پنج‌شنبه , 21 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > آسان ترین روش محاسبه گرمایش از کف

آسان ترین روش محاسبه گرمایش از کف

با محاسبه گرمایش از کف میتوان بهترین نوع منبع گرمایشی را انتخاب کرده که همین امر سبب افزایش راندمان و گرمادهی مطلوب سیستم بنابه نوع نیاز سازه می گردد. امروزه سیستم گرمایش از کف به عنوان یکی از جدیدترین روش ها و سیستم های طراحی شده در تاسیسات ساختمان است که در بسیاری از کشورها به دلیل این که از مصرف انرژی اضافی ممانعت می کند، بسیار پرطرفدار می باشد. از این جهت که می تواند ۲۵ تا ۳۰ درصد نسبت به سایر تجهیزات در مصرف انرژی صرفه جويی کرده و نیز تا ارتفاع دو متری از سطح زمین را گرم می کند، در محیط های بزرگ بسیار کارآمد و مقرون به صرفه خواهد بود. وجود سقف های بسیار بلند در کارخانه ها، سیلوها، گرما را به دلیل این که هوای گرم سبک تر است بالا برده و هوای سرد پایین می ماند که این مشکل با سیستم گرمایش از کف تا حدود زیادی حل خواهد شد زیرا گرما از کف وارد می شود و تا ارتفاع دو متر از کف را گرم می کند. بنابراین نیاز نیست از تجهیزات بیشتر برای گرم کردن استفاده کرد یا با پکیج و شوفاژ دمای محیط را بالا برد. در کنار صرفه جویی در انرژی در زمان اجرا، پیاده سازی و نگهداری نیز از سایر روش ها هزینه کمتری خواهد داشت. در واقع گرمایش از کف سیستمی است دانش محور که ابتدا باید به دقت طراحی و محاسبه گردد. در ادامه آسانترین روش محاسبه گرمایش از کف را با استفاده از فرمول توضیح داده ایم.

نحوه محاسبه سیستم گرمایش از کف دماپویا

محاسبه مقدار گرمای منتقل شده از جدار در سیستم گرمایش از کف

برای محاسبه گرمایش از کف ابتدا می بایست نقشه ساختمان مورد بررسی قرار گیرد و فضاهای با پنجره های غیر معمول و همچنین دیواری های رو به بیرون در نظر گرفته شوند و مهم تر از همه نوع پوشش کف مشخص شود که بعد از بررسی نقشه ساختمان و حذف مکان هایی که به سیستم گرمایش از کف نیاز ندارند مانند سرویس بهداشتی و حمام و همچنین محل هایی مانند، محل نصب یخچال، لباسشویی، سینک ظرفشویی و یا دیگر مکان ها مانند کمد دیواری و زیر کابینت ها که بر اساس اصول مهندسی به این نکته در آنها اشاره شده است، نسبت به محاسبه افت حرارت و زون بندی اقدام می شود. برای زون بندی توجه به نکاتی اعم از وجود موانع فیزیکی، میزان اتلاف حرارت و استفاده از آن و  همچنین میزان استفاده از حرارت خورشد و پوشش کف الزامی می باشد. همینطور دقت به این نکته الزامی می باشد که زون بندی اضافی فقط هزینه ها را افزایش می دهد.

به طور مثال برای محاسبه گرمایش از کف برای یک اتاق با ابعاد 4 متر در 5 متر باید به شکل زیر عمل کرد که شامل چند مرحله می شود.که شامل محاسبه اتلاف حرارتی می شود که اگر فرض کنیم این اتاق از یک طرف به بیرون راه داشته باشد و مساحت سطح مرتبط با بیرون فقط 12 متر باشد و همچنین دمای بیرون 18 درجه و داخل 25 درجه باشد می توان به شکل زیر محاسبه کرد

حرارت منتقل شده از جدار = مساحت جدار × ضریب کلی انتقال حرارت × (دمای داخل – بیرون)

حرارت منتقل شده از جدار = 12 × 7.9 × (18-25 )=  663.7 وات بر مترمربع

نحوه محاسبه سیستم گرمایش از کف دماپویا

محاسبه و انتخاب سیستم گرمایش از کف

در این مرحله از محاسبه گرمایش از کف می بایست کلیه مواردی که برای ایجاد یک سیستم گرمایشی مورد نیاز است را در نظر گرفته و محاسبه نمود که ابتدا باید سطحی را اندازه گرفت که قرار است در آن لوله کشی سیستم گرمایشی انجام شود و به آن مساحت کل گفته می شود و در واقع به شکل زیر محاسبه می شود

مساحت واقعی = مساحت کل – مساحت بدون لوله گذاری

که اگر فرض کنیم از 12 متر موجود 2 متر بدون لوله گذاری باشد 10 متر نیاز به لوله کشی دارد که باید دانست که این 10 متر مربع به چه شکل زون بندی شده و از لوله با چه سایز و متراژی استفاده شود تا گرمای مورد نیاز و مهندسی شده به سطح و درون اتاق راه یابد. در مرحله بعد می بایست حرارت مورد نیاز خروجی از کف را محاسبه کرد.

حرارت مورد نیاز خروج از کف = تلفات حرارتی ÷ مساحت واقعی کف

مقدار خروجی گرمایش از کف 30 بی تی یو می باشد که گرمایش بیشتر از این مقدار باعث از بین رفتن آسایش دمایی می شود حال با در دست داشتن مساحت واقعی کف که 12مترمربع است و تلفات حرارتی 663.7 وات بر متر مربع است که با تقسیم مقدار تلفات بر مساحت واقعی کف مقدار حرارت مورد نیاز خروج از کف محاسبه خواهد شد.

که مقدار به دست آمده برابر خواهد شد با 50.3 بی تی یو که این مقدار فراتر از حد 30 بی تی یو می باشد و در واقع منجر به سلب آسایش گرمایی می شود و برای کاهش این مقدار به زیر 30 بی تی یو از لوله ها با سایز های کوچکتر ولی با همان متراژ اولیه استفاده کرد مثلا سایز 3/4 اینچ را به یک 1/2 تغییر داده تا این مقدار به 25 تا 30 بی تی یو برسد. لازم به ذکر است برای در نظر گرفتن فاصله بین لوله های گرمایش از کف در این فضا به لحاظ داشتن سطح بیشتر از 10 متر و با توجه به جداول و اندازه گیری های استاندارد که در مقالات تاسیساتی موجود می باشد برابر با 4 تا 6 سانت است. همچنین کل لوله مورد نیاز از حاصل ضرب مساحت واقعی کف در ضریب فاصله لوله به دست می آید که مقدار ضریب فاصله لوله بر اساس تقسیم 12 اینچ بر مقدار فاصله بین لوله ها به دست می آید که برابر با 6 بود است که به این ترتیب مقدار ضریب فاصله لوله برابر 2 می شود که با ضرب این مقدار در مساحت واقعی کف تحت گرمایش که برابر 12 است می شود که مقدار متراژ لوله برای این سیستم برابر با 24 متر به دست خواهد آمد. در مرحله بعد نیاز است از تعداد مدارها و سایز کلکتورها با اطلاع شد که آن را بر اساس اطلاعات کارخانه سازنده می توان تعیین کرد.

مرحله بعد محاسبه دبی مورد نیاز برای این تک زون 12 متری است که بر حسب GPM محاسبه می شود برای محاسبه این مقدار از معادله تشریح شده در ادامه استفاده می شود به این شکل که اگر فرض کنیم افت حرارت برای این سیستم رخ دهد با تقسیم این مقدار بر مقدار حرارت تقریبی منتقل شده ضرب در افت دمای سیستم بر حسب فارنهایت این مقدار به دست می آید. برای محاسبه و به دست آوردن پارامترهایی مانند افت فشار و دمای آب تامین کننده و همچنین حجم سیستم از نمودارها و جداول موجود در منابع تاسیساتی برای محاسبه گرمایش از کف استفاده می شود.

نحوه محاسبه سیستم گرمایش از کف دماپویا

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x