دوشنبه , 24 فوریه 2020
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت

راهنمای خرید کولر گازی اسپلیت

همانطور که در بخش های دیگر و راهنمای خرید کولر گازی گفته شد کولرگازی اسپلیت نوعی دستگاه که در صنعت تأسیسات و زیر مجموعه تهویه مطبوع می باشد که برای تأمین هوای خنک و در بعضی مواقع هوای گرم مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت سرد ، سرد و گرم ، از لحاظ نوع کاربرد و موقعیت نصب دیواری ، ایستاده ، پنجره ای ، پرتابل و کاستی در ظرفیت های مختلف با توجه به نیاز و متراژ محل مورد نظر در ظرفیت های 9000 تا 24000 بی تی یو بر ساعت می باشد .

راهنمایی و نکات مهم درباره خرید کولر گازی اسپلیت

گاهاً مشاهده شده است که برخی از افراد بدون داشتن هیچ تجربه ای برای خرید کولر گازی اقدام می نمایند که طبیعتاً نتیجه ی مناسبی نیز در پی نخواهد داشت. با توجه به اینکه کولر گازی یکی از وسایل الکتریکی با ویژگی های مصرفی متفاوت است لازم است تا حتما فرد اطلاعاتی راجع به برند های مختلف تولید کننده این محصول، رده انرژی کولر گازی، میزان مصرف برق و … داشته باشد یا اینکه با یک فرد متخصص در این زمینه برای خرید کولر گازی اقدام نماید. با مطالعه ی یک راهنمای خرید کولر گازی خوب، افراد می توانند به راحتی تمامی این اطلاعات را در زمان کوتاهی به دست بیاورند و محصول با کیفیتی که مناسب محیط و کار آن ها می باشد را خریداری نمایند. همانطور که در کاتالوگ و اطلاعات وب سایت های تخصصی نظیر دماپویا مطالعه کرده اید برای خرید کولرگازی اسپلیت ، متراژ محل مورد نظر ، تعداد پنجره ، ساکنین و همچنین وسایل گرمایشی باید بررسی شود و ضریب سرمایشی متناسب را انتخاب نماییم . واحد اندازه گیری و میزان سرمایش و گرمایش کولرگازی اسپلیت ها به صورت مضرب 1000 و بر حسب BTU محاسبه می شود .

damapouya-air-conditioner-buy
کولر گازی ایستاده دماپویا

کولرگازی اسپلیت دیواری و ایستاده از دو واحد مجزا به صورت پنل یا یونیت داخلی ، یونیت خارجی و پنجره ای و پرتابل هم به صورت یکپارچه می باشد . یونیت خارجی که از کمپرسور ، کندانسور ، کیت اینورتر که وظیفه تولید هوای خنک و گرم را دارند و یونیت داخلی که وظیفه انتقال هوای تولید شده یونیت خارجی به محیط داخلی را دارند .

خرید کولر گازی دیواری دماپویا

اولین نکته در مورد راهنمای خرید کولر گازی بدست آوردن اطلاعات راجع به کمپرسور کولر گازی اسپلیت است . کمپرسور وسیله ای است که برای دریافت و تراکم بخار مبرد در سیستم تبرید به کار می رود . از کمپرسور جهت پمپ کردن گاز مبرد از اواپراتور به کندانسور استفاده می شود . این دستگاه از نظر تعداد سیلندر و روش تراکم در انواع مختلفی موجود می باشد . کمپرسورها از نظر تراکم به رفت و برگشتی – دورانی – گریز از مرکز تقسیم می شوند . کمپرسورهای رفت و برگشتی از معمولی ترین کمپرسورهای هستند که در حال حاضر در تأسیسات تبرید و تهویه مطبوع به کار می رود . کمپرسور دورانی شبیه به رفت و برگشتی بوده به این صورت که تراکم ساختن گاز مبرد ، اختلاف فشار لازم برای به گردش در آوردن مبرد در سیستم را فراهم می کند . اولین کمپرسور گریز از مرکز از سال 1920 برای تأسیسات بزرگ توسط ویلیس کریر ابداع نمود . تراکم گاز در این کمپرسور با نیروی گریز از مرکز انجام میشود .

damapouya-comperesor

کمپرسور ها در انواع مختلف روتاری Rotary ، پیستونی  Reciprocating و اسکرول  Scrollبرای مناطق و آب و هوایی مختلف تولید می شوند .

گاز مایع مبرد r22

کمپرسور ها دارای گاز R410 که در سیستم های اینورتر کاربرد دارد و از گازهای R32 و R125 به نسبت مساوی تشکیل و دارای جوش 4/51- درجه سانتیگراد ، فشار اشباع آن 6/1 برابر مبرد R22 می باشد و گاز مبرد R22 که در آن از کربن ، هیدروژن ، کلر و فلوئور (CHCLF2) استفاده شده و غیر قابل اشتعال و انفجار می باشد .

گاز مایع مبرد r410

ضریب و ظرفیت متناسب با محیط در انتخاب کولر گازی اهمیت بسیاری دارد محل مورد استفاده از نظر ویلایی یا آپارتمانی ، مسکونی یا تجاری ، آب و هوا و موقعیت جغرافیایی محل نصب ، تعداد افراد برای انتخاب کولر اهمیت دارد . برای محیط های مسکونی ، اداری از اسپلیت های دیواری استفاده می شود که به صورت سرد ، سرد و گرم تولید می شوند . گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای به معرفی بهترین کولر گازی موجود در بازار پرداخته، که با مراجعه به آن میتوانید برندهای پر فروش و مطرح را که طی چندین سال متوالی در صدر لیست فروش بازار داخلی بوده اند را مشاهده فرمایید.

راهنمای خرید و محاسبه ظرفیت کولرگازی متناسب با محل بر اساس متراژ

یکی از ویژگی های اساسی کولر گازی ظرفیت آنها در میزان خنک سازی یک محیط است به خاطر همین روش محاسبه کولر گازی اهمیت زیادی برای مشتری و فروشنده دارد. ظرفیت هر کولر با متراژ محیط رابطه دارد و عواملی از جمله تعداد پنجره، ارتفاع سقف ساختمان ، جنس وسایل به کار برده شده در ساختمان در محاسبه کولر گازی تاثیر می‌گذارد . در زیر به بررسی نحوه ی تاثیر هر کدام می پردازیم
میزان رفت و آمد : هر چقدر رفت و آمد زیاد باشد میزان گرمای محیط هم زیاد می‌شود و همین امر سبب می‌شود شما کولر گازی با ظرفیت بالاتری را خریداری کنید
نوع آب و هوا : آب و هوا بر روی کارکرد کولر گازی بسیار تاثیر گذار است مثلا شما برای مناطق جنوب باید از کولر گازی هایی با ظرفیت خیلی بالا استفاده کنید
تعداد افراد حاضر در محیط : هر چقدر تعداد افراد بیشتری در محیط باشد به کولر گازی با ظرفیت بالاتری نیاز دارید، شما باید به ازاء هر نفر کولر گازی با ظرفیت حداقل 600 بی تی یو انتخاب کنید که این مقدار را باید با ظرفیت اصلی که می خواهید خریداری کنید اضافه کنید.
ارتفاع سقف منزل : این عامل تاثیری بیشتری درروش محاسبه کولر گازی دارد هرچقدر سقف بلند تر باشد حجم فضای اتاق هم به نحوی افزایش می‌یابد و همین امر باعث می‌شود کولر گازی با ظرفیت بالاتر از آنچه محاسبه کرده‌اید خریداری کنید .
وجود وسایل گرمازا در منزل : وسایلی از جمله اجاق گاز موقع پخت و پز باعث بالا رفتن دمای منزل می‌شود پس بهتر است برای قسمت های مجاور آشپزخانه کولر گازی با ظرفیت بالاتری را خریداری کنید .
تبادل هوا : مکان هایی که بسته هستند و هوا عبور نمی کنند به مراتب گرم تر از محیط هایی است که هوا گردش دارد به خاطر همین باید در این مکان ها از کولر گازی با ظرفیت بالاتری استفاده کنید

برای محاسبه بهترین کولرگازی و ظرفیت مناسب ، موقعیت جغرافیایی ، متراژ مفید محل نصب کولرگازی ، نوع کاربری ساختمان نظیر اداری ، مسکونی و تجاری ، شرایط ساختمان از لحاظ تعداد نفرات و رفت آمد و همچنین تعداد پنجره باید در نظر گرفته شود . ظرفیت کولرگازی ها بر حسب بی تی یو می باشد و برای طبقات وسط به ازای هر متر مربع 400 تا 600 BTU و همچنین برای طبقات بالای ساختمان با توجه به تابش نور خورشید به ازای هر متر مربع 600 تا 800 BTU در نظر گرفته می شود .

به عنوان مثال برای واحد مسکونی به مساحت 50 متر مفید در موقعیت جغرافیایی معتدل و نیمه گرمسیری دارای رفت و آمد با تعداد پنجره معمولی و تعداد ساکنان 5 نفر ظرفیتی برابر 28000 بی تی یو پیشنهاد می شود که کولر گازی اسپلیت در ظرفیت های 9000 ، 12000 ، 24000 و 30000 بی تی یو تولید می شوند که با توجه به ظرفیت محاسبه شده کولرگازی 30000 مناسب می باشد

ظرفیت کولرگازی اسپلیت طبقات میانی ساختمان طبقات در معرض نور خورشید و زیر پشت بام

9000 BTU

متراژ مفید تا 15 متر

متراژ مفید تا 12 متر

12000 BTU

متراژ مفید تا 25 متر متراژ مفید تا 17 متر

18000 BTU

متراژ مفید تا 35 متر متراژ مفید تا 25 متر

24000 BTU

متراژ مفید تا 50 متر متراژ مفید تا 40 متر

30000 BTU

متراژ مفید تا 60 متر متراژ مفید تا 40 متر

32000 BTU

متراژ مفید تا 70 متر متراژ مفید تا 50 متر

45000 BTU

متراژ مفید تا 75 متر متراژ مفید تا 60 متر

60000 BTU

متراژ مفید تا 100 متر متراژ مفید تا 75 متر

90000 BTU

متراژ مفید تا 150 متر متراژ مفید تا 110 متر

کولرگازی اسپلیت در برند های مختلف اجنرال ، ال جی ، میدیا ، گرین ، گری ، هایسنس ، ایران رادیاتور ، سامسونگ ، تراست و تی سی ال تولید و مدل های مختلف آن در وب سایت دماپویا موجود می باشد  .

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

همچنین شما مشتریان عزیز می توانید در ساعات اداری از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما در رابطه با خرید بهترین کولرگازی اسپلیت متناسب با محیط مورد نظر بهره مند شوید .

این مطالب را نیز ببینید!

داکت اسپلیت چیست دماپویا

داکت اسپلیت چیست

داکت اسپلیت چگونه کار می کند | مشاهده و بررسی نحوه عملکرد داکت اسپلیت و چگونگی عملکرد آن در انواع مدل های اینورتر و معمولی در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای