پنج‌شنبه , 15 آوریل 2021
صفحه اصلی > دانشنامه تاسیسات > علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

یکی از مشکلات شایع که ممکن است حین عملکرد پکیج اتفاق بی افتد، بالا و پایین رفتن فشار پکیج است. همانطور که شاهد هستیم استفاده از پکیج گرمایشی به منظور تامین آبگرم مصرفی بهداشتی و آبگرم مورد نیاز مدار گرمایشی ساختمان به طور چمشگیری افزایش یافته و بدلیل سطح ایمنی بالا و همچنین کاهش اتلاف و هدررفت انرژی با استقبال فروانی از سوی کاربران روبه رو شده است. همانطور که از نامش پیداست پکیج با حرارت و گرمادهی سروکار دارد. زمانیکه دمای آب پکیج زیاد شود، افزایش فشار درونی را به همراه دارد. فشار درون پکیج به وسیله گیج فشار بر حسب بار و یااتمسفر سنجیده می شود.

زمانیکه شیر آب مصرفی و یا مدار گرمایشی باز می شود، دستگاه پکیج روشن شده و وظیفه گرم کردن آب ورودی به دستگاه را به عهده دارد. زمانیکه آب گرم می شود حجم آن نیز زیاد شده و همین امر سبب افزایش فشار دستگاه می گردد. فشار نرمال و مناسب بین 0.7 تا 1.5 بار برای تمامی مدل های پکیج گرمایشی در نظر گرفته شده است. اما گاهی اوقات حین عملکرد شاهد افزایش و یا کاهش فشار پکیج خواهیم بود. اما برخی عوامل و نکات در این امر دخیل هستند که با اطلاع از آنها می توان علت تغییر فشار پکیج را بررسی و رفع نمود. سازنده های پکیج با بکارگیری قطعاتی به طور مداوم فشار پکیج را تنظیم و کنترل می کنند. اما گاهی اوقات بدلیل خرابی و اختلال در عملکرد سایر قطعات بکار رفته در پکیج، سبب بالا و پایین رفتن فشار پکیج می شوند. در تمامی پکیج ها گیج فشار یا همان مانومتر بکار رفته که به کمک عقربه فشار داخل دستگاه را به کاربر نشان می دهد. باید توجه داشت که حیطه ی نرمال می بایست بین 0.7 الی 1.5 بار باشد و در صورت کم و یا زیاد شدن از این اعداد باید علت را جستجو و بررسی نمود. دما پویا همراه باشید تا نکات و عواملی که باعث بوجود آمدن افت ویا افزایش و در نهایت تغییر فشار پکیج می شوند را بررسی و راهکارهای جهت رفع این مشکل ارائه دهیم.

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

خطرات بالا رفتن فشار پکیج

در شرایط عادی و طبیعی ممکن است مانومتر پکیج عددی بالاتر از 1.5 را نمایش دهد. در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری هرساله میلیون ها پکیج گرمایشی تولید و روانه بازار رقابت می کنند. تمامی پکیج ها با یک هدف یعنی تامین آبگرم مصرفی بهداشتی و آبگرم موردنیاز مدار گرمایشی طراحی و ساخته می شوند. زمانیکه آب ورودی به دستگاه گرم می شود باعث افزایش فشار پکیج نیز میگردد، سازنده های پکیج با استفاده از قطعاتی از قبیل شیرپرکن، منبع انبساط، برد فشار پکیج را تنطیم و کنترل می کنند. اما در برخی مواقع با خراب شدن و درست کارنکردن قطعات پکیج افزایش بار را به همراه دارد و خطرات بالا رفتن پکیج از قبل ترکیدگی لوله ها، خراب شدن منبع انبساط، خاموش شدن پکیج، سرریز شدن آب را به همراه دارد. در ادامه به عوامل بالا رفتن فشار پکیج اشاره خواهیم داشت.

  • خرابی یا باز بودن شیر پرکن پکیج

وظیفه ی شیرپرکن پکیج تامین آب مورد نیاز سیستم است. زمانیکه پکیج گرمایشی را روشن و راه اندازی میکنیم با باز کردن شیرپرکن آب مورد نیاز آن تامین می شود. یکی دیگر از وظایف شیر پرکن پکیج تنظیم فشار آب پکیج است. زمانیکه آب ورودی به رادیاتور ها و یا آب مصرفی بهداشتی با فشار کمی در جریان باشد، شیر پرکن به کمک آن آمده و کمبود فشار را جبران می کند. پس با توجه به عملکرد شیر پرکن می توان به این نتیجه رسید که حجم آبگیری پکیج تاثیر مستقیمی در افزایش و یاافت فشار پکیج دارد. در صورت معیوب بودن شیرپرکن و اخلال در عملکرد آن باعث بالا وپایین رفتن فشار پکیج می شود.

  • خرابی شیر اطمینان یا شیر تخلیه

این قطعه در تمامی پکیج های گرمایشی بکار رفته و همانطور که از نامش پیداست وظیفه ی تخلیه و خروج بار اضافی پکیج را به عهده دارد و در نهایت تاثیر بسزایی در تغییر فشار پکیج دارا می باشد.. همانطور که اشاره شد حیطه نرمال فشار پکیج بین 0.7 تا 1.5 بار در تمامی مدل های پکیج است، اما زمانیکه مانومتر عدد 2 را نیز نشان دهد مشکل اساسی و پیچیده ای برای پکیج بوجود نمی آید. شیر اطمینان پکیج زمانیکه فشار دستگاه به 3 برسد وارد عمل شده و فشار اضافی را از قسمت خروجی شیر به بیرون هدایت می کند. اما گاهی اوقات بدلیل خرابی شیر اطمینان با عبور فشار پکیج از 3 بار وارد عمل نشده و همچنان افزایش فشار در دستگاه را خواهیم داشت. خطرات بالا رفتن فشار پکیج به دلیل خرابی شیر اطمینان سبب بروز مشکلاتی از قبیل ترکیدگی و با نشتی آب را به همراه دارد.

  • خرابی منبع انبساط پکیج

منبع انبساط یکی دیگر از قطعاتی ست که خرابی آن می تواند علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج باشد. منبع انبساط یک صفحه ی دیافراگمی است که وظیفه ی کنترل و تنظیم حجم و فشار آب درون سیستم را به عهده دارد. وجود این قطعه در انواع پکیج کاهش و یا افزایش فشار آب درون پکیج را تنظیم می کند. در صورتیکه منبع انبساط سوراخ و یا خراب باشد از شیرهواگیری مخزن به جای هوا آب خارج می شود، زمانیکه منبع انساط سوراخ و یا خراب شده باشد با افزایش فشار آب درون پکیج و بار فشار پکیج از 3 بار نیز گذر می کند.

خطرات پایین آمدن فشار پکیج

همانطور که در بالا اشاره شد تغییر فشار پکیج از اهمیت ویژه ای برخودار است. میزان فشار پکیج توسط مانومتر و یا گیج فشار بر حسب بار و یا اتمسفر نمایش داده می شود، تمامی مدل های پکیج روی بدنه دارایی پنلی برای نمایش دادن این آپشن در پکیج هستند. به طور طبیعی و نرمال در تمامی مدل های پکیج دیواری و زمینی صرف نظر از برند آن، می بایست عددی بین 0.7 تا 1.5 بار باشد. فشار پکیج ناشی از گرم شدن دمای آب ورودی به دستگاه است که افزایش حجم و در نهایت تغییر فشار را به همراه دارد. اما گاهی اوقات بنابه دلایلی تغییر فشار پکیج را شاهد خواهیم بود. مانند سایر سیستم ها اگر این اعداد در بازه ی نرمال نباشند خطرات پایین آمدن فشار پکیج مانند گرم نشدن آب، خاموش شدن دستگاه را به همراه دارد. در ادامه برخی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج را مورد بررسی قرار داده ایم. ابتدا افت فشار دستگاه را شرح خواهیم داد.

  • خراب بودن مبدل حرارتی

پکیج های گرمایشی برای گرم کردن آب ورودی به دستگاه از یک یا دو مبدل حرارتی بهره می برند. آب سرد ورودی به دستگاه با عبور از مبدل حرارت دمای لازم را بدست آورده و از مسیر خروجی به بیرون هدایت می شود. پس بنابراین آب ورودی به پکیج با مبدل حرارتی در تماس مستقیم بوده ، به همین جهت سالم و درست کار کردن مبدل نقش اساسی در گرم کردن آب و درنتیجه تنظیم فشار پکیج دارد. یکی دیگر از علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج خراب و یا سوراخ بودن مبدل حرارتی است. رسوب گرفتن و یا سوراخ شدن مبدل حرارتی باعث اخلال در میزان گرم شدن پکیج می شود به این صورت که آب مورد نیاز به میزان کافی گرم نشده و با دمای کمتری به مسیر خروجی هدایت می شود همین امر سبب افت فشار و پایین آمدن فشار پکیج می شود.

  • نشتی در مدار سیستم گرمایشی و یا اتصالات پکیج

یکی دیگر از دلایل تغییر فشار پکیج یعنی پایین رفتن آن نشتی و هواگیری سیستم های گرمایشی نظیر رادیاتور و یا حوله خشک کن ها می باشد. همانطور که می دانیم رادیاتور ها و حوله خشک کن آبگرم مورد نیاز مدار سیستم را از پکیج ها دریافت می کنند. اما گاهی ممکن است بدنه و یا شیرهای ورودی وخروجی رادیاتور و یا حوله خشک کن نشتی داشته باشند (حتی به میزان خیلی کم) که همین امر سبب پایین آمدن فشار پکیج می شود. آب پکیج از طریق لوله و اتصالات به مدار گرمایشی و شیر آب منتقل می شود، اگر به هر دلیل اتصالات و لوله ها دارای نشتی باشند و آب از آنها چکه کند دستگاه با افت فشار مواجه خواهد شد.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به صفحه دانشنامه تاسیسات سایر مقالات درباره سیستم های گرمایشی را مشاهده و بررسی نمایید .

این مطالب را نیز ببینید!

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار | مشاهده و بررسی راههای تشخیص خرابی و یا ترکیدگی تیوپ و نحوه ی تعویض تیوپ مخزن تحت فشار در مجله دماپویا

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ساهاکیان
ساهاکیان
1 سال پیش

درجه فشار به ۳ رسیده بود و چکه آب داشتم و با هواگیری شوفاژ ها از ۳ به ۲ رسیده درجه ولی پایینتر نمیآید. آیا نیاز به سرویس دارد یا جای نگرانی‌نیست؟

فخر
فخر
1 ماه پیش

با سلام و خسته نباشید
پکیج دومبدله ابران رادیاتور هستش وقتی دمای پکیج رو برای کم شدن گرما رادیاتور پایین میارم فشار گیج میاد پایین و روی عدد ۰.۹ ثابت میشه و وقتی که دمای پکیج برای زیاد شدن گرما رادیاتور بالا میبرم فشار گیج بالا میره و روی عدد ۱.۴ ثابت میشه
میخواستم بدونم طبیعی هستش یا نه

2
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx
()
x