شنبه , 19 ژوئن 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > روش محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی

روش محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی

ما دراین مقاله از مجله ی دماپویا با ارائه ی یکسری اطلاعات به آشنایی با روش محاسبه چیلر تراکمی آبی خواهیم پرداخت که با در دست داشتن این اطلاعات میتوانید انتخابی هوشمندانه و متناسب با نیاز را تجربه کنید. در واقع چیلر را می توان به عنوان یک سیستم سرمایشی معادل پکیج دانست که عکس آن عمل می کند و با سرد کردن آب آن را به واسطه سیستم لوله کشی به فن کویل برای ایجاد سرمایش انتقال می دهد. لازم به ذکر است تمامی ساختمان ها نیاز به سیستم تهویه مطبوع دارند از این رو سیستم های تهویه مطبوع که شامل گرمایشی و سرمایشی می باشند یکی از مهم ترین تجهیزات تاسیسات ساختمان به شمار می آید که در صورت عدم تعبیه این گونه سیستم ها به دلیل نبود هوای مطبوع، زندگی کردن در آن ساختمان امکان پذیر نمی باشد. چیلر به دلیل قابلیت تولید آب خنک در نرخ جریان بالا و ظرفیت برودتی بالا به عنوان سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نامیده می شوند. در ادامه به بررسی بیشتردرخصوص ارائه ی روش محاسبه چیلر تراکمی آبی خواهیم پرداخت.

در رابطه با نحوه ی انتخاب چیلر تراکمی آبی و عملکرد آن باید گفت نقش مهمی را در تولید آب سرد به عهده داشته که این آب خنک با گردش در هواسازها و فن کوئل جهت ایجاد هوای مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی ساختمان ها گرمای زیادی تولید می کنند که این گرما به منظور ایجاد هوای مطبوع برای افراد داخل و کارکرد درست ماشین های بخش صنعتی باید به وسیله سیستم تهویه مطبوع مناسب از ساختمان خارج شود. در واقع این گرما می تواند به وسیله خورشید، نفرات داخل ساختمان، تجهیزات الکتریکی تولید شود. در ادامه با بهره گیری از راهکار و روش محاسبه چیلر تراکمی آبی میتوانید انتخابی بهینه و هوشمندانه را تجربه کنید.

چیلر تراکمی آبی

فرمول محاسبه چیلر تراکمی آبی

در خصوص ارائه ی روش محاسبه چیلر تراکمی آبی در این بخش با ما همراه باشید. گفتنی است مطالبی که مهندسان و طراحان این سیستم با در نظر گرفتن استانداردهای گوناگون نسبت به اثبات یک معادله جهت محاسبه ی چیلر تراکمی آبی ارائه داده اند یک فرمول ساده بوده که برای تعیین ظرفیت برودت چیلر و سایز آن کاربرد بسیاری را دارا می باشد. نکته ی حائز اهمیت در باره ی این محاسبه در اختیار داشتن سه دسته اطلاعات از جمله : سه پارامتر دمای آب ورودی به چیلر، دمای آب مورد نیاز و خروجی از چیلر و شدت جریان آب است که در بحث محاسبه چیلر تراکمی آبی این موضوع مهم و ضروری به نظر می رسند. به عنوان مثال برای محاسبه ظرفیت چیلر مورد نیاز برای خنک کاری آب با شدت جریان 30 گالن بردقیقه که باید از دمای 82 درجه فارنهایت به دمای 60 درجه فارنهایت برسد به شکل زیر انجام می گیرد. به طورکلی جهت دریافت دقیق ترین روش محاسبه چیلر تراکمی آبی میتوانید به مطلب پایین مراجعه نمایید.

اولین مرحله محاسبه اختلاف دمای حرارت است که برابر با 22 درجه سانتی گراد می باشد

اختلاف دما = 60 – 82 = 22 درجه فارنهایت

مرحله دوم محاسبه ظرفیت برودتی چیلر بر حسب بی تی یو بر ساعت است که از معادله زیر برای انجام آن استفاده می شود.

ظرفیت بار برودتی = ظرفیت گرمایی ویژه آب× چگالی آب × 60 دقیقه × شدت جریان آب× اختلاف دمای ورودی و خروجی

ظرفیت بار برودتی = 1 × 8.33 پوند بر گالن × 60 دقیقه × 30 گالن بر دقیقه × 22 درجه سانتی گراد= 328680 بی تی یو بر ساعت

مرحله بعد محاسبه چیلر تراکمی آبی بر حسب تن بر تبرید است که به واسطه تقسیم عدد 328680 بی تی یو بر ساعت بر 12000 این مقدار به دست خواهد آمد که برابر با 27.39 تن تبرید می شود که با در نظر گرفتن 10 درصد ضریب اطمینان بیشتر این مقدار برابر با 30 تن می شود. که در واقع با حاصل شدن این مقدار و مقایسه آن با میزان بار برودتی که از پیش برای فضای مورد استفاده اندازه گیری شده است مثلا( 29 تن تبرید) نسبت به انتخاب یک چیلر با این ظرفیت اقدام می شود. در شکل زیر با نحوه محاسبه چیلر تراکمی آبی، نوع قرارگیری چیلر و همچنین نحوه ی عملکرد آن آشنا خواهید شد که در موارد گوناگون و جهت تهویه مطبوع مکانهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی دماپویا

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی | مهمترین نکات درباره ی خرید کولر گازی بانه ای یا با گارانتی اصلی را در مجله دماپویا مطالعه نمایید .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x