پنج‌شنبه , 14 نوامبر 2019
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی

راهنمای خرید و انتخاب کولر آبی

برای تهیه یک کولر آبی باید از راهنمای خرید کولر آبی استفاده کرد تا بتوان کولری تهیه کرد که مناسب اتاق و ساختمان مورد نظر باشد. برند های مختلفی از کولر های آبی در کشور موجود می باشد و هر کدام از این برند ها ویژگی ها و مزیت های مخصوص به خودشان را دارد. اکثر برند های کولر های آبی ایرانی می باشد.

راهنمای خرید کولر آبی

در خرید یک کولر آبی باید جزئیات کولر آبی دقت شود . در یک راهنمای کولر آبی ، تنوع کولر ها موجود می باشد تا مخاطب با استفاده از آن بتواند کولر مورد نظرش را پیدا کند و آن کولر را خریداری کند . کولر آبی در کیفیت و انواع مختلف توسط شرکت های داخلی تولید و در بازار عرضه می شود و می توان بر اساس کیفیت کولر مورد نظر را تهیه کرد . با مطالعه مطالب زیر کولر آبی متناسب با توان مناسب برای محیط مورد نظر را می توانید انتخاب و خرید نمایید .

راهنمای خرید کولر آبی

کولر آبی

کولر های آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می کنند. به این صورت که آب درون کولر توسط گرما تبخیر می شود و هوای داخلی کولر خنک می شود و هوای خنک را به وسیله دمنده به داخل اتاق و خانه هدایت می کند و خانه را خنک می سازد. هرچه آب بیشتری تبخیر شود به معنای این است که گرمای هوا زیاد است و این دو مشخصه رابطه ی مستقیمی با یکدیگر دارند. نمونه ی کولر های آبی در گذشته همان بادگیر ها هستند. به این صورت که هوای بیرون از خانه توسط بادگیر ها به داخل کشیده می شد و توسط ظرف آبی که درون بادگیر ها قرار داشت هوای خنک به درون خانه هدایت می شد. کولر های آبی را روز به روز پیشرفته تر شدند و از دستی بودن به موتوری شدن پیشرفت کردند. کولر های آبی دارای انواع متفاوتی و در برند های مختلفی وجود دارد

همچنین شما مشتریان عزیز می توانید در ساعات اداری از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما در رابطه با خرید بهترین کولر آبی متناسب با محیط مورد نظر بهره مند شوید .

راهنمای محاسبه و انتخاب کولر آبی

جهت تهویه هوای محیط در بعضی از مناطق کشور از کولر آبی استفاده می شود ، برای خرید و انتخاب بهترین کولر آبی متناسب با محیط باید حجم هوادهی مورد نیاز و مطلوب محاسبه شود تا به خوبی رطوبت نسبی را بالا برده و درجه حرارت را کاهش دهد

برای محاسبه دبی مناسب یک واحد مسکونی از روش زیر استفاده می شود

طبقه اول : به طور متوسط برای هر متر مکعب فضای اتاق 12CFM و برای هر متر مکعب فضای هال 10CFM در نظر گرفته می شود

طبقه میانی : به طور متوسط برای هر متر مکعب فضای اتاق 14CFM و برای هر متر مکعب فضای هال 10CFM در نظر گرفته می شود

طبقه آخر : به طور متوسط برای هر متر مکعب فضای اتاق 17CFM و برای هر متر مکعب فضای هال 14CFM در نظر گرفته می شود

حجم هوادهی کولر آبی مورد نظر یک واحد ساختمان دارای دو اتاق خواب 10 و 12 متری و هال-پذیرایی 60 متری با ارتفاع سقف 3 متر به صورت زیر محاسبه می شود

حجم هوادهی = مقدار پیش فرض برای هر متر مکعب × (ارتفاع × متراژ )

محاسبه حجم دبی اتاق خواب

حجم هوادهی مقدار پیش فرض برای هر متر مکعب محیط مورد نظر طبقات ساختمان مورد نظر
15 × 66 = 990 15 3 × 22 = 66 اتاق خواب طبقه اول
17 × 66 = 1122 17 3 × 22 = 66 اتاق خواب طبقه میانی
20 × 66 = 1320 20 3 × 22 = 66 اتاق خواب طبقه آخر

محاسبه حجم دبی هال و پذیرایی

حجم هوادهی مقدار پیش فرض برای هر متر مکعب محیط مورد نظر طبقات ساختمان مورد نظر
150 × 14 = 2100 14 3 × 50 = 150 هال پذیرایی طبقه اول
150 × 14 = 2100 14 3 × 50 = 150 هال پذیرایی طبقه میانی
150 × 18 = 2700 18 3 × 50 = 150 هال پذیرایی طبقه آخر

با توجه به محاسبات بالا کولر آبی برای واحد ساختمانی به صورت زیر در نظر گرفته می شود

ظرفیت کولر آبی مناسب محیط مجموع حجم هوادهی اتاق خواب و هال-پذیرایی طبقات ساختمان مورد نظر
3500 990 + 2100 = 3090 طبقه اول 72 متری
3500 1122 + 2100 = 3222 طبقه میانی 72 متری
4000 1320 + 2700 = 4020 طبقه آخر 72 متری

طرز کارکرد کولر های آبی

با روشن کردن پمپ آب آب از مخزن کولر به سمت سه راه حرکت می کند و از سه راه به ناودان ها انتقال پیدا می کند. سپس درب های کولر که دارای پوشال هستند خیس می شوند و همین چرخه ادامه پیدا می کند تا هوای داخلی کولر خنک شود. با روشن کردن الکتروموتور، فن به حرکت در می آید و هوای داخلی کولر به داخل خانه هدایت می شود. در دور تند کولر مضراتی وجود دارد که از قبیل آن ورود ریزگرد های هوا به داخل خانه است که باعث مشکلات تنفسی می شود. پس بهتر است از دور کند کولر استفاده شود تا از دور تند کولر.

اجزای کولر آبی

کولر های آبی دارای اجزای متنوعی می باشد و این اجزا با مشخصات و کیفیت های مختلفی می باشد که با استفاده از راهنمای خرید کولر آبی می توان آن مشخصات را مشاهده کرد. اجزای اصلی یک کولر آبی شامل :

دریچه ی هوا : دریچه هوا در داخل ساختمان و ابتدای ورودی هوا قرار دارد و وظیفه پخش هوا به محیط را دارد . این دریچه دارای دو ردیف پره های فلزی آلومینیومی به صورت عمودی که هوا را به سمت چپ و راست هدایت می کند و افقی جهت هدایت هوا به سمت بالا و پایین که توسط یک اهرم یا بازو تنظیم می شود و می توان در زمستان دریچه هوا را با استفاده از این بازو بست .

الکتروموتور دو سرعته : جهت به چرخش درآوردن پروانه و فن کولر مورد استفاده قرار می گیرد که توان گردش به دو صورت تند و کند را دارا می باشد. الکتروموتور دو سرعته دارای اجزایی شامل: خازن راه انداز، خازن اصلاح ضریب قدرت، کلید گریز از مرکز، سیم پیچ راه انداز، سیم پیچ دور کند و سیم پیچ دور تند می باشد. الکتروموتور ها دارای مشخصات مختلفی می باشد

کانال خروجی و داخلی کولر : کانال خروجی کولر بین دریچه هوا و برزنت است که هرچه از برخورد آفتاب با این قسمت جلوگیری شود باعث بالا رفتن راندمان کولر و جلوگیری از اتلاف سرمای هوا می شود و هوای خنک تر وارد خانه و اتاق ها می شود. کانال داخلی کولر در داخل کولر قرار دارد و در مقابل پروانه کولر قرار گرفته است.

بدنه کولر : بدنه کولر آبی که به صورت فلزی می باشد . از یک طرف بدنه دریچه یا کانال خروجی هوا و از سه طرف دارای درپوش می باشد . بدنه نیز دارای یک تشتک تحتانی جهت نگهداری آب و یک تشتک فوقانی جهت نگهدارنده سه راهی آب و آب پخش کن می باشد .

پولی بزرگ و پولی کوچک : این دو پولی که پولی کوچک به الکتروموتور متصل است و یکی دیگر به پروانه، توسط یک تسمه به یکدیگر متصل هستند و وظیفه انتقال نیروی حرکتی به پروانه را دارند که باید این دو پولی هم راستا باشند.

پارچه برزنتی : برای جلوگیری از لرزش های کولر و انتقال آن به کانال خروجی از پارچه برزنتی به عنوان حافظ بدنه استفاده می شود تا از این لرزش ها جلوگیری کند

فن یا پروانه : هوا به وسیله موتور یا پروانه جهت تهویه به داخل محفظه کشیده می شود اصولا حجم هوای وارده شده در هر دقیقه میزان قدرت فن و کولر را نشان می دهد .

کابل رابط چهار سیم : یکی از اجزای الکتریکی کولر می باشد که جهت انتقال برق از کلید به کولر مورد استفاده قرار می گیرد.

جعبه فیوز : جهت استفاده در حفاظت الکتریکی کولر می باشد و از خطراتی همچون اضافه بار جلوگیری می کند.

آب پخش کن : آب پخش کن یک سه راهی است که این سه راهی وظیفه انتقال آب به ناودان ها را دارد.

پمپ آب کولر : وظیفه پمپ آب کولر این است که آب را از مخزن به سه راه یا آب پخش کن انتقال دهد.

ناودان ها : در کولر مسیر هایی برای پخش آب کولر به درب ها است که به ناودان ها معروف هستند.

کلید مخصوص کولر : جهت راه اندازی کولر و تنظیم حالت پرتاب باداز آن استفاده می شود

شناور : شناور جهت ثابت نگه داشتن میزان آب در مخزن کولر مورد استفاده قرار می گیرد

جعبه ترمینال : جهت ایمن سازی اتصالات برقی در کولر مورد استفاده قرار می گیرد.

کولر های آبی را می توان از فروشگاه های معتبر و با گرانتی اصلی خریداری کرد.کولر های آبی در مصرف برق بهینه تر از کولر های گازی هستند و استفاده آن ها در مناطقی که نیروی برق کم است می توان استفاده کرد . کولر های آبی ایرانی با ضمانت نامه و یک راهنمای خرید کولر آبی ارائه می شود تا اطلاعات کافی را در مورد کولر های آبی به دست آورد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی دماپویا

روش محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی | نحوه محاسبه چیلر تراکمی آبی همراه با انتخاب صحیح آن را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای