spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

چگونه کولر آبی را سرویس کنیم

در این مقاله قصد داریم به  مراحل سرویس کولر آبی و نکات لازم در این خصوص اشاره داشته باشیم. استفاده از سیستم تهویه مطبوع یکی از نیازهای اساسی همه ساختمان ها به شمار می آید. این سری از تجهیزات با ایجاد هوای خنک و مطبوع در محیط، و کاهش دما فضای اتاق را برای ساکنین دلنشین و مطلوب می کنند. یکی از رایج ترین سیستم هایی که در اکثر مناطق کشور به منظور تامین هوای مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد کولر آبی می باشد. با توجه به همین امر در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص طراحی  و ساخت انواع کولر آبی فعالیت دارند و سالانه میلیون ها دستگاه را روانه بازار رقابت می کنند. با این حال به دلیل تنوع برند شاید انتخاب بهترین نوع کولر آبی کمی دشوار به نظر برسد. از برندهای مطرح موجود در بازار می توان به کولر آبی آبسال اشاره نمود که به دلیل بهره مندی از اجزا و متریال با کیفیت در ساخت این سری از تجهیزات تهویه مطبوع از قدرت هوادهی و خنک کنندگی مطلوبی برخوردار هستند و با اطمینان خاطر می توان سالها از این مدل کولر آبی به منظور تامین هوایی مطبوع و دلنشین بهره مند شد.

video
play-rounded-outline

مراحل سرویس کولر آبی

به منظور انجام سرویس کولر آبی بهتر است در ابتدا نگاهی داشته باشیم به نحوه عملکرد کولر آبی همچنین شناخت اجزا مهم تشکیل دهنده ی آن. این سری از تجهیزات سرمایشی از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات ریز و درشتی درست شده اند که هماهنگی بین آنها سبب تامین هوادهی مطلوب و عملکرد صحیح آن می گردد. مجله دماپویا در مقاله ای به منظور راهنمایی در خصوص عیب یابی در کولر آبی ایراد و خطاهایی احتمالی حین شروع بکار کولر را مورد بررسی قرار داده که قبل از انجام سرویس کولر آبی با مراجعه به این صفحه می توان اطلاعات مفیدی در اختیار داشت. بعد از پایان فصل تابستان دیگر نیازی به استفاده از کولر آبی نیست و در نتیجه برای مدتی طولانی دستگاه خاموش می ماند. با شروع فصل گرما و استفاده از کولر آبی، توصیه می شود قبل از راه اندازی مجدد دستگاه نبست به انجام سرویس اجزای کولر اقدام نمایید. به منظور انجام این عمل لازم است که قطعات را دسته بندی نماییم. قطعاتی مانند بدنه، واسط تبخیری یا همان پدهای کولر، تجهیزات آبرسانی و تخلیه از اجزای ثابت و نگهدارنده کولر آبی بشمار می آیند. اجزای مکانیکی کولر نیز شامل فلوتر، پروانه یا همان فن دمنده، تسمه و پولی ها می باشند. علاوه بر این اجزا الکتریکی نیز در سیستم کولر آبی وجود دارند که مهم ترین آنها شامل واتر پمپ، صفحه کلید، مدارالکتریکی و ترمینال آن می باشد. به منظور انجام سرویس کولر آبی لازم است مراحل زیر انجام پذیرد.

  • قبل از انجام هر کار برق کولر آبی را قطع نمایید

کولر آبی جریان الکتریکی را دریافت و به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. قبل از انجام سرویس کولر آبی حتما باید جریان برق اصلی کولر آبی را قطع نمایید. متاسفانه هر ساله بر اساس بی احتیاطی مشکلات ناشی از برق گرفتگی در بین سرویسکاران و حتی افرادی که خود نبست به انجام این عمل اقدام نموده اند، رخ می دهد.

  •  تعویض پوشال ها و تسمه

واسط های تبخیری یا همان پوشال ها آب در چرخش مدار کولر آبی را در خود نگه داشته و با تبخیر آن هوای خنک را درون اتاقک کولر منتقل می کنند. بنابراین پوشال ها به طور دائم خیس هستند، و همانطور که می دانید محیط مرطوب فضای ایده آلی برای رشد کپک ها، باکتری ها و قارچ ها می باشد، که با روشن شدن فن دستگاه این عوامل بیماری زا به داخل اتاق منتقل می شوند. همچنین بعد از یک دوره استفاده از کولر آبی به مرور رسوبات آب درون پوشال ها جمع شده و همین امر باعث می شود که آب به خوبی از آنها عبور نکند. بنابراین تعویض پوشال ها امری مهم و ضروری در سرویس کولر آبی به شمار می آید. تسمه رابط بین پولی و الکتروموتور است و جریان ایجاد شده موتور را به پولی منتقل کرده و فن دستگاه را به چرخش در می آورد. تسمه کولر آبی بعد از مدتی پوسیده شده و همین امر سبب ایجاد صدا در دستگاه حین عملکرد می شود، که نیاز است تسمه را متناسب با شماره ی روی آن برای کولر آبی خریداری نمایید به طوریکه نه خیلی سفت و محکم باشد که به موتور و پولی فشار وارد کند، و نه اینکه آویزان باشد که با روشن شدن موتور جدا شود.

  • بررسی دریچه خروجی کولر آبی

یک طرف اتاقک کولر آبی دریچه خروجی آن طراحی شده که به واسطه ی آن هوای ایجاد شده به کانال کشی ساختمان و در نهایت به محیط داخلی منتقل می گردد. به طور عمده دریچه و محفظه ی کانال با پارچه ای از جنس برزنت پوشیده شده است. برزنت دریچه در معرض هوای آزاد قرار دارد و به مرور پوسیده و مخدوش می گردد، به همین دلیل حجم زیادی از هوای خنک از طریق این پارگی ها به بیرون منتقل می شود. قبل از راه اندازی دستگاه بهتر است هنگام سرویس کولر آبی در صورت خراب بودن پارچه برزنتی نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. همچنین ممکن است حین عملکرد کولر آبی و در اثر لرزش، دستگاه مقداری جابه جا شده باشد و دریچه خروجی با کانال هم راستا نباشند و مقداری هوای خنک از این طریق هدر رود.

  • شستشوی کولر آبی 

کولر آبی به طور عمده در فضای باز و بیرون از محیط ساختمان نصب می شود و از طریق کانال کشی ساختمان هوای خنک ایجاد شده را به محیط اتاق منتقل می کند. در صورتیکه در فصل زمستان از کاور مناسب برای پوشاندن کولر آبی استفاده نکرده باشید مقدار زیادی گرد و غبار درون اتاقک و روی فن کولر آبی جمع شده که به محض روشن شدن دستگاه، آلودگی ها از طریق دریچه کولر درون فضای داخلی پخش می شود. بنابراین در این مرحله از سرویس کولر آبی لازم است که محفظه ی داخلی کولر آبی را تمیز شستشو دهید. توجه داشته باشید که از تماس آب با سیم ها و الکتروموتور خودداری نمایید.

  • بررسی الکتروموتور و اهمیت آن در کولر آبی

جز اصلی و مهم کولر آبی که فرایند خنک کردن محیط را ایجاد می کند، موتور دستگاه می باشد، که عملکرد صحیح آن سبب افزایش راندمان دستگاه و در نهایت کاهش مصرف انرژی کولر آبی را به همراه دارد. در این مرحله از سرویس کولر آبی لازم است که گرد و غبار روی موتور را بوسیله ی پارچه را بُرس نرم پاک نمود و به اندازه ی کافی محل اتصالات و پیچ ها، و همچنین یاتاقان های بکار رفته در موتور را روغن کاری کرد. به منظور افزایش طول عمر موتور لازم است که بعد از چند ساعت روشن بودن متوالی دستگاه لازم است آن را خاموش نمود.

  • بررسی عملکرد واتر پمپ و مدار آب کولر آبی

واتر پمپ وظیفه ی پمپاژ آب و انتقال آن به سه راهی و ناودانی ها، همچنین پر کردن تشتک اتاقک کولر را به عهده دارد، و از این طریق پوشال ها به طور دائم خیس می مانند و همواره هوایی خنک و مطلوب را به محیط منتقل می کنند. کولر آبی آب مورد نیاز خود را از طریق شلنگ که به لوله ی آب ساختمان متصل شده دریافت می کند. میزان ورود آب به داخل اتاقک باید به حد کافی باشد به این صورت که اگر بیشتر از مقدار مصرفی دستگاه باشد آب از زیر کولر سرریز شده و سبب هدررفت آن می شود. اگر آب ورودی به دستگاه کم باشد واتر پمپ کولر آبی می سوزد. به همین جهت برای تنظیم مقدار آب مصرفی کولر آبی از شناور استفاده شده است. زمانیکه آب درون تشتک به میزان کافی پر شده باشد شناور بالا رفته و مجرای ورودی آب را می بند. در این قسمت از سرویس کولر آبی بهتر است قبل از راه اندازی جرم و رسوبات سه راهی و ناودانی ها را تمیز کنیم، همچنین از سالم بودن شناور اطمینان حاصل کرد.

نکات قابل توجه قبل از راه اندازی کولر آبی

با توجه به آنچه که در خصوص سرویس کولر آبی گفته شد و با طی کردن تمامی مراحل اکنون کولر آماده ی راه اندازی و روشن شدن است. قبل از روشن کردن کولر آبی فلکه ی آب را باز کرده و کلید واتر پمپ را فشار دهید و اجازه دهید پوشال ها به خوبی خیس شوند و تشتک نیز پر شود، مرحله ی بعد روشن کردن دکمه ی دور کند و تند کولر آبی باشد. و به این ترتیب می توان از صحت عملکرد دستگاه بعد از سرویس کولر آبی اطمینان حاصل نمود. بعد از فصل پایان فصل تابستان به منظور افزایش عمر دستگاه بهتر است آب کف را برای جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی کف کولر آبی آن را تخلیه نمود، همچنین از کاور مناسب برای پوشش بدنه و محافظت از آن در برابر نور خورشید و باران استفاده نمود.

1 نظر

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
sara
sara
1 سال پیش

سایت خیلی خوبی دارید 
امیدوارم موفق باشید

1
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx