شنبه , 19 ژوئن 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی

راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی

در این مقاله از مجله ی دماپویا با ارائه ی یکسری اطلاعات با هدف ارائه ی راهنمای انتخاب و خرید کولر آبی پرداخته ایم. در واقع باید گفت که یکی از مهمترین نیاز ها در هر ساختمان تامین هوای مطبوع آن می باشد، که در این زمینه ابزار و تجهیزات مختلفی طراحی و ساخته شده که هریک به نحوی و با عملکرد های خود توانسته اند قابلیت تامین دمای مورد نیاز برای محیط را داشته باشند. در این خصوص به عنوان یک نمونه از ابتدایی ترین این سیستم ها باید به کولر آبی ها اشاره نمود که در عین برخورداری از سیستم ساده در زمره ی پرکاربرد و مطرح ترین های بازار شناخته میشوند یعنی به نوعی استفاده از کولر آبی ها یکی از مرسوم ترین راههای تامین هوای خنک به شمار می آید. اما لازم به ذکر است برای خرید و انتخاب کولر آبی میبایست برخی نکات و عوامل مهم را به منظور برخورداری از خریدی متناسب با نیاز در نظر داشت تا در نهایت از کارایی های لازم بهره مند باشد. گفتنی است در حال حاضر شرکت های بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع کولر آبی فعالیت داشته و طی سال میلیون ها دستگاه را تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می دهند که با توجه به این میزان از گستردگی و تنوع برندهای موجود در بازار استفاده از راهنمای انتخاب و خرید کولر آبی امری ضروری و مهم تلقی می گردد چرا که به این واسطه میتوان نسبت به قابلیت ها و خدمات دستگاه خریداری شده تحت عنوان هر برندی که باشند بهره مند گردید. نکته ی حائز اهمیت در رابطه با کمپانی های مطرح دارا بودن خدمات وسیع آنهاست که به این واسطه مشتریان میتوانمند با اطمینان خاطر بیشتری محصولات را خریداری و استفاده نمایند. در ادامه به بررسی بیشتر در جهت ارائه راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید کولر آبی

پیش از هرچیز لازم است به منظور دریافت اطلاعات کافی به عنوان راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی به بررسی مشخصه های فنی و عملکرد این تجهیزات سرمایشی پرداخته شود که این موضوع در واقع این امکان را به مشتری می دهد که با در دست داشتن اطلاعات کافی در نهایت بتوان انتخابی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه نمود. به طور کلی کولر آبی از یک اتاقک فلزی تشکیل شده که الکتروموتور و فن دمنده را در بر میگیرد که اطراف این اتاقک را پدهای پوشالی  فرا گرفته است. هرچند کولر آبی ها از سیستم ساده ای بهره می برد و از نوع ابتدایی ترین سیستم های سرمایی اند اما بدون تجهیزات پیشرفته و با استفاده از آب قادرند تا در کمترین زمان هوای خنک مورد نیاز را تامین و در محیط انتشار دهند. در خصوص نحوه ی عملکرد این دستگاه ها باید گفت به این صورت بوده که با روشن شدن کلید پمپ، الکتروپمپ آب را از طریق ناودانی ها روی پوشال ها ریخته و با روشن الکتروموتور و حرکت فن دمنده آب روی پوشال ها تبخیر می گردد و سپس هوای خنک از طریق دریچه خروجی به داخل اتاق هدایت می شود و به این ترتیب دمای مورد نیاز محیط مورد نظر فراهم می شود. در ادامه ی مقاله میتوانید برای دریافت راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی مطالب ارائه شده را در رابطه با انواع و ویژگی های این محصولات دریافت نمایید تا در نهایت ضمن خریدی مطمئن بهترین ابزار سرمایشی با کارایی لازم را در اختیار داشته باشید. چنانچه قصد خرید کولر آبی در هر نوع و ظرفیت آن را دارید میتوانید با مراجعه به صفحه مربوطه اطلاعات لازم را در این زمینه دریافت نمایید.

انواع مدل های کولر آبی

کولر آبی در انواع مختلفی تولید و در بازار موجود می باشد که با توجه به گستردگی و تنوع در مدل های تولید شده بهتر است قبل از خرید و انتخاب کولر آبی، موقعیت و محل نصب آن را در نظر داشته باشید. کولر آبی در مدل های پرتابل، پشت پنجره ای، مینی رومیزی و پشت بامی تولید و در بازار موجود می باشد. تمامی مدل های تولید شده از یک عملکرد مشابه بهره می برند، و تنها تفاوت آنها در شکل ظاهری و در نهایت قدرت خنک کنندگی آنها می باشد. در مکان هایی با کمبود جا و فضا مواجه هستند میتوانند از مدل های پرتابل و یا مینی رومیزی به منظور خنک کردن فضا بهره ببرند. از مدل های پشت پنجره ای همانطور که از نامش پیداست، میتوان در پشت پنجره ی بالکن و یا حیاط نصب نمود. کولر آبی با موقعیت نصب پشت بامی در مدل های روبه رو زن و بالا زن طراحی و در بازار موجود می باشند، و در پشت بام نصب می شوند، با استفاده از کانال هوای خنک را به داخل ساختمان منتقل می نمایند.

راهنمای خرید کولر آبی

ابعاد و قدرت کولر آبی

لازم به ذکر است که کولر آبی ها نیز مانند دیگر محصولات و تجهیزات سرمایشی مشابه خود در انواع و ظرفیت های گوناگونی طراحی و جهت مورد استفاده ی مشتری قرار گرفتن در بازار عرضه می گردند که البته این موضوع را میتوان به دلیل پرکاربرد بودن آن نیز دانست. اما به عنوان یک نکته ی حائز اهمیت که راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی نیز مد نظر قرار میگیرد باید به بررسی ویژگی ها، عملکرد و موقعیت نصب این دستگاه ها اشاره نمود به این منظور که به هر میزان از تناسب بیشنری با محیط مورد استفاده برخوردار باشد کارایی های بهتری را ارائه خواهد داد. اگر بخواهیم به نمونه هایی از این نوع سیستم های سرمایشی اشاره داشته باشیم باید مدل های پرتابل، پشت پنجره ای، مینی رومیزی و پشت بامی آن را نام برد که تحت عنوان برند های بسیاری تولید و در بازار موجود می باشد. البته تمامی مدل های تولید شده از یک عملکرد مشابه بهره می برند، و تنها وجه افتراق در شکل ظاهری و در نهایت قدرت خنک کنندگی آنها می باشد. پرکاربرد و مطرح بودن این ابزار سرمایشی را میتوان به این علت دانست که هریک در نوع خوذد با دارا بودن یکسری از قابلیت ها کارایی مختص به یک فضا را دارند.به عنوان مثال در مکان هایی که با کمبود جا و فضا مواجه هستیم استفاده از مدل های پرتابل و یا مینی رومیزی به منظور خنک کردن فضا پیشنهاد می شود و یا در نوع دیگری از مدل های پشت پنجره ای همانطور که از نامش پیداست، میتوان در پشت پنجره ی بالکن و یا حیاط نصب نمود و از کارایی های آن بهره مند شد. همانطور که گفته شد این تجهیزات در هرنوع دارای عملکردی مشابه میباشند اما به لحاظ موقعیت نصب و نوع بازدهی هوا از تعدادی تفاوت برخوردارند از قبیل: نوعی از آنها که با موقعیت نصب پشت بامی در مدل های رو به رو زن و بالا زن طراحی و در بازار موجود می باشند و نیز در پشت بام نصب شده تا بواسطه ی کانال ها هوای مطبوع و سرد را به فضا انتقال دهند که در نظر داشتن تمامی این موارد به عنوان راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی امری ضروری و مهم محسوب می گردد. در ادامه ی مطالب نیز به بررسی برخی از ویژگی و مشخصه های این سیستم میپردازیم.

نوع پوشال های کولر آبی

در بالا به عوامل مهم و تاثیر گذار که نوعی راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی بودند، اشاره نمودیم. در این قسمت به عوامل تشکیل دهنده این سیستم میپردازیم در واقع کولر آبی نیز مانند هر نوع سیستم دیگری از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعاتی تشکیل شده است که عملکرد صحیح و هماهنگی بین آنها سبب ایجاد هوایی خنک و مطبوع در فضای اتاق می شود. به این نحو که استفاده از اجزا و متریال اصلی در ساخت کولر آبی باعث شده تا این دستگاه ها از قدرت خنک کنندگی بالایی برخوردار گردند و به عنوان یک نمونه از برندهای معتبری که با رعایت استاندارد های ملی طراحی و ساخته شده اند می توان به کولر آبی آبسال اشاره داشت که به دلیل برخورداری از قطعات اصلی و با کیفیت دستگاه از قدرت خنک کنندگی بسیار بالایی بهره مند می باشد. در ادامه ی مطالب این اجزای اصلی و تشکیل دهنده را معرفی نموده ایم.

راهنمای خرید کولر آبی

اجزای کولر آبی

در بالا به عوامل مهم و تاثیر گذار در خرید و انتخاب کولر آبی اشاره داشتیم. کولر آبی نیز مانند هر نوع سیستم دیگری از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعاتی تشکیل شده است. که عملکرد صحیح و هماهنگی بین آنها سبب ایجاد هوایی خنک و مطبوع در فضای اتاق می شود. استفاده از اجزا و متریال اصلی در ساخت کولر آبی باعث می شود که این دستگاه ها از قدرت خنک کنندگی بالایی برخوردار باشند. از برندهای معتبری که با رعایت استاندارد های ملی طراحی و ساخته شده اند می توان به کولر آبی آبسال اشاره نمود. به دلیل برخورداری از قطعات اصلی و با کیفیت دستگاه از قدرت خنک کنندگی بسیار بالایی بهره مند می باشد. از اجزای اصلی در این دستگاه میتوان به موارد زیر اشاره داشت.

راهنمای خرید کولر آبی

دریچه ی هوا : دریچه ی هوا : دریچه هوا در داخل ساختمان و ابتدای ورودی هوا قرار داشته که وظیفه پخش هوا به محیط را بر عهده دارد. این دریچه دارای دو ردیف پره های فلزی آلومینیومی می باشد، که به صورت عمودی و افقی طراحی شده است و جهت پره ها را نیز می توان به صورت دستی تغییر جهت داد که به این ترتیب در تمام اتاق فضایی یکنواخت و یکسان را در اختیار خواهیم داشت. علاوه بر این در فصل زمستان که نیازی به تهویه مطبوع نیست، میتوان دریچه ها را بست و از ورود سرما و گرد وغبار به فضای داخلی جلوگیری نمود که در نظر داشتن این موضوع به عنوان راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی نکته ی مهمی محسوب می گردد.

الکتروموتور دو سرعته : از الکتروموتور جهت به چرخش در آوردن پروانه و فن دمنده و در نهایت انتقال هوای خنک به داخل دریچه ها استفاده شده است. این قطعه به طور عمده قابلیت تنظیم به دو صورت تند و کند را دارا می باشد. 

بدنه کولر : بدنه کولر آبی به شکل یک اتاقک از جنس ورق فلزی تهیه شده است. اطراف اتاقک از واسط تبخیری یا همان پدهای پوشالی به شکل متحرک احاطه شده است. و یک طرف آن نیز دریچه خروجی هوا قرار گرفته است. در کف اتاقک تشتک تحتانی به منظور جمع شدن آب مورد نیاز دستگاه، و در سقف آن سه راهی آب و ناودانی ها قرار گرفته است .

پولی بزرگ و پولی کوچک : پولی کوچک به الکتروموتور متصل است و دیگری به پروانه، توسط یک تسمه به یکدیگر متصل هستند و وظیفه انتقال نیروی حرکتی به پروانه را دارند که باید این دو پولی هم راستا باشند.

فن یا پروانه : هوا به وسیله موتور یا پروانه جهت تهویه به داخل محفظه کشیده می شود اصولا حجم هوای وارده شده در هر دقیقه میزان قدرت فن و کولر را نشان می دهد .

الکتروپمپ کولر : وظیفه الکتروپمپ کولر این است که آب را از مخزن به سه راه و ناودانی ها منتقل می کند، و به این ترتیب رو پوشال ها به طور دائم آب ریخته شده و خیس می ماند.

شناور : شناور جهت ثابت نگه داشتن حجم آب داخل تشتک کولر مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از آنچه که گفته شد می توان با در نظر داشتن این نکات طلایی برای راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی، می توان دستگاهی متناسب با نیاز و همچنین خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه نمود.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی | مهمترین نکات درباره ی خرید کولر گازی بانه ای یا با گارانتی اصلی را در مجله دماپویا مطالعه نمایید .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x