پنج‌شنبه , 26 نوامبر 2020

شیر برقی چیست

شیر برقی چگونه کار می کند با مجله دما پویا برای پاسخ به این سوال همراه باشید. ابزارها و تجهیزات متعددی توسط بشر ابداع و اختراع شده که هریک عملکردی خاص در صنایع مختلف دارند، که وجود این تجهیزات موجب نظم و هماهنگی در سیستم و مدار می گردد. شیر برقی همانطور که از نامش می توان حدس زد با استفاده از نیروی مغناطیسی و برق کار می کند و عمده ی کاربرد این تجهیزات در انواع ماشین آلات صنعتی است. در ادامه به ساختار و نحوه عملکرد و برای پاسخ به اینکه شیر برقی چگونه کار می کند اشاره خواهیم داشت.

شیر برقی که به عنوان سلونوئید ولو نیز شناخته می شود، این ابزار در اندازه و کاربردهای متنوعی تولید و عرضه می گردد. این ابزار در صنایع هیدرولیک بیشترین کاربرد را دارند. سلونوئید ولو وسیله ای است که عبور و عدم عبور هوا و مایعات را به وسیله ی برق صورت می گردد. عملکرد شیر برقی شبیه به کنتاکتور است که برای عمل نیاز به برق دارند، و از طریق وصل شدن به برق به بوبین عمل قطع و وصل صورت می گیرد. جنس شیر برقی از فلز تهیه شده و به منظور تنظیم جریان سیال داخل مدار بکار گرفته می شود، و با باز و بسته کردن دریچه جریان مایعات و هو را کنترل می کند. نحوه عملکرد و طرز کار شیر برقی به نوع کار آن بستگی دارد. به طور مثال با استفاده از شیر برقی در مشعل گازی می توان میزان جریان سوخت گاز را به محفظه ی احتراق کنترل و تنظیم نمود. از دیگر موارد کاربرد این تجهیزات می توان در مصارف مختلف از قبیل اتوماسیون صنعتی، زمین کشاورزی، کارخانه جات برای کنترل ورود مایعاتی همچون مواد نفتی، آب، مواد شیمایی مورد استفاده قرار می گیرند. پس از پاسخ به سوال شیر برقی چیست، در ادامه به نحوه عملکرد و ساختار شیر برقی اشاره خواهیم داشت.

شیر برقی چیست

شیر برقی چگونه کار می کند

برای اطلاع از اینکه شیر برقی چگونه کار می کند بهتر است به ساختار این قطعه داشته باشیم. همانطور که اشاره شد یکی از پرکاربردترین موارد مصرف شیر برقی در انواع مدل های مشعل می باشد، این سری از سیستم های گرمایشی از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات ریز و درشتی طراحی و ساخته شده اند که در مقاله ای به معرفی اجزای تشکیل دهنده مشعل پرداخته ایم که با مراجعه به این صفحه می توان اطلاعات کامل و جامعی در خصوص این تجهیزات کسب نمایید. نحوه عملکرد و ساختار شیر برقی یا سلونوئید به این صورت است که از سه قسمت سیم پیچ، قاب و سنبه سلونوئید تشکیل شده است، جنس قاب از لایه های ورق فولاد ساخته شده و زمان اتصال برق به سیم پیچ، قاب خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و به آهنربا تبدیل می شود، که همین امر موجب جذب سنه و حرکت آن می گردد.

سنبه سلونوئید جز متحرک درونی شیر برقی به شمار می آید. با عبور جریان الکتریسیته و تولید میدان مغناطیسی، موجب حرکت خطی هسته می شود، بنابراین می توان گفت شیرهای برقی نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کنند. و به منظور کنترل گاز و دیگر سیالات در مدار مورد استفاده قرار می گیرند. با حرکت هسته آهنی مسیر و دریچه ی جریان باز و بسته می شود. نحوه فرمان شیر برقی از طریق فرمان از راه دور کنترل می گردد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

مشعل مازوت سوز چیست

مشعل مازوت سوز چیست

مشعل مازوت سوز چیست و چگونه کار می کند | مشاهده و بررسی، مشخصات، ویژگی، عملکرد و ساختار مشعل مازوت سوز کاربرد مشعل های مازوت سوز در مجله دماپویا

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x