spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

ایرواشر چیست

در این مقاله از مجله دماپویا سعی داریم به این موضوع بپردازیم که ایرواشر چیست و عملکرد آن به چه صورت است. درگذشته، پیش از آن که سیستم های سرمایشی مجهز و پیشرفته امروزی اختراع شوند، یکی از کارهایی که برای برودت هوا به کار گرفته میشد، پاچیدن آب بود. در واقع فرایند انجام این عمل به این صورت بود که هوای موجود در یک محیط و آب دریافتی به کمک نازل هایی که به آن ها نازل های اسپری گفته میشد، در تماس با یکدیگر قرار گرفته و سپس هوای خنکی ایجاد میشد. این هوا به کمک یک فن از مرکز اسپری آب مکش می شد که از جمله منابع آب اسپری، تشت های آب و یا سطوح خیس بودند. این تجهیزات به همراه با ترکیب شان با ملزومات دیگر، به ایرواشر معروف بودند. طبیعتا امروزه با پیشرفت تجهیزات و بکارگیری اجزای مدرن تر در طراحی و ساخت این سیستم، این امر با سهولت و در زمان بسیار کوتاه تری صورت میپذیرد. با ما همراه باشید تا به ساختار ایرواشر و عملکرد آن بیشتر بپردازیم.

نکات مهم درباره ایرواشر و عملکرد آن

برای آشنایی با ایرواشر و کاربرد آن لازم است نکاتی را در نظر داشت که به آن ها اشاره خواهیم داشت. به طور کلی سیستم های تهویه مطبوع، تجهیزاتی ضروری در تاسیسات ساختمان محسوب می شوند که برای تغییر دمای محیط های بسته به کار می روند تا دمای آن را مطابق دلخواه ساکنان تغییر داده و هوایی مطبوع را فراهم نمایند. از این رو سیستم ها و تجهیزات متنوعی در این زمینه طراحی و ساخته می شود که به عنوان یک نمونه از آنها میتوان داکت اسپلیت ها را نام برد. این دستگاه سرمایشی از سیستم هایی ست که به دلیل برخورداری از مزیت های متعدد، کاربرد گسترده ای داشته و همواره در زمینه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن دستگاه ایرواشر یا همان هواشور نیز از سری تجهیزات رایج و مورد استقبالی به شمار می آید و در حقیقت سیستمی است که از آن در جهت انجام امور مختلفی نظیر غبار گیری، رطوبت زنی، از میان بردن آلودگی و همچنین خنک سازی هوا استفاده می شود.

در رابطه با اینکه ایرواشر چیست و کاربرد آن می توان اشاره ای به برخورداری آن از قابلیت های گوناگون داشت. در واقع باید توجه داشت که این دستگاه، سیستمی دوگانه بوده؛ به معنا که ایرواشر توانایی تامین سرمایشی و همچنین گرمایشی را دارد و به صورت سیستمی مستقل می توان آن را به کار برد و دیگر نیازی به تهیه تجهیزات دیگر نخواهد بود. همچنین به دلیل قدرت بالای فیلترهای آن و تاثیری که در افزایش میزان رطوبت هوای ورودی دارد، هوا را به صورت مستقیم در تماس با قطرات آب قرار می دهد. بدین شیوه تبادل حرارتی و جرمی را میان آب و هوا ممکن می کند. علاوه بر تمامی این ها، ایرواشر از این قابلیت برخوردار است که می تواند با اسپری کردن آب با تعیین درجه مورد نیاز، میزان دمای هوای ورودی را به نسبت دمای آب اسپری شده برساند. با این توانایی می توان آن را در مکان های مختلف و تمامی فصول به کار گرفت و به جهت تهویه هوا مورد استفاده قرار داد. در ادامه مطلب با هم نگاهی به تاریخچه اینکه ایرواشر چیست و کاربرد آن خواهیم انداخت.

تاریخچه ایرواشر

در جهت آشنایی بیشتر با این نوع از تجهیزات می توان ابتدا نگاهی به کاربرد و مشخصه های فنی آن داشت. پیش از هر چیز لازم به ذکر است که قدمت این دستگاه به یک قرن پیش برمی گردد؛ این امر نشان از کاربرد گسترده آن دارد. در واقع آن زمان شخصی به نام Willis-Carrier برای اولین بار یک سیستم تهویه هوای مطبوع را طراحی کرد که از آن به منظور خنک کردن هوا و عبور آن از میان لوله های آب سرد استفاده می شد در نهایت بعدها carrier پلن های دیگری را طراحی و آن ها را به مرحله پیاده سازی و اجرا در آورد. به این طریق که هنگام تماس مستقیم هوا با آب سرد، دستگاه بتواند روند مربوط به عملکرد خود را ارتقا داده و بهبود ببخشد و سپس میزان رطوبت هوا را نیز کاهش دهد. از طرفی دیگر هم بتواند آب خنک را به حالت اسپری در هوا پخش کند. و به این ترتیب این دستگاه برای نخستین بار ساخته و به کارگرفته شد.

اجزای تشکیل دهنده ایرواشر

بررسی مشخصه های فنی و ساختار کمک خوبی به این موضوع می کند که بدانیم ایرواشر چیست و کاربرد آن چگونه است. به این واسطه نیز خریداران میتوانند در نهایت تجربه خریدی متناسب با نیاز و موفق را داشته باشند. لازم به ذکر است از آنجا که این سیستم دارای کارایی های متعددی می باشد، به همین میزان نیز می توان آن را از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد. به طور کلی ایرواشر دستگاهی با قابلیت مشابه به کولر آبی است که از طریق اسپری کردن آب در هوای محیط باد خنک را برای آن فضا مهیا می کند و در فصل زمستان نیز با عبور دادن باد از راه کویل، به وسیله آبگرم موتورخانه هوای اطراف محیط را گرم می کند. در واقع این نوع سیستم به دلیل قابلیت های منحصر به فردی که دارد، مورد استفاده چهار فصل سال قرار می گیرد.

در خصوص آشنایی بیشتر در رابطه با این که ایرواشر چیست و کاربرد آن است، بررسی و شناخت تمامی قطعات و اجزای به کار رفته در آن موضوع حائز اهمیتی می باشد. این دستگاه بر اساس اینکه به صورت کاملاً مستقل یا در ارتباط با سایر سیستم های تهویه مطبوع به کار برده می شود، از اجزایی مانند فن، نازل ها، فیلتر تصفیه هوا، دیفیوز، تیغه های قطره گیر و کویل آب گرم تشکیل می شود و همچنین یکی از اصلی ترین اجزای این دستگاه یک عدد محفظه بوده که در داخل آن تعدادی نازل برای اسپری کردن آب وجود دارد. یک قسمت جدا کننده نیز در سیستم به منظور تفکیک کردن آب و هوا در بخش خروجی تعبیه شده است. تمامی نازل هایی که در دستگاه ایرواشر به کار برده شده اند، از میزان ظرفیت پاشش آب چیزی حدود 1/1 تا 2 گالن در دقیقه برخوردار بوده که گفتنی است که محفظه ی آن نیز در ناحیه مکش فن نصب می گردد. علاوه بر این یک قطعه هم در درون سیستم تعبیه می شود که از آن برای تجمیع کثیفی های به جا مانده از آب های اسپری شده و ذرات معلق در هوا میتوان بهره گرفت. در ادامه به آشنایی بیشتر با بخش های اصلی و تشکیل دهنده در جهت تکمیل اطلاعات اینکه ایرواشر چیست و کاربرد آن، خواهیم پرداخت.

قسمت های تشکیل دهنده دستگاه ایرواشر

اتاقک کویل: از جمله مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده دستگاه ایرواشر اتاقک کویل می باشد که به عنوان محل ورودی هوا پس از عبور از دریچه ها به کار برده می شود. با توجه به نوع کارکرد ایرواشر، چنانچه بخواهیم برای دستگاه میزان هوای گرم خروجی را در نظر بگیریم لازم است هوا از کویل گرم عبور کند. اما اگر از آن هوای گرم درخواست کنیم لازم است هوا از میان آب سرد اسپری شده عبور نماید. شایان ذکر است که کویل های تعبیه شده در ایرواشر، لوله هایی از جنس مس هستند که فقط آب گرم از داخل آن ها جریان دارد.
اتاقک اختلاط: اتاقک اختلاط به یک فیلتر آلومینیومی گفته می شود که هوا پس از عبور از اتاقک کویل از آن عبور می نماید. اغلب از اتاقک اختلاط برای تصفیه هوا و جذب انواع ذرات معلق و گرد و غبار استفاده می شود.
اتاقک فن: از دیگر قسمت های مهم و اصلی دستگاه ایرواشر اتاقک فن است که در نهایت هوا پس از عبور از اتاقک اختلاط یا همان فیلتر به واسطه فن های تعبیه شده به درون کانال های مورد نظر ارسال می شود.

تمامی اجزا و قطعات به کار برده شده در ایرواشر کیفیت و مرغوبیت ویژه ای دارند و ناگفته نماند که قیمت مقرون به صرفه ای داشته و جهت مصارف مختلفی می توان آن را به کار گرفت. به منظور تامین سرمایش و گرمایش ایرواشر به تنهایی برای محیط کافی بوده و دیگر نیاز به تهیه دستگاهی مجزا نخواهید داشت.

نحوه عملکرد ایرواشر در حالت گرمایش

با توجه به قابلیت دوگانه این دستگاه می توان در زمینه این موضوع که ایرواشر چیست و عملکرد آن، به نحوه عملکرد گرمایش آن نیز پرداخت. تامین گرمایش این سیستم تهویه مطبوع به این صورت بوده که با برخورداری از کویل های آب گرم به شکل لوله های مارپیچی که درون آن تعبیه شده انجام می گیرد و بواسطه ی لوله کشی ساختمان به موتورخانه یا پکیج گرمایشی متصل می شود. در این دستگاه به طور هم‌ زمان با جریان پیدا کردن آب گرم در کویل ها، فن هوا نیز از روی لوله های گرم کویل عبور کرده و با بالا بردن میزان دما، هوای گرم را به درون محیط ساختمان هدایت می کند. البته در مدل کوچک این دستگاه ممکن است ایرواشر به جای اتصال به موتورخانه، به کمک لوله کشی به یک پکیج دیواری گاز سوز متصل شود. یکی از نکات مهم آن این است که عملکرد گرمایشی ایرواشر بسیار قدرتمند است؛ علت آن نیز این می باشد که از قدرت حرارتی بالایی برخوردار بوده و عملکرد آن نیز دقیقا مشابه هواساز می باشد. علاوه بر آن، در حین ایجاد گرمایش، فرایند تصفیه هوا را نیز به نحو احسن انجام می دهد و آلاینده ها و گرد و غبار را به دام فیلترها می اندازد تا محیط پاکسازی شود. در مواقع نیاز با تعبیه یک سری تجهیزات و امکانات رطوبت زنی می تواند تمامی مشکلات مربوط به خشکی هوا در فصل زمستان و عواقب مخربی که بر روی تنفس و پوست دارد، جلوگیری کند.

نحوه عملکرد ایرواشر در حالت سرمایش

در بررسی این موضوع که ایرواشر چیست و کاربرد آن می توان عملکرد سرمایش این دستگاه را نیز شرح داد تا با این قابلیت آن نیز آشنا شویم. شایان ذکر است که عملکرد کاملا متفاوتی با نوع تامین گرمایش آن دارد. زیرا در حالت ایجاد سرمایش همان‌طور که قبلاً هم گفته شد سیستم به شیوه کاملاً تبخیری (شبیه کولر آبی) عمل می کند. به این شیوه که تمامی نازل های تعبیه شده در آن، آب بر روی تمامی جریان های عبوری اسپری کرده و آن ها را به شکل ذرات پودری در می آورد. این در حالی است که از فشار بالایی نیز برخوردار است. ذرات پودری که بر اثر اسپری آب ایجاد شده اند و منتظر بخار شدن هستند، حرارت ایجاد شده را از هوای عبوری لوله ها گرفته و به این شکل دما را کاهش می دهند تا هوای ختک فراهم شود. به این طریق هوای خنک همانند حالت گرمایشی تصفیه شده و با آب تبخیر شده ترکیب می شود و باعث افزایش  رطوبت نسبی ایجاد شده خواهد شد. این نکته نیز حائز اهمیت است که در حالت ایجاد سرمایش، نمی توان رطوبت هوای سیستم را تنظیم کرد و ممکن است به مراتب میزان رطوبت موجود در محیط افزایش یابد. به همین دلیل می توان در تکمیل توضیحات اینکه ایرواشر چیست و کاربرد آن به چه صورت است، اضافه کرد که برای ایجاد هوای خنک در مکان های مناطق مرطوب مناسب نبوده اما در عوض برای محیط هایی با آب و هوای گرم و خشک کاربرد مطلوبی دارد.

در مجموع چنانچه نحوه ایرواشر و عملکرد آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم، باید در نظر داشت که این نوع سیستم سرمایشی گرمایشی برای تولید و ایجاد گرمایش بسیار کاربردی می باشد و با کمک دستگاه های مکملی مانند پکیج و بویلر می توان میزان هوای خروجی ایده آلی را به وسیله آن تولید کرد. همچنین ایجاد سرمایش این سیستم برای محیط های مرطوب و ساحلی توصیه نمی شود؛ زیرا ایرواشرها به طور هم‌ زمان توانایی از بین بردن رطوبت موجود در محیط و خنک کردن هوا را ندارند. در چنین شرایطی دستگاه هایی مانند سیستم هواساز، پکیج یونیت و… مناسب تر به نظر می رسند.

نصب و راه اندازی ایرواشر به چه صورت است؟

ایرواشر که سیستمی هوشمند، پیشرفته و مدرن محسوب می شود، با توجه به برخورداری آن از یکسری قابلیت ها توانسته در اروپا نیز به یکی از محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع تبدیل شود. این دستگاه که به تازگی وارد بازارهای مختلف نیز شده، با توانایی و راندمان قوی که در ترکیب تصفیه هوا و ایجاد مرطوب کنندگی دارد، توانست جایگاه قابل توجهی در بازار را به خود اختصاص دهد. در خصوص این مقاله و موضوع آن یعنی اینکه ایرواشر چیست و کاربرد آن، باید گفت علاوه بر آنکه این دستگاه یک مرطوب کننده متعارف محسوب می شود، میتوان از آن به جهت رطوبت درمانی نیز بهره برد. در واقع به مثابه یک دستگاه تصفیه هوا متعارف عمل می کند که می توان از آن برای حذف و فیلتر تمامی ذرات و مواد حساسیت زای مضر از هوا ایجاد هوایی پاک بهره برد. شاید به همین دلیل است که نصب و راه اندازی ایرواشر از جمله نکات حائز اهمیتی است که باید به آن توجه شود. به واقع می توان گفت قبل از راه اندازی و اجرای این سیستم، انتخاب محل نصب مناسب و راه اندازی دقیق آن اهمیت بسیار زیادی دارد.
بنابراین در جهت تکمیل اطلاعات این موضوع که ایرواشر چیست و کاربرد آن می بایست به هنگام انتخاب محل نصب ایرواشر نکات مهم زیر را مورد توجه قرار داد. به عنوان مثال حتماً باید توجه کافی به محل عبور تمامی کانال های هوایی رفت و برگشت سیستم داشت. یا اینکه از این بابت مطمئن شوید که تمامی اتصالات با دقت و ظرافت خاص خود انجام می گیرند. اگر قرار است ایرواشر برای یک آپارتمان نصب شود، بهترین انتخاب برای نصب آن بالای پشت بام است. همچنین گفتنی است که بهتر است برای سیستم های ایرواشر ساختمانی اتاقک کوچکی را در نظر بگیرید تا به این شیوه مانع از هدر رفتن انرژی شوید. نکته مهم دیگر این است که سطح زیر محل نصب ایرواشر دارای عایق رطوبتی باشد. فراموش نشود که حتماً در فاصله زمانی مشخصی نگاه و بازبینی به فیلتر نصب شده در ایرواشر داشته باشید و پیش از از استفاده و راه اندازی ایرواشر در زمستان، حتماً تمامی کویل های آب گرم بازرسی و کنترل شوند

نگهداری ایرواشر به چه صورت باید انجام شود؟

به طور عمده برای نگه داری ایرواشر لازم است مرتبا مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد تا تمامی قطعات و اجزای به کار رفته آن، عاری از هرگونه آلودگی و کثیفی باشند. انواع روش های بازرسی و کنترل ایرواشر به صورت زیر انجام می شود :
کنترل و بازرسی رطوبت گر ، کنترل خوردگی ، بازرسی، کنترل پرز، بخار روغن و کنترل بو

همه چیز درباره مزایا و معایب ایرواشر

تا این قسمت از مقاله به تمامی مطالب در خصوص آشنایی با اینکه ایرواشر چیست و کاربرد آن پرداختیم. حال برای تکمیل آن می توان اشاره ای داشت به مزایا و معایب ایرواشر. چرا که بواسطه ی شناخت مواردی مانند قیمت دستگاه، میزان انرژی برق مصرفی، نحوه ی عملکرد و غیره، در نهایت میتوان یک انتخاب بهینه و هوشمندانه را داشت. در این خصوص برای بررسی دقیق و ظریف مزایا و معایب ایرواشر پیشنهاد می کنیم انتهای مطلب ما را نیز مطالعه کنید.

معایب ایرواشر

پایین بودن میزان کیفیت و مطلوبیت جریان هوای خروجی از دستگاه ایرواشر
به کار بردن آب به عنوان سیال خنک کننده محیط
پایین بودن بازدهی و راندمان در شرایط اقلیمی خاص مانند مناطق مرطوب و ساحلی

مزایای ایرواشر

قیمت های اولیه مقرون به صرفه و هزینه های عملکرد بسیار پایین
تولید صدای بسیار کم
یک سیستم ایده آل و مطلوب برای اماکن بزرگ

همچنین شما مشتریان عزیز می توانید در ساعات اداری از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما در رابطه با خرید بهترین چیلر متناسب با محیط مورد نظر بهره مند شوید .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx