سه‌شنبه , 3 آگوست 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > گرمایش از کف الکتریکی چیست

گرمایش از کف الکتریکی چیست

گرمایش از کف الکتریکی چیست، با دما پویا برای معرفی این سری از تاسیسات نوین ویژگی و کاربرد آنها همراه باشید. سیستم ها و تجهیزات حرارتی از مهمترین اجزا در تاسیسات ساختمان به شمار می آیند چرا که با ایجاد هوایی گرم و مطبوع، سرمای طاقت فرسای روزهای سرد زمستان را قابل تحمل می کنند. با توجه به اهمیت این موضوع و نیاز اساسی به وسایل گرمازا، تجهیزات متعددی طراحی و ساخته شده که هریک عملکرد مختص به خود را دارا می باشند. به دلیل همین گستردگی و وجود دهها روش مختلف برای تامین گرمایش محیط انتخاب بهترین و مناسب ترین سیستم گرمایشی شاید کمی دشوار به نظر برسد. و کسانی که قصد انتخاب و اجرای تجهیزات گرمایشی برای ساختمان خود هستند به دنبال مقرون به صرفه ترین و در عین حال پربازده هستند که با کمترین صرف هزینه بیشترین کارایی مطلوب را داشته باشد. یکی از شیوه های نوین که در کشورهای پیشرفته بیشترین کاربرد را دارد سیستم گرمایش از کف الکتریکی است که در ادامه به کاربرد و ویژگی های این روش اشاره خواهیم داشت.

شاید برای شما هم سوال پیش آمده که گرمایش از کف الکتریکی چیست. یکی از شیوه های نوین ایجاد گرمایش اجرا گرمایش از کف در ساختمان ها می باشد. با قرار گرفتن تجهیزات گرمایشی در کف، هوایی یکنواخت و مطبوع در فضای اتاق توزیع می شود، همچنین به دلیل راندمان بالا و کاهش مصرف انرژی به شیوه ای نوین برای تامین گرما در کشورهای توسعه یافته تبدیل شده است. در سالهای اخیر در کشورمان نیز سیستم گرمایش از کف رواج یافته و در ساختمان های لوکس و مدرن اجرا می گردد. روش اجرای این سیستم به این شکل است که مبدل های حرارتی در کف ساختمان تعبیه شده و با اتصال به منبع تغذیه گرمایش لازم را تامین و با انتقال به سطح دمای اتاق را گرم می کنند. مبدل حرارتی به دو روش انجام می پذیرد. روش اول با اجرای سیستم لوله کشی در کف ساختمان و اتصال به موتورخانه و پکیج و جریان آبگرم، و روش دیگر اینکه با استفاده از کابال های حرارتی گرمای مورد نیاز محیط را تامین می کند. در ادامه به نحوه ی اجرای این سیستم اشاره خواهیم داشت.

گرمایش از کف الکتریکی چیست

کاربرد گرمایش از کف الکتریکی

برای معرفی گرمایش از کف الکتریکی بهتر است در ابتدا نگاهی به نحوه اجرا و عملکرد این سیستم ها داشته باشیم. با توجه به مصرف بی رویه انرژی و عواقب جبران ناپذیر استفاده از سوخت های فسیلی اکنون در بسیاری از کشورها به دنبال روش هایی مدرن و هوشمند برای ایجاد حرارت و گرما هستند که کمترین آسیب و ضرر برای محیط زیست داشته باشد، و در عین حال از کارایی بالایی برخوردار باشد. گرمایش از کف برقی همانطور که از نامش پیداست با مصرف انرژی الکتریکی حرارت مورد نیاز برای گرمایش محیط را تامین می کند. این روش در ساختمان هایی با متراژ بالا که سایر سیستم های گرمایشی مشابه توانایی گرم کردن کل فضا را ندارند می توان از این روش برای توزیع هوایی گرم در کف ساختمان بهره مند شد. و یا در مناطقی که دسترسی به سایر سوخت فسیلی از قبیل گاز شهری وجود ندارد اجرای سیستم گرمایش از کف الکتریکی شیوه ای کارآمد به شمار می آید.

روش اجرا و نصب این سری از تجهیزات گرمایشی به این شکل است که قبل از نصب آخرین لایه کفپوش ساختمان توسط افراد مجرب و ماهر در این زمینه، کابال های برق به صورت مارپیچ سراسر کف ساختمان را می پوشاند و با اتصال به پریز برق و منبع تغذیه و جریان شار الکتریکی، کابال ها گرم شده و گرمای لازم را به سطح انتقال می دهند و به این ترتیب هوایی گرم و مطلوبی در محیط به ارمغان می آورد. انواع گرمایش از کف برقی و نحوه ی قرار گرفتن آن به چند روش قابل اجرا می باشد که در ادامه به انواع آن اشاره خواهیم داشت.

انواع سیستم های گرمایش از کف برقی

یکی از روش های هوشمند و نوین برای ایجاد گرما در فضاهای داخلی و یا خارجی ساختمان نصب و اجرای سیستم گرمایش از کف الکتریکی می باشد. با توجه به بازدهی بسیار بالا و گرمایش سریع جریان الکتریکی میتوان گفت در مدت زمان کوتاهی هوایی گرم و مطلوب به محیط هدیه می بخشد. باید در نظر داشت که روش اجرای سیستم های گرمایش از کف برقی به روش های مختلفی قابل اجرا می باشد، اما باید در نظر داشت که مکانیسم و عملکرد همگی آنها مشابه است و تفاوت مهم و اصلی آنها در نحوه ی اجرا و چگونگی نصب کابالهای برق در کف ساختمان است. در ادامه به انواع روش های متداول اجرای این سیستم ها اشاره خواهیم داشت. به طور معمول به سه دسته گرمایش از کف زیر کفپوش، سیستم گرمایش از کف برقی دال بتنیف و سیستم گرمایش از کف الکتریکی شمشه تقسیم بندی می شوند.

سیستم گرمایش از کف الکتریکی زیر کفپوش
یکی از متداول ترین روش های سیستم گرمایش از کف الکتریکی نصب تعبیه زیر کفپوش ساختمان است. همانطور که از نامش پیداست زیر آخرین لایه کفپوش قرار می گیرد، بسته به نوع کفپوش ساختمان که می تواند از انواع پارکت، لمینت، چوب، کفپوش هایی همچون فرش و یا موکت تجهیزات و مبدل های حرارتی نصب و اجرا می شوند و روی آنها با کفپوش ها پوشانده می شود. گرمای حاصل از کابل های حرارتی به سطح منتقل می شود. این روش نیز خود به دو صورت قابل اجرا می باشد و متناسب با نوع کفپوش می توان یکی از آنها را اجرا نمود.
سیستم گرمایش از کف فویلی: در این روش برای محافظت از کابال های برقی و مدارهای حرارتی از پوشش فویل مناسب استفاده می شود.
سیستم گرمایش از کف اکو فیلم: یکی دیگر از روش های سیستم گرمایش از کف برقی تعبیه شده زیر کفپوش روش اکوفیلم می باشد. در این حالت مدار و کابال ها در پوششی از جنس اکو فیلم کربنی قرار می گیرد. این پوشش به دلیل نوع جنس آن خاصیت رسانایی حرارتی بالایی دارا می باشد.

سیستم گرمایش از کف الکتریکی

سیستم گرمایش از کف الکتریکی دال بتنی
یکی دیگر از روش های نصب و اجرا سیستم گرمایش از کف برقی استفاده از دال های بتنی می باشد. در این روش مدارهای حرارتی و کابال ها را درون قالب های بتنی با قطر کم (حدود 5 سانتی متر) پوشانده می شود. دال های بتنی در کف زمین تعبیه شده و روی آن را با استفاده از پوشش مناسب از قبیل سنگ، فرش، لیمنت، چوب، پارکت و یا هر جنس دیگری روی قالب های بتنی قرار گرفته و به دلیل رسانای مطلوب بتن انتقال حرارت به خوبی انجام می پذیرد.

سیستم گرمایش از کف الکتریکی شمشه
روش شمشه در حقیقت کامل کننده ی روش دال بتنی به شمار می آید. بعد از نصب و اجرای دال های بتنی روی آنها را یک لایه که به آن شمشه گویند به منظور مسطح و هموار کردن سطح اجرا می شود. با گرم شدن کابال های حرارتی و انتقال گرما به سطح بتنی و شمشه گرمای ایجاد شده به کفپوش نهایی منتقل می گردد و به این ترتیب هوای گرم مورد نیاز از طریق کف ساختمان تامین می گردد. از ویژگی های این روش می توان گفت که میتوان به طور مستقیم زیر موکت و یا فرش قرار داد، و یا اینکه به دلیل قابلیت جمع کردن می توان به مکان دیگری انتقال داد و یا در روزهای گرم سال آن را جمع آوری نمود.

سیستم گرمایش از کف برقی

راه حل کاهش مصرف انرژی

همانطور که اشاره شد سیستم گرمایش از کف الکتریکی همانطور که از نامش پیداست با استفاده از مصرف برق، گرما و حرارت مورد نیاز برای تامین گرمایش محیط را فراهم می کند. بنابراین در کشور ما به دلیل بالا بودن هزینه های برق می توان گفت روشی بهینه و مقرون به صرفه نخواهد بود. اما به هر دلیل ممکن است مجبور به اجرای این روش در محیط ساختمانی خود باشید و به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در این سیستم باشید. برای ارائه راهکارهایی هوشمندانه برای به حداقل رساندن مصرف انرژی در این سری از سیستم های نوین گرمایشی با دماپویا همراه باشید. یکی از روش های کاهش مصرف انرژی در سیستم گرمایش از کف برقی می توان به نصب سنسورهای حرارتی با دقت بالا و ترموستات محیطی اشاره داشت، در این روش با گرم شدن دمای اتاق و رسیدن به دمای مورد نیاز و دلخواه کاربر سنسورهای وارد عمل شده و دمای اتاق را بعد از رسیدن به دمای مورد نظر در حد تعادل نگه داشته و از اتلاف انرژی مانع بعمل می آورد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید

این مطالب را نیز ببینید!

کشور سازنده کولر گازی گری

کشور سازنده کولر گازی گری

کولر گازی اسپلیت گری ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت گری بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x