سه‌شنبه , 21 ژانویه 2020
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > عملکرد پمپ پکیج گرمایشی

عملکرد پمپ پکیج گرمایشی

 وظیفه ی پکیج تامین آبگرم مصرفی، و آبگرم مورد نیاز سیستم گرمایشی می باشد، بنابراین باید قطعه ای در پکیج باشد که عمل سیرکوله کردن آب را انجام دهد و آن قطعه چیزی نیست جز پمپ پکیج، بدون شک یکی از مهمترین و گرانقیمت ترین اجزا در پکیج ها پمپ آن می باشد. امروزه استفاده از پکیج های گرمایشی در اکثر ساختمان های مسکونی و اداری به چشم میخورد. این سیستم ها دارای مزایای بیشماری از قبیل کاهش اشغال فضای مفید سازه، جلوگیری از هدررفت و اتلاف انرژی و سوخت های طبیعی، مقرون به صرفه واقتصادی می باشند که باعث شده استفاده از این نوع سیستم ها با استفبال فراوانی روبه شود. همانطور که اشاره شده یکی از مهمترین اجزای بکار رفته در این تجهیزات پمپ پکیج است. وظیفه ی پکیج علاوه بر تامین آبگرم مصرفی بهداشتی برای کارهای روزمره، تامین آب رادیاتورها برای ایجاد گرما در فصل زمستان است. پس آب مورد نیاز سیستم باید همواره در حال چرخش باشد که رادیاتورها عملکرد درستی داشته باشند، عامل ایجاد این چرخه قطعه ذکر شده می باشد. این نوع پمپ ها در برندهای مختلفی با سطح کیفیت متفاوت در پکیج ها بکار رفته اند. یکی از پکیج هایی که در بیشتر ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد پکیج دیواری است که با هدف تامین آبگرم مورد نیاز تولید و در دسترس می باشند. پمپ به صورت تک دور، دو دور و سه دور و یا دور متغییر موجود می باشند. همانطور که میدانید پکیج ها در دو نوع تک مبدل و دو مبدل عرضه می شوند. در پکیج های تک مبدل، پمپ فقط در حالت شوفاژ کار میکند و آب مورد نیاز مدار گرمایشی را به چرخش می اندازد، اما در مدل های دو مبدله، زمان استفاده از آبگرم بهداشتی، پمپ پکیج عمل کرده و آب را بین مبدل اصلی و ثانویه به گردش در می آورد، و در حالتی که پکیج آب رادیاتورها را تامین کند، این قطعه وارد عمل شده و چرخش آب مدار را به عهده دارد.

پمپ پکیج گرمایشی

تست خرابی پمپ پکیج گرمایشی

وجود پمپ پکیج گرمایشی دارای مزایایی از قبیل صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش صدای جریان و عدم نیاز مدار به بای پس می توان نام برد. علاوه بر چرخش مناسب آب مورد نیاز سیستم گرمایشی، این قطعه افت فشار در مسیر لوله کشی را برطرف و باعث افزایش تبادل حرارت دستگاه می شود. اما مانند سایر قطعات این تجهیزات نیز ممکن است دچار خرابی و یا اخلال در عملکرد شوند، اما اگر پمپ بکار رفته از جنس مرغوب باشد طول عمر بالایی دارد و دیرتر دچار خرابی و استهلاک می شود. اگر پمپ دچار گرفتگی و گریپاژ باشد بعد از چند لحظه که سیستم شروع بکار کند به جوش امده و از شیر اطمینان و شیر هواگیری آب اضافی تخلیه می شود. در برخی مواقع پیش آمده که پمپ پکیج گرمایشی ضعیف شده و در حالت گرمایش قادر نیست آب مدار را تامین کند و قسمت هایی از رادیاتورها سرد هستند و یا اینکه دائم دستگاه خاموش و روشن می شود.

تست خرابی پمپ پکیج گرمایشی

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

ogeneral-damapouya

کشور سازنده کولر گازی اجنرال

کولر گازی اسپلیت اجنرال ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت اجنرال بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای