چهارشنبه , 22 ژانویه 2020
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > کاهش مصرف برق در کولر گازی

کاهش مصرف برق در کولر گازی

کولر گازی اسپلیت از سری تجهیزات تهویه مطبوع می باشد . امروزه به دلیل مزایای کولر گازی از قبیل ایجاد هوای خنک و یکنواخت در محیط ، در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران با استقبال بسیاری مواجه گردیده و استفاده از این دستگاه در حال افزایش می باشد .

5 روش کاهش مصرف برق در کولر گازی

کولر گازی برای سرد کردن گاز مبرد درون کمپرسور و خنک کردن محیط انرژی مورد نیاز خود را از برق دریافت می نماید و به همین دلیل در افزایش هزینه های مصرفی قبض برق نقش بسزایی دارد. درحال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در زمینه طراحی و ساخت کولر گازی نقش بسزایی دارند که تکنولوژی های منحصربفردی بکار گرفته که مصرف برق را به حداقل برسانند. در بین برندهایی که در بازار موجود است میتوان به کولر گازی ایران رادیاتور اشاره نمود که به واسطه سطح کیفیت و تکنولوژی های بکاررفته در آن مصرف انرژی به کمترین میزان رسیده و در عین حال بیشترین بازدهی را دارا می باشد که طی سالهای گذشته یکی از پرفروش ترین های بازار ایران محسوب می گردد. این سری از سیستم های تهویه مطبوع ما در مجله دماپویا جهت استفاده ی بهینه از کولر گازی راهکارهایی علمی و کاربردی جهت کاهش مصرف برق در کولر گازی و صرفه جویی در میزان پرداختی هزینه های قبض برق را مورد بررسی قرار داده و به شما پیشنهاد میکنیم تا پایان مطلب با ما همراه باشید .

کاهش-مصرف-برق-کولر-گازی

برچسب انرژی کولر گازی

روی کالا و محصولات برقی از جمله کولر گازی اسپلیت برچسبی نصب می شود که نشان دهنده ی کیفیت محصولات از نظر مصرف انرژی می باشد و از هفت حرف لاتین از A تا G رتبه بندی شده که A در آن نشان دهنده کمترین مصرف و بیشترین بازدهی و حرف G در آن نشان دهنده بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازدهی دستگاه می باشد . برای خرید کولر گازی بهتر است نوع اینورتر آن را انتخاب نمایید و سطح مصرف انرژی آن A یاB  باشد . اصولا اینورتر متناسب با میزان مصرف ، دور کمپرسور را افزایش و یا کاهش می دهد به همین دلیل علاوه بر افزایش عمر دستگاه باعث کاهش مصرف انرژی برق نیز می شود و گرید انرژی A و یا B با کمترین مصرف انرژی بیشترین میزان بازدهی و سرما را در محیط تأمین می نمایند .

ظرفیت-کولر-گازی

ظرفیت کولر گازی

ظرفیت کولر گازی بر حسب BTU محاسبه می گردد . BTU واحد حرارتی بریتانیا جهت ارزیابی مقدار انرژی مورد نیاز برای تولید گرما و سرما می باشد و یک واحد اندازه گیری میزان گرما ، سوخت و یا انرژی است . شما با انتخاب صحیح کولر گازی متناسب با ظرفیت محیط می توانید میزان مصرف برق دستگاه خود را تا 20 درصد کاهش دهید . فرمول کلی انتخاب ظرفیت کولر گازی به این صورت است که در طبقه آخر به دلیل تابش مستقیم نور خورشید به زیر سقف باید به ازای هر متر مربع از مساحت اتاق یا سالن 700 یا 800 BTU ، در طبقات میانی ساختمان به ازای هر متر مربع از مساحت مورد نیاز 400 یا 500 BTU ظرفیت برودتی برای کولر گازی در نظر بگیرید . شما با خرید کولر گازی متناسب با محیط در مصرف کاهش برق کولر گازی و کاهش هزینه های سرسام آور قبض برق کمک نمایید .

تنظیم-دمای-کولر-گازی

تنظیم دما کولر گازی

یکی دیگر از روش ها برای کاهش مصرف برق کولر گازی استفاده از دمای مناسب می باشد . باید توجه داشت که کولر گازی را در دمایی تنظیم کنید که محیط مورد نظر شما نه خیلی سرد و نه خیلی گرم شود و نقطه آسایش شما را فراهم کند . معمولا بهترین دما بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد می باشد . در این دما ترموستات بهترین عملکرد را خواهد داشت و کمپرسور دستگاه خاموش می شود زمانی که دمای کولر گازی خیلی بالا باشد مصرف دستگاه به شدت افزایش پیدا خواهد کرد .

سرویس-کولر-گازی

سرویس کولر گازی

آلودگی فیلتر های کولر گازی در کاهش عملکرد بهینه اسپلیت نقش بسزایی دارد و باعث افزایش مصرف برق کولر گازی میشود هر چقدر فیلتر ها تمیز و بدون گرد و غبار باشند کولر گازی هوای مطلوب تری به محیط هدیه می دهد . بهتر است به طور ماهیانه و طی دوره های مشخص فین و کویل پنل خارجی اسپلیت را تمیز نمایید . سرویس دوره ای و مرتب کولر گازی باعث افزایش راندمان دستگاه و همچنین کاهش مصرف برق کولر گازی می شود . همچنین خرابی قطعات دستگاه باعث افزایش مصرف برق کولر گازی می شود بهتر است در زمان سرویس اسپلیت توسط تعمیرکار متخصص از سالم بودن دستگاه اطمینان حاصل نمود .

موقعیت نصب کولر گازی

از دیگر روش های کاهش مصرف برق کولر گازی نحوه نصب آن بوده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد . بهتر است برای افزایش جریان هوای خنک کولر گازی را 40 الی 50 سانتی متر پایین تر از سقف نصب نمایید . لازم است پنل بیرونی به گونه ای نصب شود که هوای آزاد به خوبی در اطراف آن خصوصا پشت پنل جریان داشته باشد و در صورت امکان با نصب سایه بان روی پنل خارجی از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری و راندمان دستگاه را افزایش دهید . با توجه به این که هوای خنک از طریق پنل داخلی به محیط منتقل می شود بهتر است روبه روی محل نشستن ساکنین نصب گردد . بهتر است لوله های رابط بین پنل داخلی و خارجی دارای عایق مناسب باشند .

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

ogeneral-damapouya

کشور سازنده کولر گازی اجنرال

کولر گازی اسپلیت اجنرال ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت اجنرال بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای