سه‌شنبه , 21 ژانویه 2020
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > آسان ترین روش محاسبه فن کویل

آسان ترین روش محاسبه فن کویل

فن کویل یک سیستم سرمایشی، گرمایشی است که شامل یک فن دمنده هوا ویک کویل جهت تبادل حرارت و برودت می باشد. وظیفه این دستگاه دمیدن هوای مطبوع به داخل فضای مورد نظر می باشد. در فصل گرما چرخش آب سرد ایجاد شده به وسیله چیلر در درون کویل و عبور هوا از روی این کویل سرمایشی باعث تولید هوای خنک میشود. از طرفی گردش آبگرم ایجاد شده به وسیله پکیج در درون کویل و عبور هوا از روی این کویل گرمایشی باعث تولید هوای گرم در فصل زمستان می شود. بنا بر دلایلی که توضیح داده خواهد شد واضح است که ظرفیت فن کویل ها در ارتفاعات مختلف متفاوت می باشد به همین دلیل برای انتخاب فن کویل مناسب میبایست اطلاعات ضروری از قبیل میزان هوادهی مورد نیاز و ظرفیت حرارتی و برودتی فضا و همچنین ارتفاع از سطح دریا را برای منطقه ی نصب فن کویل در نظر گرفت. همچنین برای محاسبه ظرفیت فن کویل باید بار اوج هر فضا در نظر گرفته شود ولی برای چیلر تامین کننده آب سرد فن کویل لازم نیست بار اوج فضاهای مختلف در نظر گرفته شود بلکه فقط بار سرمایشی ساختمان برای ساعاتی که ساختمان در بار اوج قرار گرفته است کافی به نظر می رسد در این حالت بعضی از قسمت های ساختمان در بار اوج نبوده که در این حالت با جمع کردن فضاهایی که در بار اوج بوده با هم دیگر چیلر مناسب انتخاب می شود که همواره ظرفیت آن از مجموع ظرفیت های فن کویل های هر فضا کمتر خواهد بود.

fancoil damapouya

نحوه محاسبه ظرفیت فن کویل

در یک مثال ملموس اگر بار محسوس برودتی یک سالن به مساحت 15 متر مربع که در فیروزکوه  با ارتفاع 4200 فوت از سطح دریا واقع شده است، معادل 5400 بی تی یو بر ساعت و بار حرارتی آن معادل 7000 بی تی یو بر ساعت اندازه گرفته شده باشد. ظرفیت هوادهی فن کویل مناسب و درجه حرارت هوای خروجی از فن کویل به شکل زیر به دست می آید.( درجه حرارت آب ورودی به فن کویل در تابستان 46 درجه فانهایت و در زمستان 170 درجه فارنهایت بوده و درجه حرارت خشک طرح داخل برای تابستان 80 درجه فارنهایت، درجه حرارت مرطوب طرح داخل برای تابستان 60 درجه فارنهایت و درجه حرارت خشک طرح داخل برای زمستان 75 درجه فارنهایت است)

لازم به گفتن است طبق جدول شماره 1 برای ارتفاع 4200 فوت بالاتر از سطح دریا مقدار 92/0= AFاست که در این معادله AF ضریب هوا بوده وبه ارتفاع از سطح دریا بستگی دارد که در جدول مربوطه ضرایب مختلف آمده است همچنین با محاسبه ΔT با استفاده از اختلاف درجه حرارت طرح داخل 20 درجه فارنهایت می شود و همچنین با در نظر گرفتن ضریب کنار گذر BF که مقداری برابر با 0/15 دارد( این مقدار بسته به نوع کولر و شرکت سازنده مقداری متفاوت است)

جدول-ارتفاع-برحسب-فوت-فن کویل
جدول شماره 1

نحوه محاسبه بار برودتی فن کویل

از آنجا که محاسبه فن کویل بر اساس بار برودتی انجام می شود و بار برودتی اندازه گرفته شده برابر با 5400 است و با توجه به ΔT که اختلاف دما را نشان می دهد و برابر با 20 می باشد. مطابق با فرمول زیر می توان محاسبه کرد

Q = AF×cfm×ΔT

((cmf=Q÷( AF×ΔT×(1-BF

انتخاب فن کویل ابتدا براساس بار سرمایشی انجام می شود و برای بار گرمایشی بررسی می شود. بنایراین برای انتخاب فن کویل هر فضا به بار سرمایشی آن فضا نیاز است که اگر این بار Q باشد رابطه بالا برای این سالن واقع در شهر فیروز کوه برقرار است. در این معادله cfm ظرفیت هوادهی و Q مجموع بارهای محسوس ونهان فضاست ولی به دلیل اینکه در کاربری های مسکونی معمولا 80 تا 90 درصد بار کل مربوط به محسوس فضاست بنابراین می توان از بار محسوس فضا برای محاسبه ظرفیت فن کویل ها استفاده نمود. بنابراین

5400=0.92×cfm×20

Cfm = 291 

با توجه به تمام اطلاعات بالا می توان به مقدار291 = cfm دست پیدا کرد که با در نظر گرفتن ده درصد بیشتر برای ضریب اطمینان این مقدار تقریبا برابر با 300 می شود که با مراجعه به جدول شماره 2 فن کویل با ظرفیت هوادی 300 و دبی آب 2 گالن بر دقیقه دارای بار محسوس 6940 بی تی یو بر ساعت است که با اعمال ضرایب تصحیح به روش زیر (با در نظر گرفتن فعالیت فن کویل در دور متوسط ضریب مناسب در جدول معادل 0.85)

0.97=35÷46-80=ضریب تصحیح

Q=6940×0.85×0.86×0.97

Q = 4921 Btu/hrs

در حالیکه بار محسوس فضا 5400 بوده بنابر این فن کویل 300 پاسخگو نیست و مدل بعدی با دبی 2 گالن بر لیتر که 400 cfm   برابر با 8180 بی تی یو است محاسبه می شود که با استفاده از اطلاعات جدول و با اعمال ضرایب تصحیح مطابق زیر به دست خواهد آمد.

Q =8180×0.85×0.86×0.97

Q = 5800 Btu/hrs

که این مقدار بیشتر از ظرفیت مورد نیاز است و در واقع می توان آن را متناسب و با ضریب اطمینان بالا برای این سالن دانست.

جدول محاسبات فن کویل مناسب
جدول شماره 2

نحوه محاسبه بار حرارتی فن کویل

اکنون می بایست برای بار حرارتی متناسب با این سالن، فن کویل مناسب محاسبه و با کمک جدول شماره 2 و بار برودتی انتخاب شود که با اعمال ضرایب تصحیح به شکل زیر محاسبه می شود.

0.86 =110÷75-170=ضریب تصحیح

Q=11270×0.82×0.86×0.86

Q=6835 Btu/hrs

این مقدار بار حرارتی بسیار به بار حرارتی مورد نیاز نزدیک است بنابراین فن کویل با cfm=400 برای این سالن بسیار مناسب است. همچنین می توان با استفاده از محاسباتی به شکل زیر دمای خروجی از فن کویل در تابستان را به دست آورد.

Q =AF×cfm×ΔT

5800=400×0.93×(80-T)

T= 64.4 F

که با تبدیل مقدار 64.4 فارنهایت به درجه سانتیگراد معادل 18 درجه می شود که بسیار مناسب است. همچنین برای اندازه گیری میزان دمای گرمایشی فن کویل در فصل زمستان طبق فرمول بالا به شکل زیر محاسبه می شود.

6835=400×0.93×(T-75)

T= 93.4 F

با تبدیل 93.4 درجه فارنهایت به مقدار 34 درجه سانتی گراد حاصل می شود که مقدار بسیار مناسبی در جهت گرمایش محیط در زمستان است. همچنین شما بازدیدکنندگان محترم می توانید با مراجعه به وب سایت دما پویا نسبت به مشاهده و خرید فن کویل مناسب با محیط مورد نظر خود اقدام کنید همچنین در هر مرحله می توانید با تماس با کارشناسان این مجموعه نسبت به افزایش اطلاعات و خرید محصولات اقدام کنید.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

ogeneral-damapouya

کشور سازنده کولر گازی اجنرال

کولر گازی اسپلیت اجنرال ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت اجنرال بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای