سه‌شنبه , 3 آگوست 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت

راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت

در این مقاله از مجله دماپویا با بهره گیری از یکسری مطالب و اطلاعات به ارائه ی راهنمای خرید کولر گازی در خصوص آشنایی با مشخصه های فنی و عملکرد این نوع از سیستم های سرمایشی خواهیم پرداخت. به طور کلی همانطور که در بخش های دیگر و در رابطه با مطالب راهنمای این سیستم گفته شده، این اسپلیت ها را نوع پیشرفته از دستگاه های سرمایشی و تهویه مطبوع با قابلیت عملکرد دوگانه به معنای تامین دمای سرد و گرم مورد نیاز در هر محیط می نامیم که بر اساس همین ویژگی همواره مورد انتخاب افراد به منظور استفاده در بخش های گوناگون از قبیل صنعت تأسیسات و غیره قرار میگیرند که برای تأمین هوای خنک و در بعضی مواقع هوای گرم مورد استفاده قرار گرفته که به صورت سرد، سرد و گرم نیز از لحاظ نوع کاربرد یا موقعیت نصب به انواع دیواری، ایستاده، پنجره ای، پرتابل و کاستی تقسیم می شوند و با برخورداری از همین میزان ظرفیت های مختلف با توجه به نیاز و متراژ محل مورد نظر در ظرفیت های 9000 تا 24000 بی تی یو بر ساعت، موجود میباشند. در ادامه برای دریافت اطلاعات لازم به منظور خرید کولر گازی همراه باشید.

راهنمایی و نکات مهم درباره خرید کولر گازی اسپلیت

گاهاً مشاهده شده است که برخی از افراد بدون داشتن هیچ تجربه ای برای خرید کولر گازی اقدام می نمایند که طبیعتاً نتیجه ی مناسبی نیز در پی نخواهد داشت به همین علت نیز به بررسی این محصول در قالب راهنمای خرید کولر گازی پرداخته ایم و از این طریق تمامی ویژگی، مشخصه های فنی و عملکرد های این سیستم را مورد بازبینی و نظارت به منظور آشنایی با آن قرار خواهیم داد. گفتنی است با توجه به اینکه این تجهیزات یکی از وسایل الکتریکی با ویژگی های مصرفی متفاوت بوده لازم است تا حتما فرد اطلاعاتی راجع به برند های مختلف تولید کننده این محصول، رده انرژی کولر گازی، میزان مصرف برق و غیره را داشته یا اینکه با کمک یک فرد متخصص در زمینه خرید بهترین کولر گازی اقدام نماییم. در واقع با مطالعه ی اطلاعات لازمه از این محصول افراد می توانند به راحتی محصول با کیفیتی مناسب محیط و کار را خریداری نمایند. گفتنی است همانطور که در کاتالوگ و اطلاعات وب سایت های تخصصی نظیر دماپویا مطالعه کرده اید به منظور خرید کولرگازی اسپلیت پیش از هرچیز میبایست مواردی را رعایت نمود که از آن میبایست به در نظر داشتن: متراژ محل مورد نظر، تعداد پنجره، ساکنین و همچنین وسایل گرمایشی اشاره نمود که با انجام یک بررسی صحیح و کامل میتوان ضریب سرمایشی متناسب با دستگاه را انتخاب نمود که در نهایت بواسطه ی این امر میتوان واحد اندازه گیری، میزان سرمایش و گرمایش را که به طور کامل در راهنمای کولر گازی اسپلیت به صورت مضرب 1000 و بر حسب BTU محاسبه شده را در اختیار داشت.

damapouya-air-conditioner-buy
کولر گازی ایستاده دماپویا

کولرگازی اسپلیت دیواری و ایستاده از دو واحد مجزا به صورت پنل یا یونیت داخلی ، یونیت خارجی و پنجره ای و پرتابل هم به صورت یکپارچه می باشد . یونیت خارجی که از کمپرسور ، کندانسور ، کیت اینورتر که وظیفه تولید هوای خنک و گرم را دارند و یونیت داخلی که وظیفه انتقال هوای تولید شده یونیت خارجی به محیط داخلی را دارند .

خرید کولر گازی دیواری دماپویا

به عنوان اولین نکته ی مهم که در راهنمای خرید کولر گازی از اهمیت بالایی برخوردار میباشد، بررسی کمپرسور این نوع از تجهیزات میباشد. در واقع کمپرسور وسیله ای است که به منظوردریافت و تراکم بخار مبرد در سیستم تبرید به کار می رود . به طور کلی از کمپرسور ها به جهت پمپ کردن گاز مبرد از اواپراتور به کندانسور میتوان بهره برد که این دستگاه از نظر تعداد سیلندر و روش تراکم در انواع مختلف نیزموجود می باشد. کمپرسورها از نظر تراکم به رفت و برگشتی – دورانی – گریز از مرکز تقسیم می شوند. طبق توضیحات مربوطه در راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت باید گفت کمپرسورهای رفت و برگشتی از معمولی ترین کمپرسورهایی هستند که در حال حاضر در تأسیسات تبرید و تهویه مطبوع به کار گرفته میشوند و در مقابل کمپرسور دورانی عملکردی رفت و برگشتی را دارا میباشند به این صورت که تراکم ساختن گاز مبرد، اختلاف فشار لازم برای به گردش در آوردن مبرد در سیستم را فراهم می آورند. گفتنی است اولین کمپرسور گریز از مرکز از سال 1920 برای تأسیسات بزرگ توسط ویلیس کریر ابداع که تراکم گاز در این کمپرسور با نیروی گریز از مرکز صورت میگیرد.

damapouya-comperesor

کمپرسور ها در انواع مختلف روتاری Rotary ، پیستونی  Reciprocating و اسکرول  Scrollبرای مناطق و آب و هوایی مختلف تولید می شوند .

گاز مایع مبرد r22

کمپرسور ها دارای گاز R410 که در سیستم های اینورتر کاربرد دارد و از گازهای R32 و R125 به نسبت مساوی تشکیل و دارای جوش 4/51- درجه سانتیگراد ، فشار اشباع آن 6/1 برابر مبرد R22 می باشد و گاز مبرد R22 که در آن از کربن ، هیدروژن ، کلر و فلوئور (CHCLF2) استفاده شده و غیر قابل اشتعال و انفجار می باشد .

گاز مایع مبرد r410

لازم به ذکر است ضریب و ظرفیت متناسب با محیط در انتخاب کولر گازی اهمیت بسیاری دارد که به عنوان یکی از لازمه های آشنایی با این تجهیزات تحت عنوان راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت میباشد. نکته ی مهم دیگر به منظور استفاده از این تجهیزات در رابطه با محل مورد استفاده از نظر ویلایی یا آپارتمانی ، مسکونی یا تجاری ، آب و هوا و موقعیت جغرافیایی محل نصب ، تعداد افراد است که در خصوص انتخاب آن جایگاه بالایی را دارد. البته باید در نظر داشت درمحیط های مسکونی ، اداری از اسپلیت های دیواری استفاده می شود که به صورت سرد ، سرد و گرم تولید می شوند. به طور کلی در نظر داشتن موارد گفته شده نه تنها در آشنایی با ساختار و عملکرد این نوع از تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع بلکه راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت نیز محسوب میشوند و بواسطه ی آن میتوان انتخابی مطمئن را داشته باشیم.

راهنمای خرید و محاسبه ظرفیت کولرگازی متناسب با محل بر اساس متراژ

یکی از ویژگی های اساسی کولر گازی، ظرفیت آنها در میزان خنک سازی یک محیط است به خاطر همین روش محاسبه کولر گازی اهمیت زیادی برای مشتری و فروشنده دارد. به عنوان راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت موضوع ظرفیت اهمیت بالایی دارد و هر کولر با متراژ محیط رابطه دارد و عواملی از جمله تعداد پنجره، ارتفاع سقف ساختمان ، جنس وسایل به کار برده شده در ساختمان در محاسبه کولر گازی تاثیر می‌گذارد . در زیر به بررسی نحوه ی تاثیر هر کدام می پردازیم
میزان رفت و آمد : هر چقدر رفت و آمد زیاد باشد میزان گرمای محیط هم زیاد می‌شود و همین امر سبب می‌شود شما کولر گازی با ظرفیت بالاتری را خریداری کنید
نوع آب و هوا : آب و هوا بر روی کارکرد کولر گازی بسیار تاثیر گذار است مثلا شما برای مناطق جنوب باید از کولر گازی هایی با ظرفیت خیلی بالا استفاده کنید
تعداد افراد حاضر در محیط : هر چقدر تعداد افراد بیشتری در محیط باشد به کولر گازی با ظرفیت بالاتری نیاز دارید، شما باید به ازاء هر نفر کولر گازی با ظرفیت حداقل 600 بی تی یو انتخاب کنید که این مقدار را باید با ظرفیت اصلی که می خواهید خریداری کنید اضافه کنید.
ارتفاع سقف منزل : این عامل تاثیری بیشتری درروش محاسبه کولر گازی دارد هرچقدر سقف بلند تر باشد حجم فضای اتاق هم به نحوی افزایش می‌یابد و همین امر باعث می‌شود کولر گازی با ظرفیت بالاتر از آنچه محاسبه کرده‌اید خریداری کنید .
وجود وسایل گرمازا در منزل : وسایلی از جمله اجاق گاز موقع پخت و پز باعث بالا رفتن دمای منزل می‌شود پس بهتر است برای قسمت های مجاور آشپزخانه کولر گازی با ظرفیت بالاتری را خریداری کنید .
تبادل هوا : مکان هایی که بسته هستند و هوا عبور نمی کنند به مراتب گرم تر از محیط هایی است که هوا گردش دارد به خاطر همین باید در این مکان ها از کولر گازی با ظرفیت بالاتری استفاده کنید

مورد مهم دیگری که در خصوص راهنمای خرید کولر گازی مورد توجه قرار میگیرد، محاسبه بوده که برای انتخاب بهترین کولرگازی و ظرفیت مناسب ، موقعیت جغرافیایی ، متراژ مفید محل نصب کولرگازی ، نوع کاربری ساختمان نظیر اداری ، مسکونی و تجاری ، شرایط ساختمان از لحاظ تعداد نفرات و رفت آمد و همچنین تعداد پنجره باید در نظر گرفته شود . ظرفیت کولرگازی ها بر حسب بی تی یو می باشد و برای طبقات وسط به ازای هر متر مربع 400 تا 600 BTU و همچنین برای طبقات بالای ساختمان با توجه به تابش نور خورشید به ازای هر متر مربع 600 تا 800 BTU در نظر گرفته می شود .

به عنوان مثال برای واحد مسکونی به مساحت 50 متر مفید در موقعیت جغرافیایی معتدل و نیمه گرمسیری دارای رفت و آمد با تعداد پنجره معمولی و تعداد ساکنان 5 نفر ظرفیتی برابر 28000 بی تی یو پیشنهاد می شود که کولر گازی اسپلیت در ظرفیت های 9000 ، 12000 ، 24000 و 30000 بی تی یو تولید می شوند که با توجه به ظرفیت محاسبه شده کولرگازی 30000 مناسب می باشد

ظرفیت کولرگازی اسپلیت طبقات میانی ساختمان طبقات در معرض نور خورشید و زیر پشت بام

9000 BTU

متراژ مفید تا 15 متر

متراژ مفید تا 12 متر

12000 BTU

متراژ مفید تا 25 متر متراژ مفید تا 17 متر

18000 BTU

متراژ مفید تا 35 متر متراژ مفید تا 25 متر

24000 BTU

متراژ مفید تا 50 متر متراژ مفید تا 40 متر

30000 BTU

متراژ مفید تا 60 متر متراژ مفید تا 40 متر

32000 BTU

متراژ مفید تا 70 متر متراژ مفید تا 50 متر

45000 BTU

متراژ مفید تا 75 متر متراژ مفید تا 60 متر

60000 BTU

متراژ مفید تا 100 متر متراژ مفید تا 75 متر

90000 BTU

متراژ مفید تا 150 متر متراژ مفید تا 110 متر

کولرگازی اسپلیت در برند های مختلف اجنرال ، ال جی ، میدیا ، گرین ، گری ، هایسنس ، ایران رادیاتور ، سامسونگ ، تراست و تی سی ال تولید و مدل های مختلف آن در وب سایت دماپویا موجود می باشد  .

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

همچنین شما مشتریان عزیز می توانید در ساعات اداری از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما در رابطه با خرید بهترین کولرگازی اسپلیت متناسب با محیط مورد نظر بهره مند شوید .

این مطالب را نیز ببینید!

نکته مهم در انتخاب کولر گازی

نکات مهم در انتخاب کولر گازی

8 نکته مهم در انتخاب کولر گازی | مهم ترین نکاتی که در هنگام انتخاب و خرید کولر گازی باید بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x