شنبه , 19 ژوئن 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > معایب و مزایای فن کویل

معایب و مزایای فن کویل

در این مطلب از مجله دماپویا به معایب و مزایای فن کویل و اهمیت استفاده از این سری سیستم های تهویه مطبوع درمحیط های متفاوت خواهیم پرداخت. فن کویل یک سیستم متشکل از لوله های مسی (coil) و یک فن قوی (fan) می باشد که به لحاظ تامین گرمایش در فصل سرما و بلعکس آن را از جمله سیستم های تهویه مطبوع در نظر می گیرند که می توان وظیفه آن را براساس نیاز مصرف کننده و سیستم مکمل آن که می تواند پکیج یا بویلر یا سیستم تامین سرمایی چهت تامین دمای مورد نیاز در ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد. عملکرد این سیستم به این شکل است که آب گرم در تابستان و آب سرد در زمستان از داخل کویل های مسی یا آلومینیومی فن کویل عبور کرده و در اثر برخورد هوای تحت فشار فن با بیرون کویل گرم و یا سرد می شود و در نتیجه نیز منجر به ایجاد گرما و یا سرما می گردد. در واقع هوا پس ازعبور از مجرای تعیین شده در کنار کویل ها، دمای آن تغییر کرده و به کمک دریچه فن کویل به داخل واحد مورد نظر انتقال داده می شود. این هوای مطبوع با هوای داخل اتاق تبادل حرارت داشته و دمای واحد را به اندازه دلخواه می رساند.

معایب و مزایای فن کویل دماپویا

معایب فن کویل

پیش از هرچیز جهت آشنایی و اطلاع از معایب و مزایای فن کویل ها میبایست این سیستم را از لحاظ ساختاری و مشخصه های فنی مورد بررسی قرار دهیم. در واقع باید گفت این سری از سیستم های تهویه مطبوع نیز همانند سایر تجهیزات از مزایا و معایب بی شماری برخوردار میباشند. طراحی و ساخت این سیستم ها به گونه ای است که پس از نصب و راه اندازی فن کویل ها در بعضی محیط های داخلی به جهت افزایش عملکرد و یا کارکرد مناسب، ممکن است دستگاه به کانال کشی های جداگانه جهت خروج هوا نیاز داشته باشد. لازم به ذکر است کندانسه های موجود در هر واحد میبایست پس از رفع نیاز و انجام وظایف مربوطه دفع گردند. نکته حائز اهمیت در خصوص این سیستم ها این است که در مقابل سیستم های تمام هوا به نگهداری بیشتری از جنبه تعمیرا دارند که این موضوع به نوعی از معایب فن کویل ها به شمار می آید چرا که اگر تعداد فن کویل ها در یک ساختمان بالا باشد، در اثر تعداد زیاد تجهیزات مکانیکی یا سر و صدای زیاد موجب می شود تا میزان خرابی ها در ساختمان افزایش پیدا کند. در رابطه با سرویس فن کویل ها بهتر است این عمل به صورت سالانه انجام گیرد که البته این امر خود نیازمند نیروی فنی و هزینه کافی است. فن کویل ها دارای قطعات زیادی هستند که هر کدام به لحاظ برخورد با رطوبت و دیگر جریانات مخرب احتمال فرسودگی و خراب شدن آن وجود دارد، اما نکته مهم این است که تعمیر فن کویل پیچیدگی خاصی نداشته و نسبت به تجهیزات پیچیده موتورخانه آسان تر و کم هزینه تر است که این موضوع در بحث بررسی معایب و مزایای فن کویل جایگاه بالایی را به خود اختصاص داده است.

معایب و مزایای فن کویل دماپویا

مزایای فن کویل

در این بخش از مقاله ما با ارائه ی اطلاعاتی در خصوص معایب و مزایای فن کویل، شما را در انتخاب و خریدی متناسب با نوع نیازتان راهنمایی خواهیم نمود. این سیستم به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع بوده که عملکردی دوگانه دارد و به همین خاطر نیز در تامین گرما و سرما نقش حائز اهمیتی دارد. همچنین این سیستم به لحاظ اینکه از لوله برای انتقال حرارت و برودت استفاده می کند نسبت به سیستم های مشابه به لحاظ نصب و خرید ارزان تر و با صرفه تر به نظر می رسد. مصرف انرژی در این سیستم ها به این علت که از بویلر، پکیج و چیلر استفاده می شود، متغیر بوده و در واقع به طور کل میتوان مقدار آن را با توجه به این موضوع کم در نظر گرفت. فن کویل ها به لحاظ نصب لوله کشی و سیم کشی راحت تر از کانال کشی می باشند که همین موضوع دلیل ارجحیت آن بر سایر سیستم ها میباشد. علاوه بر این ها همزمان با عملکرد این گونه تجهیزات، قسمت های بدون سکنه ساختمان می تواند درحالت خاموش قرار بگیرد که این امر در هزینه صرفه جویی نموده یعنی در واقع هر محیط قابل کنترل یا روشن و خاموش است. از دیگر مزایای این تجهیزات میتوان به سرمایش و گرمایش یکنواخت مطبوع، وجود فیلترهای تصفیه هوا و برخورداری از قابلیت شستشو و هزینه نگهداری پایین تر نسبت به سیستم هایی با کارکرد گازی مانند کولر گازی ها و قابلیت نصب ترموستات جهت کنترل و برنامه ریزی دستگاه اشاره نمود. در ادامه به بررسی بیشتر در رابطه با معایب و مزایا فن کویل ها خواهیم پرداخت.

انواع فن کویل

پس از بررسی معایب و مزایای این نوع از تجهیزات، نگاهی به انواع مدل های موجود از این تجهیزات خواهیم داشت. در واقع باید گفت در بحث بررسی معایب و مزایای فن کویل این سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که امکان نصب به صورت روکار و توکار را دارد. در حقیقت این سیستم ها از لحاظ محل نصب به انواع فن کویل زمینی، فن کویل سقفی، فن کویل کانالی و از لحاظ ساختار به دو دسته شکل دو لوله و شکل چهار لوله تقسیم بندی می شوند که دسته اول از یک لوله ی رفت و برگشت و چهارلوله دارای دو لوله رفت و دو لوله برگشت می باشد. همانطور که اشاره شد فن کویل ها در انواع مختلف و با موقعیت نصب های متفاوتی تولید و عرضه می گردند که برای ساخت انواع این تجهیزات شرکت های بسیاری هم اکنون مشغول به فعالیت هستند و سالانه میلیون ها دستگاه را تولید و روانه بازار رقابت می کنند که به عنوان یک نمونه از این برندهای معتبر میتوان به فن کویل گلدیران اشاره نمود. این کمپانی با بهره مندی از فناوری های مدرن و پیشرفته توانسته محصولاتی با سطح کیفیت بالا و کاربردی تولید و به بازار ارائه نماید که مانند هر گونه سیستم دیگر این نوع از تجهیزات نیز از یکسری معایب و مزایای فن کوئل ها برخوردار میباشند.

معایب و مزایای فن کویل چیست دما پویا

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی

کولر گازی بانه بخریم یا گارانتی اصلی | مهمترین نکات درباره ی خرید کولر گازی بانه ای یا با گارانتی اصلی را در مجله دماپویا مطالعه نمایید .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x