پنج‌شنبه , 21 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > کلکتور موتورخانه چیست

کلکتور موتورخانه چیست

در این مجله به معرفی کلکتور موتورخانه و وظیفه ی آن در این سیستم پرداخته ایم. با شروع فصل زمستان و سرد شدن هوا نیاز به سیستم های گرمایشی و وسایل گرمازا رواج یافته و با استفاده از این تجهیزات می توان سرمای زمستان را به خوبی تحمل نمود. در این راستا سیستم ها و وسایل متعددی طراحی و ساخته شده که هریک ویژگی و نحوه عملکرد مختص به خود را دارا می باشند. استفاده از موتورخانه و سیستم گرمایشی مرکزی یکی قدیمی ترین و متداول ترین روش های ایجاد گرما در سازه های ساختمانی به شمار می آید، و به دلیل برخورداری از مزیت های متعدد در اکثر ساختمان های مسکونی، اداری و یا تجاری به منظور تامین آبگرم مورد نیاز مبدل های حرارتی از قبیل شوفاژ و رادیاتور ها و همچنین آبگرم مصرفی بهداشتی از این تجهیزات بهره مند می شوند. موتورخانه ها در تاسیسات ساختمان از اهیمت ویژه ای برخوردار هستند. در زمان های دور موتورخانه ها به ابتدایی ترین شکل طراحی و اجرا می شدند و از معایب آنها می توان به اشغال فضای مفید سازه، سرو صدای زیاد و مصرف سوخت بالا اشاره داشت. با پیشرفت تکنولوژی و ابداع سیستم هایی مدرن و پیشرفته همچنین دسترسی راحت به سوخت گاز شهری، این تجهیزات نیز دستخوش تغییرات اساسی شده و در حال حاضر به شیوه ای نوین اجرا می شوند. در ادامه به معرفی کلکتور مورتوخانه پرداخته ایم.

کلکتور موتورخانه چیست

موتورخانه های امروزی به صورت کاملا حرفه ای و با جدیدترین تجهیزات طراحی و ساخته می شوند. بنابراین اجرا کنندگان این سیستم ها با استفاده از ابزار و تجهیزات مدرن و جدید سعی برآن داشته که مصرف انرژی را به حداقل رسانده و در عین حال از کمترین اتصالات و تجهیزات در سیستم گرمایشی و موتورخانه بهره مند شوند. یکی از این ابزار کلکتور می باشد که شاید اسم آن نیز برای شما آشنا باشد و سوال اینجاست که وظیفه ی آنها در سیستم موتورخانه چیست و چه نقشی ایفا می کنند. یکی از جدیدترین روش های توزیع و تقسیم لوله های آب گرم و سرد در موتوخانه های مرکزی به شمار می آید. در ادامه به معرفی کلکتور موتورخانه و وظیفه ی آن اشاره خواهیم داشت.

وظیفه ی کلکتور در موتورخانه

برای معرفی کلکتور موتورخانه و اهمیت استفاده از آن به معرفی این قطعه پرداخته ایم. کلکتور collector در لغت به معنی جمع کننده است. موتورخانه از اجزای متفاوتی تشکیل شده که از طریق لوله های رفت و برگشت آب مورد نیاز واحدهای مسکونی و تجهیزاتی از قبیل فن کویل ها، مبدل ها، منبع های کویل دار، سیستم گرمایش از کف، رادیاتورها، منبع دوجداره را تامین می کند. در سال های اخیر به منظور کاهش مسیر لوله کشی و انشعابات از کلکتور ها در سیستم گرمایشی و موتورخانه بهره می برند. به طور معمول تا قبل از آن، از دولوله موازی برای انتقال آب گرم و آب سرد و توزیع آن به سراسر ساختمان استفاده می شد. و به این ترتیب هر واحد با توجه به نیاز روزانه آب مصرفی را دریافت می نمود. با استفاده از کلکتورها این مشکل حل و جایگزین دو لوله ی موازی در موتورخانه شده اند. کلکتور لوله ای است که از قسمت زیرین دارای چندین خروجی می باشد. ساختار کلکتور به این صورت است که یک ورودی اصلی و چندین خروجی فرعی در آن تعبیه شده است. آب از ورودی اصلی وارد و بین خروجی ها تقسیم می گردد. با استفاده از کلکتورها می توان عکس همین کار را هم انجام داد. به این صورت که آب را از چندین ورودی دریافت و بعد با فشار بالاتری از یک خروجی آن را خارج می کند.

کلکتور موتورخانه چیست

با استفاده از کلکتور موتورخانه میتوان آب را به طور مساوی بین واحدها تقسیم بندی نمود. باید در نظر داشت که ورودی های کلکتورها با خروجی های آن کاملا به صورت مجزا طراحی شده بنابراین در هر موتورخانه ای از 2 کلکتور استفاده می شود. که یکی برای آبگرم خروجی و کلکتور بعدی برای آب گرم ورودی به موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرد. کلکتور در قسمت آب گرم خروجی به این صورت است که آبگرم توسط یک لوله ی خروجی وارد کلکتور شده و از آنجا از طریق انشعاب به واحدهای ساختمان توزیع می شود. آب سرد برگشتی از واحد ها نیز وارد کلکتور شده و با یک خروجی به داخل منبع بویلر هدایت می شود. بنابراین می توان گفت که وظیفه ی کلکتور در موتورخانه تسریع عمل چرخش آب، از پمپ آب در مدار گردش موتورخانه است. با استفاده از کلکتور می توان آب گرم را به طور مستقیم آب گرم را به تمامی خروجی های شیرآلات به میزان و فشار یکسان توزیع نمود.

انواع مدل های کلکتور موتورخانه

ساختار کلکتور موتورخانه به این صورت است که از یک لوله اصلی با سایز بزرگ و در قسمت پایینی از چندین خروجی تهیه شده است. کلکتورها به طور عمده در سایزهای مختلف با تعداد انشعابات متفاوتی تولید و موجود می باشد. به طور عمده آلیاژ های مناسب برای ساخت کلکتورها از جنس برنج، گالوانیزه و یا مس می باشد و یا بر اساس تعداد خروجی ها نیز بین 5 تا 8 عدد است.

کلکتور موتورخانه چیست

مزایای استفاده از کلکتور موتورخانه

کاهش هزینه های نصب و راه اندازی سیستم لوله کشی
جلوگیری از اتلاف و هدررفت انرژی در مسیر
امکان کنترل و مصرف جداگانه واحدها
دسترسی راحت به لوله ها برای تعمیر
عدم نصب لوله ها در کف ساختمان
تنظیم فشار آب خروجی واحدها

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x