گرمایشی

تفاوت پکیج گرمایشی با آبگرمکن

تفاوت پکیج با آبگرمکن چیست، این دو سیستم از چه لحاظ بایکدیگر فرق دارند. امروز دراین مطلب قصد داریم این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. برای تامین آب مصرفی و آب گرم سیستم های گرمایشی از روشها و وسایلی متعددی استفاده می شود که در این بین وسایلی همچون آبگرمکن و پکیج توسط مصرف کنندگان استفاده بیشتری از دیگر سیستم ها دارند که مزایا و معایب زیادی نسبت به هم دارند این دو سیستم از چندین جهت با هم قابل مقایسه هستند که از این موارد می توان به میزان مصرف انرژی، راندمان، میزان سرو صدا، حجم فضای اشغالی، راحتی نصب و حمل و نقل، مکانیزم های به کارگرفته شده در این سیستم ها و توانایی هایی که به مصرف کننده می دهد اشاره کرد که دانستن تفاوت پکیج و آبگرمکن و آشنایی با موارد ذکر شده به مصرف کننده کمک می کند تا با توجه به انواع مدل های موجود در بازار، سیستم مورد نیاز متناسب با نوع و میزان مصرف خود را انتخاب و به کار گیرد.

بررسی تفاوت پکیج با آبگرمکن

بررسی تفاوت پکیج با آبگرمکن

برای اطلاع از تفاوت پکیج با آبگرمکن بهتر است ابتدا نگاهی به ساختار و عملکرد آبگرمکن به طور مجزا داشته باشیم. آبگرمکن فراهم کننده آب گرم مصرفی مورد نیاز برای شستشو و حمام و شستن ظرف ها می باشد به این صورت که آب سرد به وسیله سیستم لوله کشی وارد کویل مسی داخل آبگرمکن شده و با حرارت مشعل آب گرم می شود آبگرمکن های مخزن دار لوله کشی خاص خود را دارند و نسبت به آبگرمکن بدون مخزن مصرف انرژی بالاتری دارند در این نوع دستگاه سوخت و یا منبع انرژی می تواند گاز، منبع الکتریکی، نفت و یا گازوئیل باشد که متناسب با دسترسی مصرف کننده نوع سوخت و مکانیزم گرمایشی آبگرم کن فرق می کند.

این سیستم ها را می توان حتی در مناطق دور افتاده و با سیستم صفحات خورشیدی راه انداخت و به نوعی سازگاری بیشتری با محیط زیست پیدا کرد و از مصرف انرژی بیش از حد جلوگیری کرد. مهمترین جز در آبگرمکن ترموستات است که اگر درست کار نکند دما و فشار داخل دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد و به همین منظور یک شیر اطمینان داخل دستگاه تعبیه شده است که در اثر بروز چنین مشکلی شیر اطمینان فشار را متعادل می کند و مانع مشکلات احتمالی برای آبگرمکن و کاربر می شود. همچنین وجود یک سیستم به همراه شیر پیلوت در آبگرمکن های گازی به عنوان یک سیستم ایمنی باعث روشن ماندن شعله کوچک شده و اگر این شیر نباشد فضای داخل آبگرمکن با گاز پر می شود و احتمال انفجار داخل آن وجود خواهد داشت. در واقع می توان گفت که این سیستم ها بیشتر برای آب گرم مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو لازم است برای تامین آب گرم گرمایشی از سیستم های بزرگتر مانند سیستم های مرکزی موتور خانه و یا پکیج ها استفاده شود. پس میتوان نتیجه گرفت یکی از تفاوت پکیج با آبگرمکن نوع تامین آبگرم آن می باشد.

برای درک بهتر تفاوت پکیج با آبگرمکن لازم است که ساختار پکیج گرمایشی را و نحوه ی عملکرد آن را به طور کامل شرح دهیم. پکیج همانطور که در مقاله پکیج گرمایشی مطالعه کردید یک موتورخانه کامل است که دارای مکانیزم ها و سیستم های پیشرفته گرمایشی است که همزمان وظیفه تامین آب گرمایشی و مصرفی را به عهده دارد این کار به وسیله دو مبدل حرارتی اصلی و ثانویه انجام می گیرد. این دستگاه در موارد و مدل هایی قابلیت اتصال به ترموستات جانبی را دارد می باشد که کاربر را قادر می سازد تا از درون ساختمان نسبت به تغییر دمای آب گرم گرمایشی و مصرفی اقدام کند.

بررسی تفاوت پکیج با آبگرمکن

همچنین قابلیت اتصال به وای فای و دیگر موارد نیز برای بعضی پکیج ها تعبیه شده است که به کاربر این توانایی را می دهد تا با گوشی هوشمند خود برای دستگاه برنامه ریزی کرده و میزان مصرف انرژی را برای مدت زمان خاصی مدیریت کند. این سیستم ها به دلیل به کار گرفتن جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا دارای استاندارد ها و ایمنی بسیار بالایی هستند که در اکثر آنها مجهز به سیستم هایی نظیر ضد یخ هستند که کاربری آنها را در مناطق سرد و کوهستانی که سایر سیستم های گرمایشی با مشکل مواجه هستند به فعالیت خود بدون کاهش راندمان ادامه دهند. پکیج ها دارای وظایفی نظیر تامین گرمایش محیط به وسیله آب گرم گرمایشی و همچنین آب گرم مصرفی است که این کار را به نسبت سایر سیستم ها با بازدهی و کیفیت بالا و مصرف انرژی پایین تر انجام می دهد که در ساختمان ها و مراکز با فضای کم مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به موتورخانه فضای کمتری را اشغال می کند. به دلیل استفاده از استانداردهای اروپایی خطر کمتری دارد. بنابراین تفاوت پکیج با آبگرمکن در اینست که صرفنظر از هزینه های خرید و نگهداری میتوان گفت پکیج به طور همزمان دو امر مفید را انجام می دهد.

هدف از طرح این مقاله دادن اطلاعاتی در خصوص تفاوت پکیج با آبگرمکن می باشد، هردوی این محصولات با هدف تامین آبگرم مصرفی در مدل برقی، گازی، گازوئیلی و نفتی همچنین از لحاظ داشتن مخزن دارای دو دسته مخزن دار و بدون مخزن برای مصارف خانگی و اداری مورد استفاده قرار می گیرند این در حالی است که آبگرم رادیاتورهای شوفاژ فقط توسط پکیج تامین می شود که ترکیبی از آبگرمکن و سیستم گرمایشی است. انتخاب نوع و مدل آبگرمکن و پکیج با توجه به حجم آب مورد نیاز و میزان استفاده همچنین محل نصب و قیمت صورت می گیرد که مصرف کننده می تواند با توجه به شرایط خود نسبت به تهیه هرکدام اقدام کند

4 1 vote
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx