سه‌شنبه , 3 آگوست 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > تفاوت دیگ چدنی و فولادی

تفاوت دیگ چدنی و فولادی

به عنوان یکی دیگر ازموضوعات مهم در رابطه با تجهیزات، در این مقاله با بهره گیری از مطالبی به بررسی تفاوت دیگ چدنی و فولادی، مزایا و معایب، ویژگی ها و مشخصه های فنی انواع آن میپردازیم. لازم به ذکر است در تمامی سازه های ساختمانی اعم از منازل مسکونی، بیمارستان ها، مراکز خرید، مدارس استفاده از سیستم و تجهیزات گرمایشی مناسب از اهمیت ویژه ای برخودار بوده که در این زمینه روش ها و یا ابزار گرمازای متنوعی موجود بوده که هریک ویژگی های مختص به خود را دارا می باشند. به عنوان یک نمونه از قدیمی ترین روش های متداول برای ایجاد گرمایش، میتوان استفاده از سیستم حرارت مرکزی را معرفی نمود که تا به امروز نیز همانطور که شاهد هستیم در اکثر سازه های ساختمانی با متراژ بالا بیشترین کارایی را به خود اختصاص داده اند.

،در خصوص بررسی تفاوت دیگ چدنی و فولادی به آشنایی با سیستم هایی از این قبیل میپردازیم که از دیگر تجهیزات گرمایشی که همواره مورد استفاده افراد در زمینه های بسیاری قرار میگیرند میبایست موتورخانه ها را نام برد که در واقع محلی برای قرارگیری تجهیزات و سیستم های تامین کننده ی گرمایش ساختمان به شمار می آیند. اما یکی دیگر از تجهیزات مهم که نقش اساسی در تامین آبگرم مورد نیاز مدار گرمایشی را به عهده دارد دیگ آبگرم بوده که در واقع دیگ آبگرم را میبایست مخزن تحت فشاری دانست که در آن آب و آتش با یکدیگر در تبادلند. با توجه به نیاز و نوع سیستم گرمایشی ساختمان دیگ آبگرم در جنس های چدن و فولاد موجود است که هریک علاوه بر داشتن ساختار متفاوت دارای مزایای و معایب بی شماری نیز هستند که در ادامه ضمن معرفی این دو مدل، به مقایسه و تفاوت دیگ چدنی و فولادی نیز اشاره خواهیم داشت.

دیگ چدنی دماپویا

دیگ چدنی

به منظور بررسی تفاوت دیگ چدنی و فولادی بهتر است ساختار و عملکرد مدل چدنی را مورد بررسی قرار دهیم. دیگ چدنی همانطور که از نامش پیداست دارای بدنه ای از جنس چدن می باشد. ساختار این مدل دیگ آبگرم به این صورت بوده که از کنار هم قرار گرفتن پره های چدنی شکل گرفته اند. فضای بین این پره ها خالی بوده و شعله ی مشعل بین فضای خالی در جریان است و به آب درون محفظه گرما منتقل می کند و به این ترتیب آبگرم مورد نیاز مدار گرمایشی تامین می گردد. به جهت افزایش راندمان و بازدهی دیگ چدنی، در محیط پره های چدنی مجراهای خاصی در نظر گرفته شده که گازهای حاصل از احتراق از آنها عبور می کنند که به این ترتیب گرمای مضاعفی به آب درون محفظه منتقل می نماید که به این صورت در کاهش هدر رفت انرژی جلوگیری به عمل می آید. در تفاوت دیگ چدنی و فولادی باید گفت مدل چدنی دارای ظرفیت مشخصی بوده و به طور معمول توانایی کارکرد و عملکرد در فشارهای پایین و حداکثر 5 بار را دارا می باشند بنابراین استفاده از این نوع دیگ در مصارف خانگی و صنعتی کوچک برای تامین آبگرم توصیه می گردد. نحوه ی قرار گیری دیگ چدنی به این صورت است که یک پره در جلو، یک پره ی چدنی در عقب دیگ و همچنین تعدادی پره بین آنها قرار گرفته، که پره عقب و جلو با پره های وسط تفاوت دارند اما پره های وسط دارای ابعاد و اندازه های یکسانی هستند. پس میتوان گفت جنس آلیاژ بدنه ی دیگ میتواند تفاوت دیگ چدنی و فولادی باشد. در حال حاضر شرکت های مختلفی در زمینه طراحی و تولید دیگ های چدنی فعالیت داند و برندهای متعددی در بازار موجود می باشد. دیگ شوفاژکار یکی از پرفروش ترین و پرکاربردترین نوع دیگ های موجود در بازار است که می توان با اطمینان خاطر و متناسب با نیاز این سری از تجهیزات حرارتی را انتخاب و خریداری نمود. 

دیگ چدنی و فولادی

دیگ فولادی

 در بررسی تفاوت دیگ چدنی و فولادی در ادامه آشنایی با ویژگی های مدل فولادی این تجهیزات می پردازیم. دیگ فولادی یکی دیگر از مدل های پرکاربرد دیگ آبگرم است که دارای بدنه ای از جنس فولاد بوده و در کارخانه به صورت یکپارچه از ورق های فولادی تهیه و ساخته شده که به طور معمول نیز توانایی کارکرد و عملکرد در فشار و حجم بیشتری را دارد، بنابراین در زمینه های صنعتی می توان از این مدل دیگ آبگرم بهره مند شد. به طور معمول دیگ فولادی با موقعیت نصب افقی و عمودی و در ظرفیت های متناسب با نیاز مشتریان تولید و عرضه شده که این مدل از دیگ آبگرم در دو نوع لوله آتشی و لوله آبی که هردو دارای بدنه و لوله های از جنس فولاد هستند ساخته می شوند. و تنها فرق بین آنها مسیر عبور آب و یا شعله ی مشعل می باشد. در نوع لوله آتشی که به آن فایر تیوب نیز گویند، بین لوله های دیگ شعله و بین مخزن آب قرار می گیرد و به این تربیت آب دمای مورد نیاز را بدست می آورد، در نوع لوله آبی عکس همین روند اتفاق می افتد، یعنی بین لوله آب و در مخزن آتش قرار دارد. هر بار که شعله طول لوله را طی می کند پاس نامیده می شود. دیگ های فولادی صرفنظر از ظرفیت آنها در مدل های تک پاس، دوپاس، سه پاس و دیگ فولادی برگشتی تهیه و در بازار موجود می باشند. پس میتوان گفت به طور کلی تفاوت دیگ چدنی و فولادی بخاطر نوع ساخت و آلیاژ بکار رفته در آنها نیز می باشد.

مزایا و معایب دیگ چدنی

با توجه به آنچه که تاکنون گفته شد می توان گفت دیگ ها از اجزای مهم در موتورخانه و در تاسیسات ساختمان به شمار می آیند. همانطور که در بالا اشاره شد دیگ چدنی از کنارهم قرار گرفتن پره های از جنس چدن ساخته و تهیه می شوند.  که همین امر یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در مورد تفاوت دیگ چدنی و فولادی بشمار می آید. ظرفیت دیگ چدنی به تعداد پره های آن بستگی دارد یعنی هرچه قدر تعداد پره چدنی بیشتر باشد، دیگ چدنی ظرفیت حرارت دهی بالاتری خواهد داشت. در صورت خواست ونیاز مشتری می توان در همان محل به تعداد پره ها افزود، و یا در صورت خرابی امکان تعویض و یا تعمیر پره های دیگ چدنی وجود دارد. همچنین بدلیل ساختار پره ای دارای وزن سبک همچنین حمل و نقل آسان می باشند.

در مکان ها و فضاهایی که با شوک حرارتی و گرم و سرد شدن با تفاوت دمای بالا وجود دارد، توصیه می گردد از دیگ چدنی در تاسیسات استفاده نشود. همچنین به علت نوع و جنس پره های دیگ چدنی در صورتیکه مخزن بدون آب بماند در کوتاهترین زمان کمتر از 5 دقیقه در صورت تماس مستقیم شعله با پره ها، دچار آسیب شده و نیاز به تعویض آنها وجود دارد. به علت جنس آلیاژ بکار رفته در دیگ چدنی بازده کمتری نسبت به نوع فولادی دارا می باشند، و از شاخصه های مهم برای بیان تفاوت دیگ چدنی و فولادی به شمار می آید. اگر بنابه دلایلی از قبیل فشار زیاد سیستم، رسوب گیری مخزن، شوک حرارتی پره های چدنی دیگ خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند لازم است که توسط تکنسین های متخصص این امر صورت بپذیرد در صورتیکه پره ها به درستی تعویض نشوند دیگ حین عملکرد دچار مشکل شده و دوده ایجاد می کند. در ادامه تصویری از یک موتورخانه که مجهز به دیگ چدنی می باشد را مشاهده می فرمایید.

فرق دیگ چدنی و فولادی

مزایا و معایب دیگ فولادی

برای مقایسه و تفاوت دیگ چدنی و فولادی بهتر است مزایای این دو مدل را بررسی کنیم که تفاوت آنها را مشخص کند. از مزایای دیگ فولادی می توان به طول عمر بالا، میزان حرارت دهی بسیار مطلوب اشاره نمود. می توان دیگ فولادی را بدون محدودیت در ظرفیت های بزرگ مناسب پروژه های بزرگ با قابلیت و عملکرد مطلوب تولید و ارائه نمود. همچنین این نوع دیگ آبگرم فشارهای بالای 5 بار را نیز می توانند تحمل کنند بنابراین در ساختمان های مرتفع و بلند نیز استفاده نمود.

در مناطقی که روزهایی با دمای سرد را تجربه می کنند و همچنین اختلاف دمای آب زیاد است، دیگ های فولادی تحمل شوک حرارتی را به میزان مطلوبی دارا می باشند و می توان به عنوان یکی از عوامل مهم در خصوص تفاوت دیگ چدنی و فولادی دانست. از معایب دیگ فولادی می توان به مواردی از قبیل هزینه خرید بیشتر نسبت به دیگ چدنی، بدلیل دارا بودن بدنه ی یکپارچه حمل و نقل سخت تر نام برد. همچنین برای انتخاب ظرفیت دیگ فولادی لازم است حجم و ظرفیت متناسب را محاسبه و بعد دیگ فولادی را سفارش داد به این دلیل که امکان تغییر ظرفیت بعد از ساخته شدن وجود ندارد. از مزایای دیگ فولادی می توان به طول عمر بالا، میزان حرارت دهی بسیار مطلوب اشاره نمود. می توان دیگ فولادی را بدون محدودیت در ظرفیت های بزرگ مناسب پروژه های بزرگ با قابلیت و عملکرد مطلوب تولید و ارائه نمود. همچنین این نوع دیگ آبگرم فشارهای بالای 5 بار را نیز می توانند تحمل کنند بنابراین در ساختمان های مرتفع و بلند نیز استفاده نمود.

مزایا و معایب دیگ فولادی

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

کشور سازنده کولر گازی میتسوبیشی

کشور سازنده کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی اسپلیت میتسوبیشی ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت میتسوبیشی بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x