پنج‌شنبه , 14 نوامبر 2019
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > نحوه کارکرد پمپ آب

نحوه کارکرد پمپ آب

برای انتقال و جابه جایی سیالات و مایعات از وسیله ای به نام پمپ استفاده می شود . پمپ ها با توجه به نوع عملکرد و نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال ، به دو دسته پمپ های دینامیکی و جابه جایی مثبت تقسیم می شوند . پمپ ها در ساختار و ابعاد متفاوت در صنایع مختلف نظیر پمپ بنزین ، پمپ استخراج نفت ، پمپ آب خودرو کاربرد دارند . پمپ آب جهت جابه جایی و تقویت فشار آب در مصارف خانگی ، صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد . در مجله دماپویا درمورد ساختار پمپ آب ، انواع آن و اینکه پمپ آب چگونه کار میکند مورد بررسی قرار داده و به شما پیشنهاد میکنیم که این مطلب را با ما دنبال کنید . 

پمپ آب چگونه کار میکند

با گسترش شهرها و پیشرفت زندگی استفاده از پمپ آب جهت مصارف خانگی ، صنعتی و کشاورزی برای انتقال و جابه جایی آب بیشتر شده و پمپ آب وسیله ای برای آسایش و رفاه در زندگی روزمره محسوب می شود . پره های پمپ آب یا پروانه ، محور و سیستم آب بندی درون محفظه ی پمپ قرار دارند . پمپ انرژی مکانیکی خود را الکتروموتور دریافت می نماید ، با ورود سیال به داخل محفظه پمپ ، پروانه شروع به چرخیدن می نماید و با چرخش پره ها انرژی جنبشی خود را به سیال در حال عبور داخل محظفه انتقال می دهد ، در نتیجه سیال در حال عبور انرژی بیشتری پیدا کرده و با سرعت و فشار بیشتری پمپاژ می شود .  

نحوه-عملکرد-پمپ-آب

کارکرد اتوماتیک پمپ آب

برای کنترل جریان آب پمپ و جلوگیری از قطع و وصل شدن جریان آب از درجه ، پنج راهی ، کلید اتوماتیک و منبع هوا استفاده می شود . اما امروزه به جای این چهار قطعه می توان از کلید اتوماتیک دیجیتال یا ست کنترل جهت کنترل نوسانات و تنظیم شدت جریان آب استفاده می کنند . ست کنترل روی پمپ آب خانگی نصب می شود و نحوه عملکرد آن به این صورت است که به هنگام باز کردن شیر آب ، ست کنترل شروع به کار کرده و پمپ را روشن می نماید و تا زمانیکه شیر آب باز است پمپ نیز روشن می ماند و فشار آب را ثابت نگه می دارد و زمانی که آب شهری قطع باشد و به پمپ آب نرسد به صورت اتوماتیک پمپ را از مدارخارج نموده و به این ترتیب باعث کاهش استهلاک و جلوگیری از سوختن پروانه و الکتروموتور پمپ آب می شود . از ویژگی های دیگر کلید اتوماتیک پمپ آب این است که نیاز به تنظیم و لوله کشی اضافه ندارند . در هنگام نصب کلید اتوماتیک پمپ باید فشار پمپ آب ، یک بار از فشار ست کنترل بیشتر باشد به همین جهت باید به سایز و توان ست کنترل توجه نمود که با فشار ایجاد شده توسط پمپ تنظیم شود . برای مثال شما می توانید ست کنترل را روی 1.2 تا 1.5 بار تنظیم نمایید ، هنگامی که فشار آب ورودی کمتر از این میزان شود پمپ آب به طور اتوماتیک بعد از چند ثانیه خاموش می شود .  با نصب ست کنترل ،پمپ آب به صورت اتوماتیک کار میکند.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی دماپویا

روش محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی | نحوه محاسبه چیلر تراکمی آبی همراه با انتخاب صحیح آن را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای