spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

اینورتر چیست

اینورتر چیست، در این مقاله قصد داریم به معرفی اینورتر و کاربرد آن در اسپلیت را مورد بررسی قرار دهیم. میتوان گفت پیشرفت تکنولوژی تاثیر بسزایی در زندگی بشر داشته و همواره سیستم ها و ابزار مدرن و پیشرفته ای طراحی و ساخته شده و در اختیار افراد در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. با افزایش جمعیت همچنین استفاده ی بی رویه از انرژی الکتریکی و اثرات منفی بر محیط زیست، دوستداران زیست محیطی به کمک آمده و راه هایی برای حل این معضل ارائه داده اند، که توسط شرکت های سازنده ی لوازم الکترونیکی با استقبال چشمگیری مواجه شده و از این تکنولوژی به منظور کاهش مصرف برقی در اکثر لوازم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. اما اینورتر چیست و نحوه ی عملکرد این تکنولوژی به چه صورت است، با گروه فنی مهندسی دماپویا همراه باشید.

اینورتر چیست

اینورتر و کاربرد آن

برای بررسی اینورتر و کاربرد آن در سیستم های الکتریکی متفاوت نگاهی داریم به عملکرد و ویژگی این قطعه الکترونیکی و اهمیت استفاده از آن در موارد مختلف. اینورتر Inverter جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند. به این صورت که با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور آن را به گردش در می آورد و یا آن را راه اندازی می کند. کار اینورتر معکوس کردن برق AC به DC است و در فرکانس و ولتاژ خروجی دستگاه بدون تغییر در گشتاور موتور تغییر ایجاد می کند، اینورتر ها از نظر ورودی به دو دسته تکفاز و سه فاز طراحی و ساخته شده اند که در نهایت خروجی همه ی انها سه فاز می باشد. از تکنولوژی اینورتر در سیستم هایی نظیر انواع کولر گازی، کامپیوتر و لپ تاپ، انواع مدل های پمپ آب، آسانسور و جرثقیل، نوارهای نقاله، لوازم الکترونیکی منزل مانند یخچال و لباسشویی برای کاهش مصرف برق و در نتیجه افزایش راندمان دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. در تقسیم بندی نوع اینورترها فاکتورهایی از قبیل زمینه ی کاربرد آن، برند، شکل موج تولیدی، و در نهایت ورودی آن نقش دارند. به طور عمده این سیستم های هوشمند میزان بار الکتروموتور را تشخیص داده و متناسب با آن ولتاژ و فرکانس ورودی به موتور را کنترل می کند. از مزایای بکارگیری اینورتر در سیستم های الکترونیکی میتوان به کاهش مصرف انرژی، کاهش راه اندازی و در نتیجه طولانی شدن عمر الکتروموتور، حفاظت از سیستم در برابر اضافه بار اشاره نمود. در حال حاضر یکی از کاربردهای اصلی و مهم اینورتر در کولر گازی اسپلیت است که در ادامه از مزایای اینورتر و کاربرد آن در کولر گازی، و مزایای مدل های اینورتر نسبت به معمولی و ویژگی های آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کاربرد اینورتر در کولر گازی اسپلیت

بعد از اطلاع از ساختار اینورتر و کاربرد آن در سیستم های تهویه مطبوع از جمله کولر گازی اشاره داریم. کولر گازی با استفاده از جریان برق شروع بکار کرده و کمپرسور دستگاه روشن و گاز مبرد دورن محفظه را فشرده و به مایع تبدیل می کند. این مایع دمای ایجاد شده را از طریق لوله های مسی به پنل داخلی منتقل، و از این طریق دمای اتاق را خنک می سازد. به طور معمول در کولر گازی های معمولی که از سیستم Inverter بهره نمی برند، برای کنترل و دور الکتروموتور متناسب با جریان برق از ترموستات استفاده می کنند. ترموستات های بکاررفته در اسپلیت های معمولی به این صورت عمل می کند که هوای برگشتی از فضای اتاق را مورد بررسی و سنجش قرار داده و با رسیدن درجه دمای کولر گازی که توسط کاربر مشخص شده، جریان برق کمپرسور را قطع و وصل می کند.

برای راه اندازی مجدد دستگاه و شروع بکار کردن کمپرسور به انرژی الکتریکی بیشتری نسب به راه اندازی اولیه نیاز دارد که همین امر در نهایت سبب افزایش مصرف برق می گردد. در نتیجه می توان گفت خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه سبب افزایش استهلاک قطعات و از همه مهمتر کمپرسور آن می شود. شرکت های سازنده ی کولر گازی به منظور حل این مشکل و افزایش بازدهی این سری از سیستم های تهویه مطبوع از تکنولوژی اینورتر در ساخت اسپلیت ها بهره می برند. سیستم اینورتر یک برد الکترونیکی است که روی کمپرسور کولر گازی نصب شده و وظیفه ی تنظیم و کنترل قدرت و دور الکتروموتور را به عهده دارد. نحوه ی عملکرد کولر گازی اینورتر و معمولی به یک شکل بوده و تنها تفاوت آنها اضافه شده این قطعه ی الکترونیکی در کولر گازی اینورتر می باشد. اینورتر در کولر گازی از روشن و خاموش شدن مکرر دستگاه جلوگیری بعمل می آورد. همانطور که اشاره شد زمانیکه دمای محیط با دمای تنظیم شده دستگاه یکی شد دور موتور یا همان گشتاور آن کاهش می یابد، و از قطع و وصل شدن مجدد جریان برق جلوگیری می نماید. همین ویژگی اینورتر و کاربرد آن در اسپلیت ها مصرف برق را به شدت کاهش می دهد.

به این ترتیب میتوان برتری کولر گازی اینورتر را مشخص نمود. یکی از مزیت های اصلی وفاحش در خصوص این مدل کولر گازی کاهش مصرف برق و درنهایت افزایش راندمان آن میتوان اشاره نمود. که با توجه به هزینه های گزاف قبض برق، نظر بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده و در حال حاضر بیشترین فروش را به خود اختصاص داده اند.

کیت اینورتر

مزایای کولر گازی اینورتر

همانطور که اشاره شد یکی از هدف های اصلی بهره مندی از تکنولوژی اینورتر و کاربرد آن در اسپلیت ها کاهش مصرف برق می باشد، اما در کنار این ویژگی کولر گازی های اینورتر مزایای دیگری نسبت به معمولی دارند که در ادامه به آنها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت. هنگام خرید این سری از سیستم های سرمایشی باید به قیمت آن در نظر داشت، بدلیل بهره مندی از تکنولوژی های مدرن بدیهی است که قیمت نسبتا بالاتری نسبت به مدل های معمولی آن دارند.

عملکرد آرام و بی صدا : کولر گازی های معمولی به دلیل دارا بودن دور موتور بالا حین عملکرد ارتعاش و صدای زیادی ایجاد می کنند که از نظر بسیاری از کاربران امری ناخوشایند تلاقی می شود، اما اسپلیت اینورتر به دلیل کاهش دور الکتروموتور و در نهایت کاهش ارتعاش و لرزش دستگاه حین عملکرد صدای کمتری ایجاد کرده و بدون مزاحمت برای ساکنین در مدت زمان کوتاهی دمای اتاق را به درجه دلخواه کاربر می رساند.

صرفه جویی 60 درصدی انرژی در اسپلیت اینورتر : کولر گازی اینورتر به دلیل حذف روشن وخاموش شدن مکرر مصرف انرژی به کمترین میزان رسیده و در نهایت تکنولوژی اینورتر سبب کاهش مصرف برق، و ذخیره 60 درصدی انرژی در دستگاه می گردد. بنابراین میتوان گفت راندمان و بازدهی کولر گازی به بیشترین حد می رسد.

damapouya-inverter-energy
اینورتر چیست

راههای تشخیص کولر گازی اینورتر

با اطلاع از اینورتر و کاربرد آن در اسپلیت ها و تاثیر بسزایی که در افزایش دوام و طول عمر دستگاه دارند، و با توجه به استقبال مشتریان از خرید کولر گازی های اینورتر، ممکن است به دلیل تفاوت قمیت این دو مدل اسپلیت، افراد سودجو کولر گازی معمولی را با عنوان اینورتر با قیمت بالاتر به فروش می رسانند. بنابراین با دردست داشتن اطلاعات کافی در این زمینه باعث م شود خریدی بهینه ومقرون به صرفه تجربه کرد. اولین پیشنهاد ما برای شما مشتریان عزیز خرید از مراکز و نمایندگی های معتبر فعال در زمینه سیستم های تهویه مطبوع می باشد، با گروه فنی مهندسی دماپویا برای راههای شناخت کولر گازی اینورتر همراه باشید.

توجه به برچسب فنی روی اسپلیت : روی تمامی کولر گازی های که تولید و روانه بازار رقابت می شوند از یک پلاک استفاده شده که شامل اطلاعات فنی دستگاه می باشد. به طور عمده مصرف برق دستگاه روی این برچسب درج می شود که با توجه به آن میتوان به بهره مندی از اینورتر در کولر گازی متوجه شد. همچنین در کولر گازی های اینورتر به طور عمده از گاز R410 سازگار با محیط استفاده شده است. کولر گازی کم مصرف یا همان اینورتر به جریان آمپر کمتری برای شروع به کار نیاز دارد. به طور عمده در کولر گازی معمولی عدد درج شده روی پرچسب برای آمپر 12 و در مدل های اینورتر 3.2 آمپر است.

چک کردن نوع مصرف آمپر کولر گازی : با استفاده از آمپرمتر کلمپ میتوان میزان تغییرات آمپر دستگاه را اندازه گیری و تشخیص داد. در مدل های معمولی زمانیکه آمپرمتر را به دستگاه متصل کنید عدد ثابتی را نمایش می دهد، اما در کولر گازی اینورتر این عدد ثابت نبوده و به طور دائم تغییر می یابد و رنج خاصی ندارد. که انجام این تست را بعد از خرید دستگاه می توان انجام داد.

وجود برد در یونیت خارجی کولر گازی : در یونیت خارجی کولر گازی اینورتر یا همان کندانسور یک برد بزرگ تعبیه شده که فرمان های لازم را به کمپرسور اعمال می کند. که این برد در مدل های معمولی یا وجود ندارد یا در سایز های کوچکتری نصب شده است.

شاید بتوان گفت خرید یک کولر گازی با برند اصلی و با مشخصات عالی کمی سخت به نظر برسد، شما می توانید اطلاعات لازم در خصوص بهترین کولر گازی را که در مقاله ای به طور کامل شرح داده شده را مشاهده و از این طریق خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه کنید. در خصوص اینورتر می توان گفت که یک قطعه الکتریکی بوده و به صورت هوشمند توسط مادربرد مرکزی کنترل می شود. به طور معمول اینورتر را شرکت های معتبر فعال در این زمینه تولید و در اختیار کمپانی های سازنده قرار می دهند. بنابراین توصیه می شود لوازم برقی که مجهز به تکنولوژی اینورتر هستند را تنها از نمایندگی های معتبر و مطمئن خریداری نمایید، و در صورت بروز هرنوع ایراد برای این سیستم ها به متخصصان و تکنسین های مجرب در این زمینه مراجعه نمایید. همچنین لازم بذکر است وبسیات تخصصی دماپویا به منظور ارائه خریدی بهینه و مقرون به صرفه همچنین امکان ارسال به سایر نقاط کشور با قیمت مقرون به صرفه همراه با گارانتی اصلی از برندهای مطرح و معتبر بازار را عرضه می نماید.

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx