یکشنبه , 9 می 2021

پمپ آب چیست

در این مقاله از مجله ی دماپویا ما با ارائه ی مطالبی به آشنایی در رابطه با کاربرد پمپ آب و انواع آن خواهیم پرداخت. شاید برای شما هم سوال پیش آمده که نحوه ساختار و عملکرد پمپ آب به چه صورت بوده و یا این تجهیزات با چه روشی قادر به تامین آب مورد نیاز میباشند. لازم به ذکر است امروزه با توجه با افزایش جمعیت و استفاده بی رویه از آب و کمبود منابع شیرین در حال حاضر در زندگی مدرن امروزی، دسترسی به آب در برخی شهرها خصوصا مناطق پرجمعیت با مشکل مواجه شده وبه همین منظورنیزهمواره به دنبال روش هایی درجهت دسترسی آسان به آب شرب مصرفی می باشیم. به همین منظور نیز تجهیزات و ابزارهایی طراحی و ساخته شده اند که هریک با دارا بودن عملکرد مختص به خود میتوانند به راحتی و در کوتاه ترین زمان آب مورد نیاز برای انجام امور روزانه را تامین بنمایند.

پمپ آب و انواع آن درحال حاضربه یکی از پرکاربردترین تجهیزات درساختمان های مسکونی و تجاری اللخصوص در شهرهای بزرگ و پرجمعیت تبدیل شده است. این سری ازتجهیزات آبرسانی علاوه برتامین آب درسازه های ساختمانی در زمینه های دیگرازقبیل کشاورزی، صنعتی، کارخانه جات، سیستم های اطفا حریق به منظور جابه جایی و افزایش فشار آب کارایی لازم را دارد که جهت خرید و انتخاب این محصولات باتوجه داشتن به برخی نکات و درنظرگرفتن فاکتورهای مهم و نوع نیاز می توان خریدی بهینه و مقرون به صرفه را داشت. همچنین این سری از تجهیزات آبرسانی درمدل های متفاوت و ظرفیت آبدهی مختلفی به تولید رسیده که هریک هم از یکسری از ویژگی های منحصر بفرد برخوردار میباشند. در ادامه ی مطالب به بررسی بیشتر در رابطه با کاربرد پمپ آب و انواع آن خواهیم پرداخت.

پمپ آب و کاربرد انواع آن

در این قسمت از مقاله جهت آشنایی با پمپ آب و انواع آن با معرفی کامل این سری از تجهیزات آبرسانی به بررسی آن خواهیم پرداخت. ابتدا باید بگوییم این سری از تجهیزات آبرسانی تحت عنوان پمپ به منظور جابجایی یا انتقال هرنوع سیال مورد استفاده قرار میگیرند که به عنوان یک نمونه از انواع این محصولات میتوان پمپ آب خانگی و صنعتی را نام برد. به صورت کلی کاربرد پمپ آب و نقش اصلی ای که این تجهیزات برعهده دارند این است که آب را در کاربری های مختلف از جمله بخش های کشاورزی، صنعت، سیستم های اطفا حریق و بسیاری موارد دیگرانتقال می دهند. بنابراین با توجه به این توضیحات و وظیفه ای که از این دستگاه انتظار می رود، دو ویژگی میزان حجم آب دهی و فشارمناسب، از مهمترین مواردی هستند که یک پمپ آب باید متناسب با کاربری که در آن استفاده می شود، داشته باشد. پمپ های آبی با توجه به معیار های مختلفی ازجمله، ابعاد، موتور، مدل و جنس بدنه و پروانه، کاربرد و محل استفاده به انواع مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام کارایی مخصوص به خود را داشته و درهنگام خرید آن باید به این مسئله توجه ویژه نمود. ما نیزدراین مقاله قصد داریم تا شما را با پمپ آب و انواع آن بیشتر آشنا نماییم.

پمپ آب چیست

پمپ آب سیرکولاتور

در رابطه آشنایی با پمپ آب و انواع آن بهتر است ابتدا به بررسی مشخصه های فنی و نحوه ی عملکرد هری بپردازیم. سیرکولاتور را میتوان به عنوان یک نمونه از این تجهیزات آبرسانی تحت عنوان پمپ ها به شمار آورد. این سیستم به گونه ای طراحی شده که ساختار آن به طور معمول ازجنس بدنه ای آهنی، استیل ،چدن بوده و نیز از پروانه ای با جنس پلی آمید برخوردار میباشد که ماهیت این آلیاژها به نوعی است که مقاومت بالایی را در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند. در رابطه با کاربرد پمپ آب لازم به ذکراست که سیرکولاتورها از قابلیت کاربری در انواع دما و فشار و پمپاژ آب و دیگر سیالات را دارا می باشند. در واقع کاربرد اصلی این مدل پمپ معمولا درسیستم های سرمایش و گرمایش است که نیاز به سیرکوله کردن و چرخش آب دارند. پمپ های سیرکولاتور همانطور که از نامش پیداست توانایی سیرکوله کردن آب از دمای منفی 10 تا مثبت 130 درجه سانتی گراد را دارا بوده و به همین دلیل در انواع سیستم های سرمایش و گرمایش، تهویه مرکزی، رادیاتورها و انتقال مواد شیمیایی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ آب چیست

پمپ آب زمینی

از دیگر مدل های پمپ آب و کاربرد انواع آن میتوان به نوع زمینی آن اشاره داشت. این پمپ ها از نوع سیرکولاتور با موقعیت نصب زمینی هستند. نحوه عملکرد این نوع پمپ ها شباهت بسیار زیادی به پمپ های آبی خطی داشته با این تفاوت که پمپ های خطی تنها باعث ایجاد دبی شده در حالی که پمپ های زمینی به صورت همزمان هم دبی و هم فشار را ایجاد می نمایند. معمولا تا دبی 100 گالن بر دقیقه از پمپ های نوع خطی استفاده شده و برای دبی های بیشتر از این، پمپ های زمینی مورد استفاده قرار میگیرند. علاوه بر این ها از این نوع پمپ در پمپاژ و انتقال آب گرم یا سرد مصرفی نیز میتوان بهره برد، در حالی که پمپ نوع خطی را تنها درجریان سیستم گرمایش یا سرمایش میتوان مورد استفاده قرارداد.

پمپ آب چیست

پمپ آب شناور

پمپ های شناورازانواع دیگرتجهیزات آبرسانی اند که ما دراین بخش به بررسی این پمپ آب و کاربرد آن خواهیم پرداخت. در واقع این پمپ های الکتریکی ازنوع پمپ های سانتریفیوژی می باشند که از دو قسمت موتورالکتریکی و پمپ تشکیل شده اند. این مدل از پمپ ها به صورت شناور یا غرق شده درون آب قرار گرفته که نقش اصلی آن در انتقال و پمپاژ آب درجهت مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی ازچاه است. لازم به ذکر است این پمپ ها در دونوع تک فاز و سه فاز تولید می شوند. کاربرد پمپ آب درنوع سانتریفیوژی به این صورت است که درون آب و قسمت داخلی موتور الکتریکی آب قرارگرفته که هم نقش روان کننده برای یاتاقان ها و هم عامل خنک شدن سیم پیچ موجود در موتورالکتریکی محسوب می گردند. معمولا نیز بدنه اصلی این پمپ ها ازجنس استیل یا چدن و پروانه آن ازاستیل تهیه میباشد. البته لازم ذکراست پمپ هایی که دارای بدنه و پروانه ای از جنس برنزباشند میتوان جهت استخراج آب شوراز آن بهره برد. نکته حائزاهمیت درخصوص این پمپ ها برخورداری از ابعاد 4 تا 12 اینچ و ارتفاع 400 متر است. کاربرد پمپ آب تحت عنوان مدل تک فاز بهترین انتخاب برای چاه های کم عمق و یا چاه هایی با عمق زیاد ازنوع سه فاز میباشد.

پمپ آب چیست

پمپ آب جتی

دراین مطلب درخصوص آشنایی با یک نمونه دیگراز کاربرد پمپ آب به بررسی مدل جتی ازاین تجهیزات خواهیم پرداخت. درواقع دربین پمپ آب و انواع این مدل را باید از دسته پمپ های سانتریفیوژی به شمار آورد که ازآن به منظوراستخراج آب از اعماق زیاد استفاده می کنند. نحوه عملکرد این مدل ازپمپ ها به این صورت است که درقسمتی که مکش را انجام می دهد، ایجاد خلا کرده و هوا را ازاین قسمت خارج نموده و درنهایت آب را مانند یک پمپ سانتریفیوژ انتقال می دهد. لازم به ذکراست پروانه این پمپ ها را معمولا ازجنس برنج یا استیل تولید می کنند. از ویژگی های این نوع پمپ می توان به دامنه وسیع کاربری، قیمت مناسب، بازدهی بالا و تخلیه یکنواخت آب اشاره نمود. این مدل از پمپ در دسته پمپ های خانگی تقسیم بندی می شود و نیز کاربرد گسترده ای درمصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی دارند که وبسایت دماپویا درمقاله ای به معرفی ارزانترین پمپ آب موجود دربازار پرداخته و شما میتوانید با مراجعه به این صفحه اطلاعات کامل و جامعی در خصوص انواع برندهای معتبر بازار را کسب نمایید.

