سرمایشی

عیب یابی در کولر آبی

یکی از مسائل مهم دارندگان سیستم های سرمایشی دغدغه یافتن عیوب احتمالی دستگاه و رفع آن ها می باشد. به همین دلیل در این نوشتار به عیب یابی در کولر آبی پرداخته ایم. توصیه اصلی تیم فنی مهندسی دماپویا این است که رفع عیوب و تعمیر را به متخصصین بسپارید. این نوشتار نیز کمک می کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. این سیستم برودتی ساختار پیچیده ای ندارد ولی آشنایی با اجزای آن کمک می کند تا در عیب یابی موفق تر عمل کنید. در صورتی که این قطعات به کار رفته در آن با هماهنگی عمل کنند، بازدهی کولر بدون ایراد خواهد بود. بنابراین پیش از هر چیز نگاهی خواهیم داشت به معرفی نحوه عملکرد این سیستم. این مدل کولرها یک اتاقک فلزی دارند که در فضای باز نصب می شود. اغلب آن را در پشت بام، بالکن یا قاب پنجره قرار می دهند. سازنده های مختلف جنس این اتاقک را از ورق گالوانیزه تهیه می کنند که استحکام بالایی در برابر خرابی و استهلاک دارد و ضدزنگ است. این سیستم برای خنک کردن محیط نیاز به انرژی آب و برق دارد.

طرز کار این سیستم های تهویه مطبوع به این شکل است که زمانی که کاربر واتر پمپ را روشن می کند، آب در مدار به حرکت درمی آید و ناودان ها آن را به پوشال ها رسانده و پوشال را خیس می کند. سپس با زدن کلید موتور، الکتروموتور به کار رفته در آن پولی ها یا همان فن دمنده را به حرکت در می آورد و آب روی پوشال با این حرکت تبخیر می شود. با این تبخیر دمای هوا خنک می شود و هوای خنک شده از طریق کانال کشی ها به محیط مورد نظر می رسد. در نتیجه برای آن که اجزای تشکیل دهنده کولر را برشماریم می توان به جریان برق، دینام یا الکتروموتور، پوشال ها و واتر پمپ اشاره داشت. برخی از مسائل دیگری که ممکن است رخ دهد این است که حین راه اندازی فیوز بپرد و یا دور تند یا کند آن به درستی عمل نکرده و به عنوان مثال حس کنید که باد گرم می‌ زند. در صورت بروز این مشکلات لازم است آن را بازرسی کنید و در ادامه نسبت به رفع عیب یابی آن اشاره خواهیم داشت.

عیب یابی و رفع عیب در موتور کولر آبی

الکتروموتور و یا دینام از اجزای اساسی و بسیار مهم کولر می باشد که انرژی برق را گرفته و به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. در زمینه عیب یابی کولر آبی و نکات رفع آن می توان ابتدا موتور را بررسی کرد. بدیهی است که چنانچه این موتور دچار اشکال باشد، در عملکرد خنک سازی نیز اختلال ایجاد می شود و فعالیت آن به درستی نخواهد بود. دلایل مختلفی می تواند باعث بروز مشکل در عملکرد دینام شود که با بررسی آن و در نظر گرفتن راه حل های پیشنهادی، نسبت به حل آن ها اقدام کرد. همچنین شما بازدیدکنندگان گرامی می توانید با مطالعه راهنمایی انتخاب کولر آبی نسبت به نکات مهم آن حین خرید نیز مطلع شده و انتخابی هوشمندانه را تجربه کنید. در این نوشتار اطلاعات جامع در خصوص مشخصات خرید آن ذکر شده اند.

عیب موتور : یکی از مشکلاتی که برای کولر آبی پیش می آید، از کار افتادن موتور فن است. اگر واتر پمپ کار می کند و عیب از موتور است، عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

رفع عیب موتور : ابتدا برقراری اتصال میان جعبه ترمینال و الکتروموتور را بررسی نمایید. ممکن است عیب یابی کولر آبی مربوط به ناشی قطع شدن این اتصال باشد. همچنین ممکن است اشکال ناشی از کلید خاموش و روشن باشد. برای رفع آن باید باید اتصال کلید خاموش و روشن را به فاز و اتصال آن به سیم کابل جریان برق را مورد بررسی قرار دهید. اگر سیم پیچی کولر آبی سوخته باشد، جریان الکتریکی توسط دستگاه به دیگر قطعات منتقل نمی شود.

عیب : در زمینه نکاتی که باید درمورد عیب یابی کولر آبی بدانیم، این است که دستگاه واتر پمپ ممکن است کار کند و آب را به داخل اتاقک بکشاند، ولی موتور حرکت نکند. در این صورت صدایی شبیه هوم شنیده می شود. برای این مشکل نیز در ادامه راهکارهایی را ارائه خواهیم داد.

رفع عیب : اگر سیم اتصال دور زیاد، کند و راه انداز همزمان بر روی یک مدار قرار بگیرند؛ برای رفع این مشکل پیشنهاد ما این است که الکتروموتور را قطب سازی کنید. در این حالت ممکن است سیم بندی استارت دستگاه سوخته و یا اینکه به کلید گریز از مرکز موتور متصل نباشد. ابتدا باید سیم کشی و اتصالات چک شوند. برای شرایطی که دو پولی در یک امتداد نباشند؛ برای رفع آن و تنظیم عملکرد کولر باید پولی بزرگ و کوچک در یک راستا قرار بگیرند. اگر تسمه زیاد سفت باشد؛ در واقع تسمه کنترل حرکن فن دمنده را بر عهده دارد. در این حالت سفتی آن را بررسی و تنظیم کنید. نکته مهم در این مورد آن است که برای رفع عیب یابی کولر آبی تسمه به گونه ای باشد که نه خیلی فن را تحت فشار قرار دهد و نه شل و آویزان باشد.

خوردگی بوش یا یاتاقان موتور؛ یاتاقان توربین را نگه می دارد که همان فن حین چرخش می باشد. در صورتی که این قطعه خرابی و یا خوردگی داشته باشد، می توانید آن را تعویض کنید تا عیب آن رفع شود. اتصال کوتاه سیم بندی ها؛ در این حالت در یکی یا تعدادی از حلقه های سیم بندی اتصال کوتاه شده اند. در صورت وجود ایراد در روتور یا اتصالات آن؛ در این شرایط تعدادی از میله های روتور احتمالا قطع شده اند. یا ممکن است حلقه اتصال کوتاه میله های روتور از بین رفته باشند. می توانید آن را عیب یابی کرده و نسبت به مشکلات موتور اقدام نمایید.

عیب یابی و رفع عیب در پمپ کولر آبی

همانطور که گفته شد، از دیگر اجزای تشکیل دهنده مهم کولر واتر پمپ آن می باشد. این قطعه نقش هدایت آب به داخل شلنگ در دستگاه انتقال را بر عهده دارد. این پمپ با عملکرد خود پوشال ها را خیس می کند. علاوه بر آن مخزن و تشتک کولر را را نیز پر می کند. این احتمال نیز وجود دارد که در عملکرد آن اختلال ایجاد شود و محیط به اندازه لازم خنک نشود. در ادامه به نکات لازم در خصوص عیب یابی در کولر آبی به علت واتر پمپ را ارائه خواهیم کرد و راهکارهای لازم را برای رفع آن برخواهیم شمرد.

عیب : موتور در دو حالت کار کند ولی کولر باد گرم بدهد. در ادامه موارد مهم عیب یابی در این زمینه را نیز بررسی خواهیم کرد تا بدانیم در صورت بروز اشکال در واتر پمپ چه باید کرد.

رفع عیب : ممکن است رسوب هایی شکل گیرد که منافذ ناودان ها را ببندد. در این صورت در روند مرطوب کردن پوشال ها اختلال ایجاد می شود. همچنین ممکن است شناور تنظیم نباشد که مانع از تنظیم شدن آب داخل مخزن خواهد شد. برای رفع این ایراد نیز این احتمال وجود دارد که سیم رابط بین جعبه ترمینال و واتر پمپ قطع باشد و یا اینکه سیم مخصوص کلید واتر پمپ به جعبه ترمینال متصل نباشد. علاوه بر این موارد می توان این حالت را نیز در نظر گرفت که دریچه اطمینان آب خراب باشد و تشتک آب به قدر کافی آب نداشته باشد.

عیب یابی و رفع عیب در سیم پیچی کولر آبی

در خصوص آنچه باید در مورد عیب یابی کولر آبی و رفع آن بدانیم، در نظر گرفتن خرابی و ایراد در جریان الکتریسیته می باشد. همچنین دستگاه روشن نشود و یا سیم پیچی های آن دچار اشکال باشد. وظیفه کابل و اتصالات به کار رفته در این سیستم الکتروپمپ و واتر پمپ را راه می اندازند و کولر شروع به فعالیت خواهد کرد تا هوای خنک ایجاد شود. در ادامه این بخش نیز به عوامل مهم عیب یابی در سیم پیچی های آن اشاره خواهیم داشت.

عیب : کولر اتصال بدنه دارد

رفع عیب :علت این مسئله می تواند از بین رفتن روکش عایق کابل اتصال جعبه ترمینال باشد که در نهایت نیز سبب می شود تا بدنه کولر نیز دچار اتصال شود.

عیب : با وصل شدن کلید کولر آبی، فیوز عمل می کند.

رفع عیب : پیشنهاد تیم دماپویا این است که در این شرایط اجزایی از کولر را مورد بررسی قرار دهید که برای روشن نگه داشتن دستگاه به انرژی الکتریسیته نیاز دارند. چنانچه کلید واتر پمپ وصل شود و فیوز عمل کند، مشکل می تواند از اتصال سیم رابط بین جعبه ترمینال و کلید مخصوص واتر پمپ باشد. در بعضی اوقات نیز وقتی کلید موتور را می زنید، فیوز عمل می کند و در این شرایط باید اتصال بین سیم های به کار رفته در بین جعبه ترمینال و یا کلید گریز از مرکز صحیح وصل باشند. با چک کردن آن می توانید نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

وبسایت تخصصی دماپویا به منظور ارائه راهکارهایی برای تجربه خرید موفق و مقرون به صرفه در مقاله ای دیگر برندهای شناخته شده و صاحب نام فعال در این زمینه را معرفی کرده است که یکی از آن ها کولر آبی آبسال می باشد. این کمپانی انواع مدل های مختلف کولر را در ظرفیت های مختلف هوادهی طراحی و تولید می کند. محصولات این برند مطابق استانداردها طراحی می شوند. لازم به ذکر است که شما می توانید به منظور عیب یابی در کولر آبی و رفع مشکلات واتر پمپ، موتور و یا سیم پیچی های آن از تکنسین های این مجموعه کمک گرفته و برای این منظور می توانید در تمام ساعات اداری تماس حاصل نمایید.

عیب یابی در کولر آبی
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx