یکشنبه , 17 ژانویه 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > معرفی انواع سیستم های گرمایشی ساختمان

معرفی انواع سیستم های گرمایشی ساختمان

انواع سیستم های گرمایشی ساختمان از دیرباز به ابتدایی ترین شکل برای داشتن زندگی راحت تر در اختیار افراد بوده و تا به امروز با پیشرفت تکنولوژی این تجهیزات نیز دستخوش تغییرات اساسی شده و به شکل مدرن امروزی تبدیل شده اند. همگی سیستم های حرارتی از طریق مصرف سوخت و یا انرژی با هدف گرم کردن فضای داخلی ساختمان برای تجربه ی زمستانی سرد طراحی و ساخته شده اند. میتوان گفت یکی از اولویت های اصلی در ساخت هر سازه و در تاسیسات ساختمان بهره مندی از سیستم گرمایشی مناسب است. برای خرید این تجهیزات هنگام مراجعه به بازار با انواع سیستم های گرمایشی ساختمان روبه رو می شود که هریک دارای عملکرد مختص به خود هستند و از یک الگو و قاعده مشخص پیروی می کنند. عوامل و نکات متعددی برای انتخاب سیستم گرمایشی مناسب وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها میتوانید علاوه بر صرفه جویی در هزینه های خرید، بیشترین بازدهی را خواهید دید. با توجه به گستردگی و تنوع در این تجهیزات با یک مطالعه و انتخاب درست میتوانید برترین سیستم گرمایشی را برای سازه ساختمانی انتخاب کنید. یکی از نکات میتواند متراژ ساختمان و نوع کاربری آن باشد، در ادامه قصد داریم رایج ترین و برترین سیستم های گرمایشی ساختمان را به طور کامل شرح دهیم.

برترین سیستم های گرمایشی برای زمستان

همانطور که اشاره شد انواع سیستم های گرمایشی ساختمان زیرشاخه های متفاوتی دارد، اما به مرور زمان چند روش که در ادامه به آن می پردازیم جز رایج ترین و میتوان گفت مرسوم ترین تجهیزات هستند که در اکثر ساختمان های مسکونی و یا تجاری مشاهده می کنیم. برای انتخاب این تجهیزات عواملی از قبیل نوع و دسترسی به سیستم سوخت رسانی، اقلیم جغرافیایی، میزان هزینه ها نقش بسزایی دارند. بنابراین با در نظر داشتن این نکات طلایی میتوانید خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه کنید. از رایج ترین انواع سیستم گرمایشی ساختمان می توان به بخاری، موتورخانه، پکیج و انواع هیتر اشاره کرد که همگی تنها با یک هدف یعنی دریافت انرژی گرمایی از سوخت و انتقال آن به فضای داخلی و گرم کردن آن طراحی و ساخته شده اند. اما از نظر عملکرد ممکن است تفاوت های بایکدیگر داشته باشند که در ادامه به انها اشاره خواهیم داشت.

بخاری

یکی از متداول ترین روش های گرم کردن و از انواع سیستم های گرمایشی ساختمان استفاده از انواع بخاری است. این وسیله ها در مدل ها وسایزهای مختلفی تولید و در بازار موجود می باشند. به طور عمده بخاری با استفاده از مصرف سوخت گاز و تبدیل آن به شعله و گرمای ایجاد شده را به محیط اتاق منتقل می کنند. بخاری از کنار هم قرار گرفتن اجزای ساده ای از قبیل جرقه زن، ترموکوبل، مشعل گاز، شیشه های نشکن، لوله ی اتصال گاز، و در نهایت یک محفظه که همگی این قطعات را در برمیگرد، تشکیل شده است. هنگام تشکیل شعله مقداری دود و گازهای سمی حاصل می شود که بوسیله ی دودکش مواد حاصل از احتراق را به فضای بیرونی ساختمان منتقل می کند. به دلیل قرار گیری این تجهیزات در فضای داخلی شکل ظاهری آنها از اهمیت ویژه ای برخودار است. در حال حاضر بخاری هایی که در بازار موجود می باشند معمولا از ظاهری شیک و مدرن بهره می برند که با قرار گرفتن در هر فضایی زیبایی آن را دو چندان می کنند. از مدل های بخاری میتوان به نوع دیواری و زمینی در دو مدل دودکش دار و بدون دودکش اشاره نمود. که هریک از این مدل ها به دلیل تولید گاز مونوکسید کربن نیازمند رعایت و نکات ایمنی برای حفظ جان ساکنین ساختمان الزامیست. از بخاری میتوان در منازل مسکونی، دفترکار، فضاهایی با متراژ حداکثر 100 متر مربع به منظور ایجاد گرما بهره مند شد. از نکات بسیار مهم حین خرید بخاری توجه به علامت استاندارد آن است. سیستم هایی که با این علامت به فروش میرسند از نظر کیفیت و استاندارد ملی مورد ارزیابی و کنترل قرار گرفته اند.

سیستم های گرمایشی ساختمان بخاری

موتورخانه

 موتورخانه یکی از قدیمی ترین و متداول ترین انواع سیستم های گرمایشی ساختمان بشمار می آیند. به طور معمول در ساختمان های چند طبقه و یا با متراژ بالا به دلیل نیاز به گرمایش بیشتر فضایی برای موتورخانه در نظر گرفته می شود. این سری از سیستم های گرمایشی ساختمان از کنار هم قرار گرفتن اجزای مختلفی از قبیل پکیج، دیگ، بویلر، مشعل و اتصالات تشکیل شده اند که وظیفه ی تامین آبگرم مورد نیاز رادیاتورها را به عهده دارند. آب وردی به دیگ توسط شعله ی مشعل، و یا بوسیله ی پکیج گرم شده و از طریق لوله کشی به سیستم گرمایشی ساختمان منتقل می شود. موتورخانه ها علاوه بر تامین آبگرم مورد نیاز مدار گرمایشی ساختمان، آبگرم مصرفی موردنیاز جهت انجام امور روزمره نظیر استحمام، آشپزی، شست شو را نیز فراهم می آورد. بنابراین میتوان گفت با بهره مندی از موتورخانه میتوان دیگر وسایل و سیستم های گرمایشی ساختمان را حذف کرد در نتیجه در بسیاری از هزینه های اقتصادی صرفه جویی کرد. به طور معمول موتورخانه ها حین عملکرد صدای نسبتازیادی دارند بنابراین بهتر است فضایی مجزا از محل سکونت برای ایجاد موتورخانه در نظر گرفت، که بدون ایجاد مزاحمت برای ساکنین آبگرم مورد نیاز مدار گرمایشی را تامین کند. برای احداث و ایجاد موتورخانه عواملی از قبیل متراژ ساختمان، نوع سوخت مصرفی و سیستم گرمایشی ساختمان در نظر داشت.

تاسیسات گرمایشی موتورخانه

پکیج

در حال حاضر یکی از کاربردی ترین انواع سیستم های گرمایشی ساختمان استفاده از انواع پکیج می باشد. پکیج های گرمایشی نوع پیشرفته موتورخانه است که به دلیل سطح ایمنی بسیار بالا و عدم اشغال فضای مفید ساختمان به یکی از پرکاربردترین نوع در این زمینه تبدیل شده است. پکیج گرمایشی با ظرفیت حرارت دهی متفاوتی با موقعیت نصب دیواری و زمینی توسط شرکت های داخلی و خارجی تولید و روانه بازار رقابت می شوند. پکیج های گرمایشی وظیفه ی تامین آبگرم مورد نیاز رادیاتور ها را به عهده دارند. علاوه بر این آبگرم مصرفی موردنیاز ساکنین ساختمان را نیز تامین می نماید. به دلیل دارا بودن ابعاد و حجم کم میتوان در آشپزخانه بین کابینت ها آنرا نصب نمود، و از مزیت های منحصر بفرد پکیج استفاده مستقل هر واحد از این نوع سیستم گرمایشی می باشد. پکیج دیواری در ظرفیت حرارت دهی 22 تا 36 کیلووات مناسب استفاده در ساختمان هایی با حداکثر 300 مترمربع، و پکیج های زمینی به دلیل تامین حجم بیشتر آبگرم در ساختمان های چندطبقه و با متراژ بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند. برای خرید پکیج گرمایشی به ظرفیت حرارت دهی آن باید توجه نمود و با توجه به متراژ ساختمان و موقعیت جغرافیای محل طرفیت متناسب با نیاز را انتخاب نمود، همچنین به علت قرار گیری در فضای داخلی شکل ظاهری دستگاه از اهمیت ویژه ای برخودار است. از این مدل سیستم های گرمایشی ساختمان می توان در منازل مسکونی، آبدارخانه ها و ادارات بهره مند شد.

سیستم های گرمایشی ساختمان

هیتر گازی و گازوئیلی

یکی دیگر از انواع سیستم های گرمایشی ساختمان هیتر ها هستند که این مدل از تجهیزات حرارتی در دو مدل گازسوز و گازوئیل سوز تولید و در بازار موجود می باشند، درون هیتر از یک فن دمنده استفاده شده که گرمایشی ایجاد شده را به اطراف دستگاه منتقل می کند. هیترها در ظرفیت حرارت دهی متنوعی تولید می شوند به طور عمده در محیط هایی نظیر بانک ها، رستوران ها، مساجد، سالن های اجتماعات از هیتر به عنوان سیستم گرمایشی و تامین هوای گرم بهره مند می شوند. هیترهای گازی و یا گازوئیل سوز در برخی مدل ها نیازی به راه خروجی و نصب دودکش ندارند بنابراین در مکان هایی که با محدودیت مواجه هستند میتوان از این سری سیستم های گرمایش ساختمان بهره مند شد، همچنین انرژی کمتری برای ایجاد هوای گرم مصرف می کنند. همچنین از ویژگی های منحصر بفرد هیتر گازی و گازوئیلی سطح ایمنی بالای آنهاست که احتمال خفگی با گاز و آتش سوزی در آنها به حداقل رسیده است. هیترها در مدل های فن دار، بدون فن و تابشی طراحی و ساخته می شوند که هنگام انتخاب و خرید این تجهیزات لازم است که متراژ ساختمان همچنین نوع سوخت مصرفی آن را در نظر داشت که بهترین خرید را با بالاترین بازدهی انتخاب کرده باشید.

سیستم های گرمایشی ساختمان

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

دلیل کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی | بررسی و مشاهده علت کند شدن دور موتور کولر آبی و راهکارهای پیشنهادی مجله دماپویا برای رفع آن و راه های افزایش دور کولر آبی

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x