سه‌شنبه , 3 آگوست 2021

کمپرسور چیست

در این مقاله با ارائه ی اطلاعاتی مهم به بررسی و آشنایی با کمپرسور و انواع آن و نیز اهمیت استفاده از این تجهیزات در سیستم تهویه مطبوع اشاره خواهیم داشت. به طور کلی کمپرسور به دستگاهی گفته می شود که کار آن کاهش حجم هوا میباشد به همین منظور به آن فشرده کننده و یا متراکم کننده هوا نیز گفته می شود که در کولر گازی ها نیز ایفا کننده ی نقش اصلی به شمار می آیند. نحوه ی عملکرد این تجهیزات نیز به اینگونه بوده که با مصرف انرژی ای که از نوع انرژی مکانیکی است، هوای درون محفظه را که ترکیبی از گازها میباشد را با حجم اولیه ی زیاد، سرعت بالا و قدرت مکش به درون خود بکشد و بسته به نوع سیستم و برنامه ی تعیین شده داخل آن، طی یک فرآیند موجب کاهش حجم هوا شده که در نتیجه آن را متراکم و فشرده می سازد. در نتیجه با فشرده شدن گاز، دمای آن نیز افزایش یافته تا در نهایت بواسطه ی گاز اولیه درون محفظه، فشار ایجاد شده آن را به سمت خروجی هدایت کند که همین این عمل در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی را دارد.

در رابطه با کمپرسور و انواع آن باید گفت گاز متراکم شده و پرفشار خروجی از کمپرسور در صنایع مختلف بکار گرفته می شود. کمپرسور ها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شوند. که از نظر قدرت و ظرفیت همچنین اجزای داخلی باهم تفاوت های عمده ای دارند که در ادامه به همه ی موارد اشاره خواهیم داشت. کمپرسورها برای عمل متراکم سازی هوا انرژی بسیاری صرف می کنند و در صنایع به عنوان تجهیزات پرمصرف اما در عین حال کاربردی شناخته می شوند. در ادامه به کاربرد کمپسور و انواع آن اشاره داریم.

این تجهیزات نیز همانند سایر سیستم ها و دستگاه ها از کنار هم قرار گرفتن لوازم و اجزای متعددی تهیه شده که هریک وظیفه ی مختص به خود را دارا می باشد و هماهنگی بین آنها سیستم پیچیده کمپرسور را به وجود می آید. در تعریف کمپرسور و انواع آن میتوان به مشخصه های فنی آن اشاره نمود که از اجزای مهم به کار رفته ی آن سیلندر یا هواساز میباشد. که وظیفه ی اصلی و مهم سیستم یعنی متراکم کردن گاز را به عهده دارد. که تعداد سیلندر در انواع کمپرسور متفاوت می باشد. از دیگر اجزای کمپرسور می توان به دینام یا الکتروموتور اشاره داشت. در واقع وظیفه ی دینام فراهم کردن انرژی اولیه شروع به کار کمپرسور می باشد. کیفیت و قدرت الکتروموتور نیز در کیفیت دستگاه تاثیر گذار می باشد. از دیگر بخش مهم میتوان به محفظه و مخزن هوای فشرده اشاره داشت. که در کمپسورهای متفاوت حجم مخزن نیز متفاوت می باشد. این سه بخش از مهمترین و اصلی ترین تجهیزات به شمار می آیند که از دیگر اجزا می توان به فیلتر، یاتاقان، چرخ، تسمه، پیستون، تابلو برق اشاره داشت.

کاربرد کمپرسور و انواع آن

کاربرد کمپرسور و انواع آن در سیستم های تهویه مطبوع می توان خریدی متناسب با نیاز را تجربه نمود. از انواع مدل های کمپرسور می توان در صنایع مختلف از قبیل صنایع تولیدی، شیمایی  پتروشیمی، حمل و نقل،  تاسیساتی و از همه مهمتر که در صنعت سیستم تهویه مطبوع کاربرد دارد، را نام برد. کمپرسورها در سیستم تهویه مطبوع جز اصلی ترین و مهمترین اجزا به شمار می آیند. همانطور که اشاره شد وظیفه ی کمپرسور متراکم سازی هوا بوده که نقش آن در نحوه عملکرد سیستم های تهویه مطبوع از قبیل داکت اسپلیت، و یا کولرگازی به این شکل بوده که گاز درون مخزن متراکم و به مایع با دمای خنک تر تبدیل می شود. از طریق لوله های مبرد یا خنک کننده به یونیت داخلی منتقل می شود. با عبور از لوله های مبرد تبدیل به هوای خنک شده و از طریق هواساز یا اواپراتور به فضای داخلی توزیع می گردد. بنابراین می توان گفت در سیستم تهویه مطبوع کاربرد موثری دارند.

کمپرسور و انواع آن با توجه به ویژگی و عملکردی که دارند به دو دسته دینامیکی و جابه جایی مثبت تقسیم بندی و براساس معیارهای مختلف شناخته می شوند که با توجه به عملکرد و انتقال انرژی به سیال به دو دسته جابه جایی مثبت و دینامیک دسته بندی می شوند. با توجه به همین موارد انواع مختلفی کمپرسور طراحی و ساخته شده که بنابه نوع سیستم و دستگاه انتخاب می شوند. اما در سیستم های تهویه مطبوع از سه مدل پیستونی، اسکرول و روتاری بیشترین استفاده و کاربرد را دارند که در ادامه به ویژگی های هریک و نحوه عملکرد آنها اشاره خواهیم داشت.

compressor-pistoni-damapouya

کمپرسورهای رفت و برگشتی یا سیلندر بسته ( پیستونی )

نحوه ی عملکرد کمپرسور و انواع آن به این صورت بوده که با عملیات رفت و برگشت یکی از رایج ترین کمپرسورهای صنعتی محسوب می گردند. معمولا به صورت تک سیلندر هستند ولی قابلیت این را دارند که به بیش از یک سیلندر مجهز شوند. کمپرسور رفت و برگشتی به عنوان پیستونی نیز شناخته می شود. و شامل میل لنگ، یک میله اتصال، یک سیلندر و پیستون و سر شیر است. این کمپرسور دارای دو کفه می باشد که به همدیگر جوش خورده اند و امکان دسترسی به فضای داخلی دستگاه را ندارد. از این نوع کمپرسور ها معمولا برای ظرفیت های پایین بین 5 تا 10 تن تبرید که در مصارف خانگی کاربرد دارند استفاده می شوند. این کمپرسور دارای اجزای با کیفیت و قابلیت به کار رفتن در اغلب زمینه ها را داشته از معایب آن میتوان تولید صدای زیاد این دستگاه در حین کار را نام برد. از کمپرسورهای پیستونی در کولر گازی مناسب مناطق گرمسیری و حاره ای استفاده می شود و به عنوان کمپرسور سنگین نیز سناخته می شوند. 

کمپرسورهای پیچ دوار (روتاری)

نمونه ی دیگر از  کمپرسور و انواع آن، روتاری بوده که تحت عنوان پرکاربردترین ها در صنعت تهویه مطبوع شناخته می شوند. که با توجه به عملکرد و کاربرد مطلوبی که دارد در اکثر مدل های کولر گازی و یا داکت اسپلیت مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از کمپرسورها را به عنوان پیچ دوار نیز می نامند. نحوه عملکرد آن به این شکل است که به کمک روغن تزریقی یا بدون روغن کار می کند. در این نوع کمپرسور ها گاز مبرد از دریچه ورودی وارد می شود و در اثر برخورد و چرخش تیغه ها و پره های تعبیه شده در آن، و برخورد با گاز درون مخزن، آنرا با فشار بالاتر به سوی لوله های خروجی  یا همان لوله های مبرد هدایت میکند. کمپرسور روتاری مناسب آب و هوای متعادل و مرطوب که دارای فشار هوای بالایی می باشد بیشترین کاربرد را دارند. همچنین تولید صدای بسیار کم و عدم لرزش دستگاه از ویژگی های منحصر به فرد این مدل کمپرسور میباشد

compressor-rotary-damapouya
compressor-scroll-damapouya

کمپرسورهای فنری یا چرخشی (اسکرال)

کمپرسور فنری یا چرخشی که به عنوان اسکرال نیز شناخته می شود نوع دیگر کمپرسورهای پرکاربرد در سیستم های تهویه مطبوع به شمار می آید. و نحوه ی عملکرد و ساختار این مدل به منظور فشرده سازی هوا یا همان گاز مبرد درون مخزن به این شکل است که دارای دو صفحه می باشد یک از آن ها ثابت و دیگری متحرک است که با حرکت کردن صفحه ی متحرک عمل فشرده سازی گاز را انجام می دهد. کمپرسور و انواع آن همگی به نوعی طراحی شده اند که با دارا بودن قابلیت هایی بازده و عملکرد بسیاری را دارند. کمپرسور های اسکرال معمولا در سیستم های تهویه از جمله کولر گازی های ایستاده، هوای خودرو و چیلرهای تجاری استفاده می شوند. از مزایای آنها می توان به دارا بودن ساختار متراکم و صدای کم حین عملکرد اشاره داست. و از معایب آن هم می توان به ظرفیت محدود این دستگاه اشاره کرد ، بدین معنا که تولید این نوع کمپرسور ها برای ظرفیت بالای 3 تن مشکل است

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

کشور سازنده کولر گازی گری

کشور سازنده کولر گازی گری

کولر گازی اسپلیت گری ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت گری بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x