شنبه , 16 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > راهنمای خرید رادیاتور گرمایشی

راهنمای خرید رادیاتور گرمایشی

خرید رادیاتور گرمایشی نیازمند داشتن آگهی و اطلاع کافی در این خصوص است که همین امر تاثیر بسزایی در خریدی بهینه به همراه دارد. استفاده از انواع رادیاتورهای گرمایشی از دیرباز مرسوم بوده و این تجهیزات در ابتدای ابداع با ساده ترین شکل به جهت گرم کردن محیط مورد استفاده قرار گرفته اند و تا به امروز با پیشرفت تکنولوژی این سیستم ها نیز دستخوش تغییر شده و به شکل مدرن امروزی در اکثر سازه های ساختمانی کارایی دارند. به دلیل سطح ایمنی بالا و ظاهر زیبا امروزه برای ایجاد هوای گرم در فضاهای مختلف از رادیاتور گرمایشی بهره می برند. با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و برخوداری از راهنمای خرید به شما کمک می کند تا بهترین رادیاتور را متناسب با نوع کاربرد محل مورد نظر انتخاب نمایید. با توجه به استقبال فراوان از این تجهیزات سازنده های داخلی و خارجی در این عرصه سالانه میلیون ها دستگاه را تولید و روانه بازار رقابت می کنند. رادیاتور های گرمایشی در ابعاد واندازه های مختلف با جنس های متنوعی تولید ودر بازار موجود می باشند. اگر هنگام خرید رادیاتور گرمایشی به بازار مراجعه کرده باشید بدون شک با ده ها برند گوناگون روبه رو خواهید شد که هریک دارای ویژگی های خاص خود می باشند. دما پویا قصد دارد در این مقاله نکات و پارامترهایی که هنگام مراجعه به بازار باید در نظر داشت را در قالب راهنمای خرید رادیاتور گرمایشی مورد بررسی و بحث قرار دهیم پس پیشنهاد داریم تا آخر مطلب به جهت خریدی مطمئن و بهینه مارا همراهی فرمایید.

راهنمایی و نکات مهم درباره خرید رادیاتور گرمایشی

برای خرید رادیاتور گرمایشی بهتر است انواع این مدل شوفاژ را از نظر چگونگی و نحوه عملکرد مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که اشاره شد رادیاتورهای گرمایشی با برندهای متفاوتی و در مدل های گوناگون از قبیل پره ای آلومینیومی، شیشه ای یا دکوراتیو، پنلی یا فولادی،قرنیزی، برقی و حوله خشک کن برای فضاهای مختلف تولید و در بازار موجود می باشند. تمامی این رادیاتورها با یک هدف یعنی تامین گرمایش محیط عرضه می شوند اما نکته قابل توجه تفاوت در ظرفیت گرمادهی همچنین کابرد آنها می باشد که هریک با توجه به پارامترهای منحصر بفرد و خاص مختص به خود دارای عملکرد ویژه ای هستند. یکی از نکات قابل توجه که در بازدهی مطلوب رادیاتور گرمایشی تاثیر بسزایی دارد انتخاب درست و محاسبه ظرفیت گرمادهی آن است. برای انتخاب و خرید ظرفیت مناسب رادیاتورهای گرمایشی برخی پارامترها از قبیل متراژ ساختمان، منطقه جغرافیایی، نوع کاربری اعم از مسکونی یا اداری حائز اهمیت هستند. برای محاسبه ظرفیت رادیاتور گرمایشی با توجه به نوع آن هریک دارای فرمول و محاسبات متفاوتی هستند که درادامه به آن پرداخته ایم. از دیگر نکات ویژه که هنگام خرید رادیاتور گرمایشی باید در نظر داشت مارک و کشور سازنده ی آن می باشد که از مارک های معتبر در بازار ایران می توان به رادیاتور ایران رادیاتور، گرم ایران، گرماخیز، ایران ترمو، تاش، لورچ و دیگر برندهای مطرح اشاره نمود.

شما بازدید کننده گرامی با مراجعه به لینک خرید رادیاتور  می توانید بهترین قیمت و انواع مختلف را مشاهده نمایید

رادیاتور پنلی فولادی

رادیاتور گرمایشی پانلی نسل سوم رادیاتورها محسوب می شوند که از جنس فولاد با بدنه ای یکپارچه تولید و عرضه می شوند. از ویژگی های منحصر بفرد این نوع رادیاتور های گرمایشی می توان به نظافت آسان به دلیل بدنه ی یکپارچه، سطح گرمادهی فوق العاده مطلوب اشاره نمود. سازنده هایی که در این زمینه فعالیت دارند سعی بر آن داشته از لایه های نازک فولاد در ساخت بدنه ی این رادیاتورها بهره ببرند که همین امر باعث شده نسبت به مدل های قدیمی تر از کیفیت و گرمادهی بالاتری برخودار باشند همچنین با وزن کمتری عرضه می شوند. رادیاتور پنلی فولادی با انوع منبع های تامین آبگرم مورد نیاز چرخه از جمله انواع پکیج، موتورخانه و سیستم های مرکزی سازگار می باشند. رادیاتور پانلی فولادی به صورت متری به فروش می رسند و با توجه به شرکت سازنده ی آن در ابعاد 40 الی 200 سانت موجود می باشند. شما با مراجعه به لینک ارزانترین رادیاتور پنلی میتوانید براحتی با برندهایی که از کیفیت بسیار مطلوبی برخودار بوده و در حین حال از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشند، آشنا شوید. و با خرید رادیاتور پنلی می توانید در مناطق سردسیر و کوهستانی گرمایی مطلوب هدیه بخشید.

damapouya-radiator-panel

راهنمای محاسبه ظرفیت و انتخاب رادیاتور پنلی

ظرفیت گرمایی رادیاتورهای پنلی بالاتر از رادیاتور آلومینیومی می باشد و برای مناطق سرد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور میانگین هر یک متر رادیاتور پنلی یا فولادی 1750 کیلوکالری ظرفیت گرمایی دارد و برای انتخاب و خرید رادیاتور پنلی ظرفیت مناسب با متراژ مورد نظر را می توانیم به صورت زیر محاسبه نماییم  .

رادیاتور پنلی مورد نیاز = ظرفیت گرمایشی هر متر رادیاتور پنلی ÷ (130 × متراژ )

برای اتاق 30 متری طبق محاسبه زیر دو بلوک رادیاتور پنلی 120 سانت و 100 سانت کافی می باشد .

2.20 = 1750 ÷ (130 × 30)

damapouya-radiator

رادیاتور آلومینیومی

رادیاتور های پره ای آلومینیومی همانطور که از نامش پیداست از جنس آلومینیوم ساخته شده است. این نوع رادیاتورها به صورت بلوک های 5، 7 و 10 پره با ظرفیت گرمادهی مطلوب تولید و با برندهای متنوع ارائه می گردد. در این نوع رادیاتور های گرمایشی هر پره دارای بار گرمادهی مختص به خود می باشد که هرچه قدر تعداد پره های رادیاتور آلومینیومی بیشتر باشند به این معناست که گرمای بیشتری به محیط هدیه می بخشند به طور معمول هر یک از پره ها دارای ابعاد 6 الی 8 سانت می باشند. از مزایای این نوع رادیاتورهای گرمایشی می توان به ظاهر زیبا ومدرن، طول عمر بالا و عدم زنگ زدگی اشاره نمود. رادیاتور پره ای آلومینیومی دارای وزن کمی نسبت به سایر رادیاتورهای گرمایشی هستند که در ساختمان هایی با دیوارهای پیش ساخته گزینه ی ایده آلی می باشد. سازنده های داخلی وخارجی بسیاری در زمینه ساخت و تولید رادیاتور پره ای آلومینیومی فعالیت دارند و سالانه میلیون ها رادیاتور را تولید و روانه بازار رقابت می کنند بنابراین هنگام خرید رادیاتور پره ای آلومینیومی توجه به برند آن نیز از اهمیت ویژه ای برخودار است.

راهنمای محاسبه ظرفیت و انتخاب رادیاتور پره ای آلومینیومی

برای محاسبه تعداد پره ها و خرید رادیاتور مناسب با محیط مورد نظر باید با توجه به موقعیت جغرافیایی متراژ واحد مسکونی را در میزان بار حرارتی ( متر مربع در ساعت ) ضرب می کنیم ، که برای مناطق معتدل 95 و برای مناطق سردسیر 110 در نظر گرفته می شود میزان بار حرارتی کل متراژ مورد نظر بدست می آید

به عنوان مثال برای اتاق 30 متری طبق محاسبه زیر دو بلوک رادیاتور آلومینیومی 12 پره و 10 پره کافی می باشد .

میزان بار حرارتی = بار حرارتی هر متر مربع × متراژ محل مورد نظر

2850 = 95 × 30

به طور میانگین هر پره رادیاتور 8 سانت دارای 130 کیلوکالری توان حرارتی دارد

برای محاسبه تعداد پره های رادیاتور بار حرارتی بدست آمده را بر توان حرارتی هر پره تقسیم می کنیم

تعداد پره های مورد نیاز = میزان بار حرارتی ÷ توان حرارتی هر پره

22 = 130 ÷ 2850

رادیاتور برقی

سازنده های رادیاتور گرمایشی همواره در تلاشند محصولاتی طبق نیاز مشتری تولید و ارائه نمایند. همانطور که در بالا اشاره شد این نوع سیستم های گرمازا از تنوع بالایی برخودارند که هریک با توجه به کارکرد ویژه ای دارد در فضاهای خاصی بیشترین کارایی مطلوب را دارند. برای خرید رادیاتور یکی از نمونه های موجود می تواند رادیاتور برقی باشد، که برای ایجاد هوای گرم از از المنت های درون بدنه بهره می گیرد. در این نوع رادیاتورهای سیال ناقل حرارت روغن می باشد که لازم به ذکر است این روغن نیاز به تعویض ندارد. این رادیاتور ها اثرات مخرب بر محیط زیست نداشته و در فضاهایی که با مشکل سیستم لوله کشی و گازرسانی روبه رو هستند استفاده گزینه ی انتخابی شوفاژ برقی می باشد. از دیگر ویژگی های منحصر بفرد این رادیاتورهای گرمایشی می توان به هزینه های نصب و راه اندازی پایین، جابه جایی آسان اشاره نمود. در روزهای گرم سال که دیگر نیازی به سیستم های گرمایشی نیست می توان آنها را جمع آوری کرده و به این ترتیب فضای مفید منزل و یا اتاق کار باقی می ماند.

damapouya-radiator-electric
damapouya-radiator-baseboard

رادیاتور قرنیزی

نهایت ظرافت و تکنولوژی در رادیاتور های قرنیزی به چشم می خورد. این نوع رادیاتورها بدون اشغال فضای مفید ساختمان هوایی گرم و مطلوب به محیط هدیه می بخشند و در پایین دیوارها به جای قرنیز نصب می شوند. روش ایجاد هوای گرم در این رادیاتورها به این صورت است که لوله های آب گرم که عموما از جنس مس می باشند، در بین رادیاتور و دیوار قرار می گیرند و مانند سایر رادیاتورهای گرمایشی آبگرم مورد نیاز مدار چرخه را از انواع پکیج، موتورخانه و سیستم های گرمایش مرکزی تامین می گردد. جنس رادیاتور ها از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی دارند. هنگام خرید رادیاتور گرمایشی یکی از نمونه های پیشرو می تواند رادیاتور قرنیزی باشد، این مدل رادیاتور دارای نمایی زیبا و منحصر بفرد می باشد و گرمایی یکنواخت به محیط هدیه می بخشند. این نوع سیستم ها نسبت به سایر رادیاتورها دارای افزایش سرعت انتقال حرارت می باشند و در کوتاهترین زمان دمای محیط را به درجه دلخواه و مطلوب کاربر می رسانند. به دلیل ظاهر زیبا می توان گفت جز رادیاتورهای دکوراتیو محسوب می گردد.

رادیاتور شیشه ای

درهم آمیخته شدن هنر و صنعت رادیاتور شیشه ای را بوجود می آورده و به نام های رادیاتور دکوراتیو و تزیینی نیز در بازار شناخته می شوند. این نوع رادیاتور ها دارای بدنه ای از جنس شیشه هستند که مانند سایر رادیاتورهای گرمایشی با استفاده از گرمای آب موجود در لوله های پشت صفحه دمای محیط را به درجه دلخواه و مطلوب می رسانند. یکی از ویژگی های رادیاتور شیشه ای ظاهر مدرن و محصور کننده ی آنها می باشد که می توان در منزل و یا محیط کاری به عنوان یک قاب عکس دومنظوره از آن بهره برد، هم زیبایی خاصی به فضای مورد نظر هدیه می بخشند هم اینکه در روزهای سرد سال گرمایی مطلوب به محیط هدیه می بخشند. منبع تامین کننده ی ابگرم موردنیاز مدار گرمایشی می تواند انواع پکیج، موتورخانه ها و نیز سیستم های مرکزی باشد. استفاده رادیاتور شیشه ای در اکثر سازه های مدرن امروزی به طور چشمگیری روبه رشد است. و می تواند یکی از گزینه های خرید رادیاتور گرمایشی باشد.

damapouya-radiator-glass
damapouya-radiator-bathroom

رادیاتور حوله خشک کن

رادیاتور حوله خشک نسل جدید از این نوع سیستم های گرمایشی هستند که به منظور استفاده در سرویس های بهداشتی، حمام، استخرهای عمومی و خصوصی کاربرد گسترده ای دارند. رادیاتور حوله خشک کن علاوه بر تامین گرمای محیط برای خشک کردن لباس و حوله در آپارتمان ها و فضاهایی که با کمبود جا مواجه هستند کاربرد گسترده ای دارد. شرکت های فعال در این عرصه با توجه به نیاز بازار این رادیاتور ها را در رنگ هایی که با دکوراسیون های مدرن امروزی همخوانی داشته باشد در رنگ های سفید، طلایی، نقره ای و مشکی تولید و روانه بازار رقابت می کنند. به دلیل قرار گیری رادیاتور حوله خشک کن در محیط های مرطوب الزامی است که جنس بدنه ی آنها از موادی که در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاوم هستند نظیر آلومینیومی و استیل تهیه گردد. خرید رادیاتور حوله خشک کن می تواند گزینه ای ایده آل برای ساختمان های مدرن و پیشرفته باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

مشخصات-بهترین-دستگاه-تصفیه-هوا

بهترین دستگاه تصفیه هوا

بهترین دستگاه تصفیه هوا در ایران - 8 برند برتر | مشاهده و بررسی بهترین دستگاه تصفیه هوا موجود در بازار از نظر تکنولوژی و عملکرد، ویژگی ها در مجله دما پویا

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x