یکشنبه , 17 ژانویه 2021
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > پمپ سیرکولاتور چیست

پمپ سیرکولاتور چیست

در این مطلب به معرفی پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن اشاره داریم. به منظور جابه جایی و انتقال آب و دیگر سیالات در صنایع مختلف، ابزار و تجهیزات متعددی طراحی و ساخته شده که هریک از آنها با توجه به نوع عملکرد و ساختاری که دارند در مصارف مختلف برای افزایش فشار و حجم مایعات و سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از موارد پرکاربرد در این زمینه پمپ است. پمپ Pump ابزاری است که به روش مکانیکی و بر اساس مکانیسم جابه جایی مایعات را از نقطه ی به نقطه ی دیگر منتقل می کنند. با توجه به کارایی آنها، در صنعت و حتی وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به همین امر پمپ ها در انواع مختلفی با کاربری های متنوع تولید و و در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از انواع مدل های پمپ، میتوان به پمپ سیرکولاتور اشاره داشت که در صنایع بیشترین کاربرد را دارد. شاید برای شما هم سوال شده که پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن چیست، و در چه مصارفی بیشترین کاربرد را دارد.

سیرکوله به معنی چرخش و گرانیدن است، از پمپ سیرکولاتور برای سیرکوله کردن و چرخش سیال درون یک سیکل استفاده می شود. نحوه ی ساختار پمپ های سیرکولاتور به این صورت است که از دو بخش الکتروموتور و پمپ آب تهیه شده است. پروانه هایی که درون آن تعبیه شده آب و سیالات ورودی به پمپ را به سمت جلو و یا بالا به سمت دریچه ی خروجی پمپ هدایت می کند. در این مدل پمپ پروانه همانند یک توربین عمل کرده و از یک چرخ با تیغه های زاویه دار تهیه شده است. با چرخش سریع پروانه سیال ورودی به پمپ به سمت جلو هدایت می شود. الکتروموتور در یک پوشش مناسب ضدآب در کنار پروانه تعبیه شده است، و نیروی الکتریکی را به نیروی جنبشی تبدیل و انرژی لازم برای چرخش پروانه را تامین می کند. زمانیکه آب به سمت بالا پمپاژ می شود، آب درون مدار گردش پیدا کرده و مجدد به وضعیت قبلی باز می گردد. و این چرخه به طور مدام در حال تکرار است و آب ورودی به پمپ سیرکولاتور با افزایش فشار و سرعت مجددا وارد چرخه می شود. بنابراین با آنچه که گفته شد با استفاده از این مدل پمپ میتوان می توان آبگرم و آب سرد مدار را سیرکوله و به چرخش درآورد. در ادامه به ساختار پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن اشاره خواهیم داشت.

پمپ سیرکولاتور چیست

پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن

برای پاسخ به اینکه پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن چیست به ساختار این سری از تجهیزات آبرسانی اشاره داشتیم. در ادامه به کاربرد آن مدل از پمپ ها می پردازیم. شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص تولید انواع مدل های پمپ سیرکولاتور در حال فعالیت هستند و سالانه ملیون ها دستگاه تولید و روانه بازار رقابت می کنند. از برندهای مطرح و معتبر بازار می توان به پمپ سیرکولاتور لیو اشاره داشت که مطابق جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا و با بالاترین سطح کیفیت به بازار جهانی عرضه می شود. با استفاده از پمپ های سیرکولاتور میتوان سیالاتی با حداقل دمای 10- و حداکثر دمای 130 درجه سانتیگراد را پمپاژ و جابه جا نمود. از موارد مصرف پمپ سیرکولاتور می توان به مصارف صنعتی و تجاری اشاره داشت. به طور مثال می توان در سیستم های تهویه مطبوع، رادیاتورها، پکیج، سیستم های گرمایش از کف برای سیرکوله کردن آب سرد و گرم بهره مند شد.

در صنایع برای پمپاژ و جابه جایی مایعات شیمیایی و صنعتی، سیستم های شستشو مورد استفاده قرار می گیرند. بدنه پمپ ها به طور معمول از چدن و یا استیل تهیه شود. همچنین جنس پروانه ها لازم است از چدن، استیل، و برنج ساخته شده که مقاومت بالایی در برابر درجه حرارت و خورندگی داشته باشند. کاربرد هریک از پمپ های سیرکولاتور با توجه به جنس پروانه و بدنه برای کاربری های مشخص کاربرد دارند.

انواع پمپ سیرکولاتور

بعد از اطلاع از ساختار و عملکرد پمپ سیرکولاتور و کاربرد آن به انواع مدل های موجود از این پمپ اشاره داریم. با توجه به کاربرد گسترده ی پمپ های سیرکولاتور در صنایع مختلف این مدل از پمپ در ابعاد و سایز های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. به طور مثال پمپ سیرکولاتور گراندفوس به نوعی طراحی شده که درون سیستم پکیج های گرمایشی تعبیه شده و عمل سیرکولاتور آب مدار گرمایشی را به عهده دارد. از انواع مدل های پمپ سیرکولاتور می توان به مدل خطی و زمینی اشاره داشت. که در ادامه به ویژگی های هریک از این مدل پمپ آب ها اشاره خواهیم داشت.

  • پمپ سیرکولاتور زمینی : این مدل از پمپ سیرکولاتور به طور عمده از جنس چدن و پروانه ی آن نیز برنج و یا چدن می باشد. مواقعی که میزان فشار و بازدهی بالاتر از فشار پمپ های خطی باشد این مدل سیرکولاتور بیشترین کاربرد را دارد. این مدل پمپ نیز به دو دسته تقسیم بندی می شوند. معیار تفاوت این دو مدل از پمپ سیرکولاتور زمینی به طریقه ی قرار گرفتن الکتروموتو است. مدل اتابلوک که از طریق واسطه الکتروموتور و پمپ به همدیگر متصل می شوند. دسته دوم نیز از طریق شاسی و کوپلینگ پمپ و الکتروموتور به یکدیگر متصل می شوند. پمپ های زمینی نیز همانطور که از نامشان پیداست روی زمین نصب و راه اندازی می شود.
  • پمپ سیرکولاتور خطی : جنس بدنه پمپ سیرکولاتور خطی به طور معمول از چدن، استیل تهیه شده و پروانه آنها نیز از جنس پلی آمید با خاصیت ضد زنگ و ضدخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. محور پمپ خطی با سیل بند مکانیکی بسته شده و با توجه به زمینه کاربرد در دما و فشار متفاوت محفظه آب بندی های متفاوتی دارد. از این مدل پمپ سیرکولاتور به طور عمده به منظور گردش آب سرد و یا گرم در سیستم های گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ های خطی سیرکولاتور در دو مدل طراحی و تولید می شوند. مدل اول از واسطه و کوپلینگ استفاده شده و مدل دوم نیز بدون واسطه طراحی و ساخته شده است.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x