سه‌شنبه , 3 آگوست 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > راهنمای محاسبه و انتخاب مشعل

راهنمای محاسبه و انتخاب مشعل

در این مقاله به راهنمای محاسبه و انتخاب مشعل پرداخته ایم. این سری از سیستم های گرمایشی در مصارف مختلف به منظور تامین گرمایش و حرارت مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به کاربرد گسترده ای که این تجهیزات دارند لازم است که برای اجرا به طور دقیق ظرفیت مورد نیاز آن محاسبه شود.  برای انتخاب مشعل مورد نیاز لازم است برخی پارامترها از قبیل ظرفیت حرارتی، نوع سوخت مشعل، دبی و نوع کنترل آن می باشد. برای بهترین راهنمای محاسبه مشعل و انتخابی مقرون به صرفه، لازم است وزن سوخت مصرفی آن در نظر گرفته شود شما می توانید طریقه محاسبه آن را در ادامه مطالعه نمایید .

طریقه محاسبه مشعل مناسب

به منظور محاسبه و انتخاب مشعل لازم است برخی فاکتورها و عوامل را در نظر داشت که از این طریق مشعل مورد نیاز با ظرفیت مناسب را انتخاب و خریداری نمود. با توجه به نیاز بازار شرکت های بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع مشعل در حال فعالیت هستند و سالانه میلیون ها دستگاه تولید و روانه بازار رقابت می کنند. از برندهای مطرح می توان به مشعل ایران رادیاتور اشاره داشت که مطابق جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته شده است. برای تامین حرارت دیگ یا بویلر از مشعل استفاده می شود و مشعل متناسب با ظرفیت حرارتی باید به طوری انتخاب و محاسبه مشعل انجام شود تا در مواقع استفاده از آن ظرفیت مورد نیاز را تامین نماید

وزن سوخت مصرفی بر حسب کیلوگرم بر ساعت می باشد که با توجه به قدرت حرارتی بویلر یا دیگ، ارزش حرارتی سوخت مشعل و راندمان مشعل بین 70 تا 95 درصد بدست می آید .

Burners-damapouya

ظرفیت حرارتی و وزن سوخت مصرفی مشعل طبق فرمول روبرو محاسبه می شود. به این صورت که ظرفیت حرارتی دیگ بر حاصلضرب ارزش حرارتی سوخت در راندمان تقسیم می شود . واز این طریق میتوان محاسبه مشعل را انجام داد.

به طور مثال مقدار سوخت مصرفی مشعل مورد نیاز برای دیگ آبگرم با ظرفیت حرارتی 1000000 کیلوکالری بر ساعت kcal/hr با راندمان 90 درصد به صورت زیر محاسبه می شود.

این محاسبات برای مشعل گازی با ارزش حرارتی 10500 کیلوکالری بر ساعت به شکل زیر انجام می شود.

10500 × 0.9 ÷ 1000000 = 103.4 کیلوگرم بر ساعت

این محاسبات برای مشعل گازوئیلی با ارزش حرارتی 10750 کیلوکالری بر ساعت به شکل زیر انجام می شود.

  10750 × 0.9 ÷ 1000000  = 105.8 کیلوگرم بر ساعت

این محاسبات برای مشعل مازوتی با ارزش حرارتی 10900 کیلوکالری بر ساعت به شکل زیر انجام می شود.

10900 × 0.9 ÷ 1000000 = 101.93 کیلوگرم بر ساعت

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های تهویه مطبوع را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

کشور سازنده کولر گازی گری

کشور سازنده کولر گازی گری

کولر گازی اسپلیت گری ساخت کدام کشور است | آنچه باید درباره ی کشور سازنده کولر گازی اسپلیت گری بدانیم را در مجله دماپویا مشاهده نمایید

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x