پنج‌شنبه , 15 آوریل 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > فرق مشعل گازی و گازوئیلی

فرق مشعل گازی و گازوئیلی

در این مقاله به تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی اشاره خواهیم داشت. اساس کار مشعل به این صورت است که از طریق مصرف سوخت و مخلوط آن با هوا شعله ایجاد کرده و از طریق احتراق گرما و حرارت مورد نیاز را تامین می کند. مشعل ها از نظر مصرف سوخت می توانند تک، دو یا سه گانه سوز باشند. از مزیت های مدل های چندگانه اینست که در صورت نبود یکی از سوخت های اصلی با جایگزین سوخت دوم، شعله و گرمای مورد نیاز را تامین می کند. این سری از سیستم های گرمایشی با دارا بودن قابلیت تبدیل انرژی سوخت به انرژی گرمایی، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه ی عملکرد مشعل به این صورت است که با پاشش سوخت و ایجاد جرقه، شعله مستقیم ایجاد کرده و از این طریق حرارت لازم برای مدار را تامین می کند.

تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی

مشعل ها بر اساس نوع سوخت مصرفی و ظرفیت گرمایشی که دارند در مصارف مختلف از قبیل تامین گرمایش دیگ های بخار مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال اساس کار تمامی مدل های مشعل تامین گرمایش و حرارت می باشد، و همگی از یک ساختار کلی بهره می برند. دو مدل از پرکاربردترین مشعل ها که به دلیل برخورداری از مزیت های متعدد در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند می توان به مشعل گازی و گازوئیلی اشاره داشت. به منظور بیان تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی در ادامه با دماپویا همراه باشید.

4 تفاوت عمده مشعل گازی و گازوئیلی

به منظور بیان تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی بهتر است نحوه عملکرد هریک از آنها را مورد بررسی قرار دهیم. به دلیل تفاوت در نوع سوخت بدیهی است که در ساختار و نوع قطعات نیز تفاوت هایی باهم داشته باشند. به دلیل تفاوت در ساختار آنها، هریک از مشعل های گازی و یا گازوئیلی در مصارف مختلف قابل استفاده می باشند. اما عمده ی تفاوت آنها در نوع قطعات بکار رفته در هر مشعل است. در ادامه ابتدا به نحوه عملکرد هریک اشاره خواهیم داشت. باتوجه به کاربرد گسترده از این سیستم ها شرکت های بسیاری در خصوص طراحی وساخت انواع مدل های مشعل در حالت فعالیت هستند و این سیستم ها را در با مصرف و سوخت های متفاوت روانه بازار رقابت می کنند. از برندهای مطرح می توان به مشعل ایران رادیاتور اشاره داشت که با بالاترین سطح کیفیت طراحی و ساخته می شوند.

تفاوت در نوع سوخت

مشعل های گازوئیلی : نحوه عملکرد و ساختار این مدل از مشعل ها به این صورت است که برای احتراق نیاز به سوخت های مایع و نفتی دارند. و تمامی اجزا در یک واحد نصب و اجرا شده است. الکتروموتور بکار رفته در مشعل گازوئیلی موجب حرکت و چرخش پمپ گازوئیل و پروانه دمنده می شود. داخل پمپ یک شیر تنظیم فشار و یک عدد شیر مغناطیسی با عملکردی سریع روی پمپ و یا لوله ی اتصال به نازل تعبیه شده است. زمانیکه گازوئیل از نازل عبور می کند از مایع به پودر تبدیل شده، و به صورت پودری پاشیده می شود. بعد از پاشش پودر ترانس با ولتاژ بالا، و ایجاد جرقه در سر الکترود جرقه، سوخت پاشیده شده را مشتعل کرده و شعله ایجاد می گردد. که میتوان از تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی به این مورد اشاره داشت.
مشعل های گازی : ساختار و عملکرد مشعل های گازی کاملا مشابه مدل های گازوئیلی است. با این تفاوت که مشعل های گازی قادر به سوزاندن سوخت گاز می باشند. برخلاف مدل های گازوئیلی که سوخت مایع ابتدا تبدیل به پودر شده، در مشعل های گازی با اتصال به لوله ی گازی طبیعی، با دریافت گاز به حالت آماده برای ایجاد شعله و احتراق وارد دستگاه می شود. این مدل مشعل در دو نوع فن دار و بدون فن طراحی و ساخته می شوند. با شروع بکار دستگاه رسیدن جریان برق به ترانسفورماتور جرقه زده و سر الکترودها جرقه ایجاد می کند، و با باز شدن شیر برقی و جریان گاز درون محفظه احتراق با مخلوط شدن هوا و گاز شعله ایجاد می گردد. بنابراین تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی در نوع سوخت آنها می باشد. مدل های گازی به طور مستقیم به خط لوله نصب شده و به طور مستقیم سوخت مورد نیاز مشعل را تامین می کند. در مدل های گازوئیلی لازم است به طور دائم منبع پر شود.

وجود نازل در مشعل گازوئیلی

از دیگر موارد مهم در تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی میتوان به وجود نازل در مدل های گازوئیلی اشاره داشت. همانطور که اشاره شد مشعل های گازوئیلی تنها قادر به مصرف سوخت مایع هستند، استفاده از نازل در این مشعل ها موجب شده بعد از عبور سوخت مایع یا همان گازوئیل آن را به پودر تبدیل می کند. نقش نازل در این تجهیزات به این صورت است که سوخت مکیده شده توسط پمپ گازوئیل با عبور از آن به پودر تبدیل شده و برای احتراق آماده می شود. به طور عمده نازل های سوخت به صورت مخروط طراحی شده اند.

تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی

فتوسل

فتوسل از یک صحفه سرامیکی تهیه شده که روی آن از ماده ای به نام سولفید کادیوم به صورت مارپیچ قرار گرفته است، دو طرف مارپیچ، توسط دو رشته سیم به رله متصل شده اند، به طور عمده از فتوسل در مشعل های گازوئیلی و برخی مدل های گازسوز برای جلوگیری از انباشت سوخت در داخل کوره و جلوگیری از بروز انفجار مورد استفاده قرار می گیرد. محل قرار گیری فتوسل ها درون محفظه ی مشعل نصب شده و به طور کامل داخل دیگ و شعله را کنترل می نماید. بنابراین از تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی وجود فتوسل در این تجهیزات می باشد.

نیاز به نگهداری و سرویس های دوره ای

از تفاوت مشعل گازی و گازوئیلی میتوان به انجام سرویس های دوره ای در مدل های گازوئیلی اشاره داشت. به دلیل وجود ناخالصی و مواد معلق در گازوئیل، در این مدل مشعل ها بعد از مدتی قطعات و اجزای داخلی مشعل دچار رسوب شده و لازم است نسبت به تمیز کردن آنها اقدام نمایید. لازم بذکر است تمامی مشعل ها دارای فیلترهایی با منافذ ریز می باشند که از ورود آلودگی به داخل مشعل مانع بعمل می آورد. باید در نظر داشت که گازوئیل نسبت به گاز دارای آلودگی های بیشتر است که در خصوص نگهداری مشعل های گازوئیلی باید به صورت دوره ای و مرتب قطعات، اجزا و فیلترها را تمیز نمایید.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار | مشاهده و بررسی راههای تشخیص خرابی و یا ترکیدگی تیوپ و نحوه ی تعویض تیوپ مخزن تحت فشار در مجله دماپویا

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x