گرمایشی

بهترین روش محاسبه دیگ آبگرم

در این مقاله به بهترین روش محاسبه دیگ آبگرم اشاره خواهیم داشت. بویلر یا همان دیگ آبگرم جهت مصارفی نظیر تولید آب گرم به کار برده می شوند که مخترع این نوع سیستم های گرمایشی آقای وات می باشد. آب در بویلر به نقطه جوش می رسد و بخار آب و همچنین آب گرم تولید می کند سپس بخار تولید شده به سمت توربین های حرارتی هدایت می شود و دستگاهی برای تبادل حرارت بین آتش و آب در يک مخزن تحت فشار می باشد و همچنین برای مصارفی همچون گرمایش محیط ، تولید برق و بکار می رود. بویلرها از نظر جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم می شوند. اولین قدم برای انتخاب و محاسبه دیگ آبگرم مناسب، محاسبه دقیق ظرفیت حرارتی مورد نیاز ساختمان است سپس افت انرژی در مسیر و راندمان دیگ چدنی به آن اضافه می شودکه معمولا 10 تا 20 درصد به توان محاسبه شده به عنوان راندمان و افت انرژی اضافه می شود.

نحوه محاسبه دیگ آبگرم

نحوه محاسبه دیگ آبگرم

دیگ های گرمایشی آب گرم موجود در بازار برای تولید بخار یا آب گرم ساخته شده اند که کاربرد آنها تامین گرما یا بار حرارتی مورد نیاز ساختمان است که توسط مشعل در دیگ ایجاد شده و به مصرف کننده های مانند رادیاتور و یا دوش آب گرم منتقل می شود. برای انتخاب بویلر مناسب ابتدا باید ظرفیت مورد نیازبرای ساختمان محاسبه شود و سپس با مراجعه به کاتالوگ های سازندگان مختلف مناسب ترین دیگ را برای مصارف و تامین آب گرم گرمایشی و مصرفی ساختمان ها مورد استفاده قرار داد.برای انتخاب مناسب ترین دیگ از معادله زیر استفاده می شود.

Q  =  A  ×  Q1 +  Q

یا به عبارت دیگر با در نظر گرفتن 10 تا 20 درصد ضریب اطمینان برای انتخاب بهترین دیگ برای ساختمان، معادله بالا به شکل می باشد.

بارحرارتی آبگرم  +  بار حرارتی ساختمان  ×  1.1  =  ظرفیت حرارتی دیگ آب گرم

که در واقع ضریب اطمینان در نظر گرفته شده برای انتخاب دیگ A = 1.15  است و Q1 بار حرارتی ساختمان و Q2 بار حرارتی آب گرم است. همچنین لازم به ذکر است برای ساختمان های اداری و مسکونی کوچک یک دیگ و برای ساختمان ها و اداره های صنعتی دو و یا سه دیگ انتخاب می شود که این کار برای مواقع ضروری و خارج شدن هر کدام از دیگ ها به هر دلیلی می باشد. همچنین می توان در تابستان فقط یک دیگ را در حال فعالیت باقی گذاشت. در مواقعی که از دو یا سه دیگ برای ایجاد گرمایش استفاده می شود برای ایجاد تعادل در گرما می بایست آنها رابه وسیله رابط (لوله) در قسمت فوقانی به هم متصل نموده به طوریکه لوله با سطح آب داخل هر دیگ در تماس باشد. (در موارد استفاده دو دیگ برای ساختمان باید ظرفیت هر کدام  ظرفیت کل باشد و در صورت استفاده از سه دیگ باید ظرفیت هر کدام  ظرفیت کل باشد) دیگ های آب گرم جزء دیگ های با فشار پایین محسوب می شوند که حداکثر فشار کاری این بویلرها 6 اتمسفر بوده ولی معمولا برای فشار کار کمتری طراحی می شوند. این دیگ ها دارای محفظه ای بنام اتاقک احتراق است که در آنجا انرژی شیمیایی سوخت به انرژی حرارتی تبدیل می شود  لازم به ذکر است این اتاقک از یک طرف به مشعل آب گرم و از طرف دیگر جهت خارج نمودن گازهای حاصل از احتراق به دودکش متصل می شود. که در ادامه با ارئه یک مثال از محاسبه دیگ آبگرم میتوانید اطلاعات مفید و جامعی در این خصوص کسب نمایید.

به طور مثال

فرض کنید بار حرارتی یک ساختمان در شهر تهران 344000 و بارحرارتی آب گرم 233000 و اتلاف حرارتی مبدل استخر 366000 و بار حرارتی آب گرم مصرفی استخر 121000 و بار حرارتی گرمایش محوطه استخر 155000 و اتلاف حرارتی مبدل جکوزی 266000 و بار حرارتی حوله خشک کن 71000 بی تی یو بر ساعت می باشد. برای محاسبه ظرفیت کل حرارتی توسط دیگ باید به شکل زیر عمل کرد

Q  =  Q + Q2 +  Q3 +  Q4 +  Q5 +  Q6 +  Q7

Q  =  344000 + 233000 + 366000 +  121000 +  155000 +  266000 +  71000  =  1556000 btu/hr

همچنین با در نظر گرفتن 10 تا 20 درصد ضریب اطمینان بیشتر برای انتخاب این دیگ آبگرم به شکل زیر می شود

Q  = 1.1  ×  1556000  =  1711600  btu/hr

حال اگر از 3 دیگ برای ساختمان استفاده شده باشد و همانطور که قبلا ذکر شد هر دیگ می بایست مقدار 1/3 ظرفیت کل را تشکیل داده باشد که محاسبات به شکل زیر انجام می شود.

Q  =  1/3  ×  1711600  =  570533  btu/hr  =  87290  kcal/hr

که این مقدار برابر با ظرفیت یک دیگ آبگرم برای ساختمان است، که با انجام محاسبه دیگ آبگرم میتوانید متناسب با نیاز بویلر مناسب را انتخاب و یا شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به کاتالوگ سازنده و یا با مراجعه به وب سایت تخصصی دما پویا نسبت به مشاهده و خرید ظرفیت مورد نظر اقدام کنید.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا
0
لطفا دیدگاه خود را برای این مقاله درج کنیدx