سه‌شنبه , 11 می 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > فرق یونیت هیتر با فن کویل

فرق یونیت هیتر با فن کویل

در این مطلب از مجله دماپویا به تفاوت یونیت هیتر با فن کویل اشاره خواهیم داشت. به کمک سیستم های گرمایشی و سرمایشی می توان در تمامی روزهای سال هوایی مطلوب در فضای داخلی ایجاد نمود، و به این ترتیب رفاه و آسایش ساکنین را فراهم آورد. با توجه به اهمیت و نیاز دمایی در ساختمان های مختلف تجهیزات و وسایل متعددی طراحی و ساخته شده که هریک عملکرد مختص به خود را دارا می باشند. افرادی که به دنبال خرید تجهیزات سرمایشی و یا گرمایشی هستند، اغلب تمایل دارند سیستمی با بازدهی بالا و در عین حال کم مصرف خریداری نمایند. همچنین علاوه بر این موارد از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشند. به همین جهت قبل از خرید لازم است از نحوه عملکرد، ساختار و نوع سیستم اطلاع داشته باشیم که از این طریق بتوان متناسب با نیاز و موقعیت ساختمان خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه نمایید. دو مورد از پرکاربردترین سیستم های گرمایشی که در تاسیسات ساختمان به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرند می توان به فن کویل و یونیت هیتر اشاره داشت. از دیگر سیستم های گرمایشی پرکاربرد می توان به هیتر اشاره داشت که مطابق جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته شده اند.

برای بیان تفاوت یونیت هیتر با فن کویل ابتدا بهتر است نگاهی به نحوه عملکرد هریک از این سیستم ها داشته باشیم. فن کویل همانطور که از نامش پیداست از یک یونیت تهیه شده که درون آن لوله های به صورت مارپیچ یا همان کویل و فن دمنده تعبیه شده است. نحوه تامین گرمایش فن کویل به این صورت است که با اتصال به منبع گرمایشی از قبیل پکیج و یا موتورخانه آبگرم مورد نیاز مدار را تامین می نماید. با روشن شدن دستگاه فن یا پروانه شروع بکار کرده و با دمیدن از روی کویل هوای گرم ایجاد شده را به سمت دریچه های خروجی منتقل می کند. این سری از سیستم های گرمایشی قابلیت تامین هوای سرد را نیز دارند، به این صورت که با اتصال به چیلر آب سرد مورد نیاز مدار را تامین می نماید.

تفاوت یونیت هیتر با فن کویل

نحوه عملکرد و ساختار یونیت هیتر نیز به این صورت است از تعدادی لوله پره دار، پروانه و فن دمنده تهیه شده است. این سری از سیستم ها نیز قابلیت عملکرد سرمایش و گرمایش را دارا می باشد. نحوه تامین گرما نیز در یونیت هیتر به این صورت است که با اتصال به پکیج و یا موتورخانه آبگرم و یا بخار مورد نیاز مدار را تامین می گردد. با روشن شدن دستگاه و جریان آبگرم درون کویل، هوای گرم ایجاد شده به سمت دریچه های خروجی منتقل می گردد. این تجهیزات قابلیت عملکرد سرمایشی نیز دارند که از طریق اتصال به چیلر آبسرد مورد نیاز مدار را تامین می نماید. با آنچه که تاکنون گفته شد این دو سیستم عملکردی کاملا مشابه و یکسان به یکدیگر دارند. اما نکته ی قابل توجه نوع ظرفیت، موقعیت نصب، مدل و دیگر فاکتورهایی است که موجب تمایز و تفاوت در این سیستم ها شده است، که در ادامه به تفاوت یونیت هیتر با فن کویل اشاره خواهیم داشت.

2 تفاوت عمده بین یونیت هیتر با فن کویل

به منظور بیان تفاوت یونیت هیتر با فن کویل به طور کلی به ساختار و نحوه عملکرد هریک از این سیستم ها پرداخته ایم. بعد از اطلاع از ساختار یونیت هیتر و فن کویل همچنین نحوه ی تامین گرمایش و سرمایش توسط این تجهیزات سوال اینجاست که فرق یونیت هیتر با فن کویل در چیست، و کدام یک میتواند برای فضای موردنظر شما مناسب تر باشد. برای پاسخ به این سوال به عمده ی تفاوت های این دو سیستم اشاره خواهیم داشت.

  • تفاوت در توان گرمایشی و سرمایشی

از مهمترین فرق یونیت هیتر و فن کویل، در توان گرمایش و سرمایش این دو سیستم است. یونیت هیتر به نوعی طراحی و ساخته شده که قابلیت پرتاب باد قوی تری نسبت به فن کویل دارد، و در واحد زمان حجم وسیعی از هوا را به فضای اتاق منتقل می کند. با توجه به همین امر به طور عمده در فضاهایی با متراژ بالاتر و دارای سقف های مرتفع، یونیت هیتر بیشترین کاربرد را دارد. و در فضاهایی از قبیل کارخانه ها، سالن های ورزشی، نمایشگاه ها، کارگاه های صنعتی، واحد های تولیدی به منظور تامین هوایی مطلوب می توان از یونیت هیتر بهره مند شد. عمده کاربرد فن کویل نیز در ساختمان های مسکونی، اداری و یا تجاری می باشد، که در این مکان ها به طور معمول ارتفاع سقف کوتاهتر است. بنابراین توان حرارتی از عمده تفاوت یونیت هیتر با فن کویل به شمار می آید.

تفاوت یونیت هیتر با فن کویل
  • تفاوت در عملکرد سرمایشی و گرمایشی

از دیگر موارد تفاوت یونیت هیتر با فن کویل می توان به قابلیت عملکرد سرمایشی و گرمایشی این سیستم ها اشاره داشت. همانطور که اشاره شد از فن کویل ها به منظور تامین هوای گرم و یا سرد استفاده می شود، با توجه به همین امر دارای کویل آبگرم و آب سرد می باشد. اما به طور معمول از یونیت هیتر ها به منظور تامین هوای گرم طراحی شده اند، اما در برخی موارد و با توجه به در خواست مشتری کویل آبسرد نیز در آنها تعبیه می شود. بنابراین در سالن ها و سوله های بزرگ که از یونیت هیتر برای تامین گرمایش محیط استفاده می گردد، لازم است که از هواساز و یا سایر سیستم های تهویه مطبوع برای تامین هوای سرد بهره مند شد. بنابراین قابلیت عملکرد سرمایش نیز در این دو سیستم از فرق یونیت هیتر با فن کویل به شمار می آید.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

محاسبه پمپ آب خانگی

راهنمای محاسبه پمپ آب خانگی

راهنمای محاسبه پمپ آب خانگی | نکات مهمی که در هنگام خرید بهترین پمپ آب خانگی باید به آن توجه کنیم را در مجله دماپویا بررسی نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x