پمپ آب چیست

پمپ آب طبقاتی

نمونه ی دیگری از تجهیزات آبرسانی که تحت عنوان پمپ های آب در بازار موجود میباشد، پمپ های طبقاتی است که در این مطلب به بررسی کاربرد پمپ آب از این نوع خواهیم پرداخت. این مدل از پمپ ازنوع الکتریکی وسانتریفیوژی بوده که آب یا سیال مربوطه را ازچندین پروانه که به صورت طبقه ای قرارگرفته اند انتقال می دهد. از این پمپ ها جهت انتقال سیالاتی با فشار بسیار زیاد تا 40 بار و میزان انتقال 200 متر مکعب استفاده می کنند. بدنه و پروانه این نوع پمپ از چدن بوده و به منظور ازدیاد فشار آب در حوزه های مختلف ازجمله کشاورزی، صنعتی و ساختمانی نیزاستفاده می کنند. مکانیسم این پمپ ها به گونه ای است که آب با وارد شدن به هر طبقه که شامل یک پروانه است، فشار آن افزایش یافته و به این ترتیب، افزایش فشارصورت می گیرد و درنهایت آب را که اکنون فشار زیادی پیدا کرده است به خروجی هدایت می نماید. در رابطه با کاربرد پمپ آب از این مدل باید گفت پمپ آب طبقاتی همواره دارای میزان دبی و دور موتور الکتریکی ثابت میباشد. علاوه بر این از این محصول در بخش های مختلفی همچون صنایع تصفیه آب، صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، دیگ های بخار و آب و فاضلاب میتوان بهره برد.

پمپ آب چیست

پمپ آب کف کش

در بررسی پمپ آب و انواع آن نمونه ای دیگر از این قبیل تجهیزات آبرسانی که تحت عنوان پمپ های آب شناخته می شوند، میتوان به مدل کفکش اشاره نمود. در واقع باید گفت پمپ کفکش ازجمله موتور پمپ های سانتریفیوژی میباشند که در دونوع کف کش سه فاز و تک فاز ارائه می گردندکه مدل تک فاز بهترین انتخاب برای مصارف خانگی و دوفاز برای بخش های صنعتی به شمارمی آیند. البته لازم به ذکراست که بنابرسفارش مشتری این سیستم با جنس بدنه ای چون: استیل، آلمینیوم و چدن ارائه می گردد. اگر بخواهیم به کاربرد پمپ آب در این نوع از تجهیزات آبرسانی اشاره نماییم میبایست به عمده ترین کارایی آن یعنی مورد استفاده قرار گرفتن برای چاه اشاره بنماییم و نحوه ی عملکرد آن نیز به این صورت میباشد که حتما برای راه اندازی باید در داخل آب قراربگیرد چراکه اگرخشک کارکند منجر به سوختن موتورمی شود. نکته ی حائزاهمیت درخصوص این محصول این است که تنها برای چاه های کم عمق مناسب میباشند و برای چاه هایی با عمق زیاد میبایست از پمپ های شناوراستفاده نمود.

پمپ آب چیست

پمپ آب لجن کش

در بررسی پمپ آب و انواع آن نمونه ی دیگری که مورد بررسی قرار می دهیم مدل لجن کش با دارا بودن کاربردهای بسیار زیاد است. این نوع از پمپ ها از لحاظ کاربری شباهت بسیار زیادی به پمپ های کفکش را دارند، وبه منظور انتقال و پمپاژ آب یا دیگرسیالات درعمق آب قرارمی گیرد. باید گفت وجه افتراق این نوع از پمپ در مقابل با مدل کفکش در این است که پمپ های کفکش برای پمپاژ آب هایی بدون ذرات معلق بوده و در مقابل نحوه ی عملکرد و ساختار پمپ های لجن کش همانطور که از نامش پیداست جهت انتقال رسوب و لجن و سیالاتی که ویسکوزیته بسیار بالایی دارند میباشد که کاربرد اصلیشان درمخزن ها، حوضچه ها و استخرها است. لازم به ذکر است طراحی این محصول به گونه ای است که از بدنه ای با جنس آلیاژ آلمینیوم و پروانه ای از چدن داکتیل و نیز شافت ضد زنگ برخوردار میباشد.

پمپ آب چیست

پمپ آب دو پروانه

از سری دیگر تجهیزات آبرسانی پمپ های دو پروانه اند که در بررسی کاربرد پمپ آب به آن خواهیم پرداخت. این نوع پمپ آب از نوع پمپ های سانتریفیوژی ای اند که از دو پروانه که پشت به پشت هم قرارگرفته اند تشکیل شده است. به طور معمول از این مدل پمپ جهت پمپاژ آب و مایعات بدون خطر میتوان بهره برد. لازم به ذکر است وجود دو پروانه در این نوع پمپ موجب شده تا دبی و فشار زیادی ایجاد گردد و از آنجا که بازده این نوع پمپ نسبت به مدل های دیگر بالاتر است از آن در ساختمان های بزرگ، با تعداد طبقه و واحدهای زیاد استفاده می شود. همچنین از این محصول می توان به عنوان بوستر پمپ ها هم بهره برد. درباره ی ساختار این سیستم باید گفت دارای جنسی از برنج یا استیل میباشند. کاربرد پمپ آب تحت عنوان این مدل از پمپ درحوزه هایی از جمله آب رسانی داخل ساختمان، آب و فاضلاب شهری، تقویت فشار، ، سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی، پرورش ماهی و مصارف صنعتی بوده که همواره نقش اصلی را در هریک از موارد گفته شده اجرا می نمایند.

پمپ آب چیست

پمپ آب بشقابی

پمپ های بشقابی را باید به عنوان یک نمونه از پرکاربردترین انواع پمپ آب معرفی نمود، از این نظر که ایفاکننده ی نقش های بسیاری در بخش مصارف خانگی میباشند. در بررسی کاربرد پمپ آب تحت عنوان این مدل از پمپ باید گفت در جهت افزایش فشار آب مورد استفاده قرار میگیرند و نیز روند کاری بسیار شبیه به پمپ های جتی را دارند. به این صورت که با ورود آب به پمپ و قرار گرفتن درمسیر چرخش پروانه ها و نیروی گریزازمرکز، سرعت و فشار بالایی را بدست آورده و با این فشار افزایش یافته به سمت خروجی هدایت می شوند. معمولا از این پمپ ها برای آب و یا سیالاتی استفاده می شود که گرانروی کمی دارند چراکه با بالا رفتن گرانروی سیال عملکرد این پمپ ها به شدت کاهش می یابد. در بررسی پمپ آب کاربرد آن ، کارایی ای که این مدل از پمپ داراست بیشتر درجهت پمپاژ آب، روغن ها، اسید ها در حوزه های خانگی، کشاورزی و صنعتی بوده اما درهر حال سیال مورد استفاده باید ویسکوزیته پایینی را داشته باشد.

پمپ آب چیست

پمپ آب جریان محوری

در بررسی پمپ آب و انواع آن نمونه ی دیگری که به شناسایی آن می پردازیم مدل پمپ جریان محوری یا ملخی است که از کاربرد گسترده ای هم در زمینه های مختلف برخوردار میباشد. در واقع از این مدل پمپ ها به منظور پمپاژ و انتقال آب مورد میتوان بهره برد. درباره ی نحوه ی ساختار این مدل از تجهیزات آبرسانی که تحت عنوان پمپ در بازار عرضه شده است باید گفت به گونه ای طراحی شده که از آن به منظورافزایش دبی و فشار سیالات استفاده می شود. به طور کلی این مدل از پمپ در جایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به دبی زیاد و طول کم داشته باشیم. از ویژگی یا به نوعی مزیت های این پمپ نسبت به سایر مدل های موچود این سیستم های سانتریفیوژی این است که در طول کم، تا 3 برابر بیشتر می تواند آب و یا سیالات دیگر را پمپاژ کند. نکته ی حائز اهمیت در خصوص این محصول برخورداری از کاربرد عمده در پمپاژ فاضلاب، کشاورزی و شیلات است.

پمپ آب چیست

پمپ آب دوار

به عنوان آخرین نمونه از پمپ آب و انواع آن که به بررسی و شناسایی آن در این مقاله پرداخته ایم، پمپ دوار را معرفی می نماییم که از انواع پمپ های چرخشی به شمار می آیند که از دو قسمت جداره ثابت و قسمت دوار تشکیل شده اند. در این پمپ، آب در بین چرخ دنده های دستگاه قرار گرفته که در اثر چرخش چرخ دنده به سمت خروجی هدایت میگردد. این پمپ در مواردی که نیاز به دبی کم و فشار متوسط باشد مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است هرگز نباید زمانی که خروجی پمپ بسته است از آن استفاده نمود چراکه این صورت خروجی پمپ میشکند و یا از کارمی افتد. ویژگی این پمپ ها نسبت به پمپ های سانتریفیوژی دراین است که نیروی محرکه ازطریق موتورالکتریکی نداشته و به عبارتی خود محرک است ونیز توانایی انتقال سیال با هر مقدار ویسکوزیته را دارا می باشد. از آنجا که این مدل پمپ در صورت بسته بودن خروجی دچارخرابی یا شکستن می شود بهتراست که در آن از شیر اطمینان استفاده شود. عمده کاربرد این پمپ در صنایعی است که سیال مورد استفاده آن از ویسکوزیته بالایی برخور داراست.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تاسیسات را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

محاسبه پمپ آب خانگی

راهنمای محاسبه پمپ آب خانگی

راهنمای محاسبه پمپ آب خانگی | نکات مهمی که در هنگام خرید بهترین پمپ آب خانگی باید به آن توجه کنیم را در مجله دماپویا بررسی نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x