یکشنبه , 17 ژانویه 2021
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > راهنمای خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور

راهنمای خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور

در این مقاله به راهنمای خرید و انتخاب انواع پمپ سیرکولاتور اشاره خواهیم داشت. با استفاده از پمپ ها می توان سیالات و مایعات مختلف را پمپاژ و از نقطه ای به نقطه ی دیگر منتقل نمود. این سری از تجهیزات آبرسانی در انواع مختلف و کاربرد های متنوعی تولید و عرضه می شود. یکی از متداول ترین پمپ هایی که کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد نوع سیرکولاتور آن می باشد. سیرکوله به معنی گرانیدن و چرخش است. با استفاده از این پمپ های می توان آب سرد و یا گرم مدار را گردانده و سیال را در سیستم های مختلف گرمایشی و یا سرمایشی پمپاژ و منتقل نمود. نحوه ساختار و عملکرد پمپ سیرکولاتور Circulator Pump به این صورت است که قابلیت سیرکوله کردن مایعات را تا حداکثر دمای 130 درجه سانتیگراد دارا می باشد. بنابراین برای انتخاب این پمپ لازم است که موارد و نکات مهمی را در نظر داشت. چرا که این سری از تجهیزات آبرسانی نیز همانند سایر محصولات در انواع مختلف با ویژگی ها و کاربردهای متنوعی طراحی و ساخته می شوند که هریک با توجه به نوع و عملکردشان در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به موارد مهم حین خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور اشاره خواهیم داشت.

انتخاب پمپ سیرکولاتور

راهنمای انتخاب پمپ سیرکولاتور

همانطور که اشاره شد پمپ های سیرکولاتور به منظور چرخش و گرانیدن سیالات در مداری های گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. اهمیت استفاده از این محصول اینست که آب ورودی به مدار با عبور از پمپ سیرکولاتور با سرعت و حجم بیشتری وارد لوله ها و سیستم شده و سپس دوباره از دستگاه به پمپ بازگردانده می شود. به این ترتیب پمپ های سیرکولاتور آب را بین دو نقطه به طور دائم جابه جا می کنند. شرکت های بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع پمپ های سیرکولاتور در حال فعالیت هستند با توجه به تعدد برندهای موجود در بازار گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای به معرفی بهترین پمپ سیرکولاتور موجود در بازار پرداخته که با مراجعه به این صفحه می توانید برندهای مطرح و پرفروش بازار را شناسایی و خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه نمایید. در ادامه به موارد مهم حین خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور اشاره خواهیم داشت.

خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور

میزان هد و دبی پمپ سیرکولاتور

اولین مورد حین خرید پمپ سیرکولاتور که از اهمیت ویژه ای برخوردار است میزان هد و دبی آن است. برای این کار لازم است ابتدا هد و دبی مورد نیاز را محاسبه نماییم. تمامی شرکت های سازنده میزان هد و دبی هر مدل از پمپ را همراه با کاتالوگ آن ارائه می دهند. بنابراین از طریق مشخص شدن هد و دبی پمپ موردنیاز از طریق کاتالوگ آن می توان مناسب ترین پمپ را انتخاب و خریداری نمود. نحوه محاسبه هد پمپ های سیرکولاتور برابر محموع افت فشارهای طولی و محلی است. به این دلیل که سیستم های گرمایشی و سرمایشی یک سیکل بسته هستند بنابراین پمپ سیرکولاتور موجب افزایش فشار سیستم نمی شود، و تنها فشارهای طولی و افت فشار از دیگ، رادیاتور، سیستم لوله کشی را جبران می کند. دبی پمپ سیرکولاتور نیز به بار حرارتی ساختمان بستگی دارد. و لازم است که دبی پمپ به اندازه ای باشد که مقدار آبگرم موردنیاز مدار و مخزن را به جریان در آورد.

پمپ سیرکولاتور خطی یا زمینی

از دیگر نکات لازم که حین خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور باید به آن توجه داشت نوع و مدل پمپ است. به طور معمول پمپ های سیرکولاتور در دو مدل خطی و زمینی طراحی و عرضه می شوند. هدف استفاده از هر دو مدل پمپ سیرکولاتور چرخش و گرانیدن آب مدار است اما از نظر ساختاری و موقعیت نصب دارای تفاوت هایی می باشند. یکی از شاخص های مهم که موجب تفاوت پمپ زمینی نسبت به خطی شده اینست که پمپ زمینی به طور همزمان فشار و دبی را اعمال می کند. اما مدل خطی تنها دبی مورد نیاز مدار را تامین می کند. از دیگر تفاوت های این دو پمپ این است که پمپ های خطی به برای آبگرم مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند، و مدل های زمینی برای تجهیزات و مدار گرمایشی کاربرد دارند. یکی دیگر از موارد مهم حین انتخاب پمپ سیرکولاتور خطی و یا زمینی این است که پمپ های خطی تا دبی 100GPM و دبی های بالاتر از پمپ های زمینی استفاده می شود.

برند و خدمات پس از فروش پمپ سیرکولاتور

یکی دیگر از نکات مهم حین خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور که باید به آن توجه داشت برند محصول می باشد. با توجه به نیاز بازار و مصرف گسترده از این محصولات در صنایع مختلف شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های پمپ سیرکولاتور در حال فعالیت هستند که این محصولات را با سطح کیفیت های مختلف تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. اهمیت خرید از برندهای معتبر اینست که شرکت های مطرح با هدف ارائه خدمات نوین سعی بر آن داشته محصولاتی مدرن مطابق جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و روانه بازار رقابت کنند. از برندهای معتبر و فعال در این زمینه می توان به پمپ گراندفوس اشاره داشت. که از سطح کیفیت بالا و در رده بهترین های بازار قرار دارد. همچنین شرکت های مطرح محصولات را همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می کنند. که در صورت بروز هر نوع ایراد و اشکال فنی در پمپ می توان با مراجعه به مراکز و نمایندگی های فروش نسبت به تعویض و یا تعمیر آن اقدام نمود. بنابراین با خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور با مارک معتبر میتوان با رضایت خاطر خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه نمایید.

قدرت و دور موتور پمپ سیرکولاتور

یکی دیگر از موارد مهم حین خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور که باید به آن توجه داشت قدرت و دور موتور آن است. توان یا قدرت پمپ آب حداقل نیروی مورد نیاز برای راه اندازی پمپ است و موجب جریان سیال می شود، به معمولا به صورت اسب بخار و یا کیلو وات بیان می گردد. بنابراین می توان گفت کارایی هر پمپ آب بر اساس قدرت آن اندازه گیری می شود. هر اسب بخار معادل با 746 وات و یا 0.746 کیلو وات می باشد. یا به عبارتی دیگر هر کیلو وات قدرت معادل 1.341 اسب بخار می باشد. لزوم استفاده از طراحی لوله کشی برگشت معکوس برای گردش آب در ساختمان های بزرگ و متوسط، امکان دستیابی به کاهش بیشتر توان و قدرت مورد نیاز پمپ سیرکولاتور، و نیاز به توزیع یکنواخت جریان آب توسط پمپ سیرکولاتور تامین می گردد.

قطر لوله های ورودی و خروجی پمپ سیرکولاتور

از دیگر موارد مهم حین خرید و انتخاب پمپ سیرکولاتور که باید به آن توجه ویژه ای داشت سایز لوله های ورودی و خروجی آن می باشد. پمپ های سیرکولاتور در مسیر لوله کشی مدار نصب می شوند، و با عبور سیالات و مایعات از لوله ها به پمپ بعد از افزایش سرعت و حجم از طریق لوله ی خروجی پمپ مجدد وارد لوله ها می شوند. بنابراین هر پمپ سیرکولاتور یک ورودی و یک خروجی دارد. سایز قطر لوله ها با توجه به نوع سیال، میزان حجم خروجی، قطر لوله های مدار تعیین می گردد. به طور عمده سایز ورودی و خروجی پمپ ها بر اساس اینچ بیان می گردد. بدیهی است هرچه قدر قطر لوله های بزرگتر باشد آب با دبی بیشتری درون مدار جریان دارد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x