جمعه , 5 ژوئن 2020

کمپرسور چیست

در این مقاله به معرفی کمپرسور و انواع آن، همچنین کاربرد این تجهیزات در سیستم تهویه مطبوع اشاره خواهیم داشت. کمپرسور به دستگاهی گفته می شود که کار آن کاهش حجم هوا است. به همین منظور به آن فشرده کننده و یا متراکم کننده هوا نیز گویند. نحوه ی عملکرد این تجهیزات به شکل است که با مصرف انرژی که از نوع انرژی مکانیکی است، هوای درون محفظه که ترکیبی از گازهاست، با حجم اولیه ی زیاد با سرعت بالا و قدرت مکش به درون خود بکشد و با بسته به نوع سیستم و برنامه ی تعیین شده داخل آن، طی یک فرآیند موجب کاهش حجم هوا می شود و در نتیجه آن را متراکم و فشرده می سازد. با فشرده شدن گاز، دمای آن نیز افزایش می باید. بنابراین گاز اولیه درون محفظه با فشار بالاتری به سمت خروجی هدایت می کند. همین عمل در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد.

گاز متراکم شده و پرفشار خروجی از کمپرسور در صنایع مختلف بکار گرفته می شود. کمپرسور ها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شوند. که از نظر قدرت و ظرفیت همچنین اجزای داخلی باهم تفاوت های عمده ای دارند که در ادامه به همه ی موارد اشاره خواهیم داشت. کمپرسورها برای عمل متراکم سازی هوا انرژی بسیاری صرف می کنند و در صنایع به عنوان تجهیزات پرمصرف اما در عین حال کاربردی شناخته می شوند.

این تجهیزات نیز همانند سایر سیستم ها و دستگاه ها از کنار هم قرار گرفتن لوازم و اجزای متعددی تهیه شده که هریک وظیفه ی مختص به خود را دارا می باشد و هماهنگی بین آنها سیستم پیچیده کمپرسور را به وجود می آید. از اجزای مهم می توان به سیلندر یا هواساز اشاره داشت. که وظیفه ی اصلی و مهم سیستم یعنی متراکم کردن گاز را به عهده دارد. که تعداد سیلندر در انواع کمپرسور متفاوت می باشد. از دیگر اجزای کمپرسور می توان به دینام یا الکتروموتور اشاره داشت. در واقع وظیفه ی دینام فراهم کردن انرژی اولیه شروع به کار کمپرسور می باشد. کیفیت و قدرت الکتروموتور نیز در کیفیت دستگاه تاثیر گذار می باشد. از دیگر بخش مهم میتوان به محفظه و مخزن هوای فشرده اشاره داشت. که در کمپسورهای متفاوت حجم مخزن نیز متفاوت می باشد. این سه بخش از مهمترین و اصلی ترین تجهیزات به شمار می آیند که از دیگر اجزا می توان به فیلتر، یاتاقان، چرخ، تسمه، پیستون، تابلو برق اشاره داشت.

کاربرد کمپرسور و انواع آن

از انواع مدل های کمپرسور می توان در صنایع مختلف از قبیل صنایع تولیدی، صنایع شیمایی و پتروشیمی، صنایع حمل و نقل، صنایع تاسیساتی و از همه مهمتر که در صنعت سیستم تهویه مطبوع کاربرد دارد، نام برد. کمپرسورها در سیستم تهویه مطبوع جز اصلی ترین و مهمترین اجزا به شمار می آیند. همانطور که اشاره شد وظیفه ی کمپرسور متراکم سازی هوا می باشد. نحوه عملکرد سیستم های تهویه مطبوع از قبیل داکت اسپلیت، و یا کولرگازی به این شکل است که گاز درون مخزن متراکم شده و به مایع با دمای خنکتر تبدیل می شود. از طریق لوله های مبرد یا خنک کننده به یونیت داخلی منتقل می شود. با عبور از لوله های مبرد تبدیل به هوای خنک شده و از طریق هواساز یا اواپراتور به فضای داخلی توزیع می گردد. بنابراین می توان گفت در سیستم تهویه مطبوع کاربرد موثری دارند.

کمپرسور ها انواع مختلفی دارند و با توجه به ویژگی ها و عملکردشان به دو دسته دینامیکی و جابه جایی مثبت تقسیم بندی می شوند. و براساس معیارهای مختلف دسته بندی می شوند. با توجه به عملکرد و انتقال انرژی به سیال به دو دسته جابه جایی مثبت و دینامیک تقسیم بندی می شوند. با توجه به همین موارد انواع مختلفی کمپرسور طراحی و ساخته شده که بنابه نوع سیستم و دستگاه انتخاب می شوند. اما در سیستم های تهویه مطبوع از سه مدل پیستونی، اسکرول و روتاری بیشترین استفاده و کاربرد را دارند که در ادامه به ویژگی های هریک و نحوه عملکرد آنها اشاره خواهیم داشت.

compressor-pistoni-damapouya

کمپرسورهای رفت و برگشتی یا سیلندر بسته ( پیستونی )

کمپرسور های رفت و برگشتی یکی از رایج ترین کمپرسورهای صنعتی می باشد. معمولا به صورت تک سیلندر هستند ولی قابلیت این را دارند که به بیش از یک سیلندر مجهز شوند. کمپرسور رفت و برگشتی به عنوان پیستونی نیز شناخته می شود. و شامل میل لنگ، یک میله اتصال، یک سیلندر و پیستون و سر شیر است. این کمپرسور دارای دو کفه می باشد که به همدیگر جوش خورده اند و امکان دسترسی به فضای داخلی دستگاه را ندارد. از این نوع کمپرسور ها معمولا برای ظرفیت های پایین بین 5 تا 10 تن تبرید که در مصارف خانگی کاربرد دارند استفاده می شوند. این کمپرسور دارای اجزای با کیفیت و قابلیت به کار رفتن در اغلب زمینه ها را داشته از معایب آن میتوان تولید صدای زیاد این دستگاه در حین کار را نام برد. از کمپرسورهای پیستونی در کولر گازی مناسب مناطق گرمسیری و حاره ای استفاده می شود و به عنوان کمپرسور سنگین نیز سناخته می شوند. 

کمپرسورهای پیچ دوار (روتاری)

کمپرسورهای روتاری یکی دیگر از کمپرسور های پرکاربرد در صنعت تهویه مطبوع به شمار می آید. که با توجه به عملکرد و کاربرد مطلوبی که دارد در اکثر مدل های کولر گازی و یا داکت اسپلیت مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از کمپرسورها را به عنوان پیچ دوار نیز می نامند. نحوه عملکرد آن به این شکل است که به کمک روغن تزریقی یا بدون روغن کار می کند. در این نوع کمپرسور ها گاز مبرد از دریچه ورودی وارد می شود و در اثر برخورد و چرخش تیغه ها و پره های تعبیه شده در آن، و برخورد با گاز درون مخزن، آنرا با فشار بالاتر به سوی لوله های خروجی  یا همان لوله های مبرد هدایت میکند. کمپرسور روتاری مناسب آب و هوای متعادل و مرطوب که دارای فشار هوای بالایی می باشد بیشترین کاربرد را دارند. همچنین تولید صدای بسیار کم و عدم لرزش دستگاه از ویژگی های منحصر به فرد این مدل کمپرسور میباشد

compressor-rotary-damapouya
compressor-scroll-damapouya

کمپرسورهای فنری یا چرخشی (اسکرال)

کمپرسور فنری یا چرخشی که به عنوان اسکرال نیز شناخته می شود نوع دیگر کمپرسورهای پرکاربرد در سیستم های تهویه مطبوع به شمار می آید. و نحوه ی عملکرد و ساختار این مدل به منظور فشرده سازی هوا یا همان گاز مبرد درون مخزن به این شکل است که دارای دو صفحه می باشد یک از آن ها ثابت و دیگری متحرک است که با حرکت کردن صفحه ی متحرک عمل فشرده سازی گاز را انجام می دهد. این نوع کمپرسور از بازده و عملکرد بهتری برخوردار است. کمپرسور های اسکرال معمولا در سیستم های تهویه از جمله کولر گازی های ایستاده، هوای خودرو و چیلرهای تجاری استفاده می شوند. از مزایای آنها می توان به دارا بودن ساختار متراکم و صدای کم حین عملکرد اشاره داست. و از معایب آن هم می توان به ظرفیت محدود این دستگاه اشاره کرد ، بدین معنا که تولید این نوع کمپرسور ها برای ظرفیت بالای 3 تن مشکل است

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری

چگونگی افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری | بررسی و مشاهده روش ها و راهکارهایی طلایی برای افزایش فشار آب آبگرمکن دیواری در مجله دماپویا

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای