پنج‌شنبه , 15 آوریل 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

در این مقاله به روش های افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری اشاره خواهیم داشت. کمبود فشار آب به یکی از مشکلات رایج و آزاردهنده در ساختمان های آپارتمانی و چند طبقه تبدیل شده است. دسترسی به آب گرم و بهداشتی از نیازهای ضروری و مبرم هر سازه ی ساختمانی به شمار می آید. چرا که انجام بسیاری از امور از قبیل شستشو، آشپزی، استحمام و دیگر کارهای روزمره نیاز مستقیم به آبگرم دارند. به طور عمده مشکل کمبود آب در طبقه های بالایی ساختمان ها رایج تر است، با این حال دیده شده که در طبقه های پایین تر و یا ساختمان های ویلایی فشار آب کمبود بوده و مشکلات متعددی به همراه دارد. با این حال روش های متفاوتی به منظور افزایش فشار آب ساختمان وجود دارد که می توان از این طریق مشکل را برای همیشه حل نمود.

سیستم های گرمایشی از مهمترین تجهیزات در تاسیسات ساختمان به شمار می آیند، به همین منظور لوازم و سیستم های متعددی طراحی و ساخته شده که هریک به نوعی موجب تامین آبگرم مورد نیاز ساختمان می شوند. آبگرمکن از متداول ترین و رایج ترین سیستم گرمایشی مورد استفاده در ساختمان های مسکونی و اداری به شمار می آید. همانطور که از نامش پیداست این ابزار به نوعی طراحی شده که آبگرم ورودی به دستگاه را با عبور از روی شعله با حرارت بالا به مسیر خروجی هدایت می کند. آبگرمکن ها در ابعاد متفاوت با موقعیت نصب دیواری و زمینی تولید و موجود می باشند. مدل های دیواری ابعاد و وزن کمی نسبت به آبگرمکن های زمینی دارند و همین امر موجب شده در ساختمان های مسکونی بیشترین کاربرد را داشته باشند. در ادامه به روش های افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری اشاره خواهیم داشت.

5 روش افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

استفاده از آبگرمکن یکی از روش های متداول تامین آبگرم بهداشتی به شمار می آید. به همین جهت شرکت ها  و کمپانی های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های ابگرمکن در حال فعالیت هستند. از برندهای مطرح و معتبر این عرصه می توان به آبگرمکن بوتان اشاره داشت. صرفنظر از برند و مارک دستگاه می توان گفت کمبود و کاهش فشار آب از مشکلات رایج و عمده در این سیستم ها به شمار می آید. کمبود فشار آب مشکلی آزار دهنده و ناخوشایند است که با انجام بری راهکارها می توان نسبت به رفع آن اقدام نمود. گاهی دیده شده که فشار کلی آب ساختمان به اندازه کافی بوده اما با باز کردن شیر آبگرم خواهید دید که آب با فشار و حجم مطلوبی خارج نمی شود. زمانیکه فشار آب کم باشد تشکیل شعله آبگرمکن با اختلال مواجه شده و قادر به گرم کردن آب ورودی به دستگاه را ندارد. به همین دلیل آب با فشار کم و دمایی سرد به سمت لوله ها و شیرآلات خروجی هدایت می شود. به همین منظور افراد به دنبال راهکارهایی برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری

اولین روش افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری رسوب زدایی قطعات و اجزای داخلی دستگاه می باشد. مواد معدنی و آلی موجود در آب شهری موجب گرفتگی و ایجاد جرم روی قطعات و لوله های دستگاه می شوند. با مرور زمان و انباشت جرم های آهکی روی قطعات همانند یک لایه عایق از تبادل انرژی بین آب سرد ورودی به دستگاه و شعله آبگرم مانع بعمل می آورد. همچنین این لایه های آهکی و گرفتگی درون لوله ها از حجم خروجی آب کم کرده و درنهایت با فشار کمتری به مسیر خود ادامه می دهد. بنابراین اگر فشار آبگرم آبگرمکن کم بود بهتر است اول ورودی تغذیه آب را بررسی کنید. و در صورت وجود گرفتگی و رسوب درون لوله ها نسبت به رفع آن اقدام نمایید. بنابراین لازم است اتصالات، زانویی ها، و اجزای اصلی از جمله شیر تخلیه آبگرمکن را بررسی نمایید. با انباشت جرم و رسوب به مرور قطعات دچار پوسیدگی شده و دستگاه آسیب های جدی متحمل می شود. برای تشخیص گرفتگی در لوله آب سرد ورودی لازم است که شیر تخلیه را باز کنید و در صورتیکه آب به خوبی از شیر تخلیه خارج نشد نشان دهنده وجود رسوب و گرفتگی در لوله است.

رسوب زدایی مبدل آبگرمکن دیواری

دیگر روش افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری رسوب زدایی مبدل دستگاه است. مبدل ها از قطعات اصلی و مهم در سیستم های حرارتی از جمله آبگرمکن به شمار می آیند. مبدل گرمایی شامل یک کویل مسی و تعدادی فین می باشد که این پره ها موجب افزایش سطح تبادل حرارتی می شود و به این ترتیب موجب افزایش انتقال گرما می گردد. مبدل های مسی بالای مشعل قرار گرفته و گرمای حاصل از شعله را به آب سرد ورودی به دستگاه منتقل می کند. هرچقدر گرمای جذب شده توسط آب بیشتر باشد اتلاف گرمایی کمتر است. وجود گرد و غبار و رسوب درون لوله ها و پره های مبدل، سطح تماس آب ورودی با دستگاه را کاهش داده و همین امر موجب شده آب با دما و فشار کمتری به سمت مسیر خروجی هدایت می گردد. برای تشخیص گرفتگی و وجود رسوب دورن لوله های مبدل لازم است که نزدیک ترین شیر آبگرم به آبگرمکن دیواری را باز کنید و آب خروجی را داخل ظرف برزید، در صورتیکه آب خروجی از دستگاه رنگ متمایل به رنگ زرد داشت نشان از وجود رسوب روی مبدل حرارتی دستگاه دارد و لازم است که نسبت به رفع آن اقدام نمایید. و به این ترتیب موجب افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری می شود.

بررسی فیلتر آبگرمکن دیواری

از دیگر روش های افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری بررسی و یا تعویض فیلترهای بکار رفته در دستگاه می باشد. فیلترها به نوعی طراحی شده که با قرار گرفتن در سر راه آب ورودی به دستگاه از ورود املاح و ذرات معلق موجود در آب مانع بعمل می آورد. به مرور زمان و انباشت رسوبات درون بافت فیلتر فشار آب ورودی به دستگاه کاهش می یابد. به طور عمده از فیلتر در مناطقی از جمله قم و یا اهواز که میزان رسوب آب بالا باشد بکار گرفته می شود. بنابراین لازم است به طور دوره ای و هرماه فیلتر را بررسی کرده و نسبت به رفع رسوب آن اقدام نمایید. به این ترتیب با استفاده از فیلتر می توان از ورود املاح و انباشت رسوب روی سایر قطعات نیز مانع بعمل می آید و موجب افزایش عمر و کاهش استهلاک در قطعات و اجزای داخلی دستگاه می شود. بنابراین توصیه ما اینست که تمیز نگهداشتن فیلترها در افزایش فشار آب آبگرمکن نقش بسزایی خواهید داشت.

بررسی سیستم لوله کشی آب گرم ساختمان

از دیگر روش های افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری بررسی سیستم لوله کشی آبگرم ساختمان است. به طور عمده از لوله های فلزی به منظور سیستم لوله کشی اکثر ساختمان ها استفاده می شود. آبگرم خروجی با دمای بالایی در مسیر و درون لوله ها جریان دارد که همین امر به مرور موجب ایجاد زنگ زدگی و در نهایت پوسیدگی درون لوله ها می شود. مواد حاصل از زنگ زدگی درون لوله ها همچون مانعی مسیر خروجی آب را مسدود کرده و آبگرم با فشار و حجم کمی از شیر آب خارج می شود. در صورتیکه قطعات و اجزای دستگاه را به خوبی چک کردید و از عدم وجود هر نوع رسوب و گرفتگی درون دستگاه اطمینان حاصل نموده اید. لازم است که سیستم لوله کشی آبگرم ساختمان را مورد بررسی قرار دهید.

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

نصب پمپ آب مخصوص آبگرمکن دیواری

از دیگر روش های افزایش فشار آب آبگرمکن استفاده و نصب پمپ آب مخصوص آبگرمکن می باشد. پمپ آب با هدف افزایش فشار و حجم آب و سیالات، طراحی و ساخته شده که در اکثر زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این سری از تجهیزات آبرسانی در ابعاد و وزن متفاوتی با ظرفیت آبدهی متنوع تولید و موجود می باشند. به دلیل کوچک بودن سایز و ابعاد آبگرمکن بنابراین پمپ مخصوص آبگرمکن نیز در ابعاد کوچکی طراحی و ساخته شده است. زمانی که دبی ورودی آبسرد به دستگاه با فشار کمی وارد شود شعله به میزان کافی تشکیل نشده و در نتیجه آب خروجی با دمای مطلوب و مورد نظر نیست. با نصب پمپ مخصوص آبگرمکن قبل از ورودی به دستگاه، آب را با فشار و دبی مضاعف درون لوله هدایت کرده کرده و شعله به اندازه کافی تشکیل می شود و آب با دمایی مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب میتوان در افزایش فشار آب آبگرمکن تاثیرگذار بود.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار | مشاهده و بررسی راههای تشخیص خرابی و یا ترکیدگی تیوپ و نحوه ی تعویض تیوپ مخزن تحت فشار در مجله دماپویا

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x