شنبه , 16 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > مقایسه رادیاتور قرنیزی با دیگر سیستم های گرمایشی

مقایسه رادیاتور قرنیزی با دیگر سیستم های گرمایشی

در این مطلب از مجله دماپویا به مقایسه رادیاتور قرنیزی با انواع سیستم های گرمایشی پرداخته ایم. با سرد شدن هوا و شروع فصل زمستان نیاز به استفاده از سیستم ها گرمایشی بیشتر می شود، وسایل گرمازا با تامین گرما و هوایی مطلوب آرامش و رفاه ساکنین را فراهم می کند. سیستم های گرمایشی از دیرباز با ابتدایی ترین شکل مورد استفاده قرار گرفته و با پیشرفت تکنولوژی این تجهیزات نیز دستخوش تغییرات شده و به شکل مدرن و پیشرفته ی امروزی تبدیل شده اند. سیستم های گرمایشی با مصرف سوخت و تبدیل آن به انرژی گرمایی، هوای گرم مورد نیاز را تامین می کند. به همین منظور تمامی افراد برای انتخاب و خرید سیستم گرمایشی به دنبال روشی هستند که کمترین میزان مصرف انرژی را داشته باشد و در عین حال از بیشترین بازدهی گرمایی برخوردار باشند. رادیاتور و سیستم های مرکزی از قدیمی ترین تجهیزات در این عرصه به شمار می آیند. که با توجه به برخورداری از مزیت های متعدد به یکی از پرکاربردترین سیستم های گرمایشی نسبت به سایر وسایل مشابه تبدیل شده اند. از سری سیستم های گرمایشی که میتوان در منازل مسکونی، اداری و یا تجاری مورد استفاده قرار می گیرد میتوان به مواردی همچون بخاری، سیستم گرمایش از کف، فن کویل، رادیاتور اشاره داشت. که هریک عملکرد مختص به خود را دارا می باشند.

مقایسه رادیاتور قرنیزی با سایر سیستم های گرمایشی

در مقایسه رادیاتور قرنیزی با انواع سیستم های گرمایشی بهتر است در ابتدا نگاهی به نحوه ی عملکرد این مدل از رادیاتور داشته باشیم. رادیاتورهای قرنیزی بین دیوار و کف ساختمان به صورت سراسری نصب و اجرا می شوند، این مدل از رادیاتور ها از تجهیزات مدرن و لوکس به شمار می آیند. که تمامی قابلیت های قرنیز را داشته و در عین حال گرمایش محیط را نیز فراهم می کند. ساختار این سری از سیستم های نوین به این شکل است که به صورت نوار با ارتفاع کم طراحی می شود و لایه بیرونی که در معرض دید است از پوشش مناسب در طرح و رنگ مختلف تهیه می شود، و زیر آن لوله های آب قرار گرفته، با اتصال به منبع گرمایشی آبگرم مورد نیاز درون لوله ها جریان یافته و گرما را به سطح رادیاتور منتقل می کند.

با توزیع هوای گرم توسط رادیاتور قرنیزی دمای اتاق به درجه دلخواه کاربر می رسد، آب عبوری با از دست دادن گرما، سرد شده و از طریق لوله ی برگشت به موتورخانه و منبع بازگردانده می شود، و این چرخه مجددا در حال تکرار است و گرمای محیط تامین می گردد. جنس قرنیزهای حرارتی از آلومینیوم و در مدل های پیشرفته ی آنها از ترکیب مس و آلومینیوم تهیه شده است. به دلیل نوع آلیاژ آلومینیوم و مس توانایی بسیاری در انتقال و تبادل حرارت دارند. این مدل از رادیاتور از ساختار و طراحی بسیار ساده در عین حال کارآمد برخوردار است و در ساختمان های مدرن و لوکس امروزی به چشم می خورند. برای انتخابی هوشمندانه در ادامه به مقایسه رادیاتور قرنیزی با انواع سیستم های گرمایشی اشاره خواهیم داشت.

مقایسه رادیاتور قرنیزی با رادیاتور پنلی و پره ای

در مقایسه رادیاتور قرنیزی با انواع سیستم های گرمایشی از جمله رادیاتور پنلی و پره ای می توان گفت هر سه مدل از رادیاتورها به طور گسترده ای در ساختمان های مختلف برای ایجاد هوایی گرم مورد استفاده قرار می گیرند و همگی از طریق جریان همرفتی و انتقال گرمای آب دمای اتاق را گرم و دلنشین می کنند. اما از نظر شکل ظاهری و ابعاد تفاوت هایی با یکدیگر دارند که همین امر در عملکرد آنها نیز بی تاثیر نبوده که در ادامه این رادیاتورها را با یکدیگر مقایسه می کنیم. رادیاتورهای قرنیزی به نوعی طراحی شده که قابلیت های قرنیز را نیز دارد و گرمای محیط را نیز تامین می کند. در صورتیکه رادیاتور پنلی و پره ای در ابعاد بزرگتر ساخته می شوند و قسمتی از فضای اتاق را نیز اشغال می کنند. از مزایای رادیاتورهای قرنیزی قابلیت اتصال به تمامی سیستم های گرمایشی از قبیل موتورخانه، پکیج، پنل های خورشیدی و حتی دیگ های بخار را دارد. در مقایسه رادیاتور قرنیزی با انواع سیستم های گرمایشی از جمله رادیاتور پنلی و پره ای می توان گفت که برای نصب رادیاتورهای قرنیزی عدم نیاز به سیستم لوله کشی از برتری های آن نسبت به مدل های پره ای و پنلی به شمار می آید. کاهش اشغال فضای مفید سازه، آزادی عمل در چیدمان اتاق از ویژگی های مدل قرنیزی می باشد که در خصوص رادیاتورهای پنلی و پره ای این موضوع صدق نمی کند.

از دیگر موارد قابل ذکر در خصوص مقایسه رادیاتور قرنیزی با رادیاتور پنلی و پره ای میتوان گفت که رادیاتورهای قرنیزی در قسمت پایینی دیوار نصب می شوند و برخلاف مدل های پنلی و پره ای هیچ فضایی را اشغال نمی کنند، و در دکوراسیون داخلی هیچ خللی ایجاد کرده و می توان به دلخواه چیدمان منزل را انجام داد. در کل این سری از سیستم های مدرن در حال حاضر با استقبال فراوانی روبه شده و در ساختمان های لوکس و مدرن امروزی بیشترین کاربرد را دارند.

مقایسه رادیاتور قرنیزی با سیستم گرمایش از کف

مقایسه رادیاتور قرنیزی با سیستم گرمایش از کف

در مقایسه رادیاتور قرنیزی با انواع سیستم ها گرمایشی از جمله سیستم گرمایش از کف میتوان گفت که هردو سیستم با اتصال به موتورخانه و از طریق جریان آبگرم هوای گرم مورد نیاز ساختمان را تامین می کنند. سیستم گرمایش از کف همانطور که از نامش پیداست در کف ساختمان نصب و اجرا می شود. به این صورت لوله های 3 یا 5 اینچ با قرار گرفتن در کف ساختمان و اتصال از طریق کلکتورها به موتورخانه و یا منبع گرمایشی و ایجاد جریان آبگرم، گرمای مورد نیاز محیط را فراهم می کند. از ویژگی های این سیستم نسبت به رادیاتور قرنیزی میتوان سطح گرمایش بیشتر اشاره داشت.

به دلیل برخورداری از نقاط قوت بسیار در سالهای اخیر در کشورهای اروپائی و آمریکایی به روشی متداول برای تامین هوای گرم مورد استفاده قرار گرفته است. در مقایسه رادیاتور قرنیزی با سیستم گرمایش از کف می توان گفت که هر دو سیستم از شیوه های نوین و امروزی در صنعت تاسیسات به شمار می آیند. گرفتگی و پوسیدگی لوله، سیاه شدن دیوارها، عدم اشغال فضای مفید از ویژگی های این روش ها به شمار می آید. از دیگر موارد در مقایسه رادیاتور قرنیزی با سایر سیستم های گرمایشی اینست که مدل قرنیزی به دلیل قرار گرفتن در سطح در صورت بروز هر نوع ایراد و خرابی با کمترین هزینه قابل رفع می باشد، اما روش گرمایش از کف برای تعمیر نیاز به تخریب کف ساختمان دارد که همین امر هزینه های مصرفی بیشتری دارد. همچنین به دلیل سادگی در نصب و اجرا در سالهای اخیر سیستم های گرمایشی قرنیزی توانسته جایگزین سایر روش های گرمایشی باشد.

مزیت رادیاتور قرنیزی نسبت به سایر سیستم های گرمایشی

برای مقایسه رادیاتور قرنیزی با انواع سیستم های گرمایشی این مدل رادیاتور را با تجهیزات متعددی مقایسه و مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه به مزیت های این مدل رادیاتورها اشاره خواهیم داشت. همانطور که اشاره شد رادیاتورهای گرمایشی در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شوند که هریک ویژگی های مختص به خود را دارا می باشند همچنین از دیگر تجهیزات گرمایشی که از طریق جریان آبگرم گرمایش محیط را تامین می کند میتوان به سیستم گرمایش از کف اشاره داشت. رادیاتور آلومینیومی و یا فولادی نیز از نوع دیگر رادیاتور شوفاژهای گرمایشی پرکاربرد به شمار می آیند. اما در حال حاضر یکی از سیستم های نوین که مورد توجه بسیاری از انبوه سازان قرار گرفته مدل قرنیزی می باشد. به دلیل نوع طراحی و ساختار رادیاتورهای قرنیزی و قرارگیری در سراسر اتاق دمایی یکنواخت و متعادل به فضای داخلی هدیه می بخشد. و اختلاف دمایی زیادی در نقاط مختلف اتاق ندارد. همچنین به دلیل نصب روی دیواری براحتی می توان در صورت نیاز مورد بررسی قرار داد و نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. رادیاتور قرنیزی فضا را اشغال نمی کند، با هر نوع سبک دکوراسیون همخوانی دارد و بدون اشغال فضا گرمای مطلوبی به فضای اتاق هدیه می بخشد. همچنین قیمت مناسب و کاهش هزینه ها جهت سیستم لوله کشی، تعمیرات و نگهداری، نصب روی دیوار نسبت به سایر تجهیزات مقرون به صرفه تر است.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x