جمعه , 5 ژوئن 2020
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > نحوه کارکرد پمپ آب

نحوه کارکرد پمپ آب

در این مقاله قصد داریم نحوه کارکرد پمپ آب و چگونگی عملکرد این سری از تجهیزات آبرسانی را شرح دهیم. برای انتقال و جابه جایی سیالات و مایعات از وسیله ای به نام پمپ استفاده می شود. پمپ ها با توجه به نوع عملکرد و نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال، به دو دسته پمپ های دینامیکی و جابه جایی مثبت تقسیم می شوند. پمپ ها در ساختار و ابعاد متفاوت در صنایع مختلف نظیر پمپ بنزین، پمپ استخراج نفت، پمپ آب خودرو کاربرد دارند. پمپ آب جهت جابه جایی و تقویت فشار آب در مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. در مجله دماپویا درمورد ساختار پمپ آب، انواع آن و اینکه پمپ آب چگونه کار میکند مورد بررسی قرار داده و به شما پیشنهاد میکنیم که این مطلب را با ما دنبال کنید . 

پمپ آب چگونه کار میکند

با گسترش شهرها و پیشرفت زندگی استفاده از پمپ آب جهت مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی برای انتقال و جابه جایی آب بیشتر شده و پمپ آب وسیله ای برای آسایش و رفاه در زندگی روزمره محسوب می شود. نحوه ی کارکرد پمپ آب به این صورت است که پره های پمپ آب یا پروانه، محور و سیستم آب بندی درون محفظه ی پمپ قرار دارند. پمپ انرژی مکانیکی خود را الکتروموتور دریافت می نماید، با ورود سیال به داخل محفظه پمپ، پروانه شروع به چرخیدن می نماید و با چرخش پره ها انرژی جنبشی خود را به سیال در حال عبور داخل محظفه انتقال می دهد، در نتیجه سیال در حال عبور انرژی بیشتری پیدا کرده و با سرعت و فشار بیشتری پمپاژ می شود .  

نحوه-عملکرد-پمپ-آب

کارکرد اتوماتیک پمپ آب

برای کنترل جریان آب پمپ و جلوگیری از قطع و وصل شدن جریان آب از درجه، پنج راهی، کلید اتوماتیک و منبع هوا استفاده می شود. اما امروزه به جای این چهار قطعه می توان از کلید اتوماتیک دیجیتال یا ست کنترل جهت کنترل نوسانات و تنظیم شدت جریان آب استفاده می کنند. ست کنترل روی پمپ آب خانگی نصب می شود و نحوه عملکرد آن به این صورت است که به هنگام باز کردن شیر آب ، ست کنترل شروع به کار کرده و پمپ را روشن می نماید و تا زمانیکه شیر آب باز است پمپ نیز روشن می ماند و فشار آب را ثابت نگه می دارد و زمانی که آب شهری قطع باشد و به پمپ آب نرسد به صورت اتوماتیک پمپ را از مدارخارج نموده و به این ترتیب باعث کاهش استهلاک و جلوگیری از سوختن پروانه و الکتروموتور پمپ آب می شود . از ویژگی های دیگر کلید اتوماتیک پمپ آب و تاثیر آن روی چگونگی کارکرد پمپ آب این است که نیاز به تنظیم و لوله کشی اضافه ندارند . در هنگام نصب کلید اتوماتیک پمپ باید فشار پمپ آب، یک بار از فشار ست کنترل بیشتر باشد به همین جهت باید به سایز و توان ست کنترل توجه نمود که با فشار ایجاد شده توسط پمپ تنظیم شود. برای مثال شما می توانید ست کنترل را روی 1.2 تا 1.5 بار تنظیم نمایید، هنگامی که فشار آب ورودی کمتر از این میزان شود پمپ آب به طور اتوماتیک بعد از چند ثانیه خاموش می شود. با نصب ست کنترل ،پمپ آب به صورت اتوماتیک کار میکند.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

چگونگی افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری | بررسی و مشاهده روش ها و راهکارهایی طلایی برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای