شنبه , 16 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > شیر پرکن پکیج چیست

شیر پرکن پکیج چیست

یکی از اجزا مهم پکیج های گرمایشی شیر پرکن پکیج است در معرفی این قطعه و نحوه عملکرد آن با دما پویا همراه باشید. با آگاهی و شناخت قطعات هر وسیله ای می توان به خوبی استفاده ای بهینه از آن سیستم داشت. امروزه در بسیاری از سازه های مسکونی و اداری استفاده از پکیج گرمایشی با استقبال فراوانی روبه شده و بسیاری از صاحبان ساختمان ها استفاده از این نوع سیستم ها را به سایر وسایل مشابه ترجیح می دهند. اما از کنار هم قرار گرفتن تجهیزات و قطعات ریز و درشت که هریک دارای عملکردی متفاوت می باشند پکیج گرمایشی بوجود می آید. از هماهنگی و درست کار کردن سیستم می توان نتیجه ی مطلوب تری کسب نمود. همانطور که در بالا اشاره شد شیر پرکن یکی از اجزای پکیج های گرمایشی می باشد. اما عملکرد آن چگونه است و دلیل اهمیت شیر پرکن پکیج گرمایشی چیست. شیر پرکن ها وظیفه ی تامین فشار آب بهداشتی و آب رادیاتور ها را به عهده دارند، این قطعات در سه مدل دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک وجود دارد. هنگام راه اندازی و روشن کردن پکیج دیواری که آب در سیستم جریان ندارد با باز کردن شیر پرکن پکیج آب مورد نیاز دستگاه تامین می شود. یکی دیگر از کاربردهای این شیر زمانی است که فشار آب شوفاژ رادیاتور یا آبگرم مصرفی کم باشد.

انواع شیر پرکن پکیج گرمایشی

تست خرابی شیر پرکن پکیج

شیر پرکن پکیج وظیفه تامین کمبود فشار را به عهده دارد و میزان اندازه فشار آب خروجی را افزایش می دهد، و محل قرار گیری آن بستگی به نوع و شرکت تولید کننده ی آن دارد به این صورت که روی بلاک هیدرولیکی نصب می شود. در برخی پکیج های گرمایشی در مسیر برگشت یعنی در محل اتصال شلنگ آب سرد و برگشت رادیاتور تعبیه می گردد، و در برخی مدل ها در مسیر رفت آب شهری به سیستم گرمایشی قرار می گیرد. بیشترین مدلی که در انواع پکیج ها بکار رفته نوع دستی آن می باشد. جهت باز کردن آن ساعتگرد و بستن  خلاف عقربه های ساعت به صورت پادساعتگرد می باشد. همانطور که اشاره شد زمانیکه جهت تامین فشار آب شیر پرکن باز شود می بایست بعد از تنظیم شدن فشار دستگاه مجددا بسته شود. جهت اطمینان از سالم بودن شیر پرکن تنها کافیست آن را در جهت عقربه های ساعت چرخانده و یکی از شیرهای آبگرم را باز نمایید. اما به سه علت امکان خرابی این قطعه وجود دارد. از قبیل این مشکلات می توان وجود نشتی در آن، قفل شدن شیر در حالت بسته و شکستگی شیر باشد. در حالت معمول و فشار نرمال پکیج بین 1 الی 1.5 بار است هنگامی که شیر پرکن پکیج را باز کنیم این فشار تا 2 بار نیز افزایش می یابد. در صورتیکه به موقع شیر پرکن بسته نشود و فشار لوله کشی بیشتر از فشار دستگاه شود شیر اطمینان عمل می نماید، و در صورتیکه فشار شبکه کمتر از این میزان شود به علت کمبود آب دستگاه خاموش می گردد. گاهی پیش می آید که شیر پرکن عمل نکرده و در حالت بسته قرار گیرد در این حالت باید توسط ابزار مناسب نظیر آچار شیر پرکن را باز نمایید. در پکیج بی تا و دیگر پکیج های دیواری با استفاده از شیر پر کن می توان فشار آب ورودی مورد به دستگاه را تنظیم نمود. 

تست خرابی شیر پرکن پکیج

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x