گرمایشی

عملکرد پمپ پکیج گرمایشی

در این مطلب به عملکرد پمپ پکیج اشاره داریم. وظیفه ی پکیج تامین آبگرم مصرفی، و آبگرم مورد نیاز سیستم گرمایشی می باشد، بنابراین باید قطعه ای در پکیج باشد که عمل سیرکوله کردن آب را انجام دهد و آن قطعه چیزی نیست جز پمپ پکیج، بدون شک یکی از مهمترین و گرانقیمت ترین اجزا در پکیج ها پمپ آن می باشد. امروزه استفاده از پکیج های گرمایشی در اکثر ساختمان های مسکونی و اداری به چشم میخورد. این سیستم ها دارای مزایای بیشماری از قبیل کاهش اشغال فضای مفید سازه، جلوگیری از هدررفت و اتلاف انرژی و سوخت های طبیعی، مقرون به صرفه واقتصادی می باشند که باعث شده استفاده از این نوع سیستم ها با استفبال فراوانی روبه شود. همانطور که اشاره شده یکی از مهمترین اجزای بکار رفته در این تجهیزات پمپ پکیج است.

وظیفه ی پکیج علاوه بر تامین آبگرم مصرفی بهداشتی برای کارهای روزمره، تامین آب رادیاتورها برای ایجاد گرما در فصل زمستان است. پس آب مورد نیاز سیستم باید همواره در حال چرخش باشد که رادیاتورها عملکرد درستی داشته باشند، عامل ایجاد این چرخه قطعه ذکر شده می باشد. این نوع پمپ ها در برندهای مختلفی با سطح کیفیت متفاوت در پکیج ها بکار رفته اند. لازم است برای اخذ قیمت مدل های مختلف پکیج دیواری بدانیم که یکی از مدل هایی که در بیشتر ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد پکیج دیواری است که با هدف تامین آبگرم مورد نیاز تولید و در دسترس می باشند. پمپ به صورت تک دور، دو دور و سه دور و یا دور متغییر موجود می باشند. همانطور که میدانید پکیج ها در دو نوع تک مبدل و دو مبدل عرضه می شوند. در پکیج های تک مبدل، پمپ فقط در حالت شوفاژ کار میکند و آب مورد نیاز مدار گرمایشی را به چرخش می اندازد، اما در مدل های دو مبدله، زمان استفاده از آبگرم بهداشتی، پمپ پکیج عمل کرده و آب را بین مبدل اصلی و ثانویه به گردش در می آورد، و در حالتی که پکیج آب رادیاتورها را تامین کند، این قطعه وارد عمل شده و چرخش آب مدار را به عهده دارد. در ادامه به عملکرد پمپ پکیج اشاره داریم.

عملکرد پمپ پکیج گرمایشی

تست خرابی پمپ پکیج گرمایشی

با اطلاع از عملکرد پمپ پکیج، بهتر از به مواری برای تعمیر و تست خرابی این قطعه در پکیج نیز اشاره داشته باشیم. وجود پمپ در انواع مدل های پکیج و نقش آن در چرخش آب مدار، لازم است که این قطعه از سطح کیفیت و دوام بالایی برخوردار باشد. وجود پمپ پکیج گرمایشی دارای مزایایی از قبیل صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش صدای جریان و عدم نیاز مدار به بای پس می توان نام برد. علاوه بر چرخش مناسب آب مورد نیاز سیستم گرمایشی، این قطعه افت فشار در مسیر لوله کشی را برطرف و باعث افزایش تبادل حرارت دستگاه می شود. اما مانند سایر قطعات این تجهیزات نیز ممکن است دچار خرابی و یا اخلال در عملکرد شوند، اما اگر پمپ بکار رفته از جنس مرغوب باشد طول عمر بالایی دارد و دیرتر دچار خرابی و استهلاک می شود. اگر پمپ دچار گرفتگی و گریپاژ باشد بعد از چند لحظه که سیستم شروع بکار کند به جوش امده و از شیر اطمینان و شیر هواگیری آب اضافی تخلیه می شود. در برخی مواقع پیش آمده که پمپ پکیج گرمایشی ضعیف شده و در حالت گرمایش قادر نیست آب مدار را تامین کند و قسمت هایی از رادیاتورها سرد هستند و یا اینکه دائم دستگاه خاموش و روشن می شود. بعد از اطلاع از عملکرد پمپ پکیج و تست خرابی آن میتوان در صورت بروز هر نوع ایراد نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

تست خرابی پمپ پکیج گرمایشی
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx