spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

چرا کولر گازی یخ می زند

در این مقاله از مجله دماپویا قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا کولر گازی یخ می زند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پنل داخلی و یا خارجی دستگاهتان برفک گرفته باشد و یا دچار یخ زدگی شده باشد. می توان گفت کولر گازی از سیستم های تهویه مطبوع و برودتی ای در این صنعت به شمار می رود که با استقبال بالایی مواجه می شود. علت آن این است که از مزیت های متعددی برخوردار بوده و از این رو تقاضا برای آن بسیار بالاست. با توجه به مجهز بودن این دستگاه به یکسری قابلیت های منحصر به فرد، این امکان را با خرید و نصب برای افراد ایجاد می نماید که بتوانند در تابستان با گرم شدن هوا در محیط های داخلی خود مانند منزل و محل کار، از هوایی مطبوع و معتدل لذت ببرند.

به طور کلی یکی از ویژگی های این محصولات را میبایست قابلیت دوگانه آن در تامین هوای سرمایش و گرمایش آنها دانست که همین امر موجب می شود تا جایگزین مناسبی برای سایر سیستم های حرارتی و برودتی باشد و دارندگان آن دیگر نیازی به تهیه دستگاهی جداگانه نخواهند داشت. در بررسی علت یخ زدگی کولر گازی باید گفت این سیستم نیز همانند سایر تجهیزات و سیستم های پیچیده از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات متعددی تشکیل می شود که عملکرد هریک از آن ها بر روی ساختار و راندمان این سیستم تاثیر دارد. با این حال گاهی اوقات به علت بروز خرابی در عملکرد یکی از اجزای تشکیل دهنده، اختلالی در عملکرد کلی دستگاه ایجاد می شود که از مشکلات شایع آن یخ زدن پنل داخلی و یا خارجی است. با ما همراه باشید تا به علل و عوامل و پاسخ به اینکه چرا کولر گازی یخ می زند، میپردازیم.

بررسی علت یخ زدن یا برفک زدن کولر گازی

با توجه به گستردگی تقاضا برای این سری از سیستم های برودتی و تهویه مطبوع، لازم به ذکر است که سازنده های متعددی در زمینه طراحی و ساخت انواع مدل های کولر گازی اسپلیت با یکدیگر رقابت می کنند و به طبع در بازار کولرهای زیادی را خواهید دید که ساخته شده توسط انواع کمپانی های ایرانی و خارجی هستند. نکته ای که وجود دارد این است که این موضوع انتخاب بهترین و مقرون به صرفه ترین دستگاه  را کمی دشوار کرده است. به همین منظور گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای به معرفی ارزانترین کولر گازی پرداخته که با مراجعه به این صفحه میتوانید تمامی سازنده های فعال در عرصه این سری از تجهیزات را بررسی کرده و با آن ها آشنا شوید..

همانطور که اشاره شد کولر گازی نیز مانند دیگر سیستم ها از کنار هم قرار گرفتن اجزای متعددی ساخته شده است در نتیجه ممکن است نتوان به طور دائم از دستگاه مراقبت نمود و از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کرد؛ اما با شناخت قطعات تشکیل دهنده آن و همچنین اجزایی که بیشتر در معرض برفک گرفتن و یخ زدگی قرار دارند، میتوان مانع از مشکلاتی این چنینی شد. در رابطه با علت یخ زدگی کولر گازی باید گفت که اجزایی مانند کندانسور، یونیت خارجی، یونیت داخلی و لوله های مبرد به میزان بیشتری دچار یخ زدگی و برفک می شوند؛ اما با این حال اولین نشانه ای که ممکن است در پی یخ زدگی کولر گازی رخ دهد، این است که سرمایش دستگاه وهمچنین عملکرد کولر گازی اسپلیت افت کند. در این باره باید در نظر داشت که چه زمانی یخ زدن کولر گازی ممکن است رخ دهد. در پاسخ به این سوال باید بیان داشت که به طور عمده در دو حالت سرمایش در فصل تابستان و حالت گرمایش در روزهای سرد سال رخ می دهد بنابراین بایستی عوامل موثر در هر دو فصل را مورد بررسی قرار دهیم تا علت یخ زدگی کولر گازی را دریابیم.

چرا کولر گازی یخ می زند

 یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان

در ادامه ی این مطلب به آشنایی با عواملی خواهیم پرداخت که در علت یخ زدگی کولر گازی تاثیرگذار اند. در واقع باید توجه داشت که این نمونه از سیستم های تهویه و برودتی در فصل تابستان همواره در حالت سرمایش قرار دارند که به همین علت نیز ممکن است یونیت داخلی یا همان اواپراتور دچار برفک و یخ زدگی شود. البته عوامل متعددی دیگری هستند که در بروز این مشکل نقش دارند که ما در ادامه به مهمترین و شایع ترین آنها اشاره خواهیم داشت.

کمبود گاز مبرد : در صورتی که گاز مبرد درون مخزن کمپرسور از حد معمول کمتر باشد، بخشی از کویل پنل داخلی یخ می زند. علت کمبود گاز می تواند موثر از نشتی باشد. لازم به یادآوری است که پیش از سرویس و شارژ مجدد گاز توسط تعمیرکاری باتجربه و متخصص نشتی و خرابی را در کولر گازی تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

انسداد در مسیر گردش گاز : از دیگر عواملی که می تواند باعث یخ زدگی کولر گازی باشد یا به طور غیرمستقیم موجب آن گردد، مسدود شدن مسیر و مدار گردش گاز مبرد است. زمانیکه درون لوله ها و یا شیر برقی مسدود و یا دچار گرفتگی شود، در فشار گاز مبرد تاثیر خواهد داشت و در عملکرد دستگاه نیز اخلال ایجاد می کند. و همین امر موجب یخ زدن پنل داخلی می گردد.

آلودگی کویل های پنل داخلی : کویل هایی که در اواپراتور تعبیه می شود، عملکرد انتقال و تبادل دما بین گاز مبرد و پمپ حرارتی را ایفا می کند. بنابراین وجود هرنوع آلودگی و ذرات آلاینده روی کویل ها، موجب افزایش فشار روی کولر گازی می شود. بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از یخ زدن کولر گازی، به صورت مرتب کویل ها را تمیز و عاری از هر نوع آلودگی نگه دارید.

خرابی فن بلوور :  در بررسی علت یخ زدگی کولر گازی میتوان به خرابی فن اواپراتور نیز اشاره داشت. فن دمنده که درون پنل داخلی قرار می گیرد، موجب انتقال و هدایت هوای ایجاد شده روی کویل ها رو به سمت دریچه های خروجی می شود. همچنین با چرخش فن دمنده هوا درون اواپراتور جریان خواهد داشت. چنانچه فن به درستی کار نکند و به نوعی خراب شده باشد به خوبی هوای سرد دورن پنل به طور کامل تخلیه نمی شود. بنابراین به مرور پنل شروع به زخ زدگی و برفک خواهد شد.

چرا کولر گازی یخ می زند

یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

برای بررسی علت یخ زدگی کولر گازی یخ لازم است موارد مهم و تاثیرگذار در این امر را مورد بررسی قرار دهیم. به طور کلی کولر گازی از دو یونیت مجزا تهیه شده که اواپراتور یا پنل داخلی در فضای اتاق، و کندانسور یا همان پنل خارجی در فضای بیرونی ساختمان در هوای آزاد نصب و اجرا می گردد. و با توجه به عملکرد سرمایش و گرمایشی این سیستم ها در فصل زمستان نیز کاربرد گسترده ای دارند. بنابراین در زمستان ها نیز به منظور گردش هوا لازم است که کندانسور در معرض هوای آزاد قرار گیرد که علاوه بر فصل تابستان در روزهای سرد سال نیز کولر گازی یخ می زند. در ادامه به تعدادی از این عوامل موثر در این زمینه را معرفی مینمایم.

خرابی سنسور بیرونی : زمانیکه سنسور یا برد فرمان کولر گازی خراب شود و یا در عملکرد آن مشکل پیش آید، سنسور دستور گرم کردن کندانسور را اعمال نخواهد کرد بنابراین روی بدنه برفک جمع شده که در واقع علت یخ زدگی کولر گازی به شمار می آید..

خرابی فن کندانسور : زمانیکه فن کندانسور یا جزیی از آن دچار خرابی شده باشد در راه اندازی کندانسور و ایجاد هوای گرم اخلال ایجاد می شود. بنابراین با روشن ماندن دستگاه و عدم تولید هوای گرم، موجب بروز یخ زدن کولر گازی می گردد.

خرابی شیر برقی : شیر برقی موجود در پمپ های حرارتی، به منظور تغییر جهت شارش گاز مبرد تعبیه شده اند. بنابراین از دیگر علت یخ زدگی کولر گازی این بوده که اگر شیر برقی به خوبی نتواند سیکل حرکتی را عکس کند، هوای سرد بیرون به داخل دمیده می شود و همین امر موجب شده که کولر گازی یخ بزند.

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx