پنج‌شنبه , 14 نوامبر 2019

اینورتر چیست

اینورتر نوعی تنظیم کننده و کنترل کننده قدرت و دور موتور که وظیفه ی آن تبدیل جریان مستقیم به متناوب می باشد و با علامت اختصاری VFD شناخته می شود. و از لحاظ موج تولیدی ، برند و کاربرد به انواع مختلف دسته بندی می شود

اینورتر چیست و کاربردهای آن

امروزه برای استفاده بهینه و کنترل سرعت گشتاور دستگاه هایی از قبیل پمپ کشاورزی ، آسانسور ، کارخانه جات صنعتی ، خط تولید ، کامپیوتر و سیستم های سرمایش و گرمایش از اینورتر استفاده می شود . در بسیاری از سیستم ها یا دستگاه ها هنگام راه اندازی موتور جریانی بالاتر از جریان نامی شبکه کشیده و موجب افت ولتاژ می شود در نتیجه به برق رسانی سیستم آسیب می زند . برای جلوگیری از این صدمات و پایین آوردن جریان مصرفی موتور از اینورتر استفاده می شود .

inverter

همچنین از اینورتر در موارد زیر استفاده می شود

گشتاور ثابت نظیر میکسر ها ، اکسترودرها ، نوار های نقاله

توان ثابت نظیر کشش و دستگاه های ماشینی

گشتاور متغیر فن و پمپ

اینورتر میزان بار وارده به موتور را به صورت هوشمند تشخیص داده و با توجه به آن به موتور جریان وارد می نماید که در بیشتر مواقع از جریان نامی موتور کمتر است . با استفاده از اینورتر می توان بدون نیاز به کنتاکتور جهت دور موتور را تغییر داد ، موتور را بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی روشن و خاموش می کند ، حفاظت موتور در مقابل افزایش ولتاژ را بالا می برد و از آسیب دیدن موتور جلوگیری می کند .

در سیستم اینورتر ، کمپرسور از مدار خارج نشده و خاموش نمی شود بلکه توسط سیستم اینورتر دور و قدرت موتور پایین می آید در صورتیکه کارکرد کمپرسور های معمولی به این صورت است که بعد از رسیدن محیط به دمای تنظیم شده کمپرسور خاموش شده و بعد از بالا رفتن دما دوباره شروع به کار کرده که همین خاموش و روشن شدن باعث مصرف بالای جریان برق می شود در کولرگازی اینورتر به دلیل اینکه کمپرسور به صورت مستمر خاموش و روشن نمی شود صدای دستگاه پایین تر می آید .

کاربرد اینورتر در کولر گازی اسپلیت

کیت اینورتر

همچنین شما مشتریان عزیز می توانید در ساعات اداری از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما در رابطه با خرید بهترین کولر گازی اسپلیت اینورتر متناسب با محیط مورد نظر بهره مند شوید .

استفاده از اینورتر در سیستم آبرسانی

inverter

از اینورتر در سیستم آبرسانی بعضی از شهر ها و مناطق افت فشار دارند و با استفاده از پمپ ، آب مصرفی تامین می شود و در کنار آن از اینورتر برای ثابت نگه داشتن فشار آب استفاده می شود . به این صورت که در هنگام مصرف یا باز شدن شیر آب دور موتور زیاد شده و هنگام بسته شدن شیر آب دور موتور کاهش پیدا می کند و در نتیجه آب با فشار ثابت به تمام سیستم میرسد .

تغییر سرعت موتور

حفاظت در برابر اضافه بار

امکان برنامه ریزی برای کارکرد موتور

کاهش انرژی مصرفی و کاهش هزینه برق

امکان کارکرد موتور در صورت متغیر بودن ولتاژ ورودی

کاهش جریان راه اندازی و در نتیجه طولانی شدن عمر موتور

برخی از ویژگی های استفاده از اینورتر

استفاده از اینورتر در سیستم های آبرسانی یا آتش نشانی به این صورت است که میتوان قدرت و دور الکتروموتور را کنترل کرد

مزایای استفاده از اینورتر در کنترل دور

انرژی را ذخیره 50 درصد می کند ، راه اندازی موتور بدون شوک می باشد ، باعث افزایش طول عمر قطعات می شود و در سیستم نیازی به استفاده از دستگاه کنترل دبی نمی باشد

کاربرد اینورتر در کاهش مصرف انرژی

اینورتر نیروی اعمال شده به موتور را تنظیم کرده و لغزش آن را کنترل کرده و سپس بر اساس طیف فرکانس ، دستورات تنظیم شده موتور و توان اندازه گیری شده میزان توان برای راه اندازی موتور اعمال می شود .

damapouya-inverter-energy

کاربرد اینورتر در افزایش طول عمر دستگاه و کاهش هزینه تعمیر و نگهداری

در روش های قدیمی موتور به طور ناگهانی استارت خورده و در معرض گشتاور استارت بالا و نوسانات جریان قرار گرفته و باعث کاهش طول عمر دستگاه می شود در حالیکه استفاده از اینورتر باعث می شود تا موتور به طور یکنواخت به سرعت بالا رسیده و تنش مکانیکی به موتور کمتر می شود .

به طور کلی اینورتر به دلایل زیر استفاده می شود

برنامه ریزی گشتاور موتور با توجه به نیاز سیستم

تنظیم سرعت موتور با توجه به نیاز سیستم

صرفه جویی در مصرف انرژی و بهبود کارآیی

افزایش طول عمر دستگاه

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره تاسیسات ساختمان را مشاهده و بررسی نمایید .

همچنین شما مشتریان عزیز می توانید در ساعات اداری از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما در رابطه با خرید محصولات مورد نظر بهره مند شوید .

این مطالب را نیز ببینید!

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی دماپویا

روش محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی | نحوه محاسبه چیلر تراکمی آبی همراه با انتخاب صحیح آن را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای