جمعه , 5 ژوئن 2020
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > روش محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی

روش محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی

چیلر را می توان به عنوان یک سیستم سرمایشی معادل پکیج دانست که عکس آن عمل می کند و درواقع با سرد کردن آب آن را به واسطه سیستم لوله کشی به فن کویل برای ایجاد سرمایش می فرستد. همانطور که میدانید تمامی ساختمان ها نیاز به سیستم تهویه مطبوع دارند. سیستم های تهویه مطبوع که شامل گرمایشی و سرمایشی می باشند یکی از مهم ترین تجهیزات تاسیسات ساختمان می باشند که در صورت عدم تعبیه این گونه سیستم ها به دلیل نبود هوای مطبوع، زندگی کردن در آن ساختمان امکان پذیر نمی باشد. چیلر به دلیل قابلیت تولید آب خنک در نرخ جریان بالا و ظرفیت برودتی بالا به عنوان سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نامیده می شوند. چیلرها تولید آب خنک می کنند و این آب خنک با گردش در هواسازها و فن کوئل ها و ایجاد هوای مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی ساختمان ها گرمای زیادی تولید می کنند که این گرما به منظور ایجاد هوای مطبوع برای افراد داخل و کارکرد درست ماشین های بخش صنعتی باید به وسیله سیستم تهویه مطبوع مناسب از ساختمان خارج شود. این گرما می تواند به وسیله خورشید، نفرات داخل ساختمان، تجهیزات الکتریکی تولید شود.

چیلر تراکمی آبی

مهندسان و طراحان این سیستم با در نظر گرفتن استانداردهای گوناگون نسبت به اثبات یک معادله برای محاسبه چیلر تراکمی کرده اند که یک فرمول ساده است و برای تعیین ظرفیت برودت چیلر و سایز آن وجود کاربرد دارد. لازم به ذکر است برای محاسبه  این مقدار به سه دسته اطلاعات نیاز است که از این دست اطلاعات می توان به سه پارامتر دمای آب ورودی به چیلر، دمای آب مورد نیاز و خروجی از چیلر و شدت جریان آب اشاره کرد که برای محاسبه این مهم ضروری به نظر می رسند. به طور مثال برای محاسبه ظرفیت چیلر مورد نیاز برای خنک کاری آب با شدت جریان 30 گالن بر دقیقه که باید از دمای 82 درجه فارنهایت به دمای 60 درجه فارنهایت برسد به شکل زیر انجام می گیرد.

اولین مرحله محاسبه اختلاف دمای حرارت است که برابر با 22 درجه سانتی گراد می باشد

اختلاف دما = 60 – 82 = 22 درجه فارنهایت

مرحله دوم محاسبه ظرفیت برودتی چیلر بر حسب بی تی یو بر ساعت است که از معادله زیر برای انجام آن استفاده می شود.

ظرفیت بار برودتی = ظرفیت گرمایی ویژه آب× چگالی آب × 60 دقیقه × شدت جریان آب× اختلاف دمای ورودی و خروجی

ظرفیت بار برودتی = 1 × 8.33 پوند بر گالن × 60 دقیقه × 30 گالن بر دقیقه × 22 درجه سانتی گراد= 328680 بی تی یو بر ساعت

مرحله بعد محاسبه ظرفیت چیلر بر حسب تن بر تبرید است که به واسطه تقسیم عدد 328680 بی تی یو بر ساعت بر 12000 این مقدار به دست خواهد آمد که برابر با 27.39 تن تبرید می شود که با در نظر گرفتن 10 درصد ضریب اطمینان بیشتر این مقدار برابر با 30 تن می شود. که در واقع با حاصل شدن این مقدار و مقایسه آن با میزان بار برودتی که از پیش برای فضای مورد استفاده اندازه گیری شده است مثلا( 29 تن تبرید) نسبت به انتخاب یک چیلر با این ظرفیت اقدام می شود. در شکل زیر با نحوه قرارگیری چیلر و همچنین نوع عملکرد آن آشنا خواهید شد که در موارد گوناگون و جهت تهویه مطبوع مکانهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نحوه محاسبه و انتخاب چیلر تراکمی آبی دماپویا

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

چگونگی افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری | بررسی و مشاهده روش ها و راهکارهایی طلایی برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای