spot_img
spot_img

ممکن است مفید باشد

به روزترین مقالات

علت بالا و پایین رفتن فشار پکیج

علت تغییر فشار پکیج چیست | بررسی عوامل تاثیر گذار در بالا و پایین رفتن فشار پکیج و خطرات ناشی از تغییر فشار را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

چگونه پکیج بوتان را روشن کنیم

نحوه روشن کردن پکیج بوتان | آنچه باید درباره ی روشن کردن پکیج بوتان بدانید را در مجله دماپویا مشاهده کنید

مبدل حرارتی چیست

مبدل حرارتی و کاربرد آن چیست | انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها را در مجله دماپویا مشاهده و بررسی نمایید

دلیل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

علت سرد بودن بالا و پایین رادیاتور شوفاژ | عوامل و نکات تاثیرگذار در گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل در مجله دماپویا

بهترین داکت اسپلیت های خارجی و ایرانی

در این مقاله از تیم دماپویا قصد داریم بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی و نماییم. در هر ساختمان مسکونی، تجاری و اداری نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب با قدرت هوادهی بالا و راندمانی مطلوب....
spot_img

کاهش مصرف برق در کولر آبی

در این مقاله از دما پویا قصد داریم به راه ها و روش های کاهش مصرف برق کولر آبی اشاره کنیم. با توجه به مصرف بی رویه انرژی در کشورمان و نگرانی در خصوص این امر، همواره لازم است حتی الامکان راهکارهایی برای کاهش مصرف برق رعایت کنیم، که از اتلاف و هدررفت این سرمایه ی ملی جلوگیری بعمل آوریم. علاوه بر این موضوع هرچه قدر مصرف برق ساختمان بالا باشد در آخر ماه یک قبض برق با مبلغ بالایی را برای شما به همراه دارد. بنابراین توصیه ی با به شما کاربر گرامی این است که تا آخر مطلب با دما پویا همراه باشید. سیستم تهویه مطبوع یکی از مهمترین زیر شاخه های صنعت تاسیسات است که به ایجاد هوایی مطبوع و دلنشین در فضا، و همچنین تحمل گرمای تابستان کمک می کند. یکی از قدیمی ترین روش های تامین هوای خنک بشمار می آید که از دیر باز در کشور ما مورد استفاده قرار گرفته، و در حال حاضر همانطور که شاهد هستید میتوان روی اکثر پشت بام ها کولر آبی را مشاهده کنید، و به دلیل مکانیزم ساده و قیمت مقرون به صرفه توانسته جایگاه خود را در بازار نگه دارد. اما مصرف انرژی و روش های کاهش مصرف برق کولر آبی موضوعی قابل بحث در این زمینه است.

8 روش کاهش مصرف برق کولر آبی

کاهش مصرف برق کولر آبی می تواند به عوامل و نکات متعددی بستگی داشته باشد، که با رعایت این راهکارها میتوان به طور چشمگیری مصرف برق و درنهایت کاهش هزینه ی قبض برق تاثیر گذار بود. استفاده از کولر آبی بدلیل برخورداری از مزایایی از قبیل قیمت اقتصادی، مصرف کم، هزینه نصب و راه اندازی مناسب باعث شده از سوی مشتریان با استقبال فراوانی روبه رو شود. نحوه ی عملکرد کولر آبی به این صورت است آب با روشن شدن الکتروپمپ روی پوشال های اطراف اتاقک هدایت شده و تبخیر می شوند، هوای ایجاد شده توسط فن دمنده به دریچه ی کانال و در نهایت به محیط اتاق منتقل می گردد. شما می توانید هنگام خرید کولر آبی و زمان استفاده از آن با رعایت کردن بخری نکات  میزان انرژی را به کمترین میزان برسانید. در ادامه راهکارهایی طلایی برای افزایش بازدهی دستگاه همچنین کاهش مصرف برق کولر آبی را بیان می نماییم.

ظرفیت هوادهی کولر آبی

ظرفیت هوادهی کولر آبی Cubic Feet Minute می باشد که برای بیان ساده تر آن را با cfm نشان می دهند، منظور از این واژه میزان حجم هوایی که فن در هر دقیقه مکش نموده و به داخل کانال خارجی میفرستد. به طور عمده از ظرفیت هایی که تولید شده و در بازار موجود می باشد و مناسب مصارف خانگی هستند، میتوان به ظرفیت های 23000 الی 7000 cfm اشاره نمود. برای انتخاب ظرفیت متناسب برای فضای مورد نظر، به طور تجربی متراژ سازه را در نظر دارند. میتوان گفت با در نظر داشتن این مطلب میتوان کاهش مصرف برق کولر آبی کمک نمود، به این صورت که اگر شما کولر آبی با ظرفیت هوادهی مناسب را انتخاب و خریداری نمایید، دستگاه بیشترین راندمان را داشته و به خوبی محیط را خنک می نماید. به طور مثال اگر برای فضایی بزرگ کولر آبی با ظرفیت پایین انتخاب نمایید، دستگاه توانایی لازم برای خنک کردن اتاق را نخواهد داشت بنابراین میزان زیادی انرژی مصرف کرده اما راندمان و بازدهی مطلوب را نخواهد داشت. و یا عکس این قضیه نیز در افزایش مصرف برق تاثیر دارد، به این صورت که برای فضایی کوچک کولر آبی با ظرفیت بالا در نظر بگیرید. هرچه قدر ظرفیت کولر آبی بیشتر باشد مصرف برق بالاتری خواهد داشت، با این حال علاوه بر صدای زیاد حین عملکرد سرمای زیادی به فضای داخلی منتقل می کند که میتوان گفت سرمای بیش از حد نیز خوشایند ساکنین نمی باشد. بنا بر آنچه تا کنون گفته شد می توان گفت توجه به ظرفیت هوادهی و بردوتی دستگه یکی از روش های کاهش مصرف برق کولر آبی بشمار می آید.

برچسب انرژی کولر آبی

روی تمامی لوازم برقی یک برچسب به چشم میخورد، که اطلاعاتی روی آن درج شده، که مهمترین آنها میزان مصرف انرژی دستگاه می باشد. کولر آبی نیز برای روشن شدن و خنک کردن محیط انرژی را از برق می گیرد. بنابراین برچسب انرژی کولر آبی از اهمیت بالایی برخودار است. روی این لیبل از رنگ سبز تا قرمز و حروف لاتین مشخص شده است. هرچه قدر میزان مصرف انرژی کمتر باشد بازهی دستگاه بیشتر خواهد بود. به این معنی که رده مصرف انرژی A کمترین میزان مصرف انرژی و در عین حال بالاترین بازدهی را به همراه دارد. یکی از روش های کاهش مصرف برق کولر آبی خرید محصولاتی با درج علامت استاندارد و گرید انرژی A و یا B می باشد. که از این طریق میتوان قبض برق را به پایین تر حد رساند.

برچسب-انرژی-کولر-آبی

شرایط جغرافیایی محیط

برای انتخاب و خرید کولر آبی لازم است که اقلیم جغرافیایی محل را در نظر داشت. همانطور که اشاره شد کولر آبی با تبخیر کردن آب روی پوشال ها هوایی خنک را ایجاد می کند، بنابراین طبیعی است که مقداری رطوبت نیز در محیط بوجود آورد. به همین جهت توصیه می شود در مناطق مرطوب و شرجی از این سری سیستم های تهویه مطبوع استفاده نشود. و یا در مناطق جنوبی و گرمسیری کشور به دلیل دمای بالا در فصل تابستان، کولر آبی حتی در بالاترین ظرفیت نیز پاسخگو نبوده و توانایی خنک کردن محیط را نخواهد داشت. بنابراین یک روش کاهش مصرف برق کولر آبی توجه به اقلیم جغرافیایی محل می باشد.

موقعیت نصب کولر آبی

کولر آبی با موقعیت نصب متفاوتی تولید و در بازار موجود می باشد، که رایج ترین مدل آنها نوع پشت بامی بوده که در اکثر ساختمان های مسکونی و یا اداری مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به قرار گرفتن کولر آبی روی پشت بام و در معرض نور مستقیم خورشید با رعایت کردن برخی نکات می توان در کاهش مصرف برق کولر آبی تاثیر گذاشت. به همین منظور بهتر است کولر آبی در معرض جریان باد قرار بگیرد و با نصب سایه بان و از تابش مستقیم به بدنه کولر آبی جلوگیری کرده در نتیجه به افزایش بازدهی کولر و کاهش مصرف انرژی کمک نمایید. به منظور تولید سرمای بیشتر و کاهش مصرف برق بهتر است طول کانال کشی کمتر باشد به این ترتیب هوای خروجی با فشار بیشتری جریان داشته و به محیط سرما و خنکی مطلوبی منتقل می کند و به این ترتیب انرژی کمتری نیز مصرف می شود.بنابراین میتوان گفت یکی از روش کاهش مصرف برق توجه به موقعیت نصب و راه اندازی دستگاه می باشد.

موقعیت-نصب-کولر-آبی

استفاده از عایق و درزگیر

استفاده از سایه بان روی کولر گازی باعث شده که هوا با دمای مطلوبتری به داخل اتاق منتقل شود. یکی دیگر از راه های کاهش مصرف برق کولر آبی بکارگیری درزگیر مناسب برای درها و پنجره های ساختمان می باشد. از این طریق از تبادل انرژی و هدررفت آن به محیط بیرون جلوگیری بعمل می آید. بنابراین هوای خنک تامین شده توسط کولر آبی درون اتاق باقی مانده و فضا را مطبوع و دلنشین می کند. و در نهایت سبب کاهش مصرف انرژی دستگاه می گردد.

استفاده از پد های مناسب

سه طرف اتاقک کولر آبی از دریچه های متحرکی ساخته شده که پد ها روی این دریچه ها قرار گرفته اند. آب با ریخته شدن روی پوشال ها تبخیر شده و هوایی خنک ایجاد می کند. بنابراین میتوان گفت جنس و نوع پدها تاثیر بسزایی در بازدهی کولر آبی به همراه دارد. در حال حاضر از پدهای سلولزی بهره می برند، که این مدل ها نسبت به پوشال های قدیمی راندمان بالاتری دارا می باشند. استفاده از پوشال و الیاف با سطح کیفیت بالا نیز در ساخت پدهای پوشالی باعث افزایش بازدهی در دستگاه می شود. بنابراین استفاده از پد مناسب در کاهش مصرف برق کولر آبی نقش عمده ای دارد. گروه فنی مهندسی دما پویا در مقاله ای به معرفی بهترین کولر آبی موجود در بازار ایران پرداخته که این برندها به واسطه سطح کیفیت بسیار بالا، همچنین مصرف انرژی بسیار کم در لیست پرفروش ترین های بازار قرار گرفته اند. برندهای معرفی شده مدل های کولر آبی پوشالی و سلولزی را در ظرفیت هوادهی متنوعی تولید و روانه بازار رقابت نموده اند. که شما کاربر گرامی با مراجعه به این مقاله میتوانید اطلاعات مفیدی کسب نمایید.

نصب کلید های هوشمند

با پیشرفت تکنولوژی کولر آبی نیز از قافله عقب نمانده و با بهره مندی از فناوری های مدرن روز به سیستم هایی مجهز تبدیل شده اند. کلید هوشمند دارای نمایشگر دیجیتال می باشد که وضعیت کولر را به کاربر نشان می دهد. یکی از مزیت های این دستگاه ها قابلیت تنظیم دما و زمان می باشد و با توجه به درجه حرارت دمای محیط میزان انرژی مورد نیاز دستگاه را کنترل و تنظیم می کنند. بنابراین میتوان گفت یکی استفاده از کلید هوشمند یک مورد دیگر از روش کاهش مصرف برق کولر آبی بشمار می آید.

کاهش مصرف برق کولر آبی

سرویس کولر آبی

معمولا کولر آبی در محیط باز قرار می گیرد و در معرض آلودگی و گرد و غبار قرار دارد، با فرا رسیدن فصل گرما و قبل از راه اندازی کولر آبی با رعایت مواردی مانند تعویض پوشال ها و تمسه کولر، رسوب زدایی سوراخ ناودانی، شستشوی اتاق داخلی کولر آبی، روغن کاری موتور و یاتاقان و سرویس و یا تعمیر و نگهداری به موقع دیگر اجزای کولر آبی به صورت دوره ای به افزایش بازدهی کولر کمک کرده و باعث کاهش مصرف برق کولر آبی می شوید.

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx