سه‌شنبه , 3 آگوست 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > مزایا و معایب گرمایش از کف

مزایا و معایب گرمایش از کف

در این مطلب از مجله دماپویا به بررسی مزایا و معایب گرمایش از کف اشاره خواهیم داشت. با شروع فصل زمستان و سرد شدن هوا نیاز به وسایل گرمازا رونق می باید و همه به دنبال روشی برای گرم کردن محیط منزل و یا محل کار خود هستیم. سیستم های گرمایشی از اساسی ترین نیاز تاسیسات ساختمان به شمار می آیند، و در همین راستا روش ها و تجهیزات متعددی به منظور تامین هوای گرم توسط بشر ابداع و طراحی شده که هریک عملکرد مختص به خود را دارا می باشند. سیستم های گرمایشی با مصرف انرژی حرارت و گرمای مورد نیاز را تامین می کنند. در سالهای اخیر و با توجه به مصرف بی رویه انرژی و کمبود آن، مهندسین معماری و ساختمان سازان به دنبال راهکارها و روش هایی هستند که با صرف کمترین میزان مصرف انرژی بیشترین بازدهی را به همراه داشته باشد.

مزایا و معایب سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از مدرن ترین و جدیدترین روش های تامین گرما در سازه های ساختمانی به شمار می آید که به دلیل بهره مندی از مزایای متعدد با استقبال فراوانی روبه رو شده به طوریکه در اکثر سازه های نوساز و مدرن از این روش به منظور تامین گرمای ساختمان بهره می برند. این سیستم از اتلاف و هدررفت سوخت های فسیلی مانع بعمل می آورد و در عین حال در بهینه سازی مصرف انرژی نقش موثری ایفا می کند به همین دلیل به یکی از روش های متداول ایجاد گرما تبدیل شده است. به منظور بررسی مزایا و معایب گرمایش از کف بهتر است در ابتدا نگاهی به نحوه ی راه اندازی و اجرای این سیستم داشته باشیم.

نحوه اجرا و عملکرد سیستم گرمایش از کف به سه روش شامل جریان الکتریسیته، هوای گرم و لوله های آب گرم انجام می شود. که متداول ترین روش هایی که در اکثر کشورها انجام می شود گرمایش از کف توسط لوله های آب گرم است که در ادامه به روش اجرای آن اشاره خواهیم داشت. گرمایش از کف همانطور که از نامش پیداست هوای گرم را از طریق کف ساختمان به فضای اطراف منتقل می کند، طراحی این سیستم نیاز به تمهیدات خاصی دارد و لازم است که توسط افراد متخصص و مجرب اجرا شود. در این سیستم لوله های مخصوص 5 لایه و یا 3 لایه از کف و سطح زیرین عبور داده می شود، بعد از عملیات کف سازی با اتصال به منبع تغذیه کننده و کلکتور، گرما از داخل لوله های آب گرم عبور می کند و با گردش آب درون لوله ها، گرمای حاصل را به سطح رویی منتقل و از این طریق هوای اتاق گرم می شود. به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی لازم است که بین لوله ها و کف زیرین ساختمان از پوشش عایق مناسب استفاده شود. میزان تراکم لوله ها نیز بر اساس اقلیم آب و هوایی منطقه و نیاز گرمایی ساختمان برآورد می شود. آب مورد نیاز مدار توسط منبع تغذیه کننده از قبیل موتورخانه و یا پکیج تامین می گردد. به دلیل پیچیده و ظریف بودن این سیستم توصیه می شود نهایت دقت و اصول برای اجرای آن انجام شود که بیشترین بازدهی مطلوب را تجربه نمود. روش گرمایش از کف همانند سایر سیستم ها از مزایا و معایب متعددی برخوردار است که قبل از اجرای آن بهتر است با در اختیار داشتن اطلاعات لازم بتوان انتخابی بهینه و مقرون به صرفه را داشته باشید. در ادامه به بررسی مزایا و معایب گرمایش از کف اشاره خواهیم داشت.

مزایا سیستم گرمایش از کف

با جریان آب گرم درون لوله ها و تبادل حرارت با کف ساختمان، با گرم شدن کف و افزایش دمای آن و اختلاف دمای آن با محیط موجب ایجاد تابش گرمایی می شود، روش تابش انرژی بیشترین میزان انتقال و جابه جایی حرارت را دارد و به این ترتیب میزان اتلاف انرژی به حداقل رسیده و که در مقایسه با سایر سیستم ها و تجهیزات گرمایشی حدود 30 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. بنابراین میتوان گفت روش گرمایش از کف شیوه ای نوین و کاربردی به شمار می آید که از مزایای متعددی نیز برخوردار است که در ادامه به این مزیت ها اشاره خواهیم داشت.

مزایا و معایب گرمایش از کف

ایجاد گرمایی یکنواخت
اولین مورد از مزایا گرمایش از کف که بسیار حائز اهمیت است توزیع یکنواخت گرما می باشد. در این روش برخلاف سایر سیستم های گرمازا مشابه که فقط در مجاور آنها گرما را احساس می کنیم و در فاصله ی زیاد گرمای مطلوبی حس نمی شود، این سیستم با ایجاد هوایی یکنواخت کل فضا را گرم و شرایط دمایی ثابت و مطلوبی ایجاد می کند. به طوریکه در هر نقطه از اتاق قرار بگیرید گرمای ایجاد شده را به خوبی احساس می کنید، که همین امر حس آسایش را برای ساکنین فراهم می کند.

ایحاد حس راحتی و آسایش
از دیگر مزایای سیستم گرمایش از کف ایجاد حس راحتی و آسایش است. در روزهای سرد سال با راه رفتن روی سطح گرم حسی مطلوب و خوشایند را به همراه دارد. در ساختمان هایی با متراژ بالا و یا مکان هایی با سقف بلند و یا پنجره های بزرگ هوایی یکنواخت ایجاد می کند. نوع آناتومی و ساختار بدن به گونه ای است که از طریق پا بیشترین میزان گرما و یا سرما را احساس می کند. که در روش گرمایش از کف بیشترین احساس گرما را تجربه خواهید کرد.
صرفه جویی در مصرف انرژی
یکی از مزایا گرمایش از کف جلوگیری از اتلاف و هدررفت انرژی می باشد. در شرایط آب و هوایی مختلف و تغییرات دمایی لازم است که درجه حرارت مبدل حرارتی مدل بخاری، شوفاژ و یا فن کویل را به طور مداوم کم و زیاد کرد. اما در روش گرمایش از کف به این صورت است که شار گرمایی به صورت پیوسته بوده و در این روش هدررفت انرژی وجود ندارد. همچنین همانطور که اشاره شد از طریق تابش گرمای ایجاد شده را به فضای اتاق منتقل می کند که همین امر نسبت به سایر روش های مشابه 30 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.
کاهش آلودگی زیست محیطی
از مهمترین و اصلی ترین نقاط قوت روش گرمایش از کف این است که هیچ نوع آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند. سیستم های گازی با ایجاد شعله مقداری دود حاصل از احتراق را به هوای آزاد منتقل می کنند که همین موضوع موجب ایجاد آلودگی در محیط زیست می شود. سیستم گرمایش کف بدون ایجاد دود و شعله هوای گرم مورد نیاز را تامین می کند.
عملکرد بی صدا
از شاخصه های مهم روش گرمایش از کف کارکرد بی صدا و آرام آن می باشد. به دلیل قرار گرفتن در کف ساختمان حین عملکرد هیچ گونه صدای عبور آب، لرزش و یا هر نویز دیگری ایجاد نمی کند. به این ترتیب بدون ایجاد هیچ نوع صدایی گرمای مورد نیاز را تامین می کند. به همین ویژگی مورد توجه بسیاری از ساختمان سازان قرار گرفته که در ساختمان های لوکس از این روش مدرن بهره می برند.
عدم اشغال فضا
همانطور که اشاره شد در روش سیستم گرمایش از کف لوله ها و تجهیزات در سطح زیرین و زیر کفپوش ساختمان اجرا می شود. به این ترتیب بدون اشغال فضای مفید سازه گرمای مورد نیاز را تامین می کند. بنابراین فضای باز بیشتری خواهید داشت و طراحی دکوراسیون نیز آزادی عمل بیشتری دارید و دیزاین و دکوراسیون را به دلخواه و آزادانه انجام می دهید. که این مزیت در مورد سایر سیستم های مشابه قابل اجرا نیست و قسمتی از فضا توسط مبدل های حرارتی اشغال می شود.
عدم ایجاد آلودگی
سایر سیستم های گرمایشی مانند بخاری، رادیاتورها و یا شومینه با ایجاد شعله موجب سیاه شدن دیوارها، سقف ها می شوند، اما سیستم گرمایش از کف بدون ایجاد هیچ نوع آلودگی و کثیفی گرمای مورد نیاز را تامین می کند. همچنین در سرویس های بهداشتی و محیط های مرطوب با گرم نگه داشتن هوا رطوبت محیط را از بین می برد و به این ترتیب از رشد کپک و قارچ در فضا جلوگیری می کند.
طول عمر بالا
یکی دیگر از مزایا سیستم گرمایش از کف کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم می باشد. در صورت استفاده از متریال و مواد درجه یک در اجرای این سیستم می توان خرابی و آسیب دیدگی را در آنها به کمترین میزان رساند. عدم استفاده از قطعات متحرک و تجهیزات اضافی نیازی به تعویض نداشته به همین دلیل استهلاک در این سیستم ها نسبت به سایر تجهیزات گرمایشی بسیار کمتر می باشد و از طول عمر بالاتری برخوردار می باشند.
سطح ایمنی بالا
از دیگر مزایای سیستم گرمایش از کف بالا بودن سطح ایمنی در این سیستم ها می باشد. با قرار گرفتن در کف ساختمان بدون ارتباط با هیچ یک از وسایل محیط گرمای مورد نیاز را تامین می کند. در این روش احتمال آتش سوزی، احتراق، استنشاق و مشکلات تفسی و سایر مشکلات وجود ندارد و از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار می باشد.

مزایا و معایب گرمایش از کف

معایب سیستم گرمایش از کف

در بررسی مزایا و معایب گرمایش از کف همانطور که اشاره شد این روش نسبت به سایر وسایل گرمازا می توان گفت از مزیت های متعددی برخوردار است. اما باید به این نکته توجه داشت که این سیستم نیز عاری از ایراد نیست و نسبت به نوع عملکردی که دارد معایب مختص به خود را نیز دارا می باشد. که با در نظر گرفتن آنها می توان انتخابی بهینه را تجربه نمود.
اشتباه در اجرا و امکان نشتی
همانطور که اشاره شد سیستم گرمایش از کف امری تخصصی است و برای اجرا نیاز به افراد متخصص و مجرب دارد. چرا که اگر طراحی، نصب و اجرا به درستی انجام نشود و اتصالات لوله ها صحیح متصل نشوند ممکن است دچار نشتی شده و آسیب های جدی برای سازه ایجاد کند. همچنین در صورت بروز هر نوع ایراد رفع عیوب دشوار و هزینه بر است. همچنین باید در نظر داشت در مناطق سردسیر و کوهستانی به دلیل سرد بودن هوا امکان یخ زدن آب وجود دارد، در صورتیکه شارژ ضدیخ به موقع انجام نشود آب دچار یخ زدگی شده و احتمال ترکیدن لوله ها را به همراه دارد.
عدم امکان تغییرات در کف ساختمان
در حال حاضر و ساخت بنا و سازه های مدرن به گونه ای می باشد که سیستم های آبرسانی، گاز، برق و تلفن در کف ساختمان تعبیه می شود. با گذشت زمان و به مرور ممکن است هریک از اتصالات دچار خرابی و یا پوسیدگی شوند و نیاز به تعمیر داشته باشد. سیستم گرمایش از کف این امکان را سلب می کند و حین اجرا و ساخت باید در نظر داشت که مسیر لوله کشی برای گرمایش ساختمان و سایر اتصالات کاملا مجزا بوده و با یکدیگر تداخل پیدا نکنند.
طولانی بود ایجاد گرمایش مطلوب
یکی از ایراد های سیستم گرمایش از کف که به عقیده برخی از افراد ناخوشایند و آزار دهنده است مدل زمانی طولانی این سیستم برای گرم کردن فضا نسبت به سایر وسایل گرمازا مشابه می باشد. به علت ایجاد شوک حرارتی لازم است که حین استارت نیاز به پیش گرمایی دارد، و قبل از شروع زمانی حدود 36 ساعت لازم است که به مرور حرارت بالا برود و دمای مورد نظر برسد. نحوه ی ایجاد گرمایش در این روش به این شکل است که حین استارت اولیه با دمای 20 درجه سانتی گراد است، هر 12 ساعت تنها می توان 5 درجه اضافه کرد و به این ترتیب 3 روز زمان لازم است که به دمای نرمال یعنی 35 درجه سانتی گراد برسد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

کشور سازنده کولر گازی گری

کشور سازنده کولر گازی گری

کولر گازی اسپلیت گری ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت گری بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x