سه‌شنبه , 11 می 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > راهنمای خرید و انتخاب هیتر

راهنمای خرید و انتخاب هیتر

در این مقاله به موارد و نکات مهم به منظور راهنمای خرید و انتخاب هیتر اشاره خواهیم داشت. سیستم های گرمایشی  یکی از ملزومات مهم و اساسی در تمامی سازه های ساختمانی به شمار می آیند، که با استفاده از این تجهیزات می توان گرمایش مورد نیاز محیط  را تامین نمود. با سرد شدن هوا و شروع فصل زمستان بازار وسایل گرمازا داغ شده و بسیاری از افراد برای خرید انواع سیستم های گرمایشی به بازار مراجعه می کنند. با توجه به اهمیت موضوع مصرف سوخت، اکثر افراد به دنبال سیستم هایی هستند که با حداقل مصرف انرژی از بیشترین بازدهی حرارتی برخوردار باشند. یکی از متداول ترین و پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی که در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، انواع هیتر ها می باشند. با استفاده از هیتر می توان در مکان های مختلف گرمای مورد نیاز محیط را تامین نمود. به طور عمده این سری از سیستم های گرمایشی در مدل های هیتر گازی، برقی و گازوئیلی طراحی و ساخته می شوند که هریک ویژگی ها مختص به خود را دارا می باشند.

راهنمای خرید و انتخاب هیتر

اگر شما هم هیتر را به عنوان منبع گرمایشی در نظر گرفته اید، بهتر است قبل از خرید نگاهی به موارد و نکات مهم زمان خرید و انتخاب این سیستم ها در نظر داشته باشید. چرا که با توجه به گستردگی استفاده از این سیستم ها، در مدل های مختلفی طراحی و ساخته می شوند، که بهتر است با رعایت این موارد انتخابی بهینه و متناسب با نیاز را تجربه نمایید. نحوه ی عملکرد هیتر به این صورت است که دستگاه با مصرف سوخت، حرارت مورد نیاز را تامین و از طریق فن دمنده تعبیه شده گرمای ایجاد شده را به فضای اتاق هدایت می کند. به دلیل ساختار ساده بدیهی است که هزینه نگهداری، نصب و راه اندازی کمتری نسبت به سایر سیستم های مشابه دارد، بنابراین به عنوان یکی از پرکاربردترین سیستم های گرمایشی شناخته می شود، و در مکان های مختلفی به منظور تامین گرمای محیط از انواع مدل هیتر بهره می برند. با توجه به همین موضوع و تنوع در مدل هیتر شاید انتخاب مناسب ترین آنها کمی دشوار باشد، بنابراین در این مطلب از مجله دماپویا به راهنمای خرید و انتخاب هیتر پرداخته ایم.

راهنمای خرید و انتخاب هیتر برقی، گازی و گازوئیلی

هیتر از سری سیستم های گرمایشی پرکاربرد برای تامین گرمای مورد نیاز در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، و کشاورزی است. قبل از خرید هیتر لازم است که شرایط و فضای محیط را در نظر داشت، همچنین مزایا و معایب استفاده از هیتر انتخابی، پروسه نصب و راه اندازی این سیستم، هزینه مورد نیاز و دیگر فاکتورها که همگی در کنار هم خریدی بهینه و متناسب با نیاز را برای شما به ارمغان می آورد. از مهمترین نکات که حین خرید و انتخاب هیتر باید به آن توجه داشت به طور کامل پرداخته ایم که با در نظر داشتن این موارد میتوان خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه نمود.

انتخاب نوع سوخت هیتر

اولین نکته حین خرید و انتخاب هیتر نوع سوخت مصرفی دستگاه است. هیتر ها از طریق مصرف سوخت قادر به تامین حرارت هستند. گروه های تولیدی فعال در این زمینه، هیتر را در مدل های گازی، برقی و گازوئیلی طراحی و تولید می کنند. بنابراین با توجه به تنوع در مصرف سوخت برای انتخاب بهتر است موقعیت ساختمان و شرایط دسترسی به سوخت مصرفی را در نظر داشته باشد. به طور مثال سیستم گازرسانی شهری در برخی نقاط هنوز راه اندازی نشده و به دلیل عدم دسترسی به گاز، می توان از هیتر برقی و یا گازوئیلی به منظور تامین گرمایش محیط بهره مند گردید. از هیتر های گازوئیلی می توان در مناطق ییلاقی که امکان دسترسی به برق و یا گاز محدود است می توان مورد استفاده قرار داد. بنابراین برای خرید و انتخاب هیتر بهتر است نوع سوخت مصرفی را در نظر داشت.

انتخاب نوع هیتر

نکته بعدی برای خرید و انتخاب هیتر نوع انتقال حرارت آن است. به طور معمول هیتر های تولیدی از سه طریق تابش، همرفت و به کمک فن دمنده گرمای ایجاد شده در دستگاه را به فضای اتاق منتقل می کنند. به همین منظور برای انتخاب هیتر لازم است که نوع هیتر و نحوه ایجاد و انتقال حرارت آن را مورد بررسی قرار داد. هیترهای همرفتی از طریق جابه جایی نقطه به نقطه ی گرما ایجاد شده توسط دستگاه را به محیط اطراف منتقل می کنند، از مزیت های این مدل هیتر می توان تامین گرمای یکنواخت در محیط اشاره داشت. هیتر های تابشی همانطور که از نامشان پیداست از طریق تابش گرمای ایجاد شده توسط دستگاه را به فضای اتاق منتقل می کند، این مدل هیتر تنها نقاطی که در تماس با هیتر هستند گرم می کند، به این ترتیب گرمای ایجاد شده به فضاهایی که نیاز به گرم سازی ندارند گزینه ی مطلوبی به شمار می آید و از این طریق از اتلاف و هدررفت انرژی مانع بعمل می آورد. هیتر های فن دار در زمان شروع بکار فن دمنده با چرخیدن و دمیدن هوای گرم تولید شده در دستگاه، و انتقال آن به فضای اتاق گرمایش محیط را تامین می کند. یکی از مزیت های منحصر بفرد این مدل هیتر اینست که صرفنظر از ظرفیت آن، هوای گرم را به سرعت و در کوتاهترین زمان به فضای اتاق منتقل می کند. بنابراین از دیگر ملاک های خرید و انتخاب هیتر نوع سوخت مصرفی دستگاه می باشد.

راهنمای خرید و انتخاب هیتر

میزان حرارت دهی و هوادهی مناسب

از دیگر نکات مهم و ضروری برای خرید و انتخاب هیتر میزان گرمادهی و هوادهی دستگاه است. میزان گرمادهی هر مدل از هیتر ها روی لیبل و برچسب درج می شود که لازم است با توجه به موقعیت ساختمان، فضای داخلی محیط، تعداد پنجره ها، تعداد دفعات بازو بسته شدن درب ها، میزان نفوذ سرما به محیط، متراژ اتاق همگی در انتخاب ظرفیت مناسب نقش مهمی ایفا می کند. حرارت دهی دستگاه را با واحد کیلوکالری بیان می کنند، به این معنی که مقدار حرارتی که توسط هیتر در یک ساعت ایجاد می شود برابر با 1 کیلو کالری است. بدیهی است که هرچه قدر متراژ اتاق بزگتر باشد به دستگاهی با قدرت کیلوکالری بالاتر نیازمند هستم. منظور از هوادهی هیتر اینست که گرمای ایجاد شده در دستگاه توسط فن های دمنده موجود در هیتر، گرمای ایجاد شده را به فضای اتاق هدایت می کنند. بنابراین میزان هوادهی در دستگاه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. میزان و قدرت هوادهی هیترها را با دبی سنجیده می شود. میزان دبی حجمی سیال که در واحد زمان از یک مقطع عبور می کند میزان هوادهی دستگاه را مشخص می کند.

میزان مصرف انرژی

از دیگر موارد مهم و تاثیر گذار در خرید و انتخاب هیتر میزان مصرف انرژی آن می باشد. با توجه به مسئله مصرف انرژی و اهمیت مسائل زیست محیطی یکی از مهمترین موارد برای انتخاب هیتر میزان مصرف انرژی آن است. اگر دستگاه انتخابی میزان مصرف انرژی بیش از حد معمول داشته باشد، علاوه بر اتلاف انرژی هزینه های گزافی برای شما رقم خواهد زد. به همین دلیل حین انتخاب هیتر بهتر است میزان مصرف انرژی آن را در نظر داشته باشید. کمپانی های تولید کننده و فعال در این زمینه به منظور کاهش مصرف انرژی با بهره مندی از تکنولوژی های مدرن سعی بر آن داشته که مصرف انرژی را به حداقل برسانند. به طور معمول بهره مندی از تکنولوژی Saving mode، استفاده از ترموستات های قابل تنظیم، تایمرهای برنامه ریزی می توان مصرف انرژی را به کمترین حد رسانده و در نتیجه بازدهی دستگاه را به بالاترین حد رسانده است.

برند و گارانتی هیتر

از دیگر فاکتورهای مهم در خرید و انتخاب هیتر که از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است می توان به برند آن اشاره داشت. با توجه به نیاز بازار و مصرف کننده شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های هیتر در حال فعالیت هستند، که هریک با سطح کیفیت متفاوتی روانه بازار رقابت می شوند. اهمیت خرید مارک معتبر اینست که شرکت ها و کمپانی های مطرح و معتبر بازار همواره سعی بر آن دارند که از بهترین متریال و قطعات برای ارتقا بخشیدن به سطح کیفیت محصول همچنین جلب رضایت مشتری بهره می برند. که همین امر موجب شده محصولاتی با برندهای معتبر از سطح دوام و کیفیت بالایی برخوردار باشند، همچنین با ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش می توان بعد از خرید در صورت بروز هر نوع ایراد با مراجعه به نمایندگی ها و مراکز پس از فروش نسبت به تعمیر و یا تعویض کالا اقدام نمایید. از برندهای مطرح و معتبر بازار می توان به هیتر آذر تهویه اشاره داشت که مطابق جدیدترین تکنولوژی های مدرن روز دنیا و با سطح کیفیت بالایی تولید و در بازار موجود می باشد.

سطح ایمنی و رعایت استاندارد در هیتر

از دیگر نکات مهم برای خرید و انتخاب هیتر میزان ایمنی و رعایت استانداردهای موجود است. همانطور که اشاره شد هیتر های به نوعی طراحی و ساخته می شوند که می توان در فضاهای مختلفی به منظور تامین گرمایش محیط مورد استفاده قرار داد. همچنین عمده کاربری این سیستم در مکان های عمومی، گلخانه ها، سالن های پرورش طیور می باشد، بنابراین سطح ایمنی هیتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین منظور برای افزایش سطح ایمنی هیترها از فناورهای نوین و پیشرفته ای بهره می برند، به طور مثال با تعبیه حسگرهای حساس در صورت بالا رفتن بیش از حد دمای هیتر، به طور اتوماتیک سنسورها وارد عمل شده و دستگاه را خاموش می کنند. از دیگر موارد می توان به فناوری و سیستم هایی اشاره داشت که در صورت واژگونی و یا ضربه ناگهانی دستگاه به سرعت خاموش می شود. همچنین رعایت استانداردهای بین المللی و دارا بودن گواهینامه و نشان های استاندارد جهانی میزان کیفیت و سطح ایمنی دستگاه را مشخص می کند.

راهنمای خرید و انتخاب هیتر

طراحی و موقعیت نصب هیتر

آخرین مورد برای خرید و انتخاب هیتر در نظر گرفتن موقعیت نصب و شکل ظاهری دستگاه است. هیترهای برقی، گازی و گازوئیلی در ابعاد و اشکال مختلفی طراحی و ساخته می شوند، که حین خرید لازم است با توجه به شرایط محیط و موقعیت ساختمان هیتر مناسب را انتخاب و خریداری نمود. به دلیل قرار گرفتن هیتر در فضای داخلی ترجیحا لازم است که از شکل ظاهری مدرن و مناسبی برخوردار باشد. همچنین موقعیت نصب آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، هر چقدر فضای کمتری اشغال کند گزینه ی ایده آل تری به نظر می رسد. هیتر ها از نظر موقعیت نصب به چهار دسته زمینی، رومیزی، دیواری و سقفی تقسیم بندی می شوند. همچنین جنس بدنه نیز از دیگر نکاتی است که حین خرید و انتخاب باید در نظر داشت. دستگاه هایی با سطح کیفیت بالا به طور عمده از ورق استیل استنلس تهیه می شوند، همچنین با استفاده از پوشش رنگ کوره ای و ورق شاسی فولادی استحکام و دوام بدنه را ارتقا می بخشند. زمانیکه جنس بدنه از آلیاژ درجه یک و مرغوب تهیه شود مقاومت بالایی در برابر رطوبت و ضربه دارا می باشد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

محاسبه پمپ آب خانگی

راهنمای محاسبه پمپ آب خانگی

راهنمای محاسبه پمپ آب خانگی | نکات مهمی که در هنگام خرید بهترین پمپ آب خانگی باید به آن توجه کنیم را در مجله دماپویا بررسی نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x