یکشنبه , 17 ژانویه 2021
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > نحوه کارکرد پمپ آب

نحوه کارکرد پمپ آب

پمپ آب چگونه کار می کند در این مقاله قصد داریم نحوه کارکرد پمپ آب و چگونگی عملکرد این سری از تجهیزات آبرسانی را شرح دهیم. پمپ دستگاهی است که انرژی سیال را تقویت کرده و موجب انتقال آن از نقطه ای به نقطه ی دیگر می شود. با توجه به نوع کارکرد و عملکرد این سری از تجهیزات کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند. پمپ ها انرژی مکانیکی را از منبع گرفته و به سیالی که از آن عبور می کند، انتقال می دهد. در نتیجه انرژی سیال مضاعف شده و با فشار بیشتری به سمت دهانه خارجی هدایت می شود. از این تجهیزات به منظور انتقال و جابه جایی سیال به یک ارتفاع معین در سیستم لوله کشی یا هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرد. و سیالات را از یک نقطه به نقطه ای دیگر جابه جا می کند. با توجه به کاربرد گسترده ای که دارند در ابعاد و وزن های متفاوتی با کاربری های مختلف تولید و عرضه می شوند.

نحوه کارکرد پمپ آب

برای اطلاع از اینکه پمپ آب چگونه کار می کند به مدل ها و ساختار این تجهیزات اشاره داریم. از این سری تجهیزات در زمینه های مختلف به منظور افزایش فشار سیال مورد استفاده قرار می گیرند. از پمپ در صنایع مختلف و حتی وسایل و ابزارهای متعددی استفاده می شود. به طور مثال در پمپ بنزین، پمپ های استخراج نفت، پمپ آب خودرو، انواع مدل های پمپ آب همگی به منظور جابه جایی و پمپاژ سیالات طراحی و ساخته شده اند. پمپ آب یکی از رایج ترین و پرکاربردترین نوع پمپ های موجود است، که در مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی کاربرد عمده ای دارند. و به منظور انتقال و جابه جایی سیالات و مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ ها به توجه به نوع عملکرد و کارکردی که دارند به سه دسته کلی طبقه بندی می شود
پمپ های نوع جنبشی (Dynamic Pump)
پمپ های نوع جابه جایی مثبت (Positive Displacement Pumps)
پمپ های مخصوص (Special Pumps)

پمپ آب چگونه کار می کند

برای پاسخ به این سوال که پمپ آب چگونه کار می کند بهتر است نگاهی به ساختار این سری از تجهیزات آبرسانی داشته باشیم. با گسترش شهرنشینی و افزایش مصرف بی رویه از منابع آب شیرین یکی از مشکلات رایج که در اکثر مناطق شهری با تراکم بالا اتفاق می افتد، و انجام امور روزانه را با مشکل مواجه کرده کمبود فشار آب خصوصا در ساختمان های چند طبقه و مرتفع است. بنابراین با استفاده از پمپ آب می توان مشکل کمبود آب را جبران و رفع نمود. استفاده از پمپ های آب جهت مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. میتوان گفت این تجهیزات وسیله ای برای آسایش و رفاه در زندگی روزمره محسوب می شود.

اصلی ترین قطعات و اجزای بکار رفته در انواع مدل های پمپ آب شامل الکتروموتور، کوپل، هاوس برینگ، مکانیکال سیال، پره های پمپ، پروانه و تیغه می باشد. پره ها یا پروانه، محور و سیستم آب بندی درون محفظه ی پمپ قرار دارند. پمپ انرژی مکانیکی خود را الکتروموتور دریافت می نماید، با ورود سیال به داخل محفظه پمپ، پروانه شروع به چرخیدن می نماید و با چرخش پره ها انرژی جنبشی خود را به سیال در حال عبور داخل محظفه انتقال می دهد، در نتیجه سیال در حال عبور انرژی بیشتری پیدا کرده و با سرعت و فشار بیشتری پمپاژ می شود .  بنابراین پمپ آب با استفاده از نیروی برق و تبدیل آن به نیروی محرکه سبب انتقال انرژی به سیال شده و در نتیجه با انرژی و فشار بیشتری به سمت دهانه خروجی آن پمپاژ می شود. از این تجهیزات علاوه بر مصارف خانگی، در زمینه ها صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. 

نحوه-عملکرد-پمپ-آب

کارکرد اتوماتیک پمپ آب

برای اطلاع از اینکه پمپ آب چگونه کار می کند به طور کامل به ویژگی ها و نحوه عملکرد این تجهیزات پرداخته ایم. اما نوعی دیگر از پمپ ها اتوماتیک هستند که در ادامه به نحوه کارکرد آنها نیز اشاره داریم. برای کنترل جریان آب پمپ و جلوگیری از قطع و وصل شدن جریان آب از درجه، پنج راهی، کلید اتوماتیک و منبع هوا استفاده می شود. اما امروزه به جای این چهار قطعه می توان از کلید اتوماتیک دیجیتال یا ست کنترل جهت کنترل نوسانات و تنظیم شدت جریان آب استفاده می کنند. ست کنترل روی پمپ آب خانگی نصب می شود و نحوه عملکرد آن به این صورت است که به هنگام باز کردن شیر آب ، ست کنترل شروع به کار کرده و پمپ را روشن می نماید و تا زمانیکه شیر آب باز است پمپ نیز روشن می ماند و فشار آب را ثابت نگه می دارد و زمانی که آب شهری قطع باشد و به پمپ آب نرسد به صورت اتوماتیک پمپ را از مدارخارج نموده و به این ترتیب باعث کاهش استهلاک و جلوگیری از سوختن پروانه و الکتروموتور پمپ آب می شود.

از ویژگی های دیگر کلید اتوماتیک پمپ آب و تاثیر آن روی چگونگی کارکرد پمپ آب این است که نیاز به تنظیم و لوله کشی اضافه ندارند . در هنگام نصب کلید اتوماتیک پمپ باید فشار پمپ آب، یک بار از فشار ست کنترل بیشتر باشد به همین جهت باید به سایز و توان ست کنترل توجه نمود که با فشار ایجاد شده توسط پمپ تنظیم شود. برای مثال شما می توانید ست کنترل را روی 1.2 تا 1.5 بار تنظیم نمایید، هنگامی که فشار آب ورودی کمتر از این میزان شود پمپ آب به طور اتوماتیک بعد از چند ثانیه خاموش می شود. با نصب ست کنترل ،پمپ آب به صورت اتوماتیک کار میکند.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x