یکشنبه , 17 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > رادیاتور قرنیزی چیست

رادیاتور قرنیزی چیست

در این مطلب به رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن پرداخته ایم. در این قسمت از مجله دماپویا به معرفی این سری از سیستم های گرمایشی، نحوه ی عملکرد و ساختار آن همچنین مزایا و معایب استفاده از این سری رادیاتورها اشاره خواهیم داشت. با سرد شدن هوا در فصل زمستان استفاده از تجهیزات و وسایل حرارتی به منظور ایجاد هوایی گرم و دلنشین رواج می یابد و این سیستم ها با تامین گرمایش محیط سرمای زمستان را قابل تحمل می کنند. در همان سال های ابتدایی در جوامع مختلف و با پیدایش بشر با استفاده از آتش و سوختن چوب گرما تولید می کردند. با پیشرفت زندگی و دسترسی به منابع فسیلی و سوختی کار راحت تر شد و وسایل متعددی به همین منظور طراحی و ساخته شدند. یکی از پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی که طی دهها مورد استفاده قرار گرفته انواع مدل های رادیاتور و سیستم گرمایش مرکزی است. رادیاتورها در ابتدای تولید با ساختاری ساده و ابتدایی طراحی و ساخته می شدند که با ورود تکنولوژی به دنیای مدرن امروزی این تجهیزات نیز تغییر شکل داده و به کالاهایی لوکس و مدرن تبدیل شده اند. یکی از انواع مدل های رادیاتور که در سالهای اخیر طراحی و روانه ی این عرصه شده مدل قرنیزی آن است. که در ادامه به ساختار رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن اشاره داریم.

رادیاتور قرنیزی چیست

برای بررسی رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن به ویژگی ها و عملکرد این سری از تجهیزات گرمایشی پرداخته ایم. به دلیل ساختار و طراحی شیک و منحصر به فرد این سری از رادیاتورهای گرمایشی در ساختمان های لوکس و مدرن بیشترین کاربرد را دارند که توانسته توجه بسیاری از معماران و طراحان دکوراسیون را به خود جلب کند. ابتدا نگاهی به نحوه عملکرد و ویژگی های این مدل رادیاتور داریم. رادیاتورهای قرنیزی همانطور که از نامشان پیداست همانند قرنیز در پای دیوار و قسمت خط تقاطع دیوار و کف ساختمان نصب و اجرا می شوند. جنس این رادیاتورها به طور معمول از آلیاژ آلومینیوم و یا ترکیب آن با مس، تهیه می شود و در پشت پوسته لوله های آب تعبیه شده است.

رادیاتورهای قرنیزی سیستم های گرمایشی نوین و لوکس می باشند که علاوه بر دارا بودن قابلیت های قرنیز گرمایش محیط را نیز تامین می کند. نحوه ی ایجاد هوای گرم توسط رادیاتورهای قرنیزی به این شکل است با اتصال به سیستم مرکزی گرمایش ساختمان همانند موتورخانه و یا پکیج ها آبگرم مورد نیاز را دریافت و گرمای ایجاد شده را به سطح رادیاتور انتقال داده و از این طریق گرمای محیط تامین می شود. سپس آب سرد شده را مجددا به مسیر موتورخانه هدایت می کند و این چرخه به طور دائم در حال جریان است و فرایند گرمایش تکرار می گردد. لوله های آبگرم موجود در رادیاتور از جنس مس و به صورت پره دار طراحی شده که موجب افزایش سطح تماس پره ها با آبگرم می شود و در نتیجه گرمای مورد نیاز را درون اتاق توزیع می کند.این سری تجهیزات نیز همانند سایر سیستم ها از مزایا و معایبی برخوردار است که با در نظر داشتن ایراد و یا نقطه ی قوت آنها می توان انتخابی هوشمندانه و بهینه را تجربه نمود. که در ادامه بعد از پاسخ به سوال رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای رادیاتور قرنیزی

با بررسی رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن بهتر است به طور مجزا به این موارد اشاره خواهیم داشت. رادیاتورهای قرنیزی از سری محصولات نوین و لوکس در عرصه تاسیسات ساختمان به شمار می آیند. این مدل رادیاتور به شیوه ای مدرن و خاص طراحی شده که تمامی ویژگی ها و مزایای سایر رادیاتورهای گرمایشی را دارد و به عنوان جدیدترین شوفاژهای گرمایشی شناخته می شود. به دلیل برخورداری از تکنولوژی های مدرن و کارآمد در حال حاضر به یکی از پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی در ساختمان های لوکس و مدرن تبدیل شده است. در ادامه به مزایای رادیاتور قرنیزی اشاره خواهیم داشت.

کاهش اشغال فضای مفید محیط

برای بررسی رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن به نکات مهم در خصوص مزایای استفاده از آن می پردازیم. رادیاتور قرنیزی تلفیقی از هنر و صنعت به شیوه ای مدرن و نوین طراحی شده که میتواند جایگزین قرنیز دیوار و سایر سیستم های گرمایشی باشد. به طور معمول این سری از رادیاتورها به شکل نواری و به صورت کم حجم طراحی و ساخته می شوند. که همین امر موجب شده در زوایا و کناره های دیوار نیز قابل نصب و اجرا باشند. همچنین در ساختمان هایی که با کمبود جا مواجه هستند و امکان نصب سایر تجهیزات گرمازا مشابه وجود ندارد، با نصب رادیاتور قرنیزی می توان گرمایش محیط را تامین نمود. همچنین رنگ و طرح پوشش رادیاتور به دلخواه بوده و متناسب به سلیقه و نوع دکوراسیون می توان انتخاب و اجرا نمایید.

توزیع یکنواخت گرما

برای بررسی رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن، ابتدا به مزایای این سری از تجهیزات گرمایشی پرداخته ایم. از دیگر مزایای رادیاتور قرنیزی میتوان به تامین گرمای یکنواخت و مطبوع در کل محیط اشاره داشت. همانطور که اشاره شد این مدل از رادیاتورها به عنوان قرنیز در سطح تقاطع دیوار و کف به صورت سراسری دور ساختمان را پوشش می دهد. و نحوه ی ساختار آن به شکلی است گرمای آب را در کوتاهترین زمان به سطح رادیاتور منتقل می کند. از مزایای این محصولات می توان به توزیع یکنواخت گرما اشاره داشت. به علت نصب در سراسر فضای منزل و همچنین به علت نصب در پایین ترین سطح زمین از خروج هوای گرم به بیرون از ساختمان مانع بعمل می آورد.

صرفه جویی در مصرف انرژی

بعد از بررسی ساختار رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن به دیگر موارد مهم در خصوص مزایای استفاده از این سری سیستم ها گرمایشی پرداخته ایم. از دیگر مزایای رادیاتور قرنیزی می توان به صرفه جویی انرژی و کاهش مصرف سوخت اشاره داشت. جنس رادیاتورها از آلیاژ اکسترود آلومینیوم و مس تهیه شده که این آلیاژها 5 برابر بیشتر از فولاد قابیلت انتقال گرما را دارد. همچنین به دلیل قابلیت اتصال به آبگرم کن های خورشیدی می توان در مصرف انرژی صرفه جویی نمود. نصب و راه اندازی رادیاتور قرنیزی به آسانی امکان پذیر است و نیازی به سیستم لوله کشی نیست، همچنین قابلیت توزیع یکنواخت گرمایش را در محیط دارد و به این ترتیب در مصرف انرژی و هزینه های مصرفی صرفه جویی می گردد.

از بین بردن رطوبت دیوارها

با بررسی رادیاتور قرنیزی معایب و مزایای آن با برشمردن مزایای متعددی که دارد میتوان به این نکته توجه داشت که از مزیت های متعددی برخوردار هستند. از قبیل اینکه در مناطق معتدل و شرجی به دلیل بالا بودن رطوبت دیوارهای ساختمان دچار رطوبت شده و با توجه به اینکه اکثر تاسیسات ساختمان از قبیل برق کشی ساختمان در نزدیک کف قرار می گیرد، به مرور زمان و افزایش رطوبت در ساختمان موجب خرابی دیوارها و سایر تاسیسات می شود. رادیاتورهای قرنیزی با ایجاد گرما در کف ساختمان موجب از بین بردن رطوبت دیوارها می شود که میتواند از مزایای این سری از تجهیزات گرمایشی نام برد.

رادیاتور قرنیزی به دلیل برخورداری از مزایای متعدد نسبت به سایر انواع رادیاتور مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و ترجیح می دهند که از این وسایل گرمازا در ساختمان های لوکس بهره ببرند. از دیگر مزایا می توان به نصب و نگهداری راحت و کم هزینه، قابل تغییر با انواع دکوراسیون ها، قابل استفاده در ساختمان های مسکونی، اداری و یا تجاری و حتی ساختمان های قدیمی اشاره داشت. اما باید در نظر داشت علاوه بر این موارد بدیهی است که معایب مختص به خود را نیز دارا می باشد که این مطلب از مجله دماپویا آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

رادیاتور قرنیزی چیست

معایب رادیاتور قرنیزی

این سری از سیستم های لوکس گرمایشی با قرار گرفتن در قسمت کف و پایین دیوار هوایی یکنواخت و متعادل در اتاق ایجاد می کنند. اما در کنار برخورداری از مزیت های متعدد برخی معایب نیز موجب شده که بسیاری از افراد با احتیاط نسبت به انتخاب و اجرای این مدل از رادیاتور های گرمایشی اقدام کنند. با این حال با اطلاع داشتن از معایب این سیستم ها امکان انتخابی هوشمندانه را با توجه به موقعیت و شرایط ساختمان فراهم کرده است.

نداشتن سنسور قطع گرمایش

یکی از معایب رادیاتور قرنیزی که میتواند امری ناخوشایند باشد اینست که با گرم شدن هوای اتاق و رسیدن به دمای مطلوب همچنان دستگاه به کار خود ادامه داده و هوای گرم ایجاد می کند و به دلیل نداشتن سنسورهای قطع گرمایش دمای اتاق همچنان بالا می رود.

امکان فرسایش

محل نصب و اجرای رادیاتور قرنیزی روی دیوارها و نزدیک به کف ساختمان است و به دلیل اتصال به دیوار امکان دسترسی و بررسی مدام وجود ندارد، همچنین به دلیل اینکه پوشش قرنیز به طور مستقیم روی لوله های فلزی قرار گرفته و با آن در تماس است ممکن است طی مدت زمان طولانی دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شود، و فرم ابتدایی خود را از دست دهد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x