سرمایشی

کاهش مصرف برق در کولر گازی

یکی از دغدغه های افرادی که از سیستم های تهویه مطبوع برای ساختمان خود استفاده می کنند، هزینه های قبض برق آنها می باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم اشاره ای داشته باشیم به روش های کاهش مصرف برق در کولر گازی و راهکارهایی را در این خصوص ارائه دهیم. سیستم های سرمایشی به سبب کاربرد بالایی که در مکان های مختلف دارند، در سری های مختلفی تولید و عرضه می شوند. از آن ها به منظور تامین هوای تهویه مطبوع مورد نیاز کاربران، در طیف وسیع استفاده می شود. در میان محصولات موجود در بازار برای سرمایش، کولر گازی با توجه به قابلیت و راندمان بالایی که دارد، از پرفروش ترین ها به شمار می آید که به ویژه در مناطق شرجی از آن استقبال بالایی می شود.

برای بررسی عواملی که باعث کاهش مصرف برق در اسپلیت می شوند، ابتدا باید با ساختار و نحوه عملکرد آن آشنایی کافی داشته باشیم و نگاهی به کارکرد هر یک از قطعات به کار رفته در آن داشته باشیم. این محصول از دو یونیت تشکیل می شود که به آن ها یونیت خارجی (کندانسور) و یونیت داخلی (اواپراتور) گفته می شود. این دو بخش از طریق لوله های مویی هدایت کننده گاز مبرد به یکدیگر متصل می شوند. در یونیت خارجی یا کندانسور، اجزای مهمی مانند کمپرسور تعبیه می شود که وظیفه آن متراکم سازی گاز مبرد و آماده کردن آن برای چرخش در سیکل بعدی تبرید است. به کمک این فرایند هوای مطبوع ایجاد می شود. نوع کمپرسور در میزان مصرف برق کولر تاثیر مستقیمی دارد. علاوه بر نوع و نحوه کارکرد کمپرسور، کیفیت دیگر قطعات و نحوه عملکرد آنها در مقدار مصرف برق تاثیرگذار است. در نتیجه استفاده از محصول مناسب از یک برند معتبر با گارانتی و گرید انرژی A در برچسب مصرف، می تواند باعث کمتر شدن هزینه های قبض برق شود.

با توجه به موارد ذکر شده، می توان 5 روش کاهش مصرف برق کولر گازی را برشمرد. برندهای متعددی در ساخت و فروش این محصول با هم رقابت دارند که هر یک تلاش خود را به کار می گیرند با توجه به استانداردهای روز دنیا بهترین کولر را طراحی کنند و به بازار روانه کنند. سازنده های شناخته شده می کوشند تا محصول باکیفیتی را به دست مشتریان برسانند که هزینه برق و مصرفی انرژی پایینی داشته باشد تا به این منظور جایگاه فروش و برند خود در بازار را ارتقا دهند.

برای این منظور این شرکت های سازنده یکی از این فناوری های رایج را در ساخت اسپلیت به کار می گیرند که به آن اینورتر گفته می شود. کیت اینورتر این قابلیت را دارد تا مصرف برق را تا 60 درصد کاهش دهد که این رقم، عدد قابل توجهی است. یکی از مارک های صاحب نام ایرانی که از تکنولوژی های روز دنیا بهره می برد و همواره موفق بوده محصولات تهویه مطبوع کم مصرفی را بسازد، کولر گازی ایران رادیاتور است که بازدهی بسیار بالایی در برودت هوا دارد.

این برند طی سالیان اخیر یکی از موفق ترین و پرفروش ترین برندها در بازار ایران تبدیل شده است که سهم زیادی از فروش بازار را به خود اختصاص می دهد. در این مقاله از مجله دماپویا جهت استفاده ی بهینه از محصولات سرمایشی و گرمایشی راهکارهایی علمی و کاربردی را معرفی کرده ایم که به کاهش مصرف برق در کولر گازی کمک می کند. جهت صرفه جویی در میزان قبوض برق با ما همراه باشید .

برچسب انرژی کولر گازی

برچسب انرژی کولر گازی

ممکن است شما نیز برچسبی که بر روی محصولات برقی مانند انواع اسپلیت درج می شود را دیده باشید. این برچسب نشان دهنده ی عملکرد محصول از لحاظ مصرف انرژی است. این رده بندی از هفت حرف لاتین A تا G رتبه بندی می شود که معنای آن ها به این شکل بوده که رده A در آن کمترین میزان مصرف را نشان می دهد ولی در عین حال بیشترین بازدهی را دارد. از سوی دیگر حرف G نشان دهنده بیشترین میزان مصرف انرژی و کمترین بازدهی است. برای خرید کولر گازی پیشنهاد می دهیم مدل های مجهز به اینورتر آن را انتخاب کنید چرا که سطح مصرف انرژی آن در رده A یا B می باشد و در نتیجه مصرف آن معقول بوده و هزینه های گزاف برق را برای کاربران آن در پی نخواهد داشت.

اصولا نقش مثبت تکنولوژی اینورتر این است که متناسب با میزان مصرف، دور کمپرسور را افزایش و یا کاهش می دهد. به این خاطر علاوه بر افزایش عمر دستگاه، کمک موثری به کاهش مصرف برق کولر گازی هم می شود. گرید انرژی A و یا B با کمترین مصرف انرژی بیشترین میزان هوادهی و برودت در محیط را فراهم می کند. لازم به ذکر است که در اسپلیت های مجهز به کیت اینورتر دار، موتور با دور متغیر کار می کند و این قطعه ی نصب شده روی موتور به صورت مداوم دور موتور را تنظیم می کند. این تنظیم مکرر چرخش موتور میزان مصرف انرژی آن را کاهش می دهد.

ظرفیت کولر گازی

ظرفیت کولر گازی

ظرفیت کولر گازی را بر حسب واحد BTU (بی تی یو) بر ساعت محاسبه می کنند؛ BTU واحد حرارتی بریتانیا جهت ارزیابی مقدار انرژی مورد نیاز برای هوادهی سرمایشی و گرمایشی می باشد که در واقع برای اندازه گیری انرژی به عنوان واحد به کار می رود. یکی از نکات اساسی در انتخاب صحیح کولر گازی، تناسب ظرفیت آن با نیاز محیط مورد نظر است و این واحد باید کل مساحت فضا را پوشش دهد. به این شکل می توانید میزان مصرف برق دستگاه خود را تا 20 درصد کاهش دهید.

برای بررسی آن که چطور می توان مصرف انرژی کولر گازی را کاهش داد، باید بدانیم که فرمول کلی انتخاب ظرفیت کولر گازی به این صورت است که مثلا در طبقه آخر ساختمان که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد، باید به ازای هر متر مربع از مساحت اتاق یا سالن 700 یا 800 BTU ، در طبقات میانی ساختمان به ازای هر متر مربع از مساحت مورد نیاز 400 یا 500 BTU ظرفیت سرمایشی برای اسپلیت را در نظر داشته باشید. شما با خرید کولر گازی که توان هوادهی کل محیط را داشته باشد، می توانید در کاهش مصرف برق کولر گازی و کاهش هزینه های گزاف برق کمک موثری داشته باشید.

تنظیم دما کولر گازی

تنظیم دما کولر گازی

روش دیگری که در زمینه کاهش مصرف برق موثر است، تنظیم دمای کولر گازی با دمای محیط می باشد. همواره برای تهیه این سیستم تهویه مطبوع در نظر داشته باشید که دستگاه را باید در دمایی تنظیم کنید که محیط مورد نظر شما نه خیلی سرد و نه خیلی گرم شود و در درجه مطلوب شما عمل کند.

به صورت کلی بهترین دما در شهرهایی که آب و هوایی بسیار گرم و شرجی ندارند، بین 24 الی 26 درجه سانتیگراد است. البته گفتنی است که ترموستات در این دما بهترین عملکرد را خواهد داشت و در صورتی که دمای دستگاه خیلی بالا باشد، کمپرسور دستگاه خاموش می شود و مصرف دستگاه به شدت افزایش خواهد داشت .

سرویس کولر گازی

سرویس کولر گازی

فیلترهایی چند لایه ای که در ساخت کولر گازی به کار می رود، تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف برق کولر گازی دارند. در صورتی که سرویس کولر گازی به تعویق بیافتد و در انجام آن اهمال کاری شود، این فیلترها به انواع ذرات معلق و آلاینده های مختلف آلوده خواهد شد و عملکرد کولر افت می کند. در نتیجه راندمان آن در هوادهی می یابد. به عبارت دیگر، همواره جهت بهبود هوادهی محصول لازم است نسبت به تمیز کردن فیلترها و نظافت آلاینده ها و گرد و غباری که در طی مصرف بر آن جمع می شود آن اقدام شود که بدین طریق هوای خنک تری برای محیط فراهم خواهد شد.

به این ترتیب پیشنهاد می شود که طی دوره های معین و به صورت منظم فین و کویل پنل خارجی را عم علاوه بر فیلترهای به کار رفته در کولر مورد نظافت قرار دهید. با این کار کاهش مصرف برق در کولر گازی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر آن، نیاز است که حجم گاز مبرد و نشتی احتمالی آن را هم چک کینید؛ در صورت نشتی، حجم گاز مبرد پایین می آید و باعث تحمل فشار مضاعف کمپرسور و دیگر قطعات دستگاه می شود. همچنین حین عملکرد میزان مصرف برق را افزایش می دهد. در این راستا بهتر است هنگام سرویس اسپلیت، از سالم بودن قطعات آن اطمینان کافی را داشته باشید.

موقعیت نصب کولر گازی

علاوه بر موارد گفته شده، نحوه و موقعیت نصب اسپلیت نیز یکی دیگر از روش های رایج کاهش مصرف برق در کولر گازی محسوب می شود. اهمیت آن از این جهت است که قرار دادن اواپراتور (یونیت داخلی) در طول اتاق و وجود فضای کافی برای چرخش هوا، راندمان آن را افزایش داده و دستگاه با فشار کمتری برای تامین هوای مطبوع مورد نیاز، عمل می کند. به منظور بیشتر کردن میزان سرمایش، توصیه این است که کولر گازی 40 الی 50 سانتی متر پایین تر از سقف نصب شود.

در رابطه با نصب پنل خارجی یا همان کندانسور نیز بهتر است که آن را حتما در هوای آزاد و بیرون از محیط قرار دهید. اغلب حیاط، بالکن یا پشت بام را برای نصب آن در نظر می گیرند. نکته حائز اهمیت ان است که پشت پنل هوای آزاد به خوبی در جریان باشد. همچنین در صورتی ممکن با نصب سایه بان روی پنل خارجی خود از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری نمایید تا راندمان دستگاه و عملکرد هوادهی آن افت نکند.

پنل داخلی طبیعتا همواره درون محیط نصب می شود و در این خصوص نیز بهتر است رو به روی محل نشیمن ساکنین را انتخاب کنید؛ تا هوای خنکی که توسط پنل داخلی به محیط منتقل می شود در بهترین جا هدایت شود. همچنین توصیه می شود لوله های رابط بین پنل داخلی و خارجی دارای عایق مناسب باشند .

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx