به کاربرد آن پمپ آب مناسب انتخاب نمود

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

چگونگی افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری | بررسی و مشاهده روش ها و راهکارهایی طلایی برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای