سه‌شنبه , 14 جولای 2020

نحوه تصفیه آب استخر

از زمان های دور شنا و آب تنی از سرگرمی های رایج انسان در سراسر دنیا بوده و شنا کردن از ورزش های مفرح و جذاب برای همه ی افراد محسوب می شود. جدا از گذراندن اوقات فراغت، فواید شنا برای سلامتی افراد بر هیچ کس پوشیده نیست. امروزه علاوه بر مجموعه های ورزشی، پارک های آبی و استخرهای عمومی ساخت انواع استخر، سونا و جکوزی در بسیاری از مکان های خصوصی و شخصی مانند ویلاها، منازل، باغ ها رواج یافته و افراد بسیاری مشتاق به داشتن استخر آب در محل زندگی خود هستند. از این رو شفاف و بهداشتی بودن آب استخر امری بسیاری ضروری و حائز اهمیت می باشد. در حال حاضر روش های زیادی برای نحوه تصفیه آب استخر وجود دارد که در ادامه هریک از آنها را مورد بررسی و بحث قرار داده ایم. با دماپویا همراه باشید تا با این روش ها و تجهیزات آنها بیشتر آشنا شوید.

تجهیزات تصفیه آب استخر

با شنا و فعالیت مکرر شناگران و همچنین ورود آلودگی ها در استخرهای روباز، به مرور زمان آب استخر کدر می شود از این رو تصفیه و شفاف سازی آن امری ضروری و مهم می باشد. در حال حاضر روش های بسیاری جهت تصفیه و شفاف سازی آب استخر وجود دارد و صاحبان استخرها همواره به دنبال روشی هستند که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و همچنین حجم آب کمتری هدر رود. استخرها دارای حجم متفاوتی از میزان آب هستند اما در همه ی آنها روش تصفیه آب عموما دارای فرایند مشابه ای می باشد. سیستم تصفیه آب استخر یک سیستم مدار بسته می باشد به این صورت که آب بواسطه ی پمپ وارد سیستم تصفیه شده و بعد از این که سیرکوله شد مجددا به استخر باز می گردد. در ادامه به 3 روش از تصفیه و تجهیزات آن پرداخته ایم. در هنگام  و اعمال هریک از روش تصفیه آب استخر باید توجه داشت که به دلیل تبخیر همچنین تردد شناگران و تلفات آب موجود در استخر، باید مقداری آب تازه به استخر اضافه گردد.

فیلتر-تصفیه-آب-استخر

فیلتر تصفیه

راکد ماندن و آلوده شدن آب استخر به موادی مانند برگ، مو، ذرات پوست، ذرات حاصل از خوردگی، مواد ویروسی و میکروب ها باعث کدر شدن آب استخر می شود همچنین وجود این مواد در آب باعث به خطر افتادن بهداشت و سلامت شناگران می گردد. یکی از تجهیزات و روش تصفیه آب استخر فیلترها می باشند. فیلتر به روش فیزیکی آب را صاف و زلال می نماید و باعث حذف ناخالصی های موجود در آن می گردد. فیلتر تصفیه استخر بر اساس نوع کاربرد آنها در انواع شنی، کارتریجی و دیاتومه ای تولید و عرضه می شوند. فیلترها جدا از جنس و نوع آنها عموما همگی از یک فرایند کلی پیروی می کنند. آب استخر از قسمت بالایی دستگاه فیلتر وارد شده و با عبور از لایه های تعبیه شده در آن در هر مرحله ذرات معلق از بین رفته و در آخر آب صاف و زلال از فیلتر تصفیه خارج می شود.

پمپ تصفیه

پمپ های تصفیه در انواع فیلتری و شنی تولید در ظرفیت های مختلف تولید و عرضه می گردند. و جهت تصفیه و زلال سازی آب استخرهای خصوصی و عمومی کاربرد دارند. پمپ تصفیه استخر از اجزای اصلی و مهم هر استخری محسوب می شود. این پمپ ها آب داخل محفظه ی استخر را مکش کرده و آن را از سیستم فیلتراسیون عبور داده و آب تصفیه شده و شفاف را به کاسه استخر باز می گرداند. شما با استفاده از پمپ تصفیه که به آنها پمپ استخری نیز گفته می شود همواره استخری با آب شفاف و تمیز خواهید داشت. و این روش می تواند یکی از گزینه های روش تصفیه آب استخر باشد.

پمپ-تصفیه-استخر
جارو-اسکیمر-تصفیه-استخر

جارو اسکیمر

جاروهای مخصوصی به نام جاروی اسکمیر تولید و در بازار موجود می باشد که با توجه به نوع کاربری آنها توسط شرکت های متفاوت در نوع دستی، رباطی و برقی تولید و ارائه می گردد. این نوع جاروها دارای توری مخصوص بوده که ذرات معلق و زباله های موجود در آب استخر را جمع کرده و باعث شفاف و زلال سازی آب استخر می گردد. در نوع دستی توسط خود کاربر مورد استفاده قرار میگرد. جارواسکیمر برقی به لبه ی استخر وصل شده وبه مرور تصفیه آب را انجام می دهد در نوع رباطی نیز به صورت خودکار و اتوماتیک در کف استخر قرار میگیرد و عمل پاکسازی و نحوه تصفیه آب استخر صورت می گیرد اساس کار این رباط به این صورت است که با حرکت در کف استخر آب موجود را در بدنه خود برده و سپس از درچه های دیگر آب تمیز و تصفیه شده را به محیط استخر باز می گرداند.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تجهیزات استخر، سونا، جکوزی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی

فرق مشعل گازی و گازوئیلی

تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی | مشاهده و بررسی نحوه عملکرد، ویژگی، ساختار و فرق مشعل گازی و گازوئیلی و کاربرد هریک در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای