یکشنبه , 17 ژانویه 2021
صفحه اصلی > تجهیزات آبرسانی > پمپ مگنتی یا مغناطیسی چیست

پمپ مگنتی یا مغناطیسی چیست

پمپ مگنتی و کاربرد آن را در این مطلب از مجله تخصصی دماپویا مورد بحث و بررسی قرار داده ایم. دسترسی به آب با فشار و حجم مناسب از سری نیازهای مبرم در زمینه های خانگی، صنعتی و کشاورزی به شمار می آید. این سری از تجهیزات آبرسانی دسترسی راحت به آب مورد نیاز را فراهم می آورند. پمپ آب از سری تجهیزات آبرسانی پرکاربرد به منظور جابه جایی آب از یک نقطه با فشار و حجم بیشتر به نقطه ی دیگر می باشد. با توجه به کاربرد گسترده ی این محصولات شرکت ها و کمپانی های فراوانی در خصوص طراحی و ساخت انواع پمپ آب در حال فعالیت هستند و انواع مدل های پمپ با قدرت آبدهی متنوع تولید و عرضه می نماید. به دلیل تنوع در مدل های موجود می توان هریک از آنها را در زمینه ای مختلف به منظور انتقال آب با فشار و حجم بالا مورد استفاده قرار داد. یکی از پیشرفته ترین این تجهیزات پمپ مگنتی یا مغناطیسی می باشد. اما شاید برای شما هم سوال شده که این مدل پمپ چیست و نحوه ی عملکرد آن به چه صورت است و یا اینکه در چه زمینه های میتوان از پمپ مگنتی استفاده نمود.

پمپ مگنتی چیست

در ابتدا به نحوه عملکرد پمپ مگنتی و کاربرد آن اشاره داریم. به پمپ مگنتی از سری تجهیزات آبرسانی و نوع پیشرفته پمپ آب به شمار می آید. نحوه ی عملکرد این پمپ ها به این شکل است که از نوع سانتریفیوژ هستند و محرک آنها از نوع مغناطیسی یا مگنتی می باشد. و انتقال حرکت از الکتروموتور به ایمپلر به واسطه ی نیروی مغناطیسی انجام می پذیرد. در واقع می توان گفت که بین شافت الکتروموتور و شافت پمپ، هیچ نوع اتصال مکانیکی وجود ندارد. بنابراین نیازی به آب بند نخواهد بود. شافت داخلی که در معرض سیال پمپ شونده، قرار دارد، مجموعه ای از مگنت ها با خاصیت مغناطیسی و آهنربایی روی شافت تعبیه شده که توسط بیرینگ ها و سیال حرکت می کنند. روی شافت دیگر مگنتهای بیرونی تعبیه شده که روی شافت انتقال قدرت قرار گرفته است. مگنتهای بیرونی و درونی به وسیله ی یک آب بند استاتیکی، پوسته و یا دیافراگم، سیال پمپ شونده را از اتمسفر بیرونی جدا می سازند. پروانه و مگنت های درونی توسط شار مغناطیسی در مگنت های بیرونی به چرخش در می آید. اجزا و قطعات بیرونی به دو صورت مستقیم بر روی مجموعه هوزینگ بیرینگ، و یا شافت الکتروموتور نصب و تعبیه می شوند. در ادامه به پمپ مگنتی و کاربرد آن اشاره داریم.

پمپ مگنتی یا مغناطیسی چیست

پمپ مگنتی و کاربرد آن

به پمپ مگنتی و کاربرد آن اشاره داشته باشیم. پمپ آب در زمینه های مختلف خانگی، کشاورزی و یا صنعتی کاربرد عمده ای دارند. و موجب انتقال آب و یا سیال با حجم و فشار بیشتر می گردد. با توجه به کاربرد گسترده ی پمپ های سانتریفیوژ و استفاده در صنایع مختلف، در مدل های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. از موارد استفاده پمپ های سانتریفیوژ انتقال مواد شیمیایی و مایعات خطرناک می باشد. پمپ آب که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند دارای آب بند می باشند که بعد از مدتی کارکردن سیال و مایعات پمپ شونده از این قسمت به بیرون نشت داشته و موجب پخش شدن بخارات و گازهای سمی ناشی از آن می گردد. در خصوص پمپ مگنتی یا مغناطیسی می توان گفت به دلیل حذف آب بند در آنها مشکل نشتی دیگر وجود ندارد و به همین دلیل به آنها پمپ ضد اسید و یا پمپ تزریق گویند. بنابراین از این مدل پمپ میتوان در صنایع شیمیایی بیشترین کاربرد و استفاده را داشت. به دلیل حذف سیل مکانیکی یا همان آب بند استهلاک در آنها به کمترین حد رسیده و همچنین خطرات ناشی از نشتی گاز و بخارات سمی به صفر رسیده است. بنابراین عمده ی کاربرد پمپ مگنتی برای انتقال مواد شیمیایی، سیالات خطرناک و سمی، سیالاتی با خوردندگی بالا بیشترین کاربرد را دارند.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تجهیزات آبرسانی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x