یکشنبه , 17 ژانویه 2021

پمپ آب چیست

پمپ آب و کاربرد انواع آن. شاید برای شما هم سوال پیش آمده که نحوه ساختار و عملکرد پمپ آب به چه صورت است و این تجهیزات به چه روشی آب مورد نیاز را تامین می کنند. با توجه با افزایش جمعیت و استفاده بی رویه از آب و کمبود منابع آب شیرین در حال حاضر در زندگی مدرن امروزی دسترسی به آب در برخی شهرها خصوصا مناطق پرجمعیت با مشکل مواجه شده و به دنبال روش هایی بهینه به منظور دسترسی راحت به آب شرب مصرفی می باشند. به همین منظور تجهیزات و ابزارهایی طراحی و ساخته شده اند که هریک عملکرد مختص به خود را دارا بوده و آب مورد نیاز برای انجام امور روزانه را تامین می کند. 

پمپ آب در حال حاضر به یکی از پرکاربردترین تجهیزات در ساختمان های مسکونی و تجاری به خصوص در شهرهای بزرگ و پرجمعیت تبدیل شده است. این سری از تجهیزات آبرسانی علاوه بر تامین آب در سازه های ساختمانی در زمینه های دیگر از قبیل کشاورزی، صنعتی، کارخانه جات، سیستم های اطفا حریق به منظور جابه جایی و افزایش فشار آب کارایی دارد. برای خرید و انتخاب این محصولات باتوجه داشتن به برخی نکات و در نظر گرفتن فاکتورهای مهم و نوع نیاز می توان خریدی بهینه و مقرون به صرفه داشت و همچنین این سری از تجهیزات آبرسانی در مدل های متفاوت و ظرفیت آبدهی مختلفی تولید می شوند، که هریک ویژگی های منحصر بفرد خود را دارا می باشد که در ادامه به پمپ آب و کاربرد انواع آن همراه با تصاویر اشاره نموده ایم.

پمپ آب و کاربرد انواع آن

برای بررسی پمپ آب و کاربرد انواع آن به طور کامل به معرفی این سری از تجهیزات آبرسانی اشاره داریم. به منظور جابجایی یا انتقال هر نوع سیال از پمپ استفاده می شود، یکی از انواع این محصولات پمپ آب خانگی و صنعتی است. به صورت کلی وظیفه ای که این تجهیزات انجام می دهد این است که آب را در کاربری های مختلف از جمله آب رسانی، کشاورزی، صنعت، سیستم های اطفا حریق و بسیاری موارد دیگر انتقال می دهد. با توجه به این توضیحات و وظیفه ای که از این دستگاه انتظار می رود، دو ویژگی میزان حجم آب دهی و فشار مناسب، از مهمترین مواردی هستند که یک پمپ آب باید متناسب با کاربری که در آن استفاده می شود، داشته باشد. پمپ های آبی با توجه به معیار های مختلفی از جمله، ابعاد، موتور، مدل و جنس بدنه و پروانه، کاربرد و محل استفاده به انواع مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام کارایی مخصوص به خود را داشته و در هنگام خرید آن باید به این مسئله توجه ویژه نمود. در این نوشتار قصد داریم تا شما را با پمپ آب و کاربرد انواع آشنا کنیم.

پمپ آب چیست

پمپ آب سیرکولاتور

یکی مدل های پمپ آب و کاربرد انواع آن میتوان به نوع سیرکولاتور آن اشاره داشت. به طور معمول جنس بدنه آن از آهن، استیل یا چدن، و جنس پروانه آن از پلی آمید تهیه می شود، که ماهیت این آلیاژها به نوعی است که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند. پمپ های سیرکولاتور قابلیت کاربری در انواع دما و فشار و پمپاژ آب و دیگر سیالات را دارا می باشد. کاربرد اصلی این مدل پمپ معمولا در سیستم های سرمایش و گرمایش است که نیاز به سیرکوله کردن و چرخش آب می باشد. پمپ های سیرکولاتور همانطور که از نامش پیداست توانایی سیرکوله کردن آب از دمای منفی 10 تا مثبت 130 درجه سانتی گراد را دارا می باشد و به همین دلیل در انواع سیستم های سرمایش و گرمایش و تهویه مرکزی، رادیاتور ها و انتقال مواد شیمیایی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ آب چیست

پمپ آب زمینی

از دیگر مدل های پمپ آب و کاربرد انواع آن میتوان به نوع زمینی آن اشاره داشت. این پمپ ها از نوع سیرکولاتور با موقعیت نصب زمینی هستند. نحوه عملکرد این نوع پمپ ها شباهت بسیار زیادی به پمپ های آبی خطی داشته با این تفاوت که پمپ های خطی تنها باعث ایجاد دبی می شوند در حالی که پمپ های زمینی به صورت همزمان هم دبی و هم فشار ایجاد می کنند. معمولا تا دبی 100 گالن بر دقیقه از پمپ های نوع خطی استفاده شده و برای دبی های بیشتر از این مقدار از پمپ های زمینی استفاده می شود. همچنین از این نوع پمپ در پمپاژ و انتقال آب گرم یا سرد مصرفی استفاده می کنند، در حالی که پمپ نوع خطی را در جریان سیستم گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می دهند.

پمپ آب چیست

پمپ آب شناور

نوع دیگر پمپ آب و کاربرد انواع آن میتوان به مدل شناور اشاره داشت. این نوع پمپ های الکتریکی از نوع پمپ های سانتریفیوژی می باشد که از دو قسمت موتور الکتریکی و پمپ تشکیل شده اند. این مدل پمپ به صورت شناور یا غرق شده درون آب قرار می گیرد، و وظیفه آن انتقال و پمپاژ  آب در جهت مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی از چاه است. این پمپ ها در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید می شوند. این مدل پمپ درون آب قرار گرفته و قسمت داخلی موتور الکتریکی آب قرار می گیرد که هم نقش روان کننده را برای یاتاقان ها بازی می کند و هم اینکه باعث خنک شدن سیم پیچ موجود در موتور الکتریکی می شود. معمولا بدنه اصلی این پمپ از جنس استیل یا چدن و پروانه آن از استیل تهیه می شود. معمولا پمپ هایی که بدنه و پروانه آنها از برنز تهیه شده، برای استخراج آب شور بهره می برند. این پمپ ها در ابعاد 4 تا 12 اینچ و تا ارتفاع 400 متر تولید می شوند. از نوع تک فاز آن در چاه های کم عمق و در چاه هایی با عمق زیاد از نوع سه فاز آن استفاده می کنند.

پمپ آب چیست

پمپ آب جتی

پمپ آب و کاربرد انواع آن میتوان به مدل جتی اشاره داشت. از دیگر پمپ آب متعلق به گروه پمپ های سانتریفیوژی، مدل جتی می باشد. از این مدل پمپ برای استخراج آب از اعماق زیاد استفاده می کنند. نحوه عملکرد این مدل از پمپ ها به این صورت است که در قسمتی که مکش را انجام می دهد، ایجاد خلا کرده و هوا را از این قسمت خارج کرده و آب را مانند یک پمپ سانتریفیوژ منتقل می کند. پروانه این پمپ ها را معمولا از جنس برنج یا استیل تولید می کنند. از ویژگی های مثبت این پمپ می توان به دامنه وسیع کاربری، قیمت مناسب، بازدهی بالا و تخلیه یکنواخت آب اشاره کرد. این مدل از پمپ در دسته پمپ های خانگی تقسیم بندی می شود و کاربرد گسترده ای در مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی دارند. وبسایت دماپویا در مقاله ای به معرفی ارزانترین پمپ آب موجود در بازار پرداخته که با مراجعه به این صفحه می توانید اطلاعات کامل و جامعی در خصوص انواع برندهای معتبر بازار در اختیار داشته باشید. 

پمپ آب چیست

پمپ آب طبقاتی

از دیگر مدل های پمپ آب و کاربرد انواع آن می توان به مدل طبقاتی اشاره داشت. این پمپ از نوع الکتریکی و سانتریفیوژی بوده و آب یا سیال مربوطه را از چندین پروانه که به صورت طبقه ای قرار گرفته اند انتقال می دهد. از این پمپ ها جهت انتقال سیالاتی با فشار بسیار زیاد تا 40 بار و میزان انتقال 200 متر مکعب استفاده می کنند. بدنه و پروانه این نوع پمپ از چدن بوده و به منظور ازدیاد فشار آب در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعتی و ساختمانی استفاده می کنند. مکانیسم این پمپ ها به گونه ای است که آب با وارد شدن به هر طبقه که شامل یک پروانه است، فشار آن افزایش یافته و به این ترتیب، افزایش فشار صورت می گیرد و در نهایت آب را که اکنون فشار زیادی پیدا کرده است به خروجی هدایت می کند. در پمپ آب طبقاتی میزان دبی همواره ثابت بوده و دور موتور الکتریکی تغییر نمی کند. از این محصول در بخش های مختلفی همچون صنایع تصفیه آب، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، دیگ های بخار و آب و فاضلاب استفاده می شود.

پمپ آب چیست

پمپ آب کف کش

پمپ آب و کاربرد انواع آن میتوان به مدل کف کش اشاره داشت. اساسا از این نوع پمپ برای لجن کشی استفاده می شود، به عبارتی دیگر این پمپ آب های کثیف و آلوده همچون لجن، گل و لای، شن و زباله های کوچک را از آب خارج می کند. موتور الکتریکی که در این پمپ قرار گرفته است، انرژی لازم برای جابجا کردن گل و لای را ایجاد کرده و با حرکت پروانه های موجود در آن فشار پمپ به شدت افزایش می یابد. اگر تنها یک پروانه در این پمپ استفاده شده باشد به آن پمپ کفکش تک مرحله ای می گویند که برای مصارف پمپاژ آب در بخش های کوچک، زهکشی و تخلیه آب مخزن ها و استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما اگر در این پمپ از چندین پروانه مورد استفاده قرار گیرد به آن پمپ کفکش چند مرحله ای گویند که معمولا برای پمپاژ آب و سایر سیالات همچون نفت از چاه های عمیق استفاده می کنند. معمولا بدنه پمپ از آلیاژ های آلومینیوم و پروانه آن از چدن داکتیل و شافت از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

پمپ آب چیست

پمپ آب لجن کش

برای بررسی پمپ آب و کابرد انواع آن به معرفی تمامی مدل های موجود پرداختیم یکی دیگر از انها که کاربرد گسترده ای نیز دارند مدل لجن کش است. پمپ های لجن کش از لحاظ کاربری شباهت بسیار زیادی به پمپ های کفکش دارند، و برای انتقال و پمپاژ آب و دیگر سیالات به صورت مستغرق و در عمق آب قرار می گیرد. تفاوت که معمولا پمپ های لجن کش با مدل کفکش دارند، در این است که پمپ های کفکش برای پمپاژ آب هایی بدون ذرات معلق مورد استفاده قرار می گیرد. اما نحوه ی عملکرد و ساختار پمپ های لجن کش همانطور که از نامش پیداست جهت انتقال رسوب و لجن و سیالاتی که ویسکوزیته بسیار بالایی دارند استفاده می شود. کاربرد اصلی این نوع پمپ در مخزن ها، حوضچه ها و استخر ها است. این پمپ آب مانند پمپ های کفکش معمولا از بدنه آلیاژ آلومینیوم و پروانه آن از چدن داکتیل و شافت آن از فولاد ضد زنگ تهیه شده است.

پمپ آب چیست

پمپ آب دو پروانه

برای معرفی پمپ آب و کاربرد انواع آن به معرفی پمپ های دوپروانه اشاره داریم. این نوع پمپ آب از نوع پمپ های سانتریفیوژی است که از دو پروانه که پشت به پشت هم قرار گرفته اند تشکیل شده است. معمولا از این پمپ برای پمپاژ آب و مایعات بدون خطر استفاده می شود. وجود دو پروانه در این نوع پمپ باعث می شود که دبی و فشار زیادی را ایجاد کند. از آنجا که بازده این نوع پمپ نسبت به مدل های دیگر بالاتر است از آن در ساختمان های بزرگ، با تعداد طبقه و تعداد واحد زیاد استفاده می شود. علاوه بر این، از این محصول می توان به عنوان بوستر پمپ ها نیز بهره برد. جنس این نوع پمپ بیشتر از نوع برنج یا استیل است. کاربرد اصلی این محصول بیشتر در حوزه هایی از جمله آب رسانی داخل ساختمان، آب و فاضلاب شهری، تقویت فشار، پرورش ماهی، سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی و مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ آب چیست

پمپ آب بشقابی

برای معرفی پمپ آب و کاربرد انواع آن به معرفی پمپ بشقابی اشاره داریم. پمپ های این دسته از پمپ ها از پر کاربرد ترین پمپ های مربوط به مصارف خانگی هستند. از این پمپ ها در جهت افزایش فشار آب استفاده می کنند که روند کاری آن ها شباهت بسیاری به پمپ های نوع جتی دارد، به این صورت که با ورود آب به پمپ و قرار گرفتن در مسیر چرخش پروانه ها و نیروی گریز از مرکز، سرعت و فشار بالایی را بدست آورده و با این فشار افزایش یافته به سمت خروجی هدایت می شود. معمولا از این پمپ ها برای آب و یا سیالاتی استفاده می شود که گرانروی کمی دارند زیرا که با بالا رفتن گرانروی سیال عملکرد این نوع پمپ ها به شدت کاهش می یابد. کاربرد اصلی پمپ آب بشقابی بیشتر برای پمپاژ آب، روغن ها، اسید ها در حوزه های خانگی، کشاورزی و صنعتی می باشد، اما در هر حال سیال مورد استفاده قرار گرفته باید ویسکوزیته پایینی داشته باشد.

پمپ آب چیست

پمپ آب جریان محوری

از دیگر مدل های پمپ آب و کاربرد انواع آنها مدل که کاربرد گسترده ای در زمینه های مختلف دارد پمپ های جریان محوری هستند، این مدل از پمپ ها به منظور پمپاژ و انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد نوع جریان محوری است که به آن پمپ ملخی نیز گفته می شود. نحوه ی ساختار این مدل از پمپ آب به این صورت است که دارای یک پروانه باز است که از آن به منظور افزایش دبی و فشار سیالات استفاده می شود. در واقع از این پمپ در جایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به دبی زیاد و طول کم داشته باشیم. مزیت این پمپ نسبت به سایر مدل های پمپ آب سانتریفیوژی این است که در طول کم، تا 3 برابر بیشتر می تواند آب و یا سیالات دیگر را پمپاژ کند. عمده کاربرد این پمپ در پمپاژ فاضلاب، کشاورزی و شیلات است.

پمپ آب چیست

پمپ آب دوار

برای بررسی پمپ آب و کاربرد انواع آن به معرفی پمپ های دوار اشاره داریم. این مدل پمپ از دسته پمپ های چرخشی می باشد که از دو قسمت جداره ثابت و قسمت دوار که یک محور گردان دارد تشکیل یافته است. در این پمپ آب در بین چرخ دنده های دستگاه قرار گرفته و در اثر چرخش چرخ دنده به سمت خروجی هدایت می شود. این پمپ در مواردی که نیاز به دبی کم و فشار متوسط است مورد استفاده قرار می گیرد. هرگز زمانی که خروجی پمپ بسته است نباید از آن استفاده کرد زیرا در این صورت یا خروجی پمپ می شکند و یا پمپ از کار می افتد. مزیت این پمپ ها نسبت به پمپ های سانتریفیوژی این است که بر خلاف این مدل پمپ دوار نیاز به نیروی محرکه از طریق موتور الکتریکی نداشته و به عبارتی خود محرک است و توانایی انتقال سیال با هر مقدار ویسکوزیته را دارا می باشد. از آنجا که این مدل پمپ در صورت بسته بودن خروجی دچار خرابی یا شکستن می شود بهتر است که در آن از شیر اطمینان استفاده شود. عمده کاربرد این پمپ در صنایعی است که سیال مورد استفاده آن از ویسکوزیته بالایی برخوردار است. تنوع بالا در این مدل از پمپ و بازدهی بالای آن از مزیت های این محصول به شمار می رود.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تاسیسات را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x