شنبه , 16 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > دلیل لرزش و صدا دادن کولر آبی

دلیل لرزش و صدا دادن کولر آبی

در این نوشتار از مجله فنی مهندسی دماپویا به بررسی علت لرزش و صدا دادن کولر آبی پرداخته ایم. استفاده از کولر آبی یکی از قدیمی ترین و البته رایج ترین شیوه ها برای تامین هوای خنک محیط های سرپوشیده مانند منازل است. طراحی ساده و کم مصرف بودن کولر آبی نسبت به سایر تجهیزات برودتی، آن را به یکی از سیستم های پرکاربرد جهت خنک سازی در ایران تبدیل کرده است و علاوه بر پیچیده نبودن آن، با اقلیم آب و هوایی کشور سازگاری بیشتری دارد و به همین خاطر در اکثر پشت بام های ساختمان ها یه چشم می خورد. با شروع شدن فصل تابستان و گرم شدن هوا، افراد به دنبال بهترین سیستم جهت خنک سازی محیط خود هستند و از تجهیزات مختلفی جهت خنک سازی محیط بهره می گیرند. کولر آبی از یک اتاقک فلزی ساده تشکیل شده است که واسط های تبخیری اطراف آن را احاطه می کنند و آب مورد نیاز جهت خیس کردن پوشال ها را به وسیله ی لوله های سه راهی تامین می کند تا بعد از تبدیل شدن به هوای خنک، توسط پروانه به سمت دریچه های خروجی هوای ایجاد شده هدایت می شود.

دلیل لرزش و صدا دادن کولر آبی

در صورتی که کولر آبی به صورت دوره ای و در زمان لازم سرویس بشود و در محل مناسبی نصب گردد، تا مدت زیادی میتوان از آن جهت خنک سازی محیط استفاده کرد. اما گاهی اوقات بنا به دلایل مختلف، حین عملکرد صدای زیادی ایجاد می کند که باعث مزاحمت برای ساکنان محیط می شود. یکی از مشکلات متداول کولر آبی ایجاد صدا و لرزش به هنگام عملکرد است که برای افرادی که از کولر آبی برای خنک سازی منزل و یا محیط کار استفاده می کنند، امری ناخوشایند است. برای از بین بردن صدا و لرزش باید علت این امر را پیدا کرد و با در نظر گرفتن نکات کلیدی و موارد مهم از ایجاد صدا و لرزش آن، تا حد ممکن جلوگیری کرد. در ادامه به این موارد مهم درمورد علت لرزش و صدا دادن کولر آبی اشاره خواهیم داشت.

6 دلیل لرزش و صدا دادن کولر آبی

با توجه به کاربرد گسترده کولر آبی در ایران و بالا بودن تقاضای آن، شرکت ها و برندهای مختلف در زمینه تولید و طراحی آن فعالیت دارند و جهت ساخت محصول مرغوب، با یکدیگر در زمینه استفاده از به روزترین تکنولوژی و بهترین قطعات اولیه رقابت می کنند. این امر تاثیر قابل توجهی در افزایش کیفیت و راندمان کولر آبی دارد و برندهای معتبر مختلف سعی دارند محصولی با استحکام بالا روانه بازار کنند تا حین علکرد صدا و لرزش اضافی تولید نکند. در خصوص بهترین برندهای موجود در بازار مجله دماپویا مقاله ای با عنوان بهترین کولر آبی تهیه کرده است که می توانید با مطالعه آن اطلاعات کافی در خصوص مدل ها و برندهای مطرح کولر آبی موجود در بازار ایران کسب نمایید و خریدی مقرون به صرفه و هوشمندانه را تجربه کنید. علت لرزش و صدا دادن کولر آبی می تواند ایراد فنی باشد و یا اشکال در اتصالات آن باشد که در ادامه به صورت کامل به آنها خواهیم پرداخت.

محل نصب کولر آبی

معمولا کولر آبی در فضای آزاد و بیرون ساختمان مثلا در پشت بام نصب می شود و هوای خنک شده را از طریق کانال های فلزی به داخل محیط منتقل می کند. محل قرار گرفتن کولر آبی اهمیت ویژه ای دارد و اگر به هنگام نصب آن دقت نشود به صورت تراز قرار نگیرد، به هنگام عملکرد لرزش اضافی ایجاد می کند و به تدریج قطعات و اجرای داخلی آن شل شده و سبب ایجاد لرزش به هنگام عملکرد می شود. بنابراین کولر آبی باید تا حدالامکان به صورت صاف و مسطح قرار گیرد و توصیه می شود از چهارپایه ای فلزی و مستحکم با 20 سانتی متر ارتفاع استفاده شود تا زیر اتاقک فلزی آن قرار گیرد. همچنین بین پایه فلزی و دستگاه میتوان از چند تکه چوب، سنگ یا موزائیک استفاده کرد تا مانع تکان خوردن کولر شود. همچنین به دلیل عدم تماس مستقیم بدنه فلزی با چهارپایه مانع از پوسیدگی و خراب شدن آن می شود. در صورتی که موقعیت قرار گرفتن کولر آبی باید به صورت متحرک نصب شود و خوب است آن را درون یک قاب فلزی محکم قرار داد تا از تکان خوردن و لرزش آن جلوگیری کرد. بنابراین نصب نادرست و قرار گیری نامناسب آن می تواند باعث ایجاد لرزش و صدا دادن کولر آبی شود و همچنین موجب آسیب قطعات داخلی آن می گردد.

استفاده از پوشش مناسب برای اتصال کولر با کانال

علت دیگر لرزش و صدا دادن کولر آبی می تواند نصب مستقیم دهانه خروجی کولر آبی به کانال باشد. عمدتا جنس کانال هایی که برای توزیع هوا تولید می شوند، از ورق گالوانیزه فلز است. جنس اتاقک نیز فلزی می باشد و به همین سبب با تماس مستقیم بدنه با دریجه کانال، و روشن کردن کولر، صدا و لرزش زیادی تولید می شود که این صدا از کانال ها به محیط بسته منتقل می شود. به همین منظور بین دهانه کولر و دریچه از یک واسط استفاده می شود که بین دو دهانه قرار می گیرد و مانع ایجاد صدا و لرزش آزاردهنده می شود. پوشش مناسب برای این کار، پارچه برزنت و یا کانال های فلکسی منعطف می باشد.

بررسی قطعات فنی و اجزای داخلی کولر آبی

کولر آبی از اجزا و قطعات ریز و درشتی ساخته شده است که با کنار هم قرار گرفتن اجزای آن، کار می کند و بر روی عملکرد دستگاه تاثیرگذار اند. با سرویس دوره ای کولر در زمان های لازم، باعث بهبود عملکرد و افزایش طول عمر آن می شوید و سال ها طول خواهد کشید که دستگاه به صدا بیفتد و یا مستهلک شود. قطعات اصلی و کلیدی کولر آبی که ممکن است باعث ایجاد سر و صدا بشود، حلزونی، پولی ها، پروانه، دینام و یاتاقان ها می باشد. گروه فنی مهندسی دماپویا در این خصوص مقاله ای در مورد نحوه ی عیب یابی کولر آبی تهیه کرده است که با مراجعه و مطالعه ی آن می توانید اطلاعات مفیدی در مورد شناسایی علت خرابی احتمالی این تجهیزات کسب کنید و نسبت به رفع آن ها اقدامات لازم را انجام دهید. چنانچه کولر را در موقعیت مناسبی نصب کرده اید و به صورت اصولی قرار گرفته است اما همچنان صدا می دهد و یا بی جهت می لرزد، قطعات فنی آن را بررسی نمایید تا علت صدا دادن و لرزش کولر آبی را بیابید.

خرابی پروانه کولر آبی

پروانه حلزونی یک از قطعات اصلی کولر آبی است که اگر به هر دلیلی آسیب ببیند و ضربه بخورد در چرخش پروانه خلل ایجاد می کند و مانع چرخش آن در محور مشخص و اصلی می شود. بدین ترتیب با روشن کردن کولر و لرزش پروانه، صدای زیادی ایجاد می شود. پروانه به وسیله حفاظ فلزی احاطه می شود اما بعضی از عوامل همانند خرابی یاتاقان ها، شل یا سفت بودن تسمه، باعث تاب برداشتن پروانه و آسیب دیدن آن می شود. اگر علت لرزش کولر آبی پروانه باشد، لازم است برای تعمیر کردن آن پولی و یاتاقان ها را باز کرده و پروانه را خارج کنید. دلیل خرابی و لرزش پروانه می تواند ناشی از خرابی محور و یا تاب برداشتن آن باشد که در این صورت باید آن را تعویض نمود.

دلیل لرزش و صدا دادن کولر آبی

خرابی یاتاقان های کولر آبی

در مرکز پروانه کولر آبی یک محور فلزی قرار گرفته است که دو عدد یاتاقان در دو سر آن وجود دارد. یاتاقان ها وظیفه ی انتقال نیروی چرخش از دینام به پروانه را انجام می دهند و با چرخش پولی ها از طریق تسمه و یاتاقان، هوای خنک ایجاد شده به سمت دریچه های خروجی منتقل می شود. پس از گذشت مدت زمانی، احتمال شکستگی و خرابی یاتاقان ها وجود دارد. علت این امر پوسیده شدن، جام کردن و زنگ زدگی آنها می تواند باشد. بنابراین شکستگی و خرابی یاتاقان ها می تواند یکی از دلایل لرزش و صدا دادن کولر آبی باشد. برای جلوگیری از این امر توصیه می شود به طور مرتب آنها را روغن کاری کنید و هنگام سرویس کردن به پوسیدگی و خرابی آنها دقت داشته باشید که در صورت نیاز تعویض بشوند.

خرابی دینام یا الکتروموتور کولر آبی

یکی از قطعات الکتریکی کولر آبی دینام آن است. در واقع دینام وظیفه ی برق رسانی برای روشن شدن دستگاه را انجام می دهد که این امر باعث می شود یکی از اصلی ترین قطعات کولر آبی باشد که در صورت آسیب دیدن و خرابی خسارت پرهزینه ای برای مصرف کننده ی کولر آبی در پی خواهد داشت. خرابی دینام نیز می تواند علت لرزش و صدا دادن کولر آبی باشد. همچنین خرابی الکتروموتور و یا سیم پیچ ها، لرزش و صدای آزاردهنده ای ایجاد می کند. موتور سیستم به صورت محکم توسط پایه های مخصوصی درون محفظه اتاق قرار گرفته است. در صورت خراب شدن پایه استحکام و یا شل شدن پیچ ها استحکام خود را از دست می دهد و لرزش ایجاد می کند. برای تشخیص و تعمیر این موضوع می توانید از افراد متخصص و آشنا به سیستم برق کشی کمک بگیرید تا اقدامات لازم را جهت تعویض و تعمیر انجام دهد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

مشخصات-بهترین-دستگاه-تصفیه-هوا

بهترین دستگاه تصفیه هوا

بهترین دستگاه تصفیه هوا در ایران - 8 برند برتر | مشاهده و بررسی بهترین دستگاه تصفیه هوا موجود در بازار از نظر تکنولوژی و عملکرد، ویژگی ها در مجله دما پویا

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x