مقالات عمومی

مبدل ثانویه چیست

مبدل ثانویه و کاربرد آن در پکیج، در این مطلب با دماپویا برای معرفی این قطعه همراه باشید. اگر شما هم برای گرمایش ساختمان خود پکیج دارید و یا اینکه قصد خرید این تجهیزات را داشته باشید، بدون شک از سوی فروشنده پکیج تک مبدل و یا دو مبدل به شما پیشنهاد می شود. اما سوال اینجاست مبدل چیست و چه کاربردی در این سری از سیستم های گرمایشی دارد. پکیج به دلیل برخورداری از مزیت های متعدد به یکی از متداول ترین تجهیزات حرارتی در سازه های ساختمانی تبدیل شده است. پکیج ها نیز همانند سایر سیستم ها از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات ریز و درشتی تشکیل شده اند که کاکرد هریک روی عملکرد نهایی دستگاه تاثیرگذار است.

به منظور معرفی مبدل ثانویه و کاربرد آن ابتدا بهتر است به معرفی این قطعه بپردازیم و نقش مبدل در پکیج را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که اشاره شد پکیج ها وظیفه ی تامین آبگرم مصرفی ساختمان را به عهده دارند. برای انجام امور روزانه از قبیل شستشو، پخت و پز، آشپزی به طور مستقیم به آبگرم نیاز داریم، همچنین برخی سیستم های گرمازا از قبیل رادیاتور ها، فن کویل و یا داکت اسپلیت برای تامین هوای گرم نیاز به گردش آبگرم در مدار خود دارند. به همین جهت دستگاه انتخابی بهتر است قابلیت تولید کردن همزمان آبگرم بهداشتی مصرفی و آبگرم مدار گرمایشی را داشته باشد. که نقش مبدل ها اینجا مشخص می شود.

مبدل پکیج، از مهمترین بخش این دستگاه محسوب می شود، و وظیفه ی اصلی آن گرم کردن آب است. زمانیکه آب سرد وارد مدار پکیج می شود، مشعل ایجاد شعله می کند و حرارت لازم برای گرم کردن آب را فراهم می آورد. مبدل محفظه ای است که به طور مستقیم بالای مشعل پکیج قرار گرفته و شعله مستقیم با بدنه ی مبدل در تماس است. آب ورودی به دستگاه درون مبدل جریان می یابد و حرارت لازم را بدست آورده و بعد از داغ شدن وارد مسیر خروجی پکیج می گردد. بنابراین مشخص شد که آب درون مبدل گرم می شود. مبدل ها در دو نوع تک مبدل و دو مبدل موجود می باشند. در ادامه به تفاوت این دو و کاربرد مبدل ثانویه و کاربرد آن در پکیج می پردازیم.

کاربرد مبدل ثانویه در پکیج

مبدل های دو منظوره یا پکیج تک مبدله به تنهایی هم آب گرم مدار بهداشتی، و هم آبگرم مدار گرمایش ساختمان را تامین می کند. اما پکیج ها دو مبدل همانطور که از نامشان پیداست برای تامین گرمایش دو نوع مبدل دارند، مبدل اولیه یا اصلی که آب مدار گرمایشی را گرم می کند، مبدل ثانویه یا صفحه ای نیز آبگرم مصرفی ساختمان را تامین می کند. این سری از قطعات پکیج به دلیل تماس مستقیم با آب و شعله لازم است که به نوعی طراحی شوند که در برابر حرارت و رسوبات آب نیز مقاومت بسیار بالایی داشته باشند.

کاربرد مبدل ثانویه در پکیج

به طور معمول در ساختمان هایی که میزان آبگرم مصرفی زیاد است، توصیه می شود از پکیج های دو مبدله که مبدل ثانویه دارند استفاده شود. مبدل ثانویه تنها در پکیج های دومبدله بکار رفته و از جنس استیلنس استیل ساخته شده و از مقاومت بالاتری نسبت به مبدل اولیه برخودار است و میتوان برای رسوب زدایی از اسید استفاده نمود. و بعد از بارها رسوب زدایی با اسید هچنان کارایی مطلوبی دارد.

 مبدل ثانویه در مجاورت مبدل اصلی قرار گرفته و آب سرد ورودی به دستگاه در آن جریان دارد. درون محفظه ی مبدل اولیه نیز آب در تماس با شعله گرم می شود. به این ترتیب آب سرد موجود در مبدل صفحه ای با آبگرم موجود در مبدل اولیه در مجاورت هم قرار گرفته و به این ترتیب گرمای لازم را کسب می کند. به دلیل مقاومت بالایی که پکیج های دو مبدله در برابر رسوب پذیری دارند، عمدتا در شهرهایی که میزان املاح آب بسیار زیاد است از پکیج های دو مبدله استفاده می کنند. در همین راستا برندهای مطرح و معتبر بازار این مدل پکیج را تولید و روانه بازار رقابت می کنند. با مراجعه به لینک بهترین پکیج میتوانید برندهای مطرح و معتبر بازار که پکیج هایی تک مبدله و دو مبدله با سطح کیفیت بسیار بالا عرضه می نمایند، به منظور خریدی بهینه و هوشمندانه متناسب با نیاز آشنا شوید. با توجه به برخوداری از مزیت های متعدد به طور عمده پکیج ها دو مبدله بیشترین کاربرد را دارند.

نوع و ساختار مبدل ثانویه

با شناخت مبدل ثانویه و کاربرد آن در پکیج میتوانید خریدی هوشمندانه تر را تجربه نمایید. به عنوان مبدل صفحه ای نیز شناخته می شود. ساختار این مدل از مبدل های حرارتی به این شکل است که لوله های گرمایشی، در دو جهت مخالف از هم قرار گرفته اند. که آب سرد ورودی به محفظه مبدل ثانویه با قرار گرفتن در مجاورت مبدل اولیه گرم شده در مسیر خروجی جریان می یابد، آب سرد نیز در جهت مخالف در جریان است و بعد از گرم شدن مجدد وارد سیستم می گردد. این چرخه همچنان ادامه دارد و آبگرم مصرفی مورد نیاز را تامین می نماید. در تصویر زیر شماتیک کلی مبدل ثانویه پکیج و مسیر خروجی و ورودی آب سرد و گرم به محفظه ی مبدل را مشاهده می فرمایید.

مبدل ثانویه
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx