spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

عیب یابی در کولر آبی

عیب یابی در کولر آبی بهتر است توسط سرویسکار ماهر در این زمینه انجام پذیرد. کولر آبی یکی از پرکاربردترین تجهیزات برودتی مورد نیاز در اکثر ساختمان ها بشمار می آید، که به منظور بهره مندی از هوادهی مطلوب دستگاه بهتر است هرساله قبل از شروع شدن فصل تابستان و نیاز به استفاده از این دستگاه، توسط تکنسین های مجرب عمل سرویس کولر آبی انجام پذیرد. کولر آبی از ساختار پیچیده و درهمی ساخته نشده و قطعات اصلی آن تنها از چند جز اصلی ساخته شده اند. برای عیب یابی در کولر آبی بهتر است در ابتدا نگاهی به نحوه عملکرد این سری از سیستم های تهویه مطبوع داشته باشیم. بدنه ی کولر آبی از اتاقک فلزی که جنس آن به طور معمول ورق گالوانیزه می باشد تهیه شده، و اجزای کولر را در بر می گیرد. کولر آبی همانطور که از نامش می توان حدس زد با استفاده از آب و جریان برق هوای خنک ایجاد می کند.

اساس کار آن به این شکل است که با روشن شدن واتر پمپ آب در مدار به حرکت درآمده و از طریق ناودانی ها روی پوشال ها واریز می شود، مرحله ی بعدی با روشن شدن الکتروموتور فن دمنده یا همان پولی ها به حرکت در آمده و سبب تبخیر آب روی پوشال های می شوند. به این ترتیب دمای خنک ایجاد شده از طریق دریچه خروجی به داخل محیط منتقل می گردد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که سیم کشی و جریان برق، الکتروموتور، همچنین واتر پمپ از اجزای اصلی و مهم در دستگاه محسوب می شوند. گاهی ممکن است حین راه اندازی دستگاه ایراداتی از قبیل پریدن فیوز، عمل نکردن دور تند یا کند، باد گرم زدن مواجه شوید که این امر نیاز به بازرسی و عیب یابی دارد. در ادامه به مشکلات رایج و رفع عیب یابی در کولر آبی اشاره خواهیم داشت.

عیب یابی در کولر آبی

عیب یابی و رفع عیب در موتور کولر آبی

الکتروموتور وظیفه ی دریافت انرژی برق و تبدیل آن به انرژی مکانیکی را دارا می باشد. بنابراین اگر الکتروموتور به درستی کار نکند و وارد عمل نشود سبب اخلال در عملکرد کولر آبی شده و در نهایت فعالیت آن مختل می کند. اما به چه طریقی میتوان عیب یابی در کولر آبی و موتور آن را به درستی تشخیص داد. علت های به وجود آمدن این مشکل می تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد، و در نهایت میتوان با راه حل های پیشنهادی این مشکلات را برطرف نمود. گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای به طور کامل به الکتروموتور های بکار رفته در انواع کولر آبی پرداخته که شما می توانید با مراجعه به راهنمای انتخاب کولر آبی اطلاعات جامع و کامی در این باره کسب نمایید.

عیب : یکی از مشکلات رایج بین کولر آبی زمانی اتفاق می افتد که واتر پمپ کار می کند اما موتور فن کار نکرده و حرکتی ندارد. از عواملی که سبب به جود آمدن این مشکل در کولر آبی می شوند، و میتوان با عیب یابی در کولر آبی و رفع آن این مشکل را حل نمود. از موارد مهم می توان به عوامل زیر اشاره نمود.

رفع عیب : قطع شدن سیم رابط بین جعبه ی ترمینال و الکتروموتور، در این حالت برای رفع عیب نیاز است که اتصال بین آنها را بررسی نمود. کلید روشن خاموش وصل نشده یا خراب است. برای رفع و عیب یابی در کولر آبی باید اتصال کلید خاموش و روشن را به فاز و اتصال آن به سیم کابل جریان برق را بررسی نمود. سیم پیچی کولر آبی سوخته است، زمانیکه سیم پیچی کولر آبی سوخته باشد دستگاه جریان الکتریکی را به سایر قطعات منتقل نمی کند. برای رفع عیب لازم است سیم پیچی آن را بررسی نمود.

عیب : ممکن است با روشن شدن کولر آبی واتر پمپ کار کند و آب را به داخل اتاقک هدایت کند، اما موتور حرکت نکرده و صدایی شبیه هوم دارد. در این قسمت از عیب یابی در کولر آبی راهکارهایی برای رفع عیب را به شما پیشنهاد داریم .

رفع عیب : زمانیکه سیم اتصال دور زیاد، تند و راه انداز به طور همزمان روی یک مدار باشند. برای رفع آن لازم است قطب سازی الکتروموتور را انجام داد. در این حالت ممکن است سیم بندی استارت دستگاه سوخته و یا اینکه به کلید گریز از مرکز موتور وصل نیست. در این حالت بهتر است اتصالات و سیم کشی دستگاه را چک نمایید. هنگامی که دو پولی در یک امتداد نیستند. برای عملکرد صحیح کولر آبی لازم است که پولی بزرگ و کوچک درست در یک راستا قرار گرفته باشند. ممکن است تسمه زیاد سفت باشد، تسمه وظیفه ی کنترل حرکت فن دمنده را به عهده دارد، در این حالت لازم است میزان سفت آن را بررسی کرد. به طوریکه نه خیلی فن را تحت فشار قرار دهد، و نه اینکه شل و آویزان باشد. خوردگی بوش یا یاتاقان موتور، وظیفه ی یاتاقان نگه داشتن توربین یا همان فن حین چرخش می باشد، اگر مقداری خوردگی یا خرابی داشته باشد، برای عیب یابی کولر ابی در این زمینه بهتر است یاتاقان را تعویض نمایید. اتصال کوتاهی در سیم بندی ها، در این حالت در یکی یا تعدادی از حلقه های سیم بندی اتصال کوتاه شده اند. ایراد در روتور و یا اتصال آن، در این حالت ممکن است تعدادی از میله های روتور قطع شده باشند، و یا اینکه حلقه اتصال کوتاه میله های روتور از بین رفته باشند. بنابراین می توان به عیب یابی در کولر آبی و موتور آن پرداخت.

عیب یابی و رفع عیب در پمپ کولر آبی

یکی دیگر از اجزای مهم و کاربردی در کولر آبی، واتر پمپ آن می باشد. وظیفه ی این قطعه در دستگاه انتقال و هدایت آب به داخل شلنگ و ناودانی ها برای خیس نگه داشتن پوشال ها، همچنین پر کردن مخزن و تشتک کولر آبی را به عهده دارد. اما گاهی ممکن است حین عملکرد دچار مشکل شده و در تامین هوای خنک دچار ایراد شود، در ادامه به مواد مهم در خصوص عیب یابی در کولر آبی و واتر پمپ و راهکار های پیشنهادی برای رفع عیب اشاره خواهیم داشت.

عیب : موتور دوحالته کار می کند اما کولر بد گرم می دهد،

رفع عیب : در این حالت ممکن است منافذ ناودان ها به طریق رسوب بسته شده باشد و آب روی پوشال ها نریزد، و یا اینکه شناور تنظیم نباشد و همین امر باعث می شود میزان آب داخل مخزن به اندازه نباشد. در این مرحله از عیب یابی در کولر آبی ممکن است سیم رابط بین جعبه ترمینال و واتر پمپ قطع باشد و یا اینکه سیم مخصوص کلید واتر پمپ به جعبه ترمینال متصل نباشد. گزینه ی بعدی که ممکن است در حالت رخ داده باشد می توان به این گزینه اشاره داشت که دریچه اطمینان آب خراب بوده و تشک آب به مقدار کافی آب ندارد.

 

عیب : موتور دوحالته کار می کند اما کولر باد گرم می دهد، در ادامه به مواد مهم در خصوص عیب یابی کولر آبی و واتر پمپ و راهکار های پیشنهادی برای رفع عیب اشاره خواهیم داشت.

رفع عیب : در این حالت ممکن است منافذ ناودان ها به طریق رسوب بسته شده باشد و آب روی پوشال ها نریزد، و یا اینکه شناور تنظیم نباشد و همین امر باعث می شود میزان آب داخل مخزن به اندازه نباشد. در این مرحله از عیب یابی در کولر آبی ممکن است سیم رابط بین جعبه ترمینال و واتر پمپ قطع باشد و یا اینکه سیم مخصوص کلید واتر پمپ به جعبه ترمینال متصل نباشد. گزینه ی بعدی که ممکن است در حالت رخ داده باشد می توان به این گزینه اشاره داشت که دریچه اطمینان آب خراب بوده و تشک آب به مقدار کافی آب ندارد.

عیب یابی و رفع عیب در سیم پیچی کولر آبی

یکی دیگر از اجزای بکار رفته در کولر آبی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سبب ایجاد جریان الکتریسیته و درنهایت روشن شدن دستگاه می گردد می توان به سیم پیچ آن اشاره نمود. کابل ها و اتصالات بکار رفته در کولر آبی سبب شده که الکتروپمپ و نیز واتر پمپ شروع به فعالیت نماید و در نهایت باد و هوای خنک را تامین نماید. در ادامه به برخی عوامل مهم عیب یابی در کولر آبی و سیم پیچی آن اشاره خواهیم داشت.

عیب : کولر اتصال بدنه دارد

رفع عیب :یکی از علت های این مشکل می تواند این باشد که روکش عایق کابل اتصال جعبه ترمینال از بین رفته و در نهایت باعث شده که بدنه ی کولر برقدار باشد.

عیب : با وصل شدن کلید کولر آبی، فیوز عمل می کند.

رفع عیب : در این حالت لازم است اجزایی که از جریان برق برای روشن شدن دستگاه بهره می برند مورد بررسی قرار گیرند. در صورتیکه کلید واتر پمپ وصل شود و فیوز عمل کند، مشکل می تواند از  اتصال سیم رابط بین جعبه ترمینال و کلید مخصوص واتر پمپ باشد.  برخی مواقع با زدن کلید موتور فیوز عمل می کند در این حالت نیز لازم است اتصال بین سیم های رابط بین جعبه ترمینال و یا کلید گریز از مرکز صحیح وصل نشده است. و از این طریق می توان به عیب یابی در کولر آبی و سیم پیچی آن پرداخت.

لازم بذکر است وبسایت تخصصی دما پویا به منظور ارائه خریدی بهینه و مقرون به صرفه انوا ع برندهای کولر آبی را همراه با گارانتی اصلی و امکان ارسال به سراسر کشور عرضه می نماید. از برندهای معتبر و مطرح موجود می توان به کولر آبی آبسال اشاره نمود. این مدل کولر آبی در ظرفیت هوادهی متفاوت و همچنین با سطح کیفیت بالا مطابق استانداردهای ملی تولید و عرضه می گردد. همچنین در خصوص عیب یابی در کولر آبی می توانید لازم است با تکنسین های ماهر در این زمینه برای رفع ایراد تماس حاصل فرمایید.

عیب یابی در کولر آبی
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx