دوشنبه , 24 فوریه 2020
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > چرا کولر گازی باد گرم میزند

چرا کولر گازی باد گرم میزند

برای پاسخ به این سوال که چرا کولر گازی باد گرم می زند ، می بایست عوامل مختلفی را مورد بررسی و مورد واکاوی قرار داد تا به پاسخ آن برسیم . امروزه و بویژه در شهرهای جنوبی کشور کولر گازی یکی از محبوبترین سیستم های خنک کننده رایج در اغلب خانه ها در فصل تابستان است که با تولید هوای مطلوب و خنک ، مورد استفاده در فضاهای گرم می باشد. گاهی اوقات با این سوال مواجه می شویم که چرا کولر گازی باد گرم می زند و و محیط اطراف خود را خنک نمی کند. اینکه چرا کولر گازی باد گرم می زند، مشکلی است که می بایست برطرف گردد. در زیر برخی از این عوامل آمده است که هر کدام به نوبه خود می توانند یکی از مجموعه عواملی محسوب گردند که پاسخی به این مسئله است که چرا کولر گازی باد گرم می زند.

چرا کولر گازی باد گرم می زند

کولر گازی به گونه ای طراحی شده که هوایی خنک و مطبوع به محیط منتقل کند. در حال حاضر شرکت های بسیاری به منظور حذف خرید سایر سیستم های حرارت و بردوت این سیستم ها را با قابلیت عملکرد سرد و گرم طراحی و روانه بازار رقابت می کنند، که میتوان در فصل تابستان و یا زمستان با تنظیم دستگاه از هوادهی مطلوب آن بهره مند شد. از برندهای مطرح در این زمینه میتوان به کولر گازی ال جی اشاره کرد که به دلیل سطح کیفیت بسیار بالا به یکی از کالاهای پرفروش دنیا تبدیل شده. اما منظور از مشکل بادگرم کولر گازی در این مقاله هنگام عملکرد سرمایشی دستگه در فصل تابستان است که ممکن است به دلایل و عوامل مختلفی ربط داشته باشد که در ادامه به برخی از مهمترین انها پرداخته ایم. باد گرم کولر گازی دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که برای حل این مشکل راه کارهایی ارائه شده که در ادامه به آن می پردازیم .

سرویس و تعمیر کولر گازی

سرویس و نگهداری

به طور کلی باید برای سرویس و نگهداری وسایل برقی به خصوص کولر گازی برنامه ریزی شده و به صورت سالیانه از لحاظ کارکرد و قطعات چک شود . در صورت چک نکردن دوره ای کولر ، گرد و غبار روی قطعات دستگاه نشسته و باعث عملکرد ضعیف دستگاه می شود . هر وسیله برقی بعد از مدتی نیاز به سرویس و نگهداری دارد. کولر گازی نیز از این امر مستثنی نیست. سرویس کولر گازی بیش از هر وسیله برقی اعم از تلویزیون، جارو برقی و… از اهمیت بیشتری برخوردار است. تا جایی که حتی گفته می شود باد گرم زدن کولر گازی ناشی از همین عدم سرویس آن می باشد. چرا که اگر گرد و غبار و انواع آلایندگی به روی تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی کولر بنشیند، عملکرد آن ها را پایین می آورد و در نهایت باد گرم از آن تولید می گردد . پس بهتر است که پیش از نصب کولر گازی در ابتدا به شستشو و سرویس پنل خارجی کولر بپردازیم تا در روزهای گرم تابستان بلای جان اعضای خانواده نگردد. ضمن اینکه گاهی اوقات بر اثر گرد و غبار و آلودگی هوا، سوراخ های فیلتر پنل داخلی کولر کیپ می شوند و همین امر سبب مسدود شدن جریان هوا می شود و در نتیجه بجای باد خنک، باد گرم از آن خارج می شود؛ لذا می بایست قبل از هر کاری فیلتر دستگاه را چک نمود تا در صورت کثیف بودن آن را از انواع آلایندگی بزدایم و با یک شستشوی ساده مشکل برطرف می گردد.

فیلتر کولر گازی

کثیف شدن و گرفتگی فیلتر یونیت داخلی

فیلتر های به کار گرفته شده در یونیت داخلی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل محیط می شود  به مرور زمان روی فیلتر باقی می مانند . این امر باعث گرفتگی فیلتر ها شده و فیلتر ها کثیف می شوند . گرفتگی و عبور کند هوا باعث برفک زدن کویل خنک کننده می شود . در نتیجه جریان هوا از روی کویل خنک کننده به کندی صورت گرفته و کولر گازی باد گرم می زند . فیلتر کولر گازی به صورت منظم باید بازدید و شسته شود .

گاز مبرد کولر گازی

نشتی گاز کولر گازی

یکی از شایع ترین عیب های کولر گازی در برخی از مواقع که دچار مشکل می شود، این است که کولر گازی از خود باد گرم تولید می کند. اینکه چرا کولر گازی باد گرم می زند، در وهله نخست نشتی گاز کولر گازی است. چرا که یک واکنش شیمیایی در کولر باعث تولید هوای خنک می شود اگر سطح خنک کنندگی پایین باشد، به معنای این است که مشکلی برای آن صورت گرفته است و در 90 درصد موارد ضعف سیستم خنک کنندگی ناشی از نشتی گاز کولر می باشد؛ لذا در اولین فرصت ممکن می بایست کولر گازی خود را بررسی و برای برطرف نمودن این مشکل مبادرت ورزید.

ولوم ترموستات و خرابی آن

اگر کولر گازی باد گرم می زند امکان دارد ترموستات و یا ولوم آن خراب باشد . دمایی که توسط ولوم به ترموستات داده شده مناسب و مورد نظر نیست مشکل از ولوم بوده و یا ترموستات نمی تواند دما را کنترل کند که مشکل ترموستات می باشد و در بعضی مواقع مشکل از سیم های رابط بین این دو نیز می باشد .

گرفتگی لوله ی ورودی هوا

در برخی موارد هنگام تعمیر کولر گازی یا تعمیرات ساختمان بر اثر ضربه و یا فشار امکان له شدن یا سوراخ شدن لوله ها می باشد . در این صورت لوله هوای ورودی مسدود شده و هوا به داخل نمی آید و یاد خروجی از کولر گازی نامطلوب است .

تنظیم ریموت کنترل

از آنجایی که برخی از کولرهای گازی دو حالت سرمایشی و گرمایشی دارند، تحت شرایط جوی متفاوت می بایست نسبت به تغییر حالت آن بوسیله ریموت کنترل مبادرت ورزید و یکی از گزینه های cool یا hot (سرد و گرم) را انتخاب نمود. در صورتی که اشتباها این عمل صورت گیرد، باعث خلل در عملکرد کولر گازی می گردد. بدین معنا که در فصل تابستان بجای باد خنک، باد گرم می زند و برعکس پس می بایست پیش از هر عکس العملی نسبت به ریموت کنترل کولر گازی اطمینان حاصل نمود.

خراب شدن برد کولر گازی

در صورت خرابی برد کولر گازی و عدم فرمان به ترموستات یا موتور فن کولر نیز باد گرم از کولر گازی خارج می گردد. خرابی برد نیز می تواند پاسخی برای این معضل باشد که چرا کولر گازی باد گرم می زند.

به طور کلی برای پاسخ به اینکه چرا کولر گازی باد گرم می زند، تنها سرویس کولر گازی پاسخگو نیست و می بایست عوامل مختلفی را تست نمود که به شرح آن ها پرداختیم. برای تعمیر کولر گازی در صورتی که تخصصی در این کار نداشته باشیم، بهترین راه حل سپردن آن به کارشناسان و تعمیرکارانی است که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و با علم و درایت و تجربه خود در این زمینه نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام می ورزند تا این مشکل شایع را در کولرهای گازی برطرف نماید تا باد گرم دیگر از آن ها خارج نگردد و طبق روال عادی خود باد خنکی از آن ها تولید گردد که نیاز مردم را در تابستان تأمین سازد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

با پکیج بیتا بیشتر آشنا شوید

با پکیج بیتا بیشتر آشنا شوید

آشنایی با پکیج بیتا | آیا پکیج بیتا خوب است ما در این مقاله به مزایا و معایب پکیج بیتا و تفاوت آن با پکیج بوتان پرداخته ایم

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